שביל ישראל - מהר עמשא לפארק ערד

סוג: רגל
 

פרידה מהיער וכניסה למדבר

פרידה מהיער וכניסה למדבר. מתחילים בהליכה על קטע מדרך רומית עתיקה, ממשיכים ביישוב ותיק שאינו מופיע במפות, וכמעט מסיימים בשרידים של עיר עתיקה, שלא ברור אם היא אכן היא
למידע נוסף ולכל מקטעי שביל ישראל היכנסו לעמוד השביל באתר מפה.

סוג: רגל
מקום: ליד הר עמשא
אורך המסלול (ק"מ): 16
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
נקודת המוצא של הטיול היא קיבוץ הר עמשא. ליד השער הדרומי של היישוב יש דרך עפר עם סימון שחור בלבד. עלו עליה והתחילו ללכת דרומה על קו הרכס של הר עמשא. בעוד כ - 200 מ' יצטרף לדרך, מימין, שביל ישראל 1 .
אנחנו ממשיכים ללכת בשביל השחור על קו הרכס. האזור שאנו הולכים בו הוא חלק משמורת הר עמשא. באזור זה נפגשים שלושה סוגי אקלים - מדברי, ערבתי, ים-תיכוני - ולכן יש בו מיפגש נדיר של שלוש חברות צומח: חברת הצומח המדברית מיוצגת בידי צמחים כמו הקדד המשולחף והבלוטה הגלונית, החברה הערבתית מיוצגת בידי שלהבית הגלגל ושלהבית הכלאיים (צמח אנדמי לשמורה), והחברה הים-תיכונית מיוצגת בידי הסירה הקוצנית והקורנית המקורקפת. בחורף הכל מסביב ירוק, ובאביב יש כאן פריחה יפה.
נקודת המוצא של הטיול היא קיבוץ הר עמשא. ליד השער הדרומי של היישוב יש דרך עפר עם סימון שחור בלבד. עלו עליה והתחילו ללכת דרומה על קו הרכס של הר עמשא. בעוד כ - 200 מ' יצטרף לדרך, מימין, שביל ישראל 1 .
אנחנו ממשיכים ללכת בשביל השחור על קו הרכס. האזור שאנו הולכים בו הוא חלק משמורת הר עמשא. באזור זה נפגשים שלושה סוגי אקלים - מדברי, ערבתי, ים-תיכוני - ולכן יש בו מיפגש נדיר של שלוש חברות צומח: חברת הצומח המדברית מיוצגת בידי צמחים כמו הקדד המשולחף והבלוטה הגלונית, החברה הערבתית מיוצגת בידי שלהבית הגלגל ושלהבית הכלאיים (צמח אנדמי לשמורה), והחברה הים-תיכונית מיוצגת בידי הסירה הקוצנית והקורנית המקורקפת. בחורף הכל מסביב ירוק, ובאביב יש כאן פריחה יפה.
השביל שלנו עולה במתינות כה רבה, שאיננו מרגישים שהגענו אל פיסגת הר עמשא 2 . מימיננו נראה יער יתיר, ומשמאלנו משתרעים המרחבים הצחיחים של הנגב ושל דרום מדבר יהודה. רואים מכאן גם את עמק ערד, את בקעת באר שבע ואת הרי מואב. למעשה, אפשר לראות מכאן את כל המסלול שמצפה לנו היום. כאשר השביל מתחיל לרדת, אנחנו הולכים במעלה דרגות - מעלה הררי קדום, שהיה חלק מהדרך הרומית החשובה מירושלים להרי אדום ואילת. במעלה נותרו מדרגות חצובות, ומכאן גם שמו.
לאחר כארבעה ק"מ השביל השחור מסתיים ושביל ישראל פונה שמאלה. אנחנו עוברים עכשיו במרחק כמה מאות מטרים ממזרח לכפר דוריג'את. על-פי מסורת תושביו הוקם הכפר באמצע המאה ה - 19 בידי פלאח אמיד מדורא, שנאלץ לעזוב את כפרו בגלל סכסוך וקנה את אדמות המקום. אם התעייפתם כבר מהטיול, אל תחלמו אפילו על אוטובוס שיוציא אתכם מכאן. דוריג'את נמנה עם הכפרים הערביים הלא-מוכרים, ופירוש הדבר שאוטובוסים אינם מגיעים לכאן. פירוש הדבר גם שבתי הכפר אינם מחוברים לרשת החשמל והמים הארצית, ובגלל העדר תוכנית מיתאר ממעטים הצעירים במקום לבנות להם בתים חדשים.
תעלומה בתל ערד
לאחר שעקפנו את דוריג'את יורד השביל אל בקעה, מתעקל מעט שמאלה וחוצה דרך עפר רחבה 3 . עוד שעה של הליכה בין גבעות צחיחות ואנו מגיעים אל הגדר הדרומית של הגן הלאומי תל ערד ואל כביש הגישה אליו. אף שהתל אינו מצוי על תוואי השביל, יהיה זה חטא של ממש אם לא תסטו כאן מהמסלול ותבקרו באתר.
ספר במדבר מספר כי מלך ערד מנע מבני ישראל לחדור מהנגב להר יהודה, וכך האריך את מסעם במדבר בעוד כמה שנים. בחפירות שנערכו כאן נחשפו שרידי יישוב כלקוֺליתי ושרידי עיר גדולה ומתוכננת היטב, שחרבה במאה ה - -27 או ה - 26 לפנה"ס. בחפירות התגלו גם שרידים מהתקופה הישראלית, ועולה מהם כי בימי שלמה היתה ערד מצודת סְפָר ומרכז מינהלי ובו מקדש. עוד עולה מהחפירות כי מצודת ערד חרבה פעמים אחדות, עד חורבנה הסופי בסוף ימי בית ראשון, וכי היה כאן יישוב מבוצר גם בתקופות הפרסית, ההלניסטית והרומית.
החפירות בערד יצרו בעיה חדשה: אם העיר הכנענית הגדולה שהיתה כאן חרבה כבר במאה ה - 27 או ה - 26 לפנה"ס, איך אפשר לזהות את תל ערד עם העיר שמלכה חסם את בני ישראל? ומכיוון שהחוקרים אינם אוהבים יותר מדי שאלות לא פתורות, כמה מהם טוענים כי ערד של סֵפר במדבר שכנה בכלל בתל מלחתה של היום, כ - 12 ק"מ מדרום-מערב לתל שאנו נמצאים בו. אף שהטענה הזאת מאכזבת, ומקלקלת לנו את האפשרות לדמיין את מלך ערד ואת כל חייליו יוצאים מכאן למלחמה, הטיול בתל שווה בהחלט. העיר הכנענית, שהשתרעה על שטח של כ - 100 דונם, שוחזרה בחלקה, ואנחנו יכולים ליהנות מסיור מאלף בין חומותיה, מגדליה, מקדשיה ואף בתי המגורים שלה. על גבעה מדרום לתל פורחים בחודש מרס פרחי האירוס השחום. אסור להחמיץ.
לאחר הביקור בתל ערד אנו ממשיכים אל פארק ערד, הנראה היטב מפיסגת התל וגם ממרגלותיו. כדי להגיע לשם חוצים את כביש 80 4 והולכים אל תחנת האוטובוס שמצידו השני של הכביש. ליד התחנה (ומעט מתחתיה) רואים שביל ההולך לכיוון מטע של עצים נשירים. זה השביל שלנו. בהגיענו אל המטע אנו רואים מדרום לנו את פארק ערד. אין בסביבה עוד חורשות, כך שאין חשש לטעות. מכיוון שבכל האזור הזה יש המון דרכי עפר שאינן מסומנות במפה, פשוט צריך ללכת ישר לכיוון הכתם הירוק שלפנינו. לאחר כשעה של הליכה תעברו בין מטע אגבות נטוש לבין עצי האקליפטוס הראשונים של פארק ערד, ותוכלו למהר אל הברזיות של הפארק 5 או אל כתם הצל שמטיל אחד האקליפטוסים. בצפון תפסחו בדרך כלל על חורשה שכזאת. בדרום לא תרצו לצאת מהצל.
כדאי לדעת
מים בדרך: בעמשא, בחורבת דרגות, בתל ערד ובפארק ערד. כדי לישון במקום נעים כדאי להמשיך עד ערד ושם לישון באחת האופציות למטיילי שביל ישראל: האוהל של עופר, מראה במדבר, לאה קליף או דב פוניו.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 7 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • sasmic

  sasmic
  בלי טיפת צל|3 21.10.17
  קטע לא פשוט במיוחד בימים חמים. החלק הראשון מהר עמשא עד לקראת תל ערד היה יותר מוצלח במיוחד בחלק של הירידה מהר כאשר כל הנוף פרוש לפנייך. הקטע האחרון מתל ערד עד לפארק ערד די מנהלתי.
 • achav

  achav
  שווה להמשיך ולסיים בערד|4 19.03.13
  דרך נהדרת. מדרום הר חברון, לנגב ולפאתי מדבר יהודה. מישורים רחבים, מערות, שטחי חקלאות פוריים, וכמובן - תל ערד. הדרך נוחה ואין סיבה לסיים בפארק ערד. שווה להמשיך הלאה עד ערד, בעיקר כי הקטע הבא, מתחיל להיות קשה.
 • meron16

  meron16
  לעבור את הגבול|4 22.05.11
  יום נהדר שבו מרגישים ורואים את המעבר מהאקלים הים-תיכוני למדברי. טיפוס קצר לפסגת הר עמשא חושף אותנו לנוף מדבר מהמם. הדרך מלאה בצמחיית מדבר וערבה בצבעים של צהוב וסגול. משם ירידה מתונה לתוך המדבר על הדרך הרומית המרשימה. הירידה על קו רכס בנוף עוצר נשימה ורוח אימתנית. קבוצת האשלים היא אכן מקום טוב להפסקה ומפגש עם שביליסטים שבאים מהכיוון השני. סיימנו בתל ערד. תל מרשים ביותר.
 • dafnag

  dafnag
  נעים, לא מדהים|3 22.03.09
  עשינו את הקטע מהר עמשא לדוריג'את. הליכה בינונית (שעתיים מאומצות). נוף חביב לחברון ובעת ערד, שרידי מדרגות רומיות. הטרשים קצת משעממים.
 • briza

  briza
  לתפארת ההנדסה הרומית|4 16.10.08
  קבוצת "זואי ארצנו" הלכה קטע זה ביום חם מבית היערן ביער יתיר ועד תל ערד מרחק של 19 ק"מ. מבית היערן לעמשא הליכה במגמת עליה נוחה בתוך יערות וצל קקל. בעמשא נפרדים סופית מהיער ונכנסים רשמית למדבר, שצל בו נדיר ויקר. עולים על הדרך הרומית - פרויקט הנדסי מדהים בבחירת הנתיב ובביצוע. למשך כ-4 ק"מ הדרך רק יורדת, בשיפוע מבוקר ומתון - מדהים! בבדוריג'את אפשר לקבוע עם מנהל בית הספר שישמח לארח ולהסביר על המקום. בין דוריג'את לתל ערד קבוצת אשלים גדולים (לא מצויינים על המפה) מקום טוב להפסקת תה ומנוחה.
 • batami

  batami
  הדרך הרומית|4 31.10.05
  חויה לרדת בדרך ששימשה את שיירות הגמלים לפני כ 2000 שנה. תואי הדרך עדיין שמור, וכן מספר מדרגות. נוף המדבר פרוש לאורך כל הדרך. אין כמעט מטיילים באזור, גם לא ביער יתיר הסמוך. אתגר לא קטן - ביצוע המסלול באופני הרים.
 • efratt77

  efratt77
  יופי של מסלול|4 23.03.05
  ה-ירידה של שביל ישראל, בדרך רומית עתיקה שרק המחשבה על ההשקעה העצומה של הרומאים בבחירת הנתיב, בסימונו ובתחזוקתו מעבירה בך צמרמורת. הדרך יפה מאד (סוף מרץ) והכל פורח. מפתיע הקטע החדש מפארק ערד לערד כשאינו בוחר בדרך הקלה אלא מוליך דרך ערוצים נסתרים אל צפונה של העיר. יופי !!
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים