טיול רכב בצפון רמת הגולן

מומלץ מפה
8.7
סוג: רכב רגיל
 

ארץ הדובדבן

מסלול משפחתי נוח אל אזור מיוחד בנופיו, שמעטים מכירים ומעטים עוד יותר מטיילים בו. גם אם השמות מנפוחה, אל־משרפי וסידר אל־ערוס לא מהווים אטרקציה, כיף לטייל כאן וליהנות מתחושה של סוף העולם. וכך, הרבה ברכב ומעט ברגל, אפשר להתוודע אל רזי המזרח הרחוק של הצפון

סוג: רכב רגיל
מקום: אל רום
אורך המסלול (ק"מ): 23
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: אל צומת קיבוץ אל־רום, הקיבוץ הגבוה ביותר בארץ, ניתן להגיע מגשר בנות יעקב, דרך צומת קצרין, נפח, עין זיוון או מרום גולן. נעמוד בפיתוי להיכנס לקיבוץ, נצפין מן הצומת על כביש 98, ולאחר 2 ק"מ נבוא אל הכפר הדרוזי בוקעתא. מכאן נמשיך אל צומת שסימן ההיכר שלו הוא שלט המפנה ימינה (מזרחה) אל עמדת האו"ם 1 . לשם נפנה גם אנחנו. ניסע כקילומטר עד לפנייה שמאלה (צפונה) 2 אל כביש חמור-סבר, לעבר סידר אל־ערוס (חזה הכלה) 3 , הלא הוא הר כרמים.
פלאי הטראסות
נעלה אל ראש הגבעה, בין חפירותיו של מוצב נטוש, ונביט צפונה מפינתו הצפונית-מערבית, אל בריכת רם המכחילה, אל הכפר ממסעדה ואל החרמון. מכאן ומזרחה משתרעת ארץ הדובדבן, והרחק במזרח נראה הגבול עם סוריה. בפינה המזרחית של המוצב ולמטה ממנה יש טין צהבהב המשמש לתעשיית הדיבס, דבש הענבים המפורסם מן הגולן. מכאן ניתן גם לחזות בפלאי הטראסות של הדרוזים.
איך מגיעים: אל צומת קיבוץ אל־רום, הקיבוץ הגבוה ביותר בארץ, ניתן להגיע מגשר בנות יעקב, דרך צומת קצרין, נפח, עין זיוון או מרום גולן. נעמוד בפיתוי להיכנס לקיבוץ, נצפין מן הצומת על כביש 98, ולאחר 2 ק"מ נבוא אל הכפר הדרוזי בוקעתא. מכאן נמשיך אל צומת שסימן ההיכר שלו הוא שלט המפנה ימינה (מזרחה) אל עמדת האו"ם 1 . לשם נפנה גם אנחנו. ניסע כקילומטר עד לפנייה שמאלה (צפונה) 2 אל כביש חמור-סבר, לעבר סידר אל־ערוס (חזה הכלה) 3 , הלא הוא הר כרמים.
פלאי הטראסות
נעלה אל ראש הגבעה, בין חפירותיו של מוצב נטוש, ונביט צפונה מפינתו הצפונית-מערבית, אל בריכת רם המכחילה, אל הכפר ממסעדה ואל החרמון. מכאן ומזרחה משתרעת ארץ הדובדבן, והרחק במזרח נראה הגבול עם סוריה. בפינה המזרחית של המוצב ולמטה ממנה יש טין צהבהב המשמש לתעשיית הדיבס, דבש הענבים המפורסם מן הגולן. מכאן ניתן גם לחזות בפלאי הטראסות של הדרוזים.
שבים לצומת 2 וממשיכים מזרחה. הדרך מתחלפת בכביש. מצומת 4 נפנה שמאלה (צפונה) בעמק פנימי המכונה מנפוחה, נמשיך כ-4 ק"מ במישור עטור דובדבנים (מעתה זהו שם המשחק) על-גבי כביש רע אבל אפשרי. במזלג הדרכים 5 נפנה שמאלה (מערבה) ונתחיל לרדת בין מטעי הדובדבן בשיפולי הר רם (תל חווארית) שסלעי גיר ובזלת משמשים בו חליפות. כביש זה, שלכיוון מזרח חוצה את הגבול ונמשך עד מזרעת בית ג'ן הנמצאת בסוריה, הוא אחד מצירי הכניסה אל "המובלעת", אותו שטח סורי שנכבש על-ידי צה"ל במלחמת יום כיפור.
בשולי בריכת רם
בשולי הר רם, בישורת המישורית, נראה מימין (צפון) מיתקן שאיבה 6 , וכ־200 מ' מערבה ממנו, דרך הפונה ימינה (צפונה). ניתן לנסוע בה כחצי קילומטר עד עין אל-משרפי 7 . כאן נעים לפתוח את הצידנית ולהתכבד.
נשוב דרומה אל הכביש שהפך לדרך סלולה ונמשיך מערבה עד למסעף רחב 8 הפונה שמאלה (דרומה). מבין מטעי התפוח ניבטת בריכת רם, ואליה אנו באים (ניתן לרדת ממש עד קו המים) 9 . הבריכה היא בעצם אגם טבעי קטן, שנמצא בתוך לוע של הר געש כבוי. על שפתו יש בוסתן חביב, שהכניסה אליו בתשלום, ובמעגן הסמוך ממתינות סירות פדלים ומשוט.
נשוב על עקבותינו אל המסעף ונמשיך מערבה. נחלוף על־פני המסעדה של סלים שופי 10 , ונמשיך לצומת 11 על־פני גשר נחל סער. כאן נפנה שמאלה (דרומה) לכיוון הכפר מסעדה, וניסע לעבר צומת הכביש היורד לבניאס 12 . נמשיך ישר (דרומה), ולאחר 200 מ' שמאלה (מזרחה) 13 , ונרד בין בתי הכפר לעבר בית הקברות הדרוזי. שוב נעלה אל שולי בריכת רם, שלא בדרך המוכרת. מיד עם התגלותה נראה משמאל (מערב) דרך עפר קצרצרה, שנמשיך בה עוד כ-50 מ' לעבר גובתה (בור-מיט), מכתש געש נטוע מטעים ותאנים בשוליו.
אל הבריכות הצבעוניות
נמשיך לצלוח את הכביש צפונה לעבר עמק יעפורי 14 (מרג' אל–יעפורי), המכוסה כולו במטעי תפוח של תושבי מג'דל שמס. מימין כבר נראה קברו של נבי יעפורי, המקום השלישי בקדושתו לדרוזים. ממשיכים דרך עמק יעפורי צפונה, כשמימין ערוצו של נחל סער. ממש לפני העלייה למג'דל שמס יש פנייה ימינה (צפונה) 15 אל מעבר בנוי בין סלעים, ממש בסמוך לגבול. כדאי להעפיל אל מצבור הסלעים שמשמאל 16 ולצפות צפונה אל "גבעת הצעקות". על ראש המצבור ניצב מאובן ענקי של אמוניט. שווה הצצה.
נחזור אל 15 ונמשיך מערבה אל כביש מסעדה-מג'דל שמס. נפנה שמאלה ונדרים כ-3 ק"מ עד למסעף ימינה (מערבה) 17 , לפי השילוט המכוון אל היישוב נמרוד. לאחר כקילומטר נפנה שמאלה (דרומה) 18 וניסע כ-400 מ'. משמאל (מזרח) נראים מצוקי אבן חול צבעונית. נעלה על דרך עפר שמאלה (מזרחה) 19 ונעפיל ברגל כ-50 מ' צפונה, אל מרומי המצוק 20 . מימין ומשמאל נראות ארבע בריכות של מי גשם שצבעיהן שונים זו מזו: צהובה מימין, חומה ואדומה משמאל.
לאחר תצפית מזרחה על עמק יעפורי ובריכת רם, ומערבה על הבריכות, נראה בחזית את הבריכה הירוקה. נקיף אותה מימינה ונשוב אל הרכב. עזי הנפש יוכלו לחתוך את המדרון שמאלה (מערבה), תוך שימוש בידיים, אל שפת הבריכה האדומה. זהו מסלול הליכה באורך של כחצי קילומטר במעלה הר קטע, אשר כשמו כן הוא. נחזור לצומת 17 ומשם דרך נווה אטי"ב וכביש 989 לבניאס ולקריית שמונה.
כדאי לדעת
מאפריל עד ראשית מאי אפשר ליהנות מפריחת הדובדבן; ביוני ועד מחצית יולי - מהפירות; ובעצם כמעט כל השנה למעט ימי סגריר.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 17 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  לכל עונה הקסם שלה|5 01.03.09
  המסלול יפהפה ועשינו אותו פעמים רבות בקיץ. בחורף כדאי להגיע כשיורד שלג שצובע הכל בלבן, מטשטש פגמים, מרכך את הנוף ואפילו מג'דל שמס נראית כמו עיירה שוויצרית. ממש הפוטושופ של הטבע.
 • drorsi

  drorsi
  נסענו בשבת ונהננו מאוד|4 01.07.07
  חלק מהמסלול עביר רק לבעלי רכב ליסינג... לא ניתן להבין מההסברים האם נמצאים במקום הנכון או לא, אבל בסופו של דבר זה ממש לא משנה. הנוף מדהים האוירה של חו"ל נהננו מאוד.
 • baron

  baron
  כיף גדול|4 26.05.07
  רק צריך לתפוס מזג אויר טוב וכול השאר מושלם
 • ikid5

  ikid5
  מסלול מקסים , גם לרכב פרטי|5 26.05.07
  הנוף במסלול יפיפה !! העלייה להר כרמים עבירה לכל כלי רכב. בהמשך יש קטע של דרך מאוד משובשת (שרידי כביש) אך ניתן לעבור. המפה וההסבר לא מספיק ברורים אך הסתדרנו בעזרתם האדיבה ביותר של הדרוזים שפגשנו. לגבעת הצעקות הגענו מתוך מג''דל שמס.
 • uri_ravzin

  uri_ravzin
  מדהים|5 06.05.07
  אפשר לעשות את הדרכים גם עם רכב שהוא לא ליסינג (אבל לא עם נמוכים). חוץ מזה, הנופים פשוט עוצרי נשימה.
 • oeoai

  oeoai
  רמה אחרת של טיול - מקסים!|4 08.04.07
  טיול קלאסי לרכב באביב או בסתיו. נופים מדהימים, אוויר פסגות ומאוד נעים לנסוע בין כל המטעים הפורחים וכל הירוק והצבעוני שמסביב (תלוי באיזו עונה מטיילים). משום מה, הנסיעה ברכב באזורים החקלאיים הללו מזכירה לנו קצת את המזרח הרחוק: אווירה אחרת, נוף אחר, קצב אחר. ממש לא עמוס במטיילים ואם קצת מתברברים בשבילי המטעים, תמיד יש חקלאי מקומי שיכוון אותך. עשינו את המסלול מספר פעמים בעונות שונות וכל פעם אנו נהנים מחדש.
 • batami

  batami
  אתרים בצפון הרמה|4 26.04.06
  כדאי לבצע את המסלול באביב, כשהמטעים פורחים, נחלי הרמה זורמים ועדיין לא חם מדי. אפשר לטייל באתרים גם עם אופני הרים, למעט הטיפוס הקשה למג''דל שמס, ולחזור לנקודת ההתחלה דרך יער אודם.
 • ארגמנית

  ארגמנית
  שווה !|4 25.04.06
  שווה לעשות את המסלול הזה . עשינו רק את חלקו , כי לא נותר בידנו הזמן לעצור בכל נקודה וגם למצות את ההנאה מכל אחת ואחת , אבל בודאי נחזור ונשלים. למי שמתעניין במורשת קרב - קיבוץ אלרום מציג את הסרט עוז 77 ולא רחוק משם אפשר לבקר גם באתר ההנצחה עצמו.
 • ophirl2

  ophirl2
  יפה|4 05.03.06
  סך הכל יפה, לא פשוט לרכב רגיל, בעיקר העליה להר כרמים. כמו כן קשה להבין את המסלול וקצת התברברנו בשביל למצא את הנקודות השונות
 • tolomon

  tolomon
  נופים קסומים, המון ירוק וכל...|5 09.01.05
  הזמן היתה לנו תחושה שכבר עברנו את הגבול לסוריה, יש באזור אווירה אחרת ושונה
- 1
עוד טיולים מומלצים


בריכת הקצינים - עין עלמיןבריכת הקצינים - עין עלמין מומלץ מפה8.8דרך כבושה בנוף צרוב־שמש וקבוצת אקליפטוסים עייפים אינם מסוג המראות שמעוררים את הדמיון. אבל בסוף הדרך, מעט אחרי האקליפטוסים, מסתתרת פינת חמד ובה מים ותאנים והרבה צל. חונים ליד קבוצת האקליפטוסים והולכים בשביל קצר, שמוביל אל מערכת של מדרגות שבורות המרחיקות אותנו מן השמש הקופחת אל אפלולית צילם של עצי תאנה גדולים. ריח התאנים משכר, מעלף ממש, מים זורמים בין שברי מדרגות ושורשי עצים, ובתחתית המדרגות בריכת בטון המוזנת במי מעיינות קפואים. לפני מלחמת ששת הימים היה מוצב סורי בחורשת האקליפטוסים הקרובה. הבריכה נחפרה למען קצינים שישבו כאן בקו החזית עם ישראל, והיא המוּכרת פחות מבין בריכות הקצינים שבגולן. האגדה מספרת שאת מבצע ההסתרה של הבסיסים הסוריים תחת עצי אקליפטוס יזם המרגל הישראלי אלי כהן, וכי המבצע נועד לעזור לצה"ל לזהות את המחנות. בהזדמנות זו תוכלו להשקיף על הירדן בעיניו של חייל סורי, ולהיזכר בימים שבהם פינת החמד הזאת היתה חלק מהסיוט הקבוע של תושבי היישובים שלרגלי רמת הגולן. איך מגיעים: מכביש מספר 888 פונים מערבה אל דרך כבושה, שתחילתה מעט מדרום לכניסה למחנה ירדן. הדרך יורדת לכיוון ערוץ הירקרא עוד
עוד טיולים