מעיין במדבר

הטיול בנחל משמר עובר בנוף מדברי המשנה את צבעיו לפי זווית השמש, והמעיין שבסופו הוא פינת חמד אמיתית. מדי פעם נראות מערות חצובות בסלע ונוף ההרים שסביב נהדר. מי שילך את הנחל הלוך וחזור, לא ישתעמם מפני שכדי לתפוס את יופיו צריך ללכת אותו פעמיים. למיטיבי לכת אמיתיים מוצעת כאן גם גירסה מאתגרת יותר של המסלול, הכוללת עלייה תלולה במעלה צאלים.

סוג: רגל
מקום: ליד עין גדי
אורך המסלול (ק"מ): כ-10
משך הטיול: 4 - 6 שעות, 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
נוסעים על כביש 90. כ–10 ק"מ מדרום לעין גדי רואים מימין שלט כתום המפנה ימינה (מערבה) לנחל משמר, לדרך עפר מסומנת אדום. נוסעים כ–2 ק"מ בדרך עבירה אך משובשת מאוד. בחורפים מסויימים היא תתאים רק לרכב עם גחון גבוה. בקצה הדרך יש כמה עצים ומישטח כורכר. שם חונים 1 .
קפה עם מאובנים
השביל האדום מוריד ממישטח החניה 1 לאפיק הרחב מאוד של הנחל. הסימון האדום כאן דליל יחסית, אבל אין חשש לטעות. אין כאן עוד אפיק. בצד שמאל של האפיק הקירות הם קירות אבן, בצד ימין - אדמת סחף נחלים. עוד כמה מאות מטרים האפיק הופך צר וברור יותר, הקרקע חצצית, וכדאי להסתכל עליה. כשעוברים את החצץ רואים שהאדמה מלאה במאובנים, מקבץ צפוף ומדהים.
איך מגיעים
נוסעים על כביש 90. כ–10 ק"מ מדרום לעין גדי רואים מימין שלט כתום המפנה ימינה (מערבה) לנחל משמר, לדרך עפר מסומנת אדום. נוסעים כ–2 ק"מ בדרך עבירה אך משובשת מאוד. בחורפים מסויימים היא תתאים רק לרכב עם גחון גבוה. בקצה הדרך יש כמה עצים ומישטח כורכר. שם חונים 1 .
קפה עם מאובנים
השביל האדום מוריד ממישטח החניה 1 לאפיק הרחב מאוד של הנחל. הסימון האדום כאן דליל יחסית, אבל אין חשש לטעות. אין כאן עוד אפיק. בצד שמאל של האפיק הקירות הם קירות אבן, בצד ימין - אדמת סחף נחלים. עוד כמה מאות מטרים האפיק הופך צר וברור יותר, הקרקע חצצית, וכדאי להסתכל עליה. כשעוברים את החצץ רואים שהאדמה מלאה במאובנים, מקבץ צפוף ומדהים.
מתחילים בעלייה
השביל המסומן אדום לוקח אותנו ימינה ומתחיל במגמת עלייה. אפיק הנחל עושה סימנים שבקרוב יהפוך קניוני למדי, והשביל שלנו לוקח אותנו מעל לערוץ שהופך צר ועמוק יותר ויותר. אחרי כקילומטר מנקודת ההתחלה רואים בצד ימין של השביל עץ שיטה, שמתחתיו כדאי לעשות את המנוחה הראשונה בעלייה הזו. משמאל יש גבעה עגולה, ששביל קטן מוביל אליה מהשביל העיקרי. מן הגבעה יש תצפית יפהפייה אל חוף ים המלח, אבל עדיף לטפס עליה בדרך חזרה, כשבטוח שנותר די זמן לכך (20 דקות הלוך וחזור). ממשיכים בעלייה, ועוצרים בכל פעם שמרגישים שכדאי להרפות את השרירים או לשתות מים.
העלייה קצרה, יחסית לנחלים אחרים באזור, וגם לא קשה. עד מהרה תופס השביל את קו הגובה שלו. עכשיו הולכים בצמוד לקניון וצופים עליו מלמעלה. צבע הקירות של ערוץ הנחל משתנה מחום לאפרפר, מדי פעם נראות מערות חצובות בסלע ונוף ההרים שסביב נהדר: הצבע משתנה כל הזמן, לפי זווית השמש. אחרי כקילומטר וחצי של הליכה על שפת הקניון העמוק חוזרים עם השביל האדום אל ערוץ הנחל. עוד כ־300 מטר של הליכה ומגיעים למיסעף שבילים 2 . השביל האדום פונה ימינה במגמת עלייה חדה, ושלט מתכת המוצב שם מסמן כי זהו מעלה משמר. זו עלייה די תלולה, שהמשכה מוביל לרמת חבר ועד עין גדי, אולם מסלול הטיול ממשיך ישר (מערבה). סימון השביל משנה את צבעו לשחור, ומוביל אל אפיק הנחל, שעכשיו מלא בשיחי אשלים, בכמה עצי שיטה ובהרבה קנים. מדהים אילו נפלאות מחולל במדבר המעיין הקטן האחד, שלקראתו הולכים.
עין משמר
ערוץ הנחל מתעקל שמאלה. הולכים על גדתו השמאלית ונכנסים למישטח רחב, סגור על־ידי מצוק חלק, גבוה, קיר סלע לבן ומרשים מאוד. תחת המצוק נקוותה בריכת אגירה טבעית של מימי המעיין, עין משמר 3 . הנביעה היא ממש מתוך הסלע עצמו, גבוה מעל. פה ושם צומחות מתוך הסלע, הודות למים, שערות שולמית. כדאי לקחת את הזמן, לשבת כאן קצת ולהאזין לשקט. אפשר לזהות הרבה קולות של ציפורים, בעיקר זרזירי ים המלח ועורבים. הם נאספים כאן בקבוצות, ומרתק לראות איך הם מוצאים אחיזה צרה לרגליהם כדי לשתות.
היופי הזה מופר על ידי מעשה אדם. אותו אחד שכתב על הסלע שעברנו קודם "תתחזק, אחי" לא יכול היה כנראה להתאפק גם כאן. על קיר המצוק הוא היה מוכרח לחקוק "אין ייאוש בעולם כלל", וגם אם אתה חושב כמותו, בכל זאת צל צלו של ייאוש מתגנב ללבך למראה הוונדליזם הזה. אז אתה מגלה שהוא כתב גם על סלע אחר, כנראה בהתפעלות, "מה יפים מעשיך, ה'". הם בוודאי היו נראים לנו לא רק יפים, אלא ממש מושלמים, בלעדי הכתובת המיותרת הזו.
מצפה משמר
הסלע הזה, אגב, ניצב בהמשכו של השביל השחור. אם יש לכם עדיין כוח, מומלץ לטפס בעלייה קשה ותלולה יחסית שמובילה לנקודת תצפית גבוהה, מצפה משמר 4 . העלייה אורכת בין שעה וחצי לשעתיים אך כפיצוי אפשר לראות מלמעלה את כל נחל משמר הנשפך לים המלח, בכיוון צפון מזרח ואת רמת ההר של שמורת מדבר יהודה, מערבה. תחת נקודת התצפית הזאת נמצאת מערת המטמון, מערה שנחשפה בראשית שנות ה-60 ושמה ניתן לה הודות למטמון עשיר של כלי חרס, שנהב וצור, שרידים של התקופה הכלקוליתית שנמצאו כאן, אבל קשה לזהות את המערה ואל תנסו אפילו להגיע אליה - בשביל זה צריך חבלים.
חזרה דרך המעוק
עד לעין משמר, בהליכה לא היסטרית, ועם החניות הדרושות, נדרשות כשעתיים וחצי. הדרך חזרה קלה יותר. כדי לגוון אותה, אם אין שום חשש לשיטפונות, כדאי להיכנס לתוך אפיק הנחל, עם המסלול המסומן בכחול לקטע אתגרי שדורש מתיחת אברים והשגחה על ילדים (אם בכל זאת החלטתם לקחת אותם איתכם למסלול הזה). המסלול עובר בתוך הקניון, בין קירות המעוק, בעזרת סולמות ושלבים חצובים בסלע. אם תגיעו אחרי שהיה כאן שיטפון תזכו גם לגבים מלאי מים בתוך הקניון. הולכים כמה מאות מטרים בתוך האפיק, בין הקירות של הקניון היפה, ואחר־כך, כשהוא מתחתר עמוקות, הולכים על שפתו. בשלב מסוים רואים כמה מערות חצובות בסלע הקניון, על גדתו הנגדית (הדרומית). מכאן הדרך על שפת הקניון קשה יותר. "חותכים" שמאלה בגיא הקרוב, ותוך שלוש דקות מגיעים שוב אל השביל האדום הממשיך עד החניון.
הגירסה הארוכה לטיול
משאירים רכב אחד בנקודת הסיום (נחל משמר, שביל מסומן אדום 1 ) ומתחילים את הטיול 3.5 ק"מ מדרום לנקודת המוצא. דרך עפר מסומנת שחור 5 המתפצלת מכביש 90 ומשולטת כ"נחל צאלים" מובילה לתחילת המסלול של נחל צאלים 6 . כאן חונים ומתחילים לטפס על שביל מסומן ירוק, שסימונו מתחלף לכחול ומוביל במעלה צאלים. העלייה קשה, ורצוי לא לעשות אותה בשעות חמות. בסופה אפשר לשבת על סלע מוצל ולהסדיר נשימה. השכר על המאמץ מתגלה מייד בדמות נוף מרהיב של ים המלח לכיוון מזרח. השביל הכחול מתחבר אל שביל מסומן שחור היורד דרך מצפה משמר 4 אל עין משמר. משם ממשיכים בשביל מסומן אדום עד נקודת הסיום 1 . הטיול הזה נמשך כשמונה שעות. המסלול הזה כמעט פי שניים באורכו מהמסלול הראשון שמוצע כאן. יתרונו: לא עושים אותה דרך פעמיים ומרוויחים גם את רמת ההר.
כדאי לדעת
בחורף, לא יוצאים לדרך לפני שמבררים בשירות המטאורולוגי היכן קיים, אם בכלל, חשש לשיטפונות. למעט עלייה באורך של כקילומטר, כל המסלול על קו גובה אחד.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 22 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • trattnh

  trattnh
  מסלול מאתגר וארוך - תוואי קשה |4 10.04.19
  לקח לנו 8 שעות עד באדום ובשחור עד עין משמר וחזרה דרך הכחול. היו שני גבים עמוקים אחד עד המתנים והשני עד אמצע החזה. המסלול בתוך הנחל (שזה כל המסלול למעט החלק האדום שעולה מעל הכחול) כולו בולדרים ואבנים.
 • sasmic

  sasmic
  ה-מסלול הכי יפה שטיילתי|5 03.02.19
  טיילנו לפני כשבוע שחלק מהגבים היו מלאים ושניים חייבו אפילו שחיה. התחלנו באדום, ויתרנו על העליה למצפה, המשכנו לשחור (לא לוותר, המאמץ זניח וזו נקודה מושלמת לקפה) וחזרנו מהכחול. כפי שכבר נכתב אין טעם לנסות לעקוף את הגבים כי בסוף בטוח תרטבו, המסלול מאתגר ומאוד טכני, ישנם קטעים לא פשוטים אבל זה לחלוטין חלק מהאתגר והכיף. מומלץ למי שמורגל בהליכות ואין לו בעיה עם גבהים. שווה לטייל אחרי הגשמים ולהנות מגבים עם מים טריים יחסית. מומלץ מאוד!!
 • noa_romano

  noa_romano
  על המסלול 27.9|4 27.09.14
  מסלול מאוד יפה, עשינו בהלוך את השביל האדום, עלינו למצפה משמר (הנוף שווה את העליה!) ובחזור הלכנו בשביל הכחול, כדאי לשים לב- היו מקומות שהירידה הייתה מאתגרת מאוד, כדאי להצטייד בחבל מעבר לזה, יש לשים לב שבגבים מסויימים המים מגיעים עד גובה החזה ( 27.9)
 • evaknoll

  evaknoll
  שילוב מנצח|5 10.05.14
  מסלול מדהים לאחר ארוע הגשם האחרון הגבים היו מלאים לחלוטין היה כיף גדול. מומלץ בחם. מחייב שחיה ולא מתאים לילדים קטנים מפאת הטיפוס בחלק מהמפלים
 • galiavu

  galiavu
  אתגר רטוב - ושווה|5 10.02.13
  נכון לאתמול- חלק מהגבים מלאים. המים "טריים", עוד לא העלו ירוקת אפילו. עלינו מחוץ לערוץ, ירדנו בערוץ ולקח לנו (זוג+בת 12) קצת יותר מחמש שעות (רק הסיבוב המעגלי בלי עין משמר). תובנות: 1. אין טעם להתאמץ לעקוף גבים, כי באמצע יש איזה שלושה עמוקים שהם בלתי עקיפים. אז אם כבר - להירטב (בכיף) מההתחלה. 2. בגב העמוק ביותר (כרגע) המים מגיעים לקו המותן של מבוגר. 3. העלייה לא קשה אבל חשופה לגמרי, גם בפברואר חם. כובעים, קרם הגנה וכו'. 4. המפל הגבוה גבוה מאוד, הירידה בעזרת יתדות לא תתאים לילדים קטנים. 5. חלק מדרך הגישה נשטף וכבר לא מתאים למכוניות עם שלדה נמוכה, מוסיף תיזוז של קילומטר מחניון הלילה.
 • menibig

  menibig
  מסלול מעולה|5 11.07.11
  מסלול ממש טוב, כדאי בתקופה של אחרי הגשמים - בזמן הגשמים מסוכן. מומלץ מאוד.
 • kgold

  kgold
  וואו!!!|5 20.03.11
  אחד היפים אם לא ה.. הלכנו את הנחל באמצע מרץ, שבוע אחרי גשמים והיו מים בגבים. התחלנו מלמעלה, בדיוק לפי התיאור באתר. עליות קצרות ולא קשות. חלקינו (!) עלו גם למצפה משמר שלוקח שעה בדיוק הלוך-חזור. חזרנו בירידה דרך הסולמות והגבים שבנקיק. הסולם הארוך ביותר שגובהו 20 מטר מדהים! ובכלל כל הנחל מקסים. המדבר במיטבו
 • eliko421

  eliko421
  מסלול מצוין|5 20.03.10
  שילוב של טבע, נוף יפה ומדבר. הליכה לא קשה (למעט הטיפוס, המרתק בפני עצמו - שלא צריך לעשותו בקצב מהיר). להגיע עם מספיק מים ובכלל רצוי לא לבצע המסלול בקיץ !
 • goodlife

  goodlife
  לא בימים שאחרי גשמים באזור|4 15.12.09
  כמה ימים (כשבוע) לאחר גשם רציני במדבר הנוער יצא לטיול עם הצופים בנחל משמר. הגבים היו מלאים מדי (כן, זה קורה לפעמים...) והמיים היו מאוד קרים. חזרו באמצע אחורה במבצע מורכב. לכן קחו בחשבון בתכנון.
 • דליתק

  דליתק
  טיול מדברי אמיתי כמו פעם|4 12.04.09
  המדובר בטיול ארוך מאוד, רובו לא מוצל לכן לא מומלץ בימים חמים. ההליכה בתוך הנחל בקטע הכחול בו יש סולמות ושלבים חצובים בסלע מסוכנת, ומי שעושה אותה עם ילדים חייב חבל כדי לאבטח אותם כי בקלות נופלים ישר למטה !. אנחנו הלכנו עם ילדים בגילאים 5-12 ולפי המלצת פקחית רשות שמורות הטבע הלכנו באדום עד הפיצול עם הכחול, ואז המשכנו עם הכחול לתוך הנחל כדי לראות את החלק עם הסולמות ואז להחליט מה לעשות, ואכן כאשר ראינו את העלייה והבנו כמה היא מסוכנת וכמה המסלול ארוך, חזרנו לאחור. כמונו עשו כל המטיילים שפגשנו, והיו לא מעט. אבל גם ללכת הלוך וחזור זהו טיול מקסים, הנחל משגע, המון אבנים, מאובנים, ונופי מדבר נהדרים.
- 1
עוד טיולים מומלצים
שמורת טבע עין גדישמורת טבע עין גדי מומלץ מפה10שמורת טבע עין גדי היא חגיגה מתמשכת של טבע והיסטוריה, שהשרידים הקדומים ביותר שהתגלו בה משויכים לתקופה הכלכוליתית, לפני כחמשת אלפים שנה. השמורה הנמצאת בחלקו המזרחי של מדבר יהודה, בעלת נופים עוצרי נשימה, של מדבר צהוב, מי נחלים בצבע טורקיז, צמחיה ירוקה וחיי בר שוקקים. בשטח השמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים: מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. המים המתוקים שבחלקם נארזים בבקבוקי פלסטיק ונשלחים לתפוצה ארצית, לצערם של שוחרי הטבע ולרווחתם של בעלי העסק, הם גם מקור החיים לשפע החי והצומח בנווה המדבר המרהיב הזה. אפשר לזהות כאן צמחייה טרופית לצד צמחיית נחלים, צמחייה ים תיכונית, צמחים חד שנתיים, טחבים ושרכים. עולם החי בשמורה מרתק אף יותר, ושאלת השאלות האם יש כאן נמר או לא, הופכת את החיפוש אחר אותן חיות מדבר לאחת האטרקציות המרכזיות במהלך הביקור במקום. משפחות גדולות של שפני סלע כבר מזמן התרגלו למבקרים ומדגמנות פוזות למצלמה בלי להתרגש. מפתיע יותר שיתוף הפעולה של היעלים, הם קצת יותר מרוחקים וקצת פחות מסתחבקים, אבל אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם עומדים במרחק מטר מקרב קרניים מרתק. בשביל כקרא עוד


עוד טיולים