שביל ישראל - מפארק תמנע ועד באר אורה

מומלץ מפה
8.3
סוג: רגל
 

גיאולוגיה להמונים

מסלול גיאולוגי מרתק באזור שהיה בעבר מפעל גדול להפקת נחושת. סלעים בשלל צבעים, תצפיות נוף יפות, וגם שלולית גדולה המכונה אגם
למידע נוסף ולכל מקטעי שביל ישראל היכנסו לעמוד השביל באתר מפה.

סוג: רגל
מקום: פארק תמנע
אורך המסלול (ק"מ): 19
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים על כביש 90 בין צומת הערבה לאילת. כ-25 ק"מ צפונית לאילת, בין סימון הקילומטר ה-38 וה-39 בצומת בקעת תמנע, פונים מערבה, לגן הלאומי תמנע.
שביל ישראל נמנע בדרך כלל מלהיכנס לאתרים שהביקור בהם כרוך בתשלום. הפעם נאלצו מתכנני השביל לחרוג ממנהגם והביאו אותנו לאתר כזה. בוועדה לשבילי ישראל אומרים שהם הגיעו להסדר עם מינהלת פארק תמנע, ולפיו פטור מתשלום כל מטייל שעושה את שביל ישראל ברצף אחד. ומה נעשה אם הקופאי בכניסה חדש, ושכחו לספר לו על ההסדר? ננפנף באישור שאין לנו? נבקש לדבר עם המנהל? נסתובב ונחזור לתל דן?
נקודת המוצא של הטיול נמצאת על כביש הגישה לפארק תמנע 1 . אחרי הליכה של 100 מ' לצד הכביש אנחנו מגיעים אל שער הכניסה ומזדהים כהולכים מתמידים. מבקרים רגילים מגיעים לכאן במכוניות ממוזגות, משלמים בכניסה ונוסעים בנוחות במסלול המרכזי של פארק תמנע. המסלול הזה הוא בעצם הכביש שהולך מהכניסה לפארק מערבה, ואשר ממנו מסתעפים כבישים אחדים אל האתרים הפזורים בפארק. אנחנו, שהולכים על השביל, ניאלץ לוותר על האתרים האלה, אבל נקבל בתמורה משהו אחר שהנוסעים במכונית לא מקבלים.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 90 בין צומת הערבה לאילת. כ-25 ק"מ צפונית לאילת, בין סימון הקילומטר ה-38 וה-39 בצומת בקעת תמנע, פונים מערבה, לגן הלאומי תמנע.
שביל ישראל נמנע בדרך כלל מלהיכנס לאתרים שהביקור בהם כרוך בתשלום. הפעם נאלצו מתכנני השביל לחרוג ממנהגם והביאו אותנו לאתר כזה. בוועדה לשבילי ישראל אומרים שהם הגיעו להסדר עם מינהלת פארק תמנע, ולפיו פטור מתשלום כל מטייל שעושה את שביל ישראל ברצף אחד. ומה נעשה אם הקופאי בכניסה חדש, ושכחו לספר לו על ההסדר? ננפנף באישור שאין לנו? נבקש לדבר עם המנהל? נסתובב ונחזור לתל דן?
נקודת המוצא של הטיול נמצאת על כביש הגישה לפארק תמנע 1 . אחרי הליכה של 100 מ' לצד הכביש אנחנו מגיעים אל שער הכניסה ומזדהים כהולכים מתמידים. מבקרים רגילים מגיעים לכאן במכוניות ממוזגות, משלמים בכניסה ונוסעים בנוחות במסלול המרכזי של פארק תמנע. המסלול הזה הוא בעצם הכביש שהולך מהכניסה לפארק מערבה, ואשר ממנו מסתעפים כבישים אחדים אל האתרים הפזורים בפארק. אנחנו, שהולכים על השביל, ניאלץ לוותר על האתרים האלה, אבל נקבל בתמורה משהו אחר שהנוסעים במכונית לא מקבלים.
אחרי ההזדהות אנחנו עוברים בשער הכניסה ומיד פונים שמאלה, אל הכביש המוביל אל מגרש החניה של מרכז המבקרים של הפארק. אם המימיות ריקות, זו ההזדמנות למלא אותן בשירותים ליד שער הכניסה. אם אין לחץ של זמן (ולמה שיהיה?), זו ההזדמנות לביקור במרכז המבקרים של הפארק. יש בו מופע אור-קולי על כריית הנחושת בימי קדם, וגם תצוגה של החתכים הגיאולוגיים של בקעת תמנע. בסוף ההכנות עוקפים את המיבנה העגול של מרכז המבקרים וחוזרים אל שביל ישראל, שהולך בשבעת הקילומטרים הבאים על "המסלול הגיאולוגי" של פארק תימנע.
מירוץ שו"ת
אחרי כ - 500 מ' מוריד אותנו השביל אל יוּבל רחב של נחל תמנע ("נחל אלכסון"). הסימון במסלול הגיאולוגי ברור מאוד. לאורך הדרך פזורים שלטים המסבירים לנו כיצד קיבל הערוץ את צורתו וגם מנסים לעורר אותנו לחשוב. "הנחל שלפניך חתור בקו ישר", כתוב על אחד השלטים, "מה גרם לכך לדעתך?" מתנשם ומתנשף אתה רץ אל השלט הבא, 30 מ' גבוה יותר במעלה הנחל, כדי לקבל את התשובה. "לפניך סלע פריך, שמופיע בדיוק בתוואי האבן של הנחל. הנחל זורם בתעלה שנוצרה לאחר שהסלע הפריך הזה נשטף במים". זהו זה. עכשיו אנחנו מבינים הכל.
הנוף כאן הוא של אבן גרניט אדומה. בערוץ יש שיחי מלוח ומדי כמה עשרות מטרים צומחת שיטה שאפשר לשבת בצילה. בדרך נראה גם סלעים שצבעם ירוק מתכתי וסלעים שבתוכם גבישים ורודים. אנחנו ממשיכים עם הוואדי, מתעקלים איתו בחדות שמאלה, עוברים כמה מפלונים יבשים ועולים במעלה האפיק של הנחל.
בדרך אנחנו משגיחים בעדר של יעלים. הם סקרנים אבל גם מפוחדים, ולכן הם תופסים טווח ביטחון של כמה עשרות מטרים מאיתנו. אם עומדים בשקט ונמנעים מתנועות פתאומיות אפשר לזהות עוד ועוד אוזניים קטנות של יעלים צעירים, שצבעם כצבעה האפור-חום של הגבעה. עדר של יותר מעשרה יעלים. האבא - קרניים גדולות, גוף כבד - עומד בצד ומשגיח. הצאצאים - קטנים ובלי קרניים - מקצרים טווח, אבל כל הזמן מביטים אל האב כממתינים להוראה להרים רגליים ולברוח מאיתנו.
עולים בעוד מפלון יבש ימינה. עכשיו השביל לוקח אותנו אל גבעה שלרגליה פזורים חלוקי קוורץ צהובים. מאוד מפתה לקחת אותם, אבל אסור. מעל גבעת הקוורץ הזאת מתנשא סלע בעל חזות מפלצתית, המזכיר צפרדע או דינוזאור. מעט אחרי הסלע המפלצתי אנחנו עולים במדרון אדמדם, יוצאים מתוך ערוץ הנחל ומתחילים ללכת לכיוון פיסגה קטנה ויפה הנראית מימין לנו. עכשיו מתחילה עלייה תלולה בתוך סדק רחב בסלע. השלטים הצהובים מציעים לנו לעלות פשוט ישר על צלע הצוק. לא לשכוח להיזהר בטיפוס, כי הסלעים כאן מידרדרים. בתום עלייה תלולה של 200 - 300 מ' אנחנו עומדים על שפת מצוק. השביל מפנה אותנו שמאלה. יש שם שלט הסבר על המינרליזציה של האזור, אבל אחרי העלייה התלולה הזאת, למי יש אוויר לקרוא.
אנחנו הולכים על קו הגובה כ-20 מטר נוספים, ואז השביל מטפס שוב ימינה. אחרי עלייה תלולה של כמה מטרים מגיעים אל פיסגת במת תמנע 2 . פיסגת ההר שטוחה כמו מגרש כדורגל גדול עשוי דולומיט, והנוף הנשקף ממנה מדהים: מצד אחד כל הערבה, ומתחת בקעת תמנע והמצוקים הסוגרים עליה. אחרי שיטוט על הפיסגה מאתרים סימון - חץ צהוב - המוריד דרומה. יורדים עכשיו ממש בתוך חריץ של סלע. הולכים בזהירות או פשוט גולשים על התחת. זהו נקיק תלול, יותר מזה שהוביל לכאן. לאחר ירידה של כחצי קילומטר ההולכת ומתמתנת, מגיעים להתפצלות שבילים: שביל אחד פונה ימינה, אל נקודת המוצא, ואילו השביל שלנו הולך שמאלה, לכיוון אגם תמנע.
במכרות הנטושים יש עדיין דלק באוקטן 94
מיד אחרי התפצלות השבילים אנחנו נכנסים שוב לערוץ של ואדי. השביל כאן רחב ונוח. על המצוק משמאלנו רואים עוד דרך. שתי הדרכים נפגשות במקום שהוואדי שלנו מתחבר לערוץ רחב יותר של נחל 3 . יש כאן כמה עצי שיטה יפים - על העצים מטפס הרנוג השיטים, שהוא צמח טפיל למחצה בעל פרחים צינוריים אדומים - וזה מקום טוב לנוח בו ולתפוס צל.
שביל ישראל עובר עכשיו בערוץ הרחב. כאשר ממשיכים ללכת בערוץ עוברים על פני שורש גדול של עץ, שנראה מרחוק כמו ראש של חמור. עוד מעט ואנחנו הולכים במעין שדירה של עצי שיטה, הצומחים משני צידי הערוץ, ויורדים ביניהם אל דרך כבושה. אם נפנה בדרך הזאת ימינה, נגיע בעוד קילומטר אל עמודי שלמה. אם נחליט שלא לסטות מהמסלול של שביל ישראל ולא לקפוץ לעמודי שלמה, נפנה כאן שמאלה, ולאחר קילומטר לערך נרד מהדרך הכבושה 4 ונפנה ימינה (דרומה) לכיוון אגם תמנע.
כחצי ק"מ לאחר שירדנו מהדרך הכבושה אנו מגיעים אל כביש הבא מ"גבעת העבדים" והולך מזרחה אל אגם תמנע 5 . כאן כדאי לסטות מעט מהמסלול של שביל ישראל, לפנות שמאלה ולקפוץ לביקור באגם המלאכותי. האגם הוא בעצם שלולית גדולה שעל שפתה מסעדונת, אבל באזור יבש שכזה גם שלולית היא מראה מלבב. ממזרח לאגם, מעבר לסוללות של פסולת כרייה, נמצאים המכרות הנטושים של תמנע. מפעל הנחושת המודרני של תמנע הוקם בשנת 1955, אבל נסגר כבר ב-1976 בגלל ירידת מחירי הנחושת בעולם, ולאחר ניסיון לחדש בו את הכרייה בהיקף מצומצם נסגר שוב בשנת 1983.
עכשיו יש כאן סככות ריקות, דחפורים נטושים, ופה ושם פועל או שניים שמבצעים עבודות תחזוקה במקום. הכבישים שנסללו כאן נהרסים בהדרגה, אבל בכניסה למכרות עדיין ניצבות תחנות אוטובוס, זכר לימים שבהם באו לכאן בכל בוקר מאות פועלים מאילת, ויש גם תחנת דלק ששימשה את כלי הרכב של המפעל: אוקטן 91, אוקטן 94.
בחזרה לשביל ישראל: בהגיענו אל הכביש ההולך לאגם תמנע 5 אנחנו חוצים אותו והולכים על שביל רחב במגמה של עלייה קלה. אחרי פחות מקילומטר אנחנו חוצים כביש המוליך למכרות תמנע, חוצים אפיק של נחל וכבר עולים על דרך עפר כבושה הלוקחת אותנו לכיוון הרי חכליל. ההרים האלה, הנראים משמאלנו, באמת חכליליים: גבעות ורודות, אם כי לידן גם גבעות גדולות בצבע זית. שביל טוב לכל רכב מוביל אותנו אל מזלג דרכים 6 .
הדרך הימנית מובילה אל אתר הפסולת מטמנת נימרה, ואילו אנחנו ממשיכים ישר. מיד אחרי מזלג הדרכים אנחנו מגיעים למחסום ברזל נמוך, שנועד למנוע ממכוניות להיכנס לפארק. די משעשע לראות באמצע השום-מקום שער ברזל שמנסה לחסום את דרכך, ולכן אנחנו מתעלמים ממנו ועוברים מעליו. 300 מ' אחרי המחסום אנחנו מגיעים למזלג דרכים נוסף. גם כאן הדרך ימינה הולכת אל מטמנת נמרה, ואילו אנחנו לוקחים את השמאלית. השטח מחורץ, והדרך שאנו הולכים בה כאילו נשפכת אל דרך רחבה יותר, הבאה גם היא מאתר נמרה 7 .
אחרי כ - 200 מ' מגיע אלינו כביש משמאל. אנחנו ממשיכים עליו מעט ולאחר עיקול אנחנו יורדים ממנו ונכנסים לבקעה. החול פה טובעני מעט והאזור מסומן במפה כחלק משמורת הטבע נחל רחם. 700 - 800 מ' אחר-כך השביל חוצה את הערוץ הרחב והלא-עמוק של נחל רחם. מעט אחרי שחצינו את הנחל אנחנו מגיעים לשביל רחב מסומן ירוק 8 . כאן פונים ימינה והולכים כמעט קילומטר בשביל הירוק במעלה נחל רחם עד שרואים דרך מסומנת שחור המסתעפת ממנו שמאלה (מזרחה) 9 .
כאן מסתיים המסלול על שביל ישראל. הגיע הזמן לצאת אל הכביש לאילת: נפנה שמאלה אל הדרך המסומנת שחור, והיא תעלה אותנו אל אוכף טופוגרפי שיש ממנו תצפית יפה על הערבה ועל הרי אדום. בירידה מהאוכף נעבור בין מחשופים צבעוניים של "פצלי אורה" - מחשופי חרסית ספוגים בתחמוצות ברזל, שמעניקות למחשופי החרסית את צבעיהם - ונעבור במישור שבקצהו (מימיננו) גבעה שחורה. ריכוז גדול של סיגי נחושת. לאחר כשני ק"מ בדרך השחורה תחצה את דרכנו דרך סלולה - הכביש הישן לאילת. כאן נפנה ימינה, נלך 1.5 ק"מ עד כביש הגישה לבאר אורה, ואז נפנה שמאלה. עוד חצי ק"מ ונגיע אל כביש מספר 90 לאילת.
כדאי לדעת
המסלול קל, למעט עלייה תלולה אל פיסגת במת תמנע וירידה ממנה. גם ילדים מעל גיל 10 יכולים. מים בדרך: בנקודת המוצא ובמזנון באגם תמנע.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  אחד המסלולים היפים בשביל|5 01.12.18
  העלייה לבמת תמנע נפלאה: בכל סיבוב יש הפתעה גיאולוגית אחרת ומענינת. לא הפסקנו להתרגש ממראה עינינו. ההסברים לאורך הדרך מעניינים. כשנגמרו התופעות הגיאולוגיות הגענו לבמת תמנע עם תצפית סובבת - מרגש ונפלא. הירידה מבמת תמנע קשה מאד ותלולה. עשיתי את רובה על הישבן. קפה ומנוחה באגם תמנע, והמשך הדרך במכרות הפתוחים ובמטמנת נמרה. התמוגגנו מכל מטר היום.
 • achav

  achav
  במת תמנע הנהדרת|5 31.03.15
  20-3-15 הלכנו ממטמנת נמרה עד לכניסה לגן הלאומי. ארבע שעות - עשרה קילומטרים. החלק הראשון של המסלול עובר בתוך אזור מכרות פתוחים. אדמה מחוללת שהתעללו בה בכל דרך אפשרית. האגם מקום יפה מושקע ומטופח. החלק השני של המסלול הוא העליה ל"במת תמנע". ההליכה בנחל נחושתן מעניינת ומלאה בהפתעות גיאולוגיות. מראש ההר השטוח נשקף נוף קדומים מרתק לארבע כנפות שמיים. משם ירדנו לכניסה לגן הלאומי דרך ערוץ נחל ובו שילוט מושקע על התופעות הגיאולוגיות המרתקות שבשטח.
 • yonadoron

  yonadoron
  שווה בהחלט|4 29.01.07
  המסלול הגאולוגי שבתוך פארק תמנע יפהפה. לא לעשות את הטעות שלנו. התחלנו ללכת בסביבות 1500 וכמעט נקלענו לחושך
 • avat

  avat
  אתייחס לאתר תמנע עצמו ולא ...|5 09.04.02
  אתייחס לאתר תמנע עצמו ולא למסלול המוצע: אתר טיול יפהפה עם מרכז מבקרים, הפעלות לילדים ועוד. מצויין לכל המשפחה, נגיש עם רכב וגמיש לגבי משך הטיול
- 1
עוד טיולים מומלצים
המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד
פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד


עוד טיולים