טיול בגלבוע - אל העמק הנעלם

מומלץ מפה
9.2
סוג: רגל
1 הגדל תמונה
תצפית על העמק
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
שלכת בגלבוע-דצמבר 2011
הועלה על ידי pninaribak
3 הגדל תמונה
דודא רפואי
הועלה על ידי pninaribak
4 הגדל תמונה
נרקיסים בשיא פריחתם
הועלה על ידי pninaribak
5 הגדל תמונה
הנרקיסים פורחים
הועלה על ידי pninaribak
6 הגדל תמונה
אירוס הגלבוע
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
הגלבוע ועמק חרוד
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
עמק חרוד
הועלה על ידי מערכתמפה
 

האומנם אל טל ואל מטר?

השוטטות ברכס הרי הגלבוע בחורף, בתוך ים של פרחים, מלמדת שקללתו הקדומה של המלך דוד לא התממשה. למי שרוצה להתחקות אחר פרקים נבחרים בתולדות היישוב שטרם המדינה, האזור הזה מזמן גם לא מעט פינות חמד עתירות לחלוחית והיסטוריה. טיול רגלי מאתגר, אבל לא מדי, שכולו ירידה מפסגת הר ברקן אל עמק חרוד

סוג: רגל
מקום: ליד חפצי בה
אורך המסלול (ק"מ): 5
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
נוסעים בכביש 667, דרך נוף גלבוע. פונים על פי שילוט, אל חניון הר ברקן.
לנקודת הסיום
החניון ליד תל יוסף הישנה נמצא בקצה דרך עפר המסומנת בצבע אדום. הדרך מסתעפת מדרך הרוסה היוצאת מכלא שאטה ומובילה לחפציבה. כ-2.5 ק"מ מדרום לכלא שאטה לכיוון חפציבה, במקום בו הדרך מתעקלת מזרחה, פונים ימינה (מערבה) ונוסעים כ-1 ק"מ עד לחניון. אפשר להגיע גם מכיוון קיבוץ חפציבה אליו מגיעים מכביש 669. ממש לפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה (מערבה) לכביש הישן. במקום בו הוא מתעקל צפונה יורדים ממנו שמאלה לדרך עפר המסומנת אדום ומובילה מערבה. נוסעים בה כק"מ עד לחניון תל-יוסף הישנה.
איך מגיעים
נוסעים בכביש 667, דרך נוף גלבוע. פונים על פי שילוט, אל חניון הר ברקן.
לנקודת הסיום
החניון ליד תל יוסף הישנה נמצא בקצה דרך עפר המסומנת בצבע אדום. הדרך מסתעפת מדרך הרוסה היוצאת מכלא שאטה ומובילה לחפציבה. כ-2.5 ק"מ מדרום לכלא שאטה לכיוון חפציבה, במקום בו הדרך מתעקלת מזרחה, פונים ימינה (מערבה) ונוסעים כ-1 ק"מ עד לחניון. אפשר להגיע גם מכיוון קיבוץ חפציבה אליו מגיעים מכביש 669. ממש לפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה (מערבה) לכביש הישן. במקום בו הוא מתעקל צפונה יורדים ממנו שמאלה לדרך עפר המסומנת אדום ומובילה מערבה. נוסעים בה כק"מ עד לחניון תל-יוסף הישנה.
הר ברקן
שילוט ברור מוליך מן הכביש המטפס אל מעלה הגלבוע, אל ריכוזי פריחת האירוסים סביב הר ברקן. החנייה היא בחניון העליון, מדרום לכביש (ימינה), וההפנייה של השילוט לחנייה במורד הגלבוע, בדרך לעמק הנעלם, מטעה. על כן השאירו את הרכב בחניון הר ברקן. על פסגת הר ברקן 1 יש מצפה נוף מוסדר המשקיף לעמק בית שאן והרי הגלעד, לצפון השומרון, לחלקים האחרים של רכס הגלבוע ולעבר גבעת המורה, הר תבור ועוד חלקים מהגליל התחתון המזרחי. מהתצפית כדאי לעקוב אחר שביל מסומן אדום, לעבור דרך גת עתיקה ובור מים ולרדת לכביש של דרך נוף גלבוע. חוצים את הכביש בזהירות וממשיכים למטה על פי הסימון האדום. השביל רצוף שלטים ישנים, חלקם הגדול כבר אינו רלוונטי, המספרים מעט על צמחי הסביבה. במהלך חודש מרץ כדאי לחפש על ההר ובקטע השביל שמתחת לכביש את מקבצי אירוס הגלבוע.
נוף העמק
השביל יורד ביערות האורן שנטעה קק"ל, בדרך שלל כלחים, כלניות ואחריהן נוריות. כשיוצאים מהיער נגלית תמונה עוצרת נשימה של עמק חרוד, והקיבוצים תל יוסף ועין חרוד, וכן מבט צפונה אל הר שאול, חציו מיוער וחציו קרח. מבט למטה גם יגלה, בשדה שמאחורי בריכות הדגים, את הציור העונתי בשדה החיטה. בכל שנה זורע וחורש פטר וינר את השדה שלו בהתאם לציור השנתי שהוא מתכנן, והתוצאה לפניכם. יורדים במתינות חוצים דרך רכב מסומנת כחול.
עין הסמל
אחר כך מגיעים אל עצי תאנה ומעיין חרב מתחתיהם. מקום זה נקרא עין הסמל 2 . משה רוזנפלד היה סמל במשטרה הבריטית של הכפר שאטה, היכן שיושב היום קיבוץ בית השיטה. בסוף 1935, עוד לפני תחילת המרד הערבי, הוא נפל למלכודת מארב שהכינה לו כנופיה ערבית קרוב לכאן, נורה ונהרג. רוזנפלד היה דמות נערצת על יושבי העמק. בראש הכנופייה שתכננה את המארב עמד ערבי מסוריה ששמו היה ע-זאדין אל קסאם. אל קסאם נהרג על ידי הבריטים לאחר מצוד, ודמותו משמשת עד היום השראה לארגונים הלוחמים הפלסטיניים, כמו הזרוע הצבאית של החמאס שנקראת גדודי א-זאדין אל קסאם ורקטות הקסאם. המעיין הזה הוא אחד הבודדים הנובעים על מדרונו הסלעי של ההר, הוא נובע, רק בשנים ברוכות גשם, מתוך נקרה רדודה. יש מעיינות רבים ושופעים שמוכרים היטב למטיילים באזור, כמו מעיינות הסח'נה, עין שוקק, עין מודע ועוד, כולם נובעים למרגלות ההר, בעמק.
פריחה
השביל ממשיך מערבה על אותו קו גובה, חולף על פני מערה טבעית – שבתוכה כנראה הסתתרה הכנופיה שארבה לרוזנפלד. נוף עוצר נשימה של העמק מלווה מכאן ואילך את ההליכה. שלל פריחה בצדי הדרך, כל פרח בעתו. צבעונים, נוריות וצהרונים בסוף החורף. מגיעים למפגש שבילים ולנקודת תצפית יפהפיה על שמו של סרן רמי בן-צבי ז"ל, שנפל בלבנון. מי שמעוניין במסלול מעגלי יפנה שמאלה לשביל המסומן בשחור ויעלה איתו כל הדרך להר ברקן. בשביל להגיע לעמק הנעלם והלאה ממשיכים למטה על פי הסימון האדום.
העמק הנעלם
למרגלות חורשה נטועה מתחילים בירידה התלולה באמת. במעברים הקשים, ויש לא מעט כאלה, הותקנו לטובת המטיילים ידיות מתכת. יורדים מפלון אחר מפלון בזהירות ובאחראיות, ותוך כדי גם נהנים מהאתגר הספורטיבי. לאחר מעקף תלול משמאל של אחד מהמפלים, מגיעים לעצי חרוב שצמחו בתוך נקיק קטן ומוסתר 3 , שנטוי על מחצית גובהו של המדרון ולא ראינו אותו מלמעלה. בנקיק המוצל מטפטפים, בשנים גשומות, מעט מים מסדקי הסלע, והקרקע שבו שונה מזו של רוב המדרון החשוף. העציץ הטבעי הזה מצמיח צומח רב ומכונה בפי המטיילים "העמק הנעלם", שהוא שם מקובל בפי מטיילים לפחות לעוד עשרה מקומות בארץ, בין החרמון לאילת. למי שפיתח ציפיות ופנטזיות על עמק נסתר מהאגדות נכונה אכזבה גדולה.
המשך הירידה האתגרית
השביל ממשיך לרדת לעמק בתלילות, בין הסלעים, לעתים בעזרת יתדות ומעקות. מסיימים בעמק חרוד, ולאחר הליכה קצרה בין פרדס אשכוליות מצד אחד ושדה חומוס מצד שני, מגיעים לחניון ולגזלן שלמרגלות אתר ההתיישבות הראשון של תל יוסף 4 . תל יוסף, שנקרא על שמו של יוסף טרומפלדור, נוסד בידי גדוד העבודה הנודע בשנת 1921. כעבור שמונה שנים הועתק למקומו הנוכחי, מעברו הצפוני של כביש העמק, שהוא שכן לעין חרוד. בימי המאבק בבריטים היה בו בסיס של הפלמ"ח ובסיס יציאה להקמת ישובי חומה ומגדל. היום יש בו מוזיאון לתולדות גדוד העבודה.
כדאי לדעת
הירידה התלולה על מדרונו הצפוני של הגלבוע עלולה להתגלות כמסוכנת למדי בימים של בוץ. כדאי לפיכך להימנע מלטייל כאן יום-יומיים אחרי גשם. המסלול חשוף ברובו לשמש ולכן אין לטייל בו גם בימים חמים. מומלץ לטייל בחודשים פברואר, מרץ ואפריל, חודשי שיא הפריחה בגלבוע.
רצוי לדאוג מראש לרכב בנקודת הסיום. המסלול מוגדר בינוני מפני שהירידות התלולות יהיו מאוד קשות לילדים קטנים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 20 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • rotemse

  rotemse
  פריחת חורף משגעת, נוף מהמם|5 21.02.15
  הטיול מקסים, הנוף מהמם, פריחת החורף משגעת - שווה כל צעד! הירידה למטה מאתגרת אך לא יותר מידי - לא לבעלי ברכיים חלשות. כדאי לשים לב שנושא הקפצת הרכבים לתחילת/סוף המסלול הוא לא קצר, כ-45 דקות.
 • goodlife

  goodlife
  מסלול יפה אך לא קל|4 07.02.15
  מסלול היורד מתלול, בחלקו תלול, בחלקו קל להליכה ובחלקו מעצבן...החלק הראשון יורד עד לעמק עם סיפור הסמל - סיפור ששוה להכירו. אח"כ תצפית יפה על העמק. משם ירידה תלולה של מדרגות אבן, לא פשוט לברכיים של המבוגרים יותר...דאי להעזר במקל. מאתגר אך גם מעצבן בסוף...
 • talgilg

  talgilg
  מסלול יפה בדרגת קושי בינונית|5 01.04.13
  עשינו את המסלול לפי ההנחיות המופיעות במדריך מפה "52 הטיולים היפים ביותר" שם דרגת הקושי מוגדרת כקלה. העמק הנעלם משופע בתלילותו ומשופע ביתדות. לילדים זו הייתה חגיגה אך לכמה מבוגרים שבינינו (40-50) זו הייתה משימה מאתגרת. עד העמק הנעלם המסלול אכן קל, אך העמק הנעלם הוא בהחלט ברמת קושי בינונית. הנופים הנשקפים לאורך המסלול בהחלט שווים את המאמץ.
 • זורבה

  זורבה
  איזה יופי|5 12.03.13
  יש בו הכל במסלול הזה. נוף ברמה בינלאומית, פריחה, אתגר ויתדות בשביל הריגושים, וגם סיפורים מכוננים בתולדות הישוב. טיול מצוין, צריך לעשות אותו מהר כי עוד מעט הכל יצהיב
 • galiavu

  galiavu
  יפהפה, גם בלי אירוסים|5 03.03.13
  מתחיל קל, עם נוף מעלף של העמק הרחוץ והבוהק בירוק-חום-כחול. האוויר צלול כל כך שאפילו החרמון (!) ליווה אותנו בכיפתו הלבנה-עדיין לאורך חלק ניכר מהדרך. הירוק ירוק עכשיו מאוד והפריחה משתוללת. לא הרגשנו בחסרון האירוסים... להיפך: נחמד לטייל כאן לפני ההתנפלות הגדולה (גם כך עמוס באזור הר ברקן). בשליש האחרון של המסלול ירידה תלולה, יתדות ומעקה - אתגר נחמד לדור הצעיר (ולא נכחיש - גם אצלנו השרירים קצת תפוסים היום...) העמק הנעלם עצמו הוא סוג של טריק שיווקי- קטן ולא מלהיב במיוחד. אפשר למצוא בו כמה רגעי שקט, אם מתעלמים מאריזות החטיפים ומהמגבונים. מצער שרבים מהמטיילים טרם הפנימו שמגבונים לא מתכלים בטבע...
 • amirifp

  amirifp
  נוף מהמם|5 28.04.12
  עשינו את המסלול כפי שמומלץ באתר, זוג בגילאי השלושים, לקראת סוף אפריל. המסלול ברובו לא קשה במיוחד והנוף של העמק הוא מדהים. הגענו אחרי שניים, שלושה שרבים ולכן הפריחה כבר לא הייתה בשיאה וראינו די הרבה צהוב מסביב אבל עדיין המסלול הוא מאוד יפה. הירידה בסוף היא מעט מאתגרת ועלולה לגרום לשרירים תפוסים. בסה"כ, מסלול לא קשה במיוחד, יפה ומהנה.
 • pninaribak

  pninaribak
  טיול מקסים - אבל הלכלוך!!!|4 18.12.11
  המסלול נפלא, הנוף מרהיב והצמחיה עשירה ומגוונת. הכל היה מצויין לולא הלכלוך הרב שהשאירו מטילים (נירות טואלט בכמויות אדירות) לאורך כל המסלול.מעולם לא נתקלנו בזלזול בוטה כל כך.
 • ocp

  ocp
  יפה, אך הסיום בעייתי.|4 16.06.10
  הטיול כולו, על ירידותיו והנופים היפים הנפרשים מולך, מוצלח ומהנה. החלק האחרון, הירידה התלולה לכיוון בית הקברות בתל יוסף, קצת בעייתי, במיוחד עם אנשים מבוגרים ו/או ילדים קטנים. ועוד דבר- המסלול לא קצר, ולא מוצל ברובו. נראה שבקיץ הוא יהיה די סיוט.
 • TickTack

  TickTack
  חוויה אבל שימו לב|5 28.03.08
  הגענו בסוף מרץ ולא היו אירוסים כלל. אך גם ללא האירוסים המסלול מהנה בצורה בלתי רגילה. יש לשים לב שהוא כולו ירידה אחת גדולה ולכן קצת קשה. בשום פנים ואופן לא להגיע לכאן אחרי גשם !!! מסוכן מאוד ללכת כאן כשהאדמה חלקה. אם מזג האוויר מאיר פנים אז מה מסלול יוצא מן הכלל עם נוף מדהים. דווקא העמק הנעלם מאכזב, מקום קטן ולא מי יודע מה מיוחד. אפשר גם לפספסו בקלות - אין שילוט אליו. הגענו עם רכב אחד, אותו השארנו בהר ברקן, ועשינו את המסלול - מתל יוסף המשכנו ברגל עוד כמחצית השעה לכיוון הכביש הראשי ושם תפסנו מונית חזרה להר ברקן (ביום שישי חולפות מדי פעם מוניות בכביש - עלה לנו 63 ש"ח).
 • gitit66

  gitit66
  ממש מקסים|5 09.04.07
  הלכנו במסלול בסוף הפריחה , בכל זאת היה ממש מדהים: הנופים, הפריחה, הפרפרים וציוץ הציפורים בכל מקום. חשוב לזכור כי הירידה בחלק האחרון (במשך כשעה) היא תלולה מאד ונדרש ליווי צמוד לילדים (גיל 6 ומטה).
- 1
עוד טיולים מומלצים


פארק המעיינותפארק המעיינות מומלץ מפה9.2פארק המעיינות הוא שמו החדש של איזור הכולל שלושה אתרי מים ידועים בעמק בית שאן למרגלות הגלבוע:[נחל קיבוצים](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=17200), [עין שוקק](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=93433) ו[עין מודע](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=6814). החל מחורף 2010 עומד לרשות המטיילים חניון גדול מחוץ לגדר הסח'נה, ממנו ניתן להמשיך אל אתרי הפארק ברגל או באופניים פרטיות, ללא תשלום ובאופן חופשי. אמנם הנוחות שבהגעה עם המכונית עד לקו המים אינה קיימת כאן עוד, אבל המעיינות נשארו כפי שאתם מכירים אותם. רק שעכשיו הם נקיים יותר ושלווים יותר. 5 דקות הליכה יביאו אתכם אל עץ הדקל הנמוך שמסמן את תחילת [מסלול המים בנחל קיבוצים](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=17200). 10 דקות הליכה יביאו אתכם לבריכת המעיין הטבעית של [עין שוקק](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=93433). לגבי [עין מודע](http://www.mapa.co.il/ng/buildrecord.asp?id=6814), אם אתם לא אוהבים הליכות ארוכות, 4 ק"מ במקרה הזה, עדיף שתיקחו אופניים. הדרך שנסללה לעין מודע עוקפת את בריכות הדגים שלקרא עוד
עוד טיולים