1 הגדל תמונה
צבי שנתפש במעופו ליד הדיונה. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
2 הגדל תמונה
זחילה במכרות הנחושת. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
3 הגדל תמונה
הקשת הגדולה מהשביל הירוק. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
4 הגדל תמונה
הקשת הקטנה מהשביל הירוק. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
5 הגדל תמונה
הסולם הארוך בשביל השחור. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
6 הגדל תמונה
העליה בארובה בשביל השחור. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
7 הגדל תמונה
הקניון הורוד. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
8 הגדל תמונה
"הקניון" הלבן. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
9 הגדל תמונה
הפטריה בעליה להר תמנע. צילום: יוסי קראוס
הועלה על ידי briza
10 הגדל תמונה
מעין "פטריה"...
הועלה על ידי sagi44
11 הגדל תמונה
בקעת תמנע
הועלה על ידי sagi44
12 הגדל תמונה
בקעת תמנע
הועלה על ידי sagi44
13 הגדל תמונה
ציורים בסלע בבקעת תמנע
הועלה על ידי shimshi
14 הגדל תמונה
בבקעת תמנע
הועלה על ידי shimshi
15 הגדל תמונה
ברגל בבקעת תמנע
הועלה על ידי shimshi
16 הגדל תמונה
תמנע
הועלה על ידי sagi44
 

זכרונות של מחצבים

את כל הרומנטיקה המזויפת של האנגלים, שהחזיקו ביד אחת תנ"ך וביד השנייה חיפשו אוצרות טבע, קיבלנו אנחנו בירושה. שנים לא חדלנו מלחפש בנגב את מה שבגללו כתבו בתנ"ך על ארץ שהרריה ברזל ומאבניה תחצוב נחושת (או משהו כזה). המון שנים עברו עד שסיגלנו לעצמנו את היושר להבין שבמחצבים לא נגיע רחוק. זה שפרעה ושלמה המלך וגם כמה מדיינים אלמונים התפרנסו ממחצבים זה יפה, אבל בסוף המאה ה-20 הדבר הנכון הוא תיירות. קמו אפוא והכשירו את פארק תמנע, ויצא דווקא לא רע. קצת זכרונות של נחושת, סיפורים מלוא-החופן ושפע נוף מדברי - יפה לאללה

סוג: רגל, רכב רגיל
מקום: פארק תמנע
אורך המסלול (ק"מ): 14
משך הטיול: 2 - 4 שעות
תיאור המסלול
בקעת תמנע היא עמק בצורת חצי טבעת המוקף בצוקים זקופים היוצרים תבנית של פרסה סביבה. חצי הטבעת הזאת נשענת על אגרוף גרניט כהה, הר תמנע, שבעברו הגיאולוגי עלה ובצבץ דרך ציפויי אבן חול צבעונית רכה ופריכה ודרך כיסויי סלעי הגיר הקשים, העוטרים בצוקי כתר את כל השטח. מקור השם תמנע הוא בדמותה המקראית של תמנע האדומית, פילגשו של אליפז, מאלופי אדום, ואמו של עמלק. השם ניתן למקום בעקבות הדמיון שמצאו, משום-מה, אנשי ועדת השמות, לשם הערבי ואדי אלמנעיה.
בתוך אבני החול, המרכיבות חלק נכבד של הבקעה, יש ריכוז של נחושת שכרייתה החלה כבר לפני כ-6,000 שנה ונמשכה בהפסקות עד לפני כ-1,200 שנה.
בקעת תמנע היא עמק בצורת חצי טבעת המוקף בצוקים זקופים היוצרים תבנית של פרסה סביבה. חצי הטבעת הזאת נשענת על אגרוף גרניט כהה, הר תמנע, שבעברו הגיאולוגי עלה ובצבץ דרך ציפויי אבן חול צבעונית רכה ופריכה ודרך כיסויי סלעי הגיר הקשים, העוטרים בצוקי כתר את כל השטח. מקור השם תמנע הוא בדמותה המקראית של תמנע האדומית, פילגשו של אליפז, מאלופי אדום, ואמו של עמלק. השם ניתן למקום בעקבות הדמיון שמצאו, משום-מה, אנשי ועדת השמות, לשם הערבי ואדי אלמנעיה.
בתוך אבני החול, המרכיבות חלק נכבד של הבקעה, יש ריכוז של נחושת שכרייתה החלה כבר לפני כ-6,000 שנה ונמשכה בהפסקות עד לפני כ-1,200 שנה.
מצרים, מדיינים, ישראלים, אדומים, רומים, ביזאנטים וערבים - כולם חמדו את אוצרות הבקעה וחלקם אף הותירו בה את רישומם: במחנות כרייה, פירים ומיתקני תעשייה, במקדשים ואתרי פולחן וב"התבטאויות אישיות" בצורת ציורים שחרותים בסלעי החול הרכים. כריית הנחושת בידי ישראל, בשטח מכרות תמנע המודרניים שבחלק הדרומי של הבקעה הופסקה רק בשנים האחרונות עם התמורות שחלו בשוק הנחושת העולמי.
כדי לספוג ולהטמיע את כל הנפלאות האלה, צריך קודם כל לנסוע על כביש הערבה ואחרי אליפז, בין הקילומטר ה-38 וה-39, להיכנס לכביש המגיע עד לפתח הפארק, לשלם בקופה הרושמת ולהכנס למרכז המבקרים 1 . שם יש תצוגה ארכיאולוגית ותעשייתית הקשורה למימצאי העבר במכרות הנחושת, ואפשר למצוא דפי מסלול ומפות מפורטות. למעשה, מי שיעקוב בעיון אחרי התצוגה, השלטים, הלוחות וההסברים, כבר ממש לא צריך את הרשימה הזאת.
מי שמבכר שלא לפגוש כביש מרגע שהוא בא בשערי הפארק, יכול ללכת בשביל שחוצה את הר תמנע, ממרכז המבקרים עד עמודי שלמה, אגב טיפוס בנחל צר אל האוכף 2 , בין שתי פיסגות ההר, וגלישה בערוץ צר מהאוכף, היישר אל גבם של עמודי שלמה 3 . זהו קטע לאוהבי ההליכה.
לאוהבי הנסיעה אני ממליץ להגיע לפי השילוט עד למגרש החניה שלרגלי עמודי שלמה. העמודים האלה לא נבנו על-ידי שלמה כמובן. אלו הם צוקי סלע חול אדמדם, סדוקים לעמודים, ואחד מסמליה המסחריים של הבקעה. הקשר שלהם לשלמה המלך, השליט הישראלי הראשון באזור עתיר ממון זה בעולם העתיק, הוא בערך כמו הקשר שלי לעמודים האלה.
מקדש האלה בעלת אוזני הפרה
שביל בנוי מטפס אל כתובת מצרית מעל מקדש האלה העתיקה חתחור 4 , שבין תפקידיה השמימיים והארציים הרבים, היתה גם פטרונית המכרות. המקדש המצרי נמצא לרגלי הצוק - ריבוע בנוי תאים ובו מצבות מדייניות. המקדש שירת את משלחות הכרייה המצריות מאז המאה ה-14 לפנה"ס ועד למאה ה-12 לפנה"ס. אז הפסיקו המצרים את הכרייה ובמקומם באו המדיינים. עד שהמצרים הסתלקו, הם הספיקו לארגן את הגרָפיטי הכי טוב שיש: על הצוק חקוק ציור עדין של פרעה רעמסס השלישי, מגיש מינחה לאלה חתחור. הציור עטור בכתובת ארוכה בכתב חרטומים. לחתחור, כך מסתבר, היו אוזני פרה. ככה כנראה אהבו האלים המצרים את אלותיהם.
שרידים וחריטות בגבעת העבדים
מהכתובת יורד השביל אל רגלי עמודי שלמה. הרכובים יכולים לנסוע לאתרים הנודעים - הפטרייה, הקשתות וציורי המרכבות - וכך לסיים את הטיול מוקדם ולהספיק להגיע לאילת ולנגב איזה צלחת דגים. לטובת מי שהולך ברגל במקום היפה הזה, אני ממשיך עם ההסבר.
נלך בכביש המגיע אל העמודים ימינה, ואחרי כחצי קילומטר נפנה שמאלה 5 בשביל מסומן בשחור אל "גבעת העבדים" הלבנה 6 . על הגבעה יש שרידים של סיגי נחושת, שרידי בניינים ולידם שקערוריות חצובות המוכּרות כמאגרי מים קטנים לרועים, לחקלאים ולפועלים. יש כמובן כאלה הסבורים ש"ספלולים" חצובים אלו הם אתר פולחני, אף-על-פי שעד היום לא נמצאו סימוכין להנחה זו.
חריטות של גמל ויעלים ושרידי חומה משלימים את הממצא בראש "גבעת העבדים". שמה הדרמטי קשור במחנה הכרייה הגדול שלרגליה, שבו נתגלו תנורים, ערימות סיגי נחושת וקירות מגן.
הקניון הלבן והקניון הוורוד
השביל יורד מכאן אל אחד מיובליו של נחל נחושתן, המנקז את חלקה הדרומי של הבקעה. תוך כדי הליכה באפיק, השביל מטפס במתינות לכיוון צפון-מערב, אל מפגש השביל עם תחתית מעלה ברך 7 . זהו מעלה פצצי המעפיל אל ראשי הצוקים ואל הר ברך העוטרים את הבקעה ממערב.
זה גם המקום שבו נפגוש שביל מסומן בכחול ואיתו נפנה ימינה, בפאתי הבקעה ולרגלי קיר הצוק. הדרך עוברת בתוך נופים של אבני חול צבעוניות ולבנות, מטפסת אל פרשת מים מקומית 8 שבין סעיפי נחל נחושתן ובין סעיפי נחל תמנע - הנקז הראשי של צפון הבקעה - ויורדת מכאן אל "הקניון הלבן" 9 . הקניון הוא סעיף ערוצון קצר (כ-40 מ') וצר מאוד, שקירותיו התלולים מאוד יוצרים חתך בדגם פעמון. בקירו השמאלי נחצב פיר כרייה אל עורק נחושת שהארוזיה כרסמה בדופנותיו ויצרה בו חלון הצצה אל הקניון.
נצא מן "הקניון הלבן" בשביל הכחול, נעבור ליד "צלחות" ופירי כרייה נוספים, עמוקים מאוד, ונרד אל עוד ערוץ של נחל תמנע - "הקניון הוורוד" ובו "המערה היוונית". "הקניון הוורוד" הוא נקיק בערוץ אבן חול שגווניה ורודים-אדמדמים. הוא כפול באורכו מן ה"קניון הלבן" אך קירותיו נמוכים יותר - גובהם 7.5 מ' בלבד. בקצהו המזרחי של הערוץ כרויה מערה גדולה בתוך מנהרה תת-קרקעית טבעית. בקירה המזרחי של המערה יש כתובת ביוונית, ככל הנראה מן המאה השלישית, ומכאן השם "המערה היוונית" 10 . ליד הכתובת, שבה נזכר אדם בשם גרמנוס תיאון קסנטיוס, חרות ציור של קבר עטור דקלים ומעליו עוף דורס, שאולי זכה, על-פי מנהג הנבאטים, בבשר הנפטר.
רומנטיקה בין השקעים
השביל המסומן בכחול מתפתל בצורת פרסה ופונה חזרה לכיוון קיר המצוק (לצפון-מזרח), אל אתר המכרות העתיקים 11 , שהוא ריכוז גדול מאוד של פירים לרגלי הקשתות.
הקשתות האלו הן טבעיות לגמרי בצוק אבן החול, והן נוצרו בתהליכי המסה. המים יצרו (מזמן, כמובן) שקעים בסלע; חלק מהשקעים התפתח וגדל וחלק מהם גם התחבר, שקע לשכנו. כך נוצרו החללים הרומנטיים האלה, שעמידה בהם מסבה נחת-רוח אמיתית, כי רואים פה נופים וצבעים שאין בבית.
פירי הכרייה שלרגלי הקשתות הם מערכת מורכבת של מחילות הקשורות זו בזו ומוצאן הוא פירים. מקצתם מגיעים לעומק 40 מ' בערך. האולמות התת-קרקעיים הם עדות מפתיעה לטכנולוגיית הכרייה הפרעונית, שלא השתנתה שינוי של ממש עד למהפכת הבולדוזר וחומרי הנפץ.
כדי להגיע חזרה אל כביש התיירות של הבקעה נלך ממגרש החניה של הקשתות 12 בדרך עפר סלולה, כ-2 ק"מ לכיוון ימין (דרום-מזרח), ונעבור ליד פטריית האבן הנודעת 13 , אף היא פרי פעולת המים על אבן החול האדומה, וכמו עמודי שלמה - אחד הסמלים המסחריים של בקעת תמנע.
כאן נתפלל שהחבר העצלן שלנו, שלקח את הרכב כדי לטייל טיול אקדמי בבקעת תמנע, לא ישכח אותנו בפטרייה. אם הוא שכח אז לפנינו צרה של עוד כשעתיים הליכה עד למרכז. שם יש טלפון ואפשר לעשות צעקות.
כדאי לדעת
נגישות לנכים: סביב פטריית האבן יש שביל סלול המותאם לעגלות נכים. הגישה אל אגם נחושתן היא עם רכב והשהייה סביב האגם מותאמת למוגבלי תנועה. כמו כן השביל המוביל אל עמודי שלמה הוא אמנם שביל כורכר אך יש עגלות וכיסאות גלגלים שהשביל הוא עביר בשבילם.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • trattnh

  trattnh
  הר תמנע - למיטיבי לכת|5 03.02.16
  התחלנו עם פתיחת הפארק בשמונה - הלכנו בנחל אלכסון - ארך כשעה -וטיפסנו להר תמנע. נוף של 360 מעלות על רמת תמנע השטוחה. סה"כ עד החיבור עם השביל השחור- כשלש שעות - משם פנינו ימינה עם השחור - טיפוס קטן וירידה לכביש הראשי בצומת המרכזית של הפארק
 • briza

  briza
  צבעים ותצורות נוף|5 01.02.15
  מסלול הליכה הממצה את רב הטוב שיש לפארק להציע, מרתק בצבעיו העזים, סוגי מסלע ובלייה שונים ובכלל תצורות נוף מרהיבות. מומלץ לעשותו בחורף! כמה רעיונות לשידרוג המסלול לחובבי הליכה: 1. אחרי הקניון הלבן (9) יש התפצלות לשביל ירוק מקסים וקצר, העובר בקניוני חול צרים, מגיע לקשת אבן קטנה וחוזר חזרה לכחול בדיוק לפני הקניון הוורוד. תוספת של כ 30 דקות. 2. קצת אחרי מגרש החנייה (12) במורד הכביש יוצא שביל ירוק הממשיך לאדום ואח"כ שחור, חזרה לאדום ושוב לכחול איתו הגענו למגרש. זהו קטע "לונה פארק" טבעי, עם קשתות, סולמות, מעברים בסדקים - כיף לילדים ולמבוגרים כאחד. סיבוב נוסף זה אורך כשעה (ללא ילדים).
 • talido

  talido
  שילוב מושלם של טיול ואטרקציות|5 04.05.09
  הגענו עם הפתיחה (8:00) לטיול בקניון הוורוד ובדיונה. המסלול מדהים ביופיו! בדיונה ישבנו אנו המבוגרים בצל אבן בעוד הילדים עולים לראש הדיונה ורצים/מתגלגלים למטה הלוך וחזור הלוך וחזור. המסלול הוא של כ 3-4 שעות, מעגלי (מתחיל אחרי הפטריה) אבל בסופו היה לנו כבר חם מאד. אח"כ פנינו לאגם לארוחת צהריים חביבה במסעדה (שמזכירה את הסרט קפה בגדד), מילוי בקבוקים בחול צבעוני ושייט בסירת פדלים באגם החביב. בקיצור - בילוי נהדר לכל הגילאים
 • dembinsky

  dembinsky
  מקום מקסים, מפנק ומלמד.|5 12.04.09
  הגענו לפארק בהרכב מלא (2+4) במטרה לבלות את הבוקר. התחלנו בטיול בפטריות ובעמודי שלמה, המשכנו באגם ובאטרקציות שלו (שיט ומילוי בקבוקים) וקינחנו בסרט החביב על המקום. טיול מקסים. דרך נחמדה ביותר להעביר את הבוקר או אחה"צ
 • oeoai

  oeoai
  על יופיו של הטבע והטבעת מטבעות|5 24.11.08
  היינו פעמיים, בבוקר לחצי יום ובסיור שקיעה אחה"צ במשך 3 שעות. פארק גדול ומרשים מאוד עם מגוון נקודות עצירה חשובות. שווה ביקור של חצי יום. לקחנו את המפה שמחלקים בכניסה, ביקרנו במרכז המבקרים ואז נסענו בין האתרים, עצרנו וטיילנו שם ברגל. יופיו של הטבע מרשים: עמודי שלמה, הפטריה, הקשתות, מקדש האלה חתחור, ציורי המרכבות, המכרות העתיקים, הקניונים והנוף הכולל. גם הילדים אהבו את הטיול וכמובן את מילוי הבקבוקונים בחול צבעוני והטבעת המטבעות ליד האגם. אם מגיעים פעמיים, שווה פעם אחת לטייל עצמאית ובפעם השניה לקחת סיור שקיעה מודרך. יפה לראות את עמודי שלמה מוארים בלילה. הסברי המדריך מוסיפים. מומלץ
 • eliko421

  eliko421
  אתר מענין מאוד|5 26.08.08
  ובלבד שהביקור קורה בטמפרטורות סבירות. סיורי הלילה מומלצים (יולי-אוגוסט) וכוללים לא מעט הפעלות לילדים (אורקולי, מסלול רגלי - טיפוס, זחילה במכרה, מספר סיפורים, סדנת תיפוף, חולות צבעוניים) ובמיוחד מרהיב כאשר האתר מואר.
 • galiavu

  galiavu
  נופי בראשית|5 08.12.07
  פארק תמנע הוא אולי הדבר הכי קרוב ל"ילוסטון" שיש לנו (בזעיר אנפין, כמובן). כיף לראות אזור כה נרחב ופופולרי שמור ומתוחזק טוב כל כך עם מינימום התערבות בטבע. הנופים המרשימים פרושים לכל מלוא העין וכיף אפילו לגלות שאי אפשר "לגמור" את המסלולים בפארק הזה ביום אחד, ונשאר עוד טעם טוב בפה לביקורים עתידיים. היינו בשביל עמודי שלמה ומקדש האלה, במחילות הכרייה העתיקות ובקשתות. בקבוקי החול וסירות הפדלים הם מס לילדים הקטנים (שמתים על זה), המופע האורקולי... נו, ראינו מרשימים ומושקעים מאלה. גם המחיר לא זול. אבל המראות המופלאים והשלווה המדברית הם תמורה הולמת.
 • batami

  batami
  אתרים בבקעת תמנע|4 26.08.05
  האתר בתשלום, הכולל גם מספר פעילויות נוספות (שיט באגם, סרט במרכז המבקרים). כדאי למשפחות עם ילדים - עדיף לבקר בחורף, בקיץ בשעות הבוקר המוקדמות בלבד. אפשר לטייל ברגל, ברכב עם הקפצות או באופני הרים
- 1
עוד טיולים מומלצים
המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד
פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד


עוד טיולים