שביל ישראל - ממשהד דרך ציפורי לצומת יפתחאל

מומלץ מפה
8.1
סוג: רגל
 

פרות ביישניות וסוסים רגישים

טיול שמתחיל בסמטאות של יישוב ערבי, עובר בין חורשות אורנים ואלונים, מתעכב ליד אחד המרכזים הרוחניים הגדולים של ימי בית שני ומאפשר מפגש בלתי אמצעי עם פרות שלא אוהבות פלאש של מצלמה ועם סוסים שנעלבים כשגוערים בהם. באזור מחלף המוביל התוואי מעט מבלבל, שימו לב.
למידע נוסף ולכל מקטעי שביל ישראל היכנסו לעמוד השביל באתר מפה.

סוג: רגל
מקום: ליד משהד
אורך המסלול (ק"מ): 13
משך הטיול: 4 - 6 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: הכניסה למשהד נמצאת על כביש 754, בין צומת רימון לעיר נצרת.
בטח כבר קרה לכם פעם, עם כל נסיונכם הרב והעשיר, שרגע לפני שעמדתם להתחיל בטיול מצאתם את עצמכם טופחים ביד קשה על המצח: שוב שכחנו משהו. לכן אין דבר טוב יותר מלהתחיל טיול בטבע מתוך מקום מיושב. לכן טוב כל-כך שהטיול שלנו לציפורי מתחיל במשהד. זהו יישוב ערבי מבוסס, ומלבד בתי קומה המקרינים שפע ואנשים מסבירי פנים תמצאו כאן גם חנויות, שיאפשרו לכם להשלים את החסר בדקה התשעים ממש.
שכחתם להצטייד בחומוס או בקופסת תירס? עצרו במינימרקט המקומי. שכחתם את כלי האיפור החביבים עליכם? היכנסו לכלבו של מרעי ג'בריל בכניסה ליישוב ותיהנו ממבחר סביר של תמרוקים וגם של צעצועים וכלי כתיבה. שכחתם כדור נגד כאב ראש? הרי לפניכם בית-המרקחת של אל-חכים. ואם יצאתם לדרך ולא שמתם לב שהגב שלכם חופשי ממשקלם של השולחן והכיסאות שאתם לוקחים לכל אשר תלכו, עדיין לא מאוחר לעשות הזמנה בנגרייה המקומית. וכמובן, בזמן שהמכונית שהביאה אתכם לכאן תחכה לשובכם, היא תוכל לעבור טסט במכון הרכב של האחים מרעי.
איך מגיעים: הכניסה למשהד נמצאת על כביש 754, בין צומת רימון לעיר נצרת.
בטח כבר קרה לכם פעם, עם כל נסיונכם הרב והעשיר, שרגע לפני שעמדתם להתחיל בטיול מצאתם את עצמכם טופחים ביד קשה על המצח: שוב שכחנו משהו. לכן אין דבר טוב יותר מלהתחיל טיול בטבע מתוך מקום מיושב. לכן טוב כל-כך שהטיול שלנו לציפורי מתחיל במשהד. זהו יישוב ערבי מבוסס, ומלבד בתי קומה המקרינים שפע ואנשים מסבירי פנים תמצאו כאן גם חנויות, שיאפשרו לכם להשלים את החסר בדקה התשעים ממש.
שכחתם להצטייד בחומוס או בקופסת תירס? עצרו במינימרקט המקומי. שכחתם את כלי האיפור החביבים עליכם? היכנסו לכלבו של מרעי ג'בריל בכניסה ליישוב ותיהנו ממבחר סביר של תמרוקים וגם של צעצועים וכלי כתיבה. שכחתם כדור נגד כאב ראש? הרי לפניכם בית-המרקחת של אל-חכים. ואם יצאתם לדרך ולא שמתם לב שהגב שלכם חופשי ממשקלם של השולחן והכיסאות שאתם לוקחים לכל אשר תלכו, עדיין לא מאוחר לעשות הזמנה בנגרייה המקומית. וכמובן, בזמן שהמכונית שהביאה אתכם לכאן תחכה לשובכם, היא תוכל לעבור טסט במכון הרכב של האחים מרעי.
פרים שאוהבים חומוס בצל העצים
הסימון הכתום-לבן-כחול של שביל ישראל נמצא על עמוד מתח גבוה בכניסה למשהד 1 , והוא מוביל אתכם אל הסימטאות כשהוא משולב בסימון אדום. הסימון האדום לוקח אתכם במעלה היישוב (אין צורך לומר שהדרך עבירה לרכב, אנחנו על כביש), עובר ליד מסגד נבי יונס וממשיך מעלה אל קצה היישוב. ביציאה ממשהד נפרשת לעיניכם בקעת בית נטופה ומאגר המים הגדול שלה, מאגר אשכול.
מעבר לבקעה תראו את רכס הר תירען (טורעאן) ואת רכס הרי יודפת. הדרך עדיין סלולה, תחתיה חורשת אורנים יפה, ובהמשכה תראו כמה דירי כבשים ועיזים של תושבי המקום. כאן פגשנו את רמזי, נער בבגדי בית-ספר, לוקח שמונה עיזים וכבשים לחלקת מרעה בצד בית. רמזי העדיף שלא להצטלם עם צאן מרעיתו. "לא לומדים היום, רמזי?" "לומדים. למה לא", עונה רמזי, "גמרנו היום בשתיים בצהריים". העיזים, מצידן, אינן משתתפות בדיאלוג. הן עסוקות בהשחתה שיטתית של שיח במורד הגבעה.
כ - 200 מ' אחר-כך אנחנו נכנסים לתוך החורש. הסימון יופיע על עץ אורן גדול, שמעליו שלט של הקק"ל. השלט יזכיר לכם, במקרה ששכחתם, לא להשליך אשפה בשטח. אחרי כקילומטר דרך העפר הרחבה פונה שמאלה, אבל אנחנו ממשיכים ישר (את הסימון תראו על ברזל זווית מולכם). החורשה יפהפייה. צל כבד, ובחורף מופיעים מרבדים של ירק מתחת לעצים. כל פינה מפתה לעצור לפיקניק ולמנוחה נעימה של כמה שעות. רק לשכב על הגב, להאזין למשב הרוח ולשכוח הכל. אם תתאפקו מעט, ותלכו עוד כמה מאות מטרים עד צומת השבילים הקרוב, תגיעו לקרחת יער יפה ומוצלת 2 , שמתאימה בדיוק לכל המזימות הללו.
כשאנחנו התיישבנו שם, נכונים לחגוג על פיתות טריות וחומוס ולבנה כפרית וקפה שמתבשל על הפינג'ן, התייצבה מולנו קבוצה של פרות ולטשה עיניים. גם הן, כנראה, חמדו את החומוס. מילא הן, אבל הפרים - להם באמת היה מראה מפחיד. נראה שהמרעה המשובח באזור עוזר לייצר כאן זן של בני בקר שממדיהם מפליאים, והקרניים השגיבות שלהם בהחלט משמשות מקור לאיום ולחשש. רוצים קצת חומוס? אנחנו שואלים בחשש את הפרים. נראה שאת תשובתם הם רוצים ללחוש לנו באוזן. מה עושים מול הקירבה המאיימת הזו? לכבות את הגזייה? להיכנס למשא ומתן? אחד מאיתנו, רגע לפני הסוף המר, ביקש להנציח את המעמד הנורא במצלמתו. מתברר שזה הנשק היעיל ביותר נגד פרים חצופים - ברגע שהבזיק הפלאש של המצלמה, נשאו בריאי הבשר האלה את רגליהם ושוב הביטו בנו בעיניים כלות, אבל הפעם מטווח ביטחון משביע רצון.
עוקפים אווזייה ומגיעים לרבי יהודה נשיאה
קצת אחרי קרחת היער נראה מולנו את מבני האבן של ציפורי הקדומה, הכלולים היום בגן הלאומי ציפורי. עוד קילומטר והסימון של שביל ישראל עוזב את השביל האדום, יורד לגיא ומתחיל לעקוף את תל ציפורי מצפון. ליד המקום שבו אנו נפרדים מהשביל האדום כדאי לעצור ולחפש בין עצי האורן שמשמאל לשביל. אם תחפשו טוב תמצאו בּוֺלְעָן מסתתר בין העצים. בולען הוא שקע בסלע, שנוצר כתוצאה מהמסת סלעי גיר על-ידי מים. בתחתית השקע הזה יש פּיר טבעי, שהמים מחלחלים דרכו אל מעבה האדמה.
אחרי שמצאתם את הבולען כדאי לכם לסטות מעט מהמסלול של שביל ישראל ולהמשיך דווקא בדרך האדומה הרחבה. אם תעשו זאת, תראו בעוד כ - 10 מ' קטע מאמת המים הקדומה של ציפורי. האמה הזאת התחילה בהר יונה, ממזרח למשהד, והביאה לציפורי את מי עינות אמיתי ועין גת חפר. אחרי ההצצה באמה נחזור אל המקום שבו נפרד שביל ישראל מהשביל האדום ונחפש את סימון השביל על גדר בקר בצד ימין של הדרך. סימן זיהוי נוסף הוא שלט ירוק של הקק"ל, הניצב מאחורי גדר הבקר ומסביר שלחלקה הזאת הועברו עצים בוגרים למטרת שיקום הנוף.
השביל שלנו ממשיך בדרך רחבה, יורד בגיא בין עצי זית עתיקים כסופים. מה שיפה בנוף כאן הוא טבעיותו הקדמונית. משוכות צבר, עצי זית שגדלו בר, קוצים ופריחה. כאילו דבר לא קרה ולא השתנה מאז ימי המשנה. אחרי כקילומטר צריך לעבור עוד גדר בקר ואחרי עוד כחצי קילומטר מגיעים אל הכביש המחבר בין מושב ציפורי להושעיה. כאן השביל פונה שמאלה, הולך כ-400 מ' בשולי הכביש, ואז פונה ימינה, חוצה את הכביש, וממשיך במסעף השמאלי המסומן שחור עוד כ-100 מ' אל קבר רבי יהודה נשיאה 3 .
בניין הקבר צמוד לבית-העלמין המטופח של מושב ציפורי. מומחים מייחסים את מרבית חלקיו למאה השנייה או השלישית לספירה. חלל האולם חשוך ובין הקירות עשרות גומחות להדלקת נרות. כאן יכולים אנשים להתייחד עם יגונם ועם תקוותיהם, לבקש רחמי שמים ולקוות שצדיקים יעשו את מלאכתם. כמנהג הימים הללו מצאנו שם, בין שפע הנרות וסידורי התפילה ושאר תשמישי הקדושה, גם כתב פלסתר נגד נשיא בית-המשפט העליון השופט אהרן ברק ונגד מערכת החוק כולה.
הרגלים בריאים בטבע
לאחר שסיימתם את הביקור בקבר רבי יהודה נשיאה, אתם עוקפים את הקבר משמאל ויורדים עם הסימון השחור. ברדתכם מהגבעה ייתכן מאוד שתראו כלי רכב בודדים נחבאים כאן בין העצים. אל תפריעו. או שאלה פלאחים מיישובי הסביבה, שקוצרים מספוא או זעתר, או שאלה צעירים מיישובי הסביבה הקוטפים, באין רואה, פירות אחרים.
לרגלי הגבעה נופל השביל על דרך עפר רחבה מסומנת בשחור. אנו פונים ימינה עם הסימון השחור, ממשיכים על הדרך הרחבה עוד כחצי ק"מ ומגיעים לביתן אבן מגודר. זוהי תחנת השאיבה "קידוח ציפורי 1". כשתהיו בגבכם אל המבנה, תראו מולכם שני עמודי צינור (ועליהם סימון שחור ברור) ומאחוריהם גבעה ועליה חורשת אורנים. זה הכיוון. בקיץ השטח מלא קוצים גבוהים, בחורף ובאביב עשבייה גבוהה, ולכן קשה לעיתים למצוא את הסימון. לא נורא. לכו בין שני גלילי המתכת ופשוט התחילו לטפס. גם אם תפספסו את הסימון השחור ואת הסימון של שביל ישראל, המופיע על האורנים, תגיעו בסופו של הטיפוס הנעים בחורש לדרך עפר כבושה החוצה את המסלול שלכם. כשתביטו לימין דרך העפר, תראו את הסימון של שביל ישראל.
מפסגת הגבעה נשקף מאגר אשכול (מאגר בית נטופה). הסימון של שביל ישראל יורה לכם לפנות שמאלה לחורשה נוספת. אחרי הליכה של כמה עשרות מטרים במעבה החורש תגלשו שוב לדרך כבושה. עלו על הדרך ולכו בה עד סופה. הגעתם אל רגלי מצפה ריש לקיש 4 וזו בהחלט הזדמנות להפסקת קפה, לתצפית על שמורת יער הסוללים וגם להשתרעות קצרה בצד העצים.
א-פרופו שכיבה בצל העצים: כשיוצאים לטיול, יש בדרך כלל מין תחושה פנימית שאסור להפסיק ללכת וצריך לעמוד בלוח הזמנים. כבר כשיוצאים מתכננים את הסיום. למה, רבותי, למה? למה לא לפרוש בשעת הצהריים לסייסטה? למה לא לקחת שעתיים הפסקה באמצע המסלול, להשתרע על האדמה ולנמנם שעה-שעתיים-שלוש? מה, בבית אתם לא ישנים בצהריים? במשרד אתם לא מנמנמים? אל תחרגו מהרגליכם הבריאים גם אם אתם בטבע. להיפך. אני, בכל אופן, נמנמתי שעתיים במצפה ריש לקיש, ורענן עד מאוד יצאתי משם להמשך הדרך.
יש סוסים שמבינים עברית
מעט אחרי התנומה לרגלי מצפה ריש לקיש תגיעו לעץ אורן מסומן ולהסתעפות של שני שבילים. הסימון שעל האורן יורה לכם לחתוך חזק שמאלה עם השחור, ואתם אכן תחתכו חזק ותלכו לאורך הגדר שהאורן מורה עליה. בקצה הגדר (היא פשוט מסתיימת) תמצאו את הסימון על עץ אלון אחד. עכשיו אתם בחורשת אלונים דלילה שעוד מעט תהיה צפופה יותר. עוד כמה מאות מטרים תעברו בין שתי גדרות ותמצאו את עצמכם על צומת שבילים: שביל ירוק ייקח אתכם ימינה, למטה, אל הכביש המקשר בין מחלף המוביל לצומת גולני. השביל השחור, הפונה שמאלה, הוא המשך דרככם. איתו, מהלך של עוד כשעה הליכה מתונה, תגיעו אל מחלף המוביל וצומת יפתחאל. כל הדרך תלכו בין עצי אלון יפים ותתענגו על הנוף המישורי ועל הפריחה. האזור משמש למרעה, לכן היזהרו לבל תטבע רגלכם בערימה גדולה וריחנית של חרא טרי.
לנו ציפתה הפתעה כחצי קילומטר לפני הסיום. לפתע ראינו מולנו עדר של סוסים. סוסים ערביים יפהפיים רעו באחו באין מפריע. המראה היה כל כך קסום ומפתיע (עדר סוסים, כאן, אצלנו. מה זה, דרום צרפת?) עד שנעמדנו במקומנו ובהינו בפלא שלפנינו. גם הסוסים הופתעו. גם הם היו סקרניים. לאט לאט קיצרו טווח, הגיעו למרחק של מטר מאיתנו, רחרחו את היצורים המוזרים שמולם, חיפשו קצת חיבה וידידות. אם אתם מפחדים מעדר סוסים, דעו לכם שפלאש של מצלמה לא יעזור כאן. גם לא הרמת אבן. תנו פשוט צעקה, הסוסים יתרחקו בדהרה, ואתם כבר תתחילו להצטער על שהקשר ביניכם היה כל כך קצר.
הטיול שלנו מתקרב לסופו. רחש מכוניות מציין שאנחנו קרובים למחלף המוביל (אם תאבדו בשלב זה את סימון השביל, פשוט היצמדו אל קו הגובה שמעל הכביש והמשיכו ללכת עד האספלט). השביל מביא אותנו לבסוף למעבר תת קרקעי מתחת לכביש 77, ומכאן עוקבים אחר הסימון שחוצה דרך אחת, מפנה שמאלה בדרך שנייה ועובר מתחת לכביש 79. לאחר חציית הכביש ממשיכים ללכת במקביל לכביש, צפונה, בשביל עם סימון של שביל ישראל ומגיעים במהרה אל נקודת הסיום בצומת יפתחאל 5 .
כדאי לדעת
מים בדרך: במשהד ובבית הקברות של ציפורי (ליד קבר רבי יהודה נשיאה).


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  טיול קל עם נופים נהדרים|5 23.09.16
  מנצרת עילית לצומת המוביל: למרות שההליכה בנצרת עילית היא על כביש, הנוף שנשקף ממנו נהדר ומשתנה עם כל 100 מטרים שמתקדמים.יער הסוללים מוצל ונעים להליכה, וכך גם ההליכה במטעי הזיתים.
 • udavful

  udavful
  מהעיר אל הטבע|3 08.08.16
  התחלתי את המסלול בנקודת עצירה מפעם קודמת בצומת רחובות יקינטון פינת מעלה יצחק. מסלול נחמד ולא ארוך . מעבר ממעלה יצחק לשביל בשטח המחבר למשהד לא נראה ברור. למזלי השתמשתי בתוכנת ניווט ושמירת תוצאות - אנדומונדה. המסלול לא מומלץ בקיץ ובטוח לא בשעת צהריים - חם.
 • sasmic

  sasmic
  קליל|4 08.06.15
  מקטע קל וקצר, מי שמגיע עם רכב שווה להכנס פנימה לתוך משהד ולהתחיל את ההליכה מהחורשה. לקח לנו סה"כ קצת פחות משלוש שעות.
 • achav

  achav
  כל כך יפה באביב|4 19.03.13
  הלכנו מיפתחאל למשהד. תפסנו יום אביבי ופריחה נהדרת. קטע מיוחד בסימן ציפורי הקדומה.
 • meron16

  meron16
  קטע ברוגע|3 01.01.10
  הלכנו מנצרת. תחילה ההליכה בתוך העיר -קטע מיותר עד היציאה ממשהד. ואח"כ הליכה נעימה התוך חורשות אורנים וזייתים. היינו צריכים קטע של נינוחות וזמן לעצירות קפה. הקטע שבאזור צומת המוביל לא מסומן טוב.
 • briza

  briza
  גליל אמיתי|4 27.05.07
  קבוצת "זואי ארצנו" עשתה את הקטע מציפורי לכעביה באביב - מומלץ ביותר! ירוק ופורח. הקטע ביער הסוללים פשוט מענג. הנפילה לצומת המוביל היא אכן נפילה. השביל הולך ממש על הכביש ולא כמו שמסומן במפה. באלון הגליל נפלנו על אירוע השקת יין חדש ביקב יפתחאל. מומלץ להיכנס ולטעום גם בלי אירוע. משם ועד לכעביה להקפיד על הסימונים והניווט.
 • rubibt

  rubibt
  נחמד. לא יותר מזה|3 17.12.06
  הערה אחת לגבי משך הטיול: צעדנו 15 חבר''ה די בנחת. זה לקח לנו 3-3.5 שעות בלבד ולא 6-8 שעות כפי שמצויין בפרטי הטיול.
 • batami

  batami
  חורש בגליל|4 27.05.06
  קטע פחות מטויל של שביל ישראל, העובר בכפר ובחורש. נחמד, היה עדיף לו האזור היה נקי יותר. מתאים, למעט קטע קצר, גם לרכבי 4X4. מתאים לביצוע באופני הרים, למרות הקטעים התלולים.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים