בין עלי ומכתש

הכבישים החותכים את מרחבי הנגב יובילו אתכם אל המכתשים הגדול והקטן כשנופי בראשית חולפים בחלון. יש הרבה נקודות תצפית, שתיים נבחרות נמצאות בהר אבנון ובמעלה עלי. פיקניק ומתיחת איברים אפשר לערוך בחניון החולות הצבעוניים. מי שכביש משובש מאתגר אותו, יכול להמשיך בנסיעה מזרחה בפיתולי מעלה עקרבים המוביל למדבר המוריק של עין חצבה בערבה

סוג: רכב רגיל
מקום: ליד ירוחם
אורך המסלול (ק"מ): כ-54
משך הטיול: מעל 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
יוצאים מבאר שבע בנסיעה על כביש 40. מצומת הנגב ממשיכים לדרום-מזרח בכביש 224 ולאחר כ-12 קילומטר מגיעים אל באר ירוחם. ממשיכים מזרחה, וחוצים תחילה את העיירה ירוחם 1 . למי שהדיר את רגליו מכאן בחמש עשרה השנים האחרונות מצפה הפתעה לא קטנה: שכונת וילות נאה, רחוב מרכזי מטופח, מרכז תרבות ואזור תעשייה מפותח.
הפתעה בירוחם
יוצאים מבאר שבע בנסיעה על כביש 40. מצומת הנגב ממשיכים לדרום-מזרח בכביש 224 ולאחר כ-12 קילומטר מגיעים אל באר ירוחם. ממשיכים מזרחה, וחוצים תחילה את העיירה ירוחם 1 . למי שהדיר את רגליו מכאן בחמש עשרה השנים האחרונות מצפה הפתעה לא קטנה: שכונת וילות נאה, רחוב מרכזי מטופח, מרכז תרבות ואזור תעשייה מפותח.
הפתעה בירוחם
הכביש עולה במתינות לעבר שפת המכתש הגדול. לאחר כ- 2 ק"מ נגיע אל שלט מתכת גדול המפנה אותנו שמאלה אל מצפה הר אבנון 2 . בצד הדרך הסלולה נראים שרידי מחנה קודחי הנפט הבריטים של חברת .I.P.C נסיעה קצרה ואנחנו מגיעים אל רחבת תצפית, שיש ממנה מראה נהדר של המכתש הגדול- ממעלה חתירה בצפון- מזרח עד מעלה אברהם בדרום- מערב. מעבר למכתש נראים הרי חצרה, הרי אדום, רכס רמון וצוקי רמת עבדת.
נחזור לכביש ונרד איתו בסידרת פיתולים אל קרקעית המכתש. הכביש ממשיך מזרחה כשהוא חוצה את המכתש הגדול, בין גבעות שחורות ומחשופי אבן חול צבעוני. לאחר כ- 5 ק"מ אנו נדחסים אל תוך "שער המכתש", שדרכו יוצא נחל חתירה הלאה לדרום- מזרח, אל נחל צין. בצומת שבמוצא המערבי של המכתש נפנה ימינה (דרומה) וניסע כ- 500 מ' עד לרחבת החניה ושלט ההכוונה לעין יורקעם ולמעלה פלמ"ח.
היפה במכתשי ישראל
נצא מרחבת החניה להליכה קצרה ונוחה (כ- 350 מ’ לכל כיוון) לעין יורקעם 3 . עין יורקעם הוא נקיק סלעים (מעוק) חתור בסלע גיר לבן ובקרקעיתו גב מים גדול. גרם מדרגות חצובות (מן התקופה הרומית) יורד אל קרקעית הנקיק, ואל גב המים. בחורף יש כאן נביעה של ממש ובקיץ נותרת כמות מים נכבדה בגב הגדול.
נחזור לכביש ונמשיך איתו צפונה, על כביש 206. לאחר כ-3 ק"מ נפנה ימינה (מזרחה) 4 לדרך מעלה עקרבים, שנסללה בשנת 1927 מכורנוב (ממשית) דרך מעלה עקרבים אל אום רשרש שבראש מפרץ אילת. הדרך, שהיום היא כביש טוב (מס' 227), חוצה תחילה את מישור ימין (בפברואר- מרס פורחים כאן אירוסים וצבעונים) ובהמשך את נחל ימין. שימו לב: בעלייה מנחל ימין נותר מימין לדרך קטע מרוצף אבנים של הדרך המקורית.
כעבור כ-11 ק"מ בנופו המונוטוני- משהו של נחל המעלה, ולפני הירידה המפותלת של מעלה עקרבים, נגיע לצומת 5 שבו נפנה שמאלה, בעקבות שלט ההכוונה, אל מצפה המכתש. מכאן ניסע לצפון- מזרח בדרך כורכר בעקבות השילוט. כ- 800 מ’ מהכביש מגיעה הדרך הסלולה לקצה, יורדים מהרכב, ומתחילה הליכה מזרחה של כ- 1.5 ק"מ עד למצפה שבשפת המכתש. קיימת אפשרות גם להאריך את ההליכה בחצי קילומטר ולהגיע לתצפית שמראש מעלה עלי 6 (כ- 300 מ‘ מדרום לשלט המורה את תחילתו של שביל מעלה עלי היורד לקרקעית המכתש).
המראה ממצפה מעלה עלי הוא מן היפים בארץ, כי הוא צופה אל היפה במכתשי ישראל: המכתש הקטן עגול, עמוק (כ- 400 מ’), מוקף מצוקים מכל עבריו ורק חריץ צר במזרחו מאפשר למי הגשמים להבקיע את דרכם אל הערבה. כל תכולת ההר נראית כאילו נאכלה ונסחפה. במזרח נראים הרי אדום, הרי מואב ופיסות מן הערבה הצפונית. נחזור לרכב וניסע חזרה לקטע הבריטי של מעלה עקרבים. במפגש עם הכביש 5 נפנה שמאלה (דרומה) ומכאן תתחיל ההרפתקה היפה של נסיעה מפותלת במורדות רכס חצרה אל בקעת צין.
פיתולים פיתולים
הדרך נמשכת תחילה בתוך ערוצו העילי של נחל גוב ולאחר 2 ק"מ מגיעה אל אנדרטת חיל ההנדסה 7 . הנוף הנשקף מכאן מרהיב עין: בקעת נחל צין, נווה המדבר היפה של עין צין ועין עקרבים, מפעלי נחל צין והור ההר, הערבה הצפונית והרי אדום. נמשיך בנסיעה דרומה ולאחר קילומטר וחצי נגיע אל ראש סידרת פיתולי מעלה עקרבים - 13 סרפנטינות מפחידות שאיתן יורד הכביש במתלול שגובהו כ- 300 מ’ עד לבקעת צין. הדרך מזמנת תצפית מערבה אל קטע ממעלה עקרבים הרומי, ובתחתית הפיתולים נראה מצד רומי וח’אן קטן, משוחזר בחלקו — רוגם צפיר 8 .
נותרו לנו עוד 17 ק"מ של נסיעה בדרך סלולה ובכביש רחב וטוב. בדרכנו נחצה את נחל צין, נעבור למרגלות מצד סיף ונגיע אל עין חצבה 9 , הנמצא כ-500 מ’ ממערב לחיבור כביש מעלה עקרבים לכביש הערבה 10 . כאן, לסיום, נפגוש עץ שיזף ענקי שגילוֹ למעלה מ- 1,000 שנה, את שרידיו של עין חוסוב השופע, את שרידי בית- המרחץ הרומי, ואת המצודות שבראש הגבעה.
לאחר הביקור בשרידים ובמעין חוזרים באותה הדרך אל כביש 227, פונים ימינה (מזרח) ולאחר כ-500 מ' פוגשים בכביש הערבה 10 . כאן מסתיים המסלול.
כדאי לדעת
בכניסה לכביש מעלה עקרבים, מלמעלה ומלמטה, יש שלט המורה שאין כניסה להמשך הכביש. איסור הנסיעה הוא תוצאה של אי לקיחת אחראיות של אף גורם על תחזוק הכביש ולכן הנסיעה היא על אחראיות המטייל בלבד.
לאורך המסלול יש אתרים יפים, אשר לפי הזמן ומצב הרוח אפשר לטייל בהם ברגל, במרחק נטישה קצר של הרכב. בחודשים פברואר-מרץ, פורחים באפיקו של נחל ימין, סביב המקום שבו חוצה אותו הדרך למעלה עקרבים, אלפי צבעונים ואירוסים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 11 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  מכתש - מילה בינלאומית|5 11.01.15
  כן כן - תסתכלו על השלטים באנגלית ותראו שזו המילה הרשומה...מעבר לכך זהו טיול לכל עונה ובכל מזג אוויר (כמעט...). לא לשחוח את אתר העצים המאונים שמספרים שפעם היינו באזור אחר בעולם ובכל מקרה לא לשכוח להביא בקבוקים למילוי חול.
 • naftalyk

  naftalyk
  הסחלב שבין מכתש ועלי|5 11.07.10
  היינו בשבוע שעבר (יולי) בגבים ביורקעם עוד היה מים, האתרים מדהימים ונופים לא פחות. אחד הטיולים המוצלחים ביותר. לא לוותר על הטיפוס למעלה עלי, נהגים עם אומץ יכולים להגיע עם הרכב כמעט עד המצוק.
 • amitkeynan

  amitkeynan
  מקסים|5 23.01.10
  היינו בעין יורקעם והיה מקסים. קל לילדים ומתאים בעיקר לימים שאחרי הגשם (והשיטפונות) כאשר הגבים מלאים
 • danam_20

  danam_20
  טיול משפחתי|5 09.11.08
  טיול מהנה לגדולים ולקטנים, הביקור באתרים הפזורים לאורך המסלול אינו ממושך ואינו קשה. תצפיות יפהפיות ותופעות טבע מרשימות.
 • kai160

  kai160
  מעולה, יפה ולא מתיש|5 15.09.07
  יצאנו בשעה מאוחרת יחסית (ולא כפי שאנו רגילים) על מנת להוסיף לחוויה גם שקיעה בהר סדום והשתוללות בנחל פרצים. המסלול כפי שהוצע מתאים גם לבעלי רכב רגיל "מלא" בשלושה ילדים. ההפסקות המוצעות נתנו להם את הדלק להמשיך לשבת בצפיפות הרכב ולהנות מהנוף.
 • GADIO018

  GADIO018
  נהדר|5 24.06.06
  לקחת את הזמן יש הרבה מה לראות בדרך שימו לב חלק מהשלוט כנראה נגנב בכניסה לכביש מעלה עקרבים מכוון המכתש הגדול יש משום מה תמרור של דרך ללא מוצא
 • iofer

  iofer
  טיול לעונת החורף|4 19.02.05
  תצפיות יפהפיות למכתשים, שימו לב שהשלט למצפה הר אבנון נגנב אבל ניתן לזהות את הכניסה למצפה שנמצאת ממש בתחילת הירידות למכתש. אפשר גם לחלץ עצמות בטיול לסנפיר הקטן שמול החולות הצבעוניים.
 • noamba

  noamba
  יפה מאוד, במיוחד עכשיו|4 10.04.04
  בסוף החורף-אביב הנתיב ירוק ולפעמים גם צבעוני. נוף עוצר נשימה. שווה נסיעה איטית וזהירה.
 • mogly

  mogly
  חלק מדהים וחלק פחות|3 25.10.03
  נתחיל באזהרה: אל תגיעו בימים חמים. אזור המכתש הגדול יפה אך גדול ולא עוצמתי כמו המכתש הקטן - והפחות מתויר. הטיול לקח לי בסביבות 4-5 שעות כולל נסיעה מבאר שבע ועצירות. בדרך יש כבישים תלולים ויפים.
 • ginbar

  ginbar
  טיול שטח לסוברואידים|4 13.04.03
  סוף סוף יכולים בעלי הרכבים הרכים להרגיש כמו שכינהם העשירים. טיול יפיפה בצעלה עקרבים על כביש משופץ (לפני החורף האחרון) ניתן לחזור דרך אורון ולחסוך את הנסיעה לחצבה או כדרך אלטרנטיבית לאילת/חזרה
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים