שביל ישראל - מנחל דישון להר מירון

מומלץ מפה
9.2
סוג: רגל
 

אל פסגת ההר

מסלול מגוון שמתחיל במעיין קטן ליד קיבוץ ברעם, ממשיך בחורש מוצל יפהפה בנחל צבעון, מטפס לכיוון חורבת חממה הסמוכה לבית ספר שדה מירון ומסתיים ב"שביל הפיסגה" ובתצפיות הנוף המרהיבות שהר מירון משופע בהן. אחד המסלולים הכי נוחים לביצוע, מתאים למי שרוצה להתנסות קצת בשביל ישראל.
למידע נוסף ולכל מקטעי שביל ישראל היכנסו לעמוד השביל באתר מפה.

סוג: רגל
מקום: ליד ריחאנייה
אורך המסלול (ק"מ): 14
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
תחילת המסלול בצד כביש 899 1 העולה מצומת אביבים דרום לכיוון קיבוץ יראון ומושב אביבים. במרחק קילומטר מצפון לצומת, בצדו הימני של הכביש, ניצב שלט עץ המציין את הכניסה לשמורת נחל דישון. כאן חוצים את הכביש ועולים על דרך עפר רחבה שהולכת בסמוך לכביש ולנחל דישון.
זרימת המים בנחל מעטה. כביש 899 נראה היטב לצידנו. לאחר כ-1.5 ק"מ הליכה, כשהר פועה נראה משמאל, בדרום מערב, כדאי להתחיל לחפש חלמוניות בעונה (אמצע אוקטובר עד אמצע נובמבר). החלמוניות פורחות במדרון הר פועה וכדי למצוא אותן צריך לחצות את הכביש לצדו הדרומי. לאחר כשלושה ק"מ פונה השביל שמאלה ועובר ליד עין ערבות 2 . עד לפני שנים אחדות אפשר היה לרחוץ בבריכת המעיין, ואילו כיום היא מוקפת גדר ואפשר לראותה בלבד. השביל עובר ליד הגדר המקיפה את הבריכה, ואחר כך עובר מתחת לכביש 899, ומעביר אותנו בכמו-מינהרה אל צידו הדרומי של הכביש.
איך מגיעים
תחילת המסלול בצד כביש 899 1 העולה מצומת אביבים דרום לכיוון קיבוץ יראון ומושב אביבים. במרחק קילומטר מצפון לצומת, בצדו הימני של הכביש, ניצב שלט עץ המציין את הכניסה לשמורת נחל דישון. כאן חוצים את הכביש ועולים על דרך עפר רחבה שהולכת בסמוך לכביש ולנחל דישון.
זרימת המים בנחל מעטה. כביש 899 נראה היטב לצידנו. לאחר כ-1.5 ק"מ הליכה, כשהר פועה נראה משמאל, בדרום מערב, כדאי להתחיל לחפש חלמוניות בעונה (אמצע אוקטובר עד אמצע נובמבר). החלמוניות פורחות במדרון הר פועה וכדי למצוא אותן צריך לחצות את הכביש לצדו הדרומי. לאחר כשלושה ק"מ פונה השביל שמאלה ועובר ליד עין ערבות 2 . עד לפני שנים אחדות אפשר היה לרחוץ בבריכת המעיין, ואילו כיום היא מוקפת גדר ואפשר לראותה בלבד. השביל עובר ליד הגדר המקיפה את הבריכה, ואחר כך עובר מתחת לכביש 899, ומעביר אותנו בכמו-מינהרה אל צידו הדרומי של הכביש.
עכשיו תראו לפניכם סימון אדום בולט. זהו המשך השביל שלנו. הולכים בשביל האדום ואחרי כמה עשרות מטרים מגיעים להתפצלות שבילים. כאן פונים אל השביל הימני (המסומן אדום), העובר פעם בצידו האחד של נחל דישון ופעם בצידו האחר. בחורף כרוכה ההרפתקה הזאת בהרטבה די רצינית של הנעליים. בקיץ הולכים על חלוקים גדולים ומתרגשים פחות ממראה המים העומדים. מים אפשר למצוא גם בשרשרת המעיינות הנובעים לאורך הנחל (עין גרגר, עין פועה, עין חלב). הבעיה היא שהם אינם ראויים לשתייה, וצריך לבדוק היטב את עומקם לפני שנכנסים אליהם ברגל בוטחת. כמה מאות מטרים אחרי ההתחברות של נחל דישון עם נחל גוש חלב 3 יש גדר בקר.
לאחר כ-300 מ' ניכנס לשמורת יער ברעם, ואחרי עוד כמה עשרות מטרים נגיע להצטלבות של השביל שלנו עם שביל כחול שפונה ימינה אל יער ברעם. הליכה של עוד כמה מטרים בשביל שלנו, האדום, ואנחנו מגיעים אל חורשה קטנה של עצי אלה 4 . שטח רחב, מצע עלים רך, מקום אידיאלי לארוחת בוקר נעימה בטבע. לא תוכלו לפסוח על המקום בלי הפסקת קפה, לפחות.
קפיצה לאירופה
ממשיכים בשביל האדום. כאשר נחל צבעון מתחבר לנחל דישון, פונים מעט ימינה אל נחל צבעון. האזור אינו מטויל כמעט, ואפשר לחוש בכך כמעט מיד. מצע העלים של האלות והאלונים שכאן אינו מסגיר טביעות רגליים.
זהו, לטעמי, אחד הקטעים היפים בשביל ישראל. שביל יפהפה, כמעט חשוך מצילם של העצים הגדולים, עובר בין קירות סלע מכוסי טחב וחזזיות. הצמרות נוגעות זו בזו, שורשי העצים משמשים כמדרגות בטיפוס הלא-קשה במעלה האפיק, ונדמה לכם שאתם מצויים בטיילת טבעית, בנוף יער אירופי.

השביל מביא אותנו אל קרחת יער נחמדה, שם הוא מצטלב בשביל שחור ההולך אל יער ברעם. הנטייה היא להמשיך באפיק הנחל, עם השביל השחור הרחב, אבל אתם פונים שמאלה וממשיכים ללכת בשביל האדום. מולכם כבר נשקף רכס הרי מירון. מכאן הדרך רחבה, עבירה לכל רכב, וכשתמשיכו עליה, תראו עוד מעט שדרת עצי אלון צעירים ותחושו בריח של ביוב. זהו הסימן שאתם קרובים לכביש 89.
השביל מגיע לעיקול חד על הכביש 5 , כקילומטר ממזרח לקיבוץ סאסא. חוצים את הכביש ומוצאים את סימון השביל בצידו השני, על מעקה הבטיחות. פונים עם השביל שמאלה, ולאחר כ-50 מ' מגיעים אל שער בגדר בקר. עוברים בשער, וכשמביטים קדימה רואים עץ אלון יחיד בולט בשטח. זה הכיוון. מכאן ואילך הסימון הוא סימון של שביל ישראל בלבד. רוב עונות השנה תתקשו למצוא כאן שביל כבוש, ובקיץ עלולים הקוצים להגיע לגובה אדם, אבל אנשי הוועדה לשבילי ישראל עשו כאן עבודה מצוינת - הסימון צפוף, והוא מוביל אתכם בחורש האלונים במעלה ההר, לכיוון בית ספר שדה הר מירון. זה לא חלק מעניין במיוחד בשביל, והוא גם כרוך בעלייה, אבל המסלול אינו ארוך, כ-2.5 ק"מ, ובהגיעו סמוך לבית הספר הוא יוביל אתכם אל חורבת חממה 6 . שם, ליד החורבה, מתחיל שביל שחור שמוביל אל פיסגת הר מירון.
מדיטציית הליכה בשביל הפיסגה
ליד חורבת חממה תמצאו ברזייה. הצטיידו במים, עמדו כמה דקות מול שלט ההדרכה של שביל ישראל וזהו את מקומכם ביחס לנקודת הסיום של השביל. מחורבת חממה השביל מסומן בשחור. מכאן ואילך הוא במגמת עלייה, אבל אין זו עלייה תלולה, ובכל רגע אפשר לעצור בצל העצים המוריקים ולנוח.
בדרך אל הפיסגה תבחינו בוודאי שהמסלול הזה מטויל למכביר. אריזות של ביסקוויטים, קופסאות שימורים ופיסות של נייר טואלט בפינות חבויות מעידות שאנשים עצרו כאן לפני שהמשיכו בדרכם. אבל כשאתם מתחילים לעלות, אתם עם עצמכם בחורש. כמה דקות של הליכה, ואתם כבר מצויים כמה מאות מטרים מעל בית ספר שדה הר מירון. עוד כמה דקות של הליכה, ותראו מולכם את העיירה הדרוזית בית ג'ן ואת האנטנות שבפיסגת הר אדיר. גובהו של הר אדיר 1008 מ' - 200 מ' פחות מפיסגת הר מירון, שהיתה הפיסגה הגבוהה ביותר בישראל בטרם סיפחנו את רמת הגולן ואת החרמון.
אחרי טיפוס של 25-20 דקות העלייה נעשית מתונה יותר. אפשר להשיב את הנשימה ולתת לרוח לייבש את הזיעה, ואפשר גם לתרגל מדיטציית הליכה: לכו לאט ונשמו עמוק. צעד אחד לנשימה, צעד אחד לנשיפה. שימו לב לאוויר כשהוא ממלא את ריאותיכם, שימו לב לאוויר כשהוא נפלט. אולי ייראה לכם מוזר ללכת כל כך לאט, כמו בלוויה ממלכתית, אבל אם תשימו לב לנשימתכם ולצעדיכם תבחינו לפתע שאתם שמים לב גם לכל מה שקורה סביבכם. לצמחייה, לאוויר, לרחשי הטבע. מה אכפת לכם. נסו.
הצמחייה לאורך השביל צפופה. אלות ואלונים בייחוד, ומדי פעם קטלב אדום גזע. קולו של פטיש אוויר מכיוון מירון נשמע היטב כשאני הולך לאט במעלה השביל. בעיר הרעש הזה הוא טרטור שקשה לסבול אותו. כאן, על ההר, קולו עמום, והקצב שלו נוסך ביטחון. קצב של עבודה וחיים, המתערבל בקולותיהם של התורים המחזרים במרץ אחר בנות זוגם לעתיד. השביל מוביל אותנו אל קרחת יער נחמדה. בלב הקרחת חורשה של ארזים שנטעה כאן קק"ל בשנות ה-1950, וזה סימן שאנחנו כבר גבוהים. למרות שכל מקום טוב להפסקת קפה, לא דחוף לעשות אותה דווקא כאן, כי בעוד כמה מאות מטרים נגיע למצפה נריה 7 . זהו מעין תיאטרון קטן בתוך הטבע. מרפסת אבן ועליה לוחות תצפית עם חיצים, וכל לוח מסביר לכם מה אתם רואים בדיוק מולו. ורואים הרבה. רואים את אפיקו של נחל דישון, רואים את סאסא, רואים את רמת הגולן, רואים את יישובי כביש הצפון. רואים, בעצם, חלק גדול מהמסלול שעשינו עד עכשיו. אם אתם לא עושים כאן הפסקת קפה, זה משום שאינכם אוהבים רוח חזקה, או משום שאין לכם קפה.
עוד מעט ייפגש השביל השחור שלנו עם שביל מסומן אדום המקיף את פיסגת הר מירון. שביל זה מכונה "שביל הפיסגה" (בפיסגה עצמה יש בסיס צבאי והיא אינה פתוחה לאזרחים). אם תפנו ימינה, תעזבו את שביל ישראל ותגיעו אחרי ירידה די תלולה וקצרה קרוב לנקודת הסיום של המסלול. אם תפנו כאן שמאלה, תקיפו את הפיסגה ותאריכו את המסלול בחצי שעה בערך. ההמלצה שלי היא להמשיך עם שביל ישראל ולפנות שמאלה. כך תרוויחו עוד שתי תצפיות יפות: האחת לכיוון צפון (החרמון, אגם החולה ורכס רמים), והשנייה לכיוון מזרח (צפת, הר כנען, נחל עמוד והכינרת). מכאן גולשים אל חניון הפיסגה 8 , לנוח, להצטייד להמשך הדרך או להתכונן ללינה באזור.
חשוב לדעת
ניתן להצטייד במים בחורבת חממה 6 ובחניון הפיסגה בהר מירון 8 .
המים במעיינות עין גרגר, עין פועה ועין חלב אינם ראויים לשתייה וצריך לבדוק היטב את עומקם לפני שנכנסים אליהם ברגל בוטחת, כדי לא להיות מופתעים ולמעוד לתוך בור.
תחבורה ציבורית
בנקודת המוצא עוצר קו נתיב אקספרס 43 (צפת-אביבים).
לבית ספר שדה הר מירון הנמצא כ-3 ק"מ מנקודת הסיום מגיע קו נתיב אקספר 367 (צפת-נהריה) וקו אגד 361 (צפת-חיפה).


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • דרור וינוגרד

  דרור וינוגרד
  מסלול נפלא|5 07.05.17
  6/5/2017 - הלכנו את המסלול מצפון לדרום. מצטרף לכל קודמי שתיארו את המסלול כאחד היפים בשביל. בחלק הזה של נחל דישון עוד אפשר למצוא מעט מים (ובמספר גבים, תחת הצמחיה, גם לשמוע קולות קרקור שמעידים שיש חיים בנחל שרובו יבש לחלוטין). הכל עדיין ירוק ופורח. העליה למירון לא קלה, אבל נוחה. ההליכה בחורש הצפוף - נפלאה. המון צל. כיף גדול לאורך כל המסלול הזה (ולא לשכוח את הנוף המדהים משביל הפיסגה במירון). כיף של מסלול כמעט מתחילתו ועד סופו. הערה חשובה - המסלול לא מסומן בצורה המיטבית. המרחק בין האבנים לא קטן וחלקו דהוי למדי. אנו נעזרנו ב'עמוד ענן' כדי לוודא שאיננו טועים.
 • sasmic

  sasmic
  מגוון ויפה|5 17.06.14
  מסלול מאוד יפה, בתחילת המסלולים עוברים במספר מעיינות קטנים אך בהחלט מוסיפים ליופי של האזור. לאחר יער ברעם מגיעים לנחל צבעון שהוא ללא ספק אחד השיאים של האזור, ההליכה ביער לא קשה, אולם ילדים ימצאו אותה מאתגרת בצורה קלה. החלק השני שכולל את סופו של נחל צבעון קצת פחות מעניין עד שמגיעים לחורבת חממה. מחורבת חממה מתחילה העלייה להר מירון, העלייה בהחלט קשה, אם כי לא ארוכה ובסופה כמובן תצפיות נוף מדהימות. סה"כ למרות הסוף הקשה מסלול מדהים.
 • peereran

  peereran
  אחד היפים|5 06.05.14
  מסלול חביב ביותר במיוחד החלק של נחל צבעוני, מרגיש כאילו נכנסים ליער של פיות ( אם היו שם ילדים ) העליה למירון קשה העליה הינו תלולה אבל יחסית קצרה , את הסיפוק מקבלים שמגיעים לתצפית מרהיבה לקראת סוף המסלול
 • achav

  achav
  קטע חלומי|5 26.04.14
  24-5-14 הלכנו מפסגת הר מירון לחניון נחל דישון בשש וחצי שעות של עונג. אחד מקטעי השביל היותר יפים ונעימים. נוף הררי, חורש ירוק ופריחה משגעת. שלל בעלי חיים ציפורים וחרקים. פגשנו בדרך לא מעט מטיילים העולים מולנו. הירידה מההר אטית יחסית ולאחר מכן אפשר ללכת מהר יותר. בעין חממה כבר לא היו מים. בנחל צבעון החורש מקסים. כשהגענו למפגש עם נחל דישון ראינו גבי מים ונביעות פה ושם. שפע של פינות חמד ונוף ירוק עד. הקינוח המרענן הייתה רחצה ב"עין ערבות". קטעי המסלול מתאימים מאד לטיולי משפחות ולאוהבי הטבע הירוק.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  מגשר עלמה לצומת חירם|5 03.02.13
  מסלול יפהפה עם נוף נפלא מכל הסוגים. לקראת סוף המסלול עולים דרך יער מהאגדות שכולו עצים ירוקים מלאי טחב. מדהים.חוצים את הדישון המון פעמים במהלך המסלול וכדאי להשלים מראש עם זה שהנעליים נרטבות.
 • MeirMenahem

  MeirMenahem
  מדהים! מומלץ ביותר!|5 15.10.11
  הקטע האחרון של נחל דישון (גם לפי מה ששמעתי מאחרים) די משעמם. אני קיצרתי והתחלתי מעין ערבות. נחל צבעון מהמם! אין מילים לתאר! יער אירופי קסום ומלא מיסתורין. גם החלק התחתון של הטיפוס למירון (עד חירבת חממה) יפה ביותר! (בניגוד לכתוב בתיאור המסלול). עברתי כאן בסתיו וכל העצים בשיא ההנבה (אלה, קטלב, עוזרד) - חגיגה של צבעים! בניגוד למומלץ במסלול לדעתי לא כדאי להגיע באותו יום עד לפיסגה (ארוך מידי ולא משאיר אפשרות למיצוי) אלא להשאר ללון באזור ב''ס שדה, ולמחרת להשלים את הטיפוס והירידה לנחל מירון.
 • ybenozer

  ybenozer
  יפה אך דלגו על החלק הראשון|4 15.04.09
  הקטע הראשון מצומת ריחנייה לאורך הכביש היה מאכזב- דרך עפר סתמית ולא מוצלת. כדאי להתחיל מעין ערבות או תחנת השאיבה. מהכניסה לנחל צבעון אכן מרהיב
 • orange1234

  orange1234
  נעים, מוצל, חביב.|5 27.07.08
  עשינו את המסלול הפוך, ממירון, דרך צבעון ודישון - במגמת ירידה. למרות הפרשי הגובה בין ההתחלה לסיום, הירידה/עליה מתונה. רוב המסלול מוצל. אין מים לטבול בהם, אבל זה מה יש. הקרירות והרוח במרומי הר מירון ממש כייפית באמצע הקיץ, וכדאי לעשות שם את הפיקניק שאחרי.
 • iofer

  iofer
  המלצה למסלול מקוצר בקיץ|5 21.05.08
  ירדנו מחניון לאה ויצחק רבין שבכביש 899 על השביל הכחול לנחל צבעון. השביל הכחול היורד בנחל מוצל וחביב מאד להליכה כמו נחל צבעון אליו מתחברים. מומלץ לימים החמים יותר בהם אנחנו מחפשים קרירות.
 • chupale

  chupale
  מקסים|5 27.01.08
  עשינו את המסלול במלואו. רובו מוצל וובמגמת עליה.. גם כאן אין מים לשתיה.נחל צבעון משגע.מיתרונותיו הבולטים: ללא כניסה לרכבים .
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים