1 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
צילום: חנן ישכר
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
המפל הלבן
הועלה על ידי shimshi
8 הגדל תמונה
קרררר!
הועלה על ידי shimshi
9 הגדל תמונה
המפל הלבן
הועלה על ידי shimshi
 

מים ונוף בדרום הגולן

הגולן - אם לא חלו בינתיים התפתחויות מדיניות מסעירות - הוא מקום שבו נמצאים בכפיפה אחת מוצבים סוריים נטושים, יישובים ישראליים ומחנות צבא; קרוב-קרוב למקום שבו נפגשות מדינת ישראל ושכנתה המלכותית שממזרח; מסע ברכב שכולו תצפיות עוצרות נשימה מלמעלה, ואחריו טיול רגלי הלוך ושוב אל ההשפרצות הפראיות מלמטה - אל המפל הלבן ואל גן העדן הקטן בבריכה שבתחתיתו

סוג: רכב רגיל, חמת גדר
מקום: ליד חמת גדר
אורך המסלול (ק"מ): 24
משך הטיול: 4 - 6 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
נוסעים מצומת צמח מזרחה בכביש 92 ואחר כך בכביש 98 לכיוון חמת גדר, לאורך גדר המערכת ומעל לאפיק נהר הירמוך. כאן נוגע גבול מדינת ישראל בממלכת ירדן, וזהו גם גבולו הדרומי של הגולן. מדרום לנהר נישאים הרי גלעד עטורי החורשים, ולמרגלותיהם תעלת המוביל הירדני האוספת את מי הירמוך אל שטחים חקלאיים בעמק הירדן הירדני - הע'ור. קצת לפני חמת גדר כביש 98 פונה חדות שמאלה 1 .
כביש 98 המתפתל
הכביש העולה לגולן תלול, מפותל ועולה היישר מתוך עמק נהר הירמוך. פיתולי הדרך אינם מאפשרים תנועה קלה למשאיות ולאוטובוסים שאורכם למעלה מ-11 מטר, ומכוניות בעלות מנוע חלש יתקשו בעלייה התלולה.
איך מגיעים
נוסעים מצומת צמח מזרחה בכביש 92 ואחר כך בכביש 98 לכיוון חמת גדר, לאורך גדר המערכת ומעל לאפיק נהר הירמוך. כאן נוגע גבול מדינת ישראל בממלכת ירדן, וזהו גם גבולו הדרומי של הגולן. מדרום לנהר נישאים הרי גלעד עטורי החורשים, ולמרגלותיהם תעלת המוביל הירדני האוספת את מי הירמוך אל שטחים חקלאיים בעמק הירדן הירדני - הע'ור. קצת לפני חמת גדר כביש 98 פונה חדות שמאלה 1 .
כביש 98 המתפתל
הכביש העולה לגולן תלול, מפותל ועולה היישר מתוך עמק נהר הירמוך. פיתולי הדרך אינם מאפשרים תנועה קלה למשאיות ולאוטובוסים שאורכם למעלה מ-11 מטר, ומכוניות בעלות מנוע חלש יתקשו בעלייה התלולה.
תצפית על עמק הירמוך וחמת גדר
כאשר מעפילים בדיוק אל מחצית גובהו של המתלול, זוכים בתצפית בלתי נשכחת על הנוף מתוך מה שהיה פעם מוצב סורי 2 . זה הפך לעמדה של צה"ל, ובשל שיפור התנאים באזור ניטש מכל עברו הצבאי והפך לגל עזובה עבש, המזמן מראה מופלא על עמק הירמוך, על דרום הכינרת, על חמת גדר המוריקה למטה, על יישובי עמק הירדן ועל כל הגליל המזרחי המתנשא מול הגולן.
אחרי היציאה מהמוצב הנטוש בדרך למעלה, עוברים על פני שרידי המוצב הסורי בח'ירבת א-תאופיק העליונה. המוצב קבור בתוך יער צעיר מאוד שניטע על מדרון שהיה פעם מדרון של אש ופגזים והיום הוא "סתם" דרך נוף יפהפייה.
תצפית מבוא חמה
מגיעים לרמה שטוחה, התחומה בין הכינרת, הירמוך ונחל מיצר. משולי רמה זו וסמוך לגדר הדרומית של היישוב מבוא חמה 3 , נפרשת תצפית נפלאה מהחרמון בצפון דרך כל אגן הכינרת ועד להרי הגלבוע ומזרח השומרון שבדרום. מגדר היישוב ממשיכים ועוברים דרך מיצר יקוצה 4 , ומשם דרך צומת אפיק עד לצומת אלי על, שם פונים צפונה (שמאלה). נוסעים עד לגדר האחורית של היישוב אלי עד וחונים ליד חורבות הכפר הסורי אל-עאל 5 . אלו שמתכננים לעשות את מסלול נחל אל על לכל אורכו ימשיכו בנסיעה על כביש 98 וייכנסו שמאלה ביישוב הבא, אבני איתן, שם ייכנסו ליישוב ויסעו עד חניון המפלים, שם משאירים את רכב האיסוף.
נחל אל על
מכאן יורדים בשביל מסומן בצבע אדום דרך חורשת אקליפטוסים, תאנים, רימונים, זיתים ושאר עצי צל. חוצים פלג מים קטן ועומדים על שפת גיא עמוק הנופל ונפתח אל נחל אל על. מתגלים קירות זקופים מכוסים בשפע קנים וצמחי מים אחרים - עדות למים הניגרים על הסלע, מן הפלג או מי תהום שקיר זה משמש להם מוצא לאוויר העולם. השביל המסומן באדום צמוד לדופן הימנית של הגיא ומוליך לפיתולים על פני המדרון, שבהם "יורדים מפלס" כדי להיכנס אל נחל אל-על הגדול. מתחתית הפיתולים פונים ימינה אל יעדנו - המפל הלבן 6 .
שכבת הבזלת בדרום הגולן דקה יותר מאשר בצפונו, ולכן אם בצפון הרמה נחלים ומפלי מים חתורים עדיין בתחום הבזלת השחורה, אפילו אם יעמיקו, הרי שכאן, בדרום הגולן, חתר נחל אל על בציפוי הבזלת הדק בכוח והגיע אל סלע הקירטון הרך, הלבן והמבהיק שמתחת ללבה הקרושה. זו הסיבה שנחל זה צונח לתהום במפל על גבי סלע לבן כשלג, ומכאן גם זכה לשמו. אחרי כ-800 מטר מגיעים לנקודת תצפית לעבר המפל הלבן, שנמצאת על התפצלות שבילים. בשביל אחד, המסומן באדום, אפשר ללכת פחות או יותר על קו גובה אל ראש המפל ואל הבריכות הקטנות שבאפיק אשר מעליו; ואילו השביל השני, המסומן בכחול, יורד במדרון תלול אל החלק התחתון של הנחל ובתוך צמחייה סבוכה אל הבריכה שלתוכה מסתער המפל הלבן.
בריכת המפל הלבן וחזרה למכונית
הבריכה עמוקה ורחבה, יפה לשחייה, לצלילה ולזינוק למים ממדרגות הסלע שבדפנותיה. סבך שיחי ההרדוף ועצי הערבה שעל הגדה הוא מקום נפלא למנוחה ולפיקניק. המקצרים מנקים בשלב זה טוב-טוב את השטח משרידי הארוחה וחוזרים אל הרכב באותה הדרך.
המשך מסלול נחל אל על
מבריכת המפל נחזור אל התפצלות השבילים 6 ונפנה שמאלה אל השביל האדום. תחילה יביא אותנו השביל אל ראש המפל הלבן, המשקיף על המפל הלבן ועל הבריכה שבה שחינו לפני דקות אחדות. מכאן נמשך השביל במעלה נחל אל על, לצד חורשות צפצפה ובריכות טבעיות יפות. מזמן לזמן נעבור בסבך שיחי הרדוף, ובקטעים אחרים נחלוף על פני בוסתנים נטושים של עצי רימון וזית. שרידים מהכפר ג'ידיא, שחורבותיו מצויות על שפתו הצפונית של קניון נחל אל על.
המפל השחור
לאחר כ-1.5 ק"מ של הליכה מראש המפל הלבן נגיע אל המפל השחור 7 , שהוא מפל בזלת שגובהו כ-8 מ'. גם כאן נופלים מי הנחל אל בריכה מכותרת בסבך של עצי ערבה והרדוף, וגם הבריכה כאן היא מקום נפלא למנוחה ולרחצה.
בסוף הרחצה נמשיך ללכת בשביל האדום. עוד כ-250 מ' של הליכה נוחה במעלה הנחל, והשביל נפרד מהערוץ ועולה אל הבתים הצפוניים של מושב אבני איתן 8 ואל הרכב המאסף שדאגנו להשאיר מבעוד מועד.
כדאי לדעת
יש להצטייד בכמות גדולה של מים. לא לעשות את המסלול בימי גשם. בחודשים אפריל-מאי, המדרון העולה מן הנחל אל היישוב אלי על, עמוס בשרביטי פריחה ענקיים של הכלך המצוי.
מלאכי השביל
באולם הספורט של קיבוץ דן, קרוב לנקודת ההתחלה של שביל ישראל, מארחים את מטיילי השביל ללא תשלום.
לתיאום לינה: רוני בית הלוי 052-8357014


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 7 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • kerenrave

  kerenrave
  מסלול מצויין|5 11.09.10
  ומאד מגוון
 • goodlife

  goodlife
  בואו לגלות את דרום רמת הגולן|5 04.10.07
  הדרך מצמח המטפסת דרך חמת גדר לגולן ייחודית ועוצרת נשימה. חובה לעצור כמה פעמים ולהסתכל בנוף לנחל היורד מגבול סוריה-ירדן-ישראל, להנות מפיתולי הכביש, ולעצור בעין תאופיק למנוחה. להמשיך בטיפוס ולהכנס לתצפית במצפה השלום ליד כפר חרוב (אגב מתחתיו מעין חביב עם בריכה). משם להמשיך לעין פיק - הליכה קצרה למעיין, ולאזור נחל אל על. נחל אל על זו כבר אופרה אחרת, דורשת הכנות והערכות (רכב בסוף מסלול) וגם זמן - כ- 5 שעות להליכה. אין טעם לרדת רק למפל הלבן נכון וצריך להמשיך גם לשחור.
 • ארגמנית

  ארגמנית
  מסלול יפהפה וחורשה נסתרת|5 25.04.06
  מסלול הנסיעה על כל תחנותיו יפה במיוחד .המוצב הסורי בח''''ירבת א-תאופיק מצוי בתוך יער יפהפה עם פינות ישיבה מוסדרות , שמסתבר שעדיין לא כל עם ישראל גילה אותו. ואיך ידענו זאת? כי נקי שם מאוד , יחסית לחניונים אחרים., בעיקר בתקופת החגים.
 • naftalyk

  naftalyk
  ציר המפלים|4 17.07.05
  לא ביצעתי בדיוק את המסלול המתואר, הלכתי מהמפל הלבן אל המפל השחור. טיול מהמהם.
 • mogly

  mogly
  הנסיעה ברכב יפה, אך המסלול לא |3 30.09.04
  טיילנו ביום קיץ חם, ורוב הנוף היה יבש וקוצני. מהתיאור לא הכי ברור, אך מסלול ההליכה לא קל ויחסית ארוך עד שמגיעים למפל הלבן (לפחות כשעתים לכל כיוון). בקיץ המסלול יבש ואין טיפה צל.
 • batami

  batami
  העליה לרמה ונחל אל על|5 22.06.04
  בעליה מחמת גדר נוף מרהיב של מפגש הגבולות והירמוך מדרום, ושל הכנרת ממזרח. בנחל אל על זרימה כל השנה, עם בריכות מים קרים. טיול מרהיב לכל המשפחה, אפשר לשלב לינה באוהלים בחניון המפלים-באבני איתן
 • rmagmon

  rmagmon
  משגע|5 17.05.03
  אפילו ביום של אובך הדרך מצמח למעלה מדהימה כולל כל התצפיות. המסלול עצמו ברמה בינונית (ילד בן 5 שרגיל ללכת עשה אותו עם קיטורים), אך יש לקחת בחשבון שאין צל וחם במסלול. המפל הלבן והבריכה שלו הם צ'ופר אמיתי!
- 1
עוד טיולים מומלצים


בריכת הקצינים - עין עלמיןבריכת הקצינים - עין עלמין מומלץ מפה8.8דרך כבושה בנוף צרוב־שמש וקבוצת אקליפטוסים עייפים אינם מסוג המראות שמעוררים את הדמיון. אבל בסוף הדרך, מעט אחרי האקליפטוסים, מסתתרת פינת חמד ובה מים ותאנים והרבה צל. חונים ליד קבוצת האקליפטוסים והולכים בשביל קצר, שמוביל אל מערכת של מדרגות שבורות המרחיקות אותנו מן השמש הקופחת אל אפלולית צילם של עצי תאנה גדולים. ריח התאנים משכר, מעלף ממש, מים זורמים בין שברי מדרגות ושורשי עצים, ובתחתית המדרגות בריכת בטון המוזנת במי מעיינות קפואים. לפני מלחמת ששת הימים היה מוצב סורי בחורשת האקליפטוסים הקרובה. הבריכה נחפרה למען קצינים שישבו כאן בקו החזית עם ישראל, והיא המוּכרת פחות מבין בריכות הקצינים שבגולן. האגדה מספרת שאת מבצע ההסתרה של הבסיסים הסוריים תחת עצי אקליפטוס יזם המרגל הישראלי אלי כהן, וכי המבצע נועד לעזור לצה"ל לזהות את המחנות. בהזדמנות זו תוכלו להשקיף על הירדן בעיניו של חייל סורי, ולהיזכר בימים שבהם פינת החמד הזאת היתה חלק מהסיוט הקבוע של תושבי היישובים שלרגלי רמת הגולן. איך מגיעים: מכביש מספר 888 פונים מערבה אל דרך כבושה, שתחילתה מעט מדרום לכניסה למחנה ירדן. הדרך יורדת לכיוון ערוץ הירקרא עוד
עוד טיולים