טיול בקניון ברק וקניון עדה

מומלץ מפה
9
סוג: רגל
1 הגדל תמונה
מעבר הקניון ורדית צילום: שי יגל
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
קניון ורדית צילום: שי יגל
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
גב וסולם בנחל ורדית צילום: שי יגל
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
קניון ברק
הועלה על ידי מערכתמפה
 

אל הקניונים היפים בנגב

היום נשכח לרגע את הקניונים במובן של מרכזי קניות ונפליג רחוק רחוק דווקא אל הקניונים של הטבע. כדי להגיע אל הקניונים החמקמקים של הנחלים ברק ועדה, שמספקים יופי נדיר, הרפתקאות, ואפילו לא מעט צל, תאלצו לחרוך את גלגלי המכונית על כביש הערבה. הדרכים הארוכות מובילות בסופו של דבר לנקיקים טבעיים, שהתנועה בהם היא בעזרת חבלים, סולמות, יתדות וכל מה שיעזור לאדם להתגבר על מכשולי הדרך שהמים יצרו בזרימה חזקה. על הגבול הדק המפריד בין המפחיד והמרגש למשעשע והמהנה קורים הדברים הטובים ביותר. צאו לדרך ותרגישו בעצמכם

סוג: רגל
מקום: ליד פארן
אורך המסלול (ק"מ): 4
משך הטיול: 4 - 6 שעות
תיאור המסלול
איך מגיעים: לקניון ברק מגיעים בנסיעה על כביש הערבה, כביש 90. עוברים את צומת הערבה, את חצבה, עין יהב, מרכז ספיר וצופר, ואחרי שתעברו את מחנה בלדד התחילו לשים לב לכביש. בערך שבעה ק"מ דרומה מהמחנה, בין הק"מ ה-116 ל-115 של כביש 90 (בצד הכביש יש תמרורים נמוכים שמציינים את המספר, והמספר מציין את הקילומטרים מתחילת הכביש, באילת), תראו שלט קטן בראש עמוד מתכת בצדו המזרחי של הכביש, ועליו סימון כחול שיפנה אתכם מערבה (ימינה) לדרך עפר משובשת . כתוב עליו "קניון ברק".
הקדמה
ישראל כבר מזמן מנסה להיות אמריקה - את קניוני הבטון מכיר כל אחד מכם מעיר מגוריו. אם אין לידכם קניון עם שופרסל או סופרפארם, סימן שאתם גרים בכפר, בשולי המועצה האזורית, ואז הקניון נמצא בכפר השכן.
איך מגיעים: לקניון ברק מגיעים בנסיעה על כביש הערבה, כביש 90. עוברים את צומת הערבה, את חצבה, עין יהב, מרכז ספיר וצופר, ואחרי שתעברו את מחנה בלדד התחילו לשים לב לכביש. בערך שבעה ק"מ דרומה מהמחנה, בין הק"מ ה-116 ל-115 של כביש 90 (בצד הכביש יש תמרורים נמוכים שמציינים את המספר, והמספר מציין את הקילומטרים מתחילת הכביש, באילת), תראו שלט קטן בראש עמוד מתכת בצדו המזרחי של הכביש, ועליו סימון כחול שיפנה אתכם מערבה (ימינה) לדרך עפר משובשת . כתוב עליו "קניון ברק".
הקדמה
ישראל כבר מזמן מנסה להיות אמריקה - את קניוני הבטון מכיר כל אחד מכם מעיר מגוריו. אם אין לידכם קניון עם שופרסל או סופרפארם, סימן שאתם גרים בכפר, בשולי המועצה האזורית, ואז הקניון נמצא בכפר השכן.
אבל יש גם קניונים טבעיים: הם נמצאים בשולי המפה, ברמת הגולן או בערבה, ואף כי האזורים הללו די חמים, בכל זאת אנחנו מרשים לעצמנו להמליץ לכם על שניים מהם, בדרום הארץ, קניון ברק וקניון עדה: שני הקניונים האלה כל כך צרים, שמהרגע שתיכנסו אליהם תחושו קרירות נעימה ותשכחו מהשמש הקופחת בחוץ, מעבר לקירותיהם הגבוהים.
ההליכה בקניונים הללו אינה מסוכנת ואינה קשה, אבל בכל זאת צריך להיות זהירים. צריך מדי פעם לדלג על מדרגות סלע, לרדת בסולם, בקניון ברק יש גם סולם חבלים. ילדים קטנים מדי לא יוכלו לעשות זאת, אבל ילדים מגיל חמש ומעלה מסוגלים, ובדרך כלל גם ישמחו לחוויה ההרפתקנית. צריך, עם זאת, שיהיו בקבוצה המטיילת לפחות שני מבוגרים שיסייעו לילדים בטיפוס בקטעים המתבקשים. אלה שפוחדים לרדת או לטפס בסולם, אבל ממש פוחדים, ייאלצו לוותר על החוויה.
קחו בחשבון שצריך לצאת מוקדם. לא בגלל שההליכה ממושכת - תופתעו לגלות כמה היא קצרה - אלא בגלל שהדרך אל נקודת ההתחלה ארוכה למדי, אם אתם מגיעים מאזור המרכז.
קניון ברק
נתחיל מהפנייה מכביש 90 לדרך העפר המשובשת 1 , המסומנת כחול. שם הקניון, כפי שאתם מתארים לעצמכם, אינו על שמו של החייל המעוטר ביותר בצה"ל שהיה לראש ממשלה, אלא על שם הנחל שלאפיקו הרדוד, הנשפך לערבה, נכנסתם זה עתה.
לפניכם נסיעה איטית של כתשעה ק"מ בדרך שבנקודות מסוימות היא מעט משובשת, אבל היא ראויה לרכב רגיל. אם תקפידו לנסוע בדרך המסומנת, אין שום חשש שתיתקעו. אחרי כקילומטר ומשהו על הדרך תראו שילוט שמפנה ימינה רכבי 4X4 לנחל זעף ורמת ברק 2 , אחרי עוד כ-400 מטר תראו שילוט המפנה שמאלה (דרומה) לדרך מסומנת אדום (גם היא ראויה לרכבי שטח בלבד). בעוד כשני ק"מ וחצי תפגשו דרך עפר הפונה דרומה 3 , ולאחר כשני ק"מ נוספים שוב דרך ג'יפים, ושם תראו שילוט שמפנה שמאלה לנחל פארן 4 .
המשיכו ישר עוד חצי ק"מ ותפגשו דרך נוספת המתחברת לדרך הג'יפים שעברנו זה עתה, שם תראו שלט מתכת ירוק שיפתיע אתכם - כתוב עליו "מגרש חנייה" 5 (עד כאן נסעתם כשבעה ק"מ). במקום אין בודקה של שומר, אין סימון כחול-לבן, אף אחד גם לא יציע לכם רחיצה פלוס וקס בזמן שאתם יוצאים לעיסוקיכם בקניון. האמת - יש חנייה בשפע בסביבה. אבל למרות שסימון הדרך במפה מצביע על כך שמכאן ואילך היא ראויה רק לרכב 4X4, אפשר עדיין להמשיך ישר עוד כשני ק"מ ברכב פרטי. אז השביל מתעקל חדות שמאלה, ובצל אחד מעצי השיטה שליד העיקול מוטב שתחנו את רכבכם 6 . מכאן ואילך הדרך עלולה להיות משובשת מדי.
למרגלות הקניון
ממשיכים בהליכה על השביל עוד כמעט 3 ק"מ על הדרך הרחבה המסומנת כחול עד שמגיעים לצומת שבילים 7 : הכחול מוביל ישר, לתוך הקניון, הסימון הירוק מוביל שמאלה, לעלייה במעלה ההר, לכיוון המשך הנחל ואל ראש קניון ברק ונחל ורדית. נמשיך על השביל הירוק (הדרומי) כקילומטר עד ראש הקניון, ושם נפגוש בשביל המסומן כחול הממשיך על שפת קיר הקניון ויורד ימינה לתוכו.
גבים וסולמות
נרד במורד ההר בשביל הכחול 8 אל קרקעית הקניון, למרגלות מפל יבש שגובהו כ-20 מטר. כאן, בצל המפל מחכה אחרי חורפים גשומים הפתעה - גב מים שנותר משטפונות החורף. גם אם אין מים אפשר לעשות כאן הפסקה, להסתלבט, לשתות כוס קפה. אם הגב מלא עד שפתו במי שטפונות - אפשר לזנק אל המים (זהירות! אם מפלס המים בגב נמוך, אפשר אולי להיכנס, אבל לצאת זה כבר די קשה בגלל הדפנות התלולות והחלקות). מכאן נרד כמה עשרות מטרים אל מפל נוסף בגובה חמישה מטרים שבו קבוע סולם חבלים לירידה. אחריו - מדרגת מפל נוספת שהירידה בה קלה, ואחריה מפל נוסף בגובה עשרה מטר, היורד אל בריכת ענק - אחרי השטפונות אפשר לחצות את הבריכה הזאת רק בשחייה! אחרי הבריכה יש מפל דמוי מרזב משופע שחבל קבוע לאורכו, וזהו המכשול ההרפתקני האחרון בקניון. מכאן המשך נוח בקניון היפה, ללא מדרגות ומפלים, ולאחר כ-500 מטר נגיע אל קצה דרך העפר שבנחל ואל המקום בו השארנו את הרכב 6 .
ממשיכים לקניון הבא
מכאן חוזרים לכביש 901 וממשיכים דרומה לקניון הבא, כי לבטח תרצו לחזור על החוויה. אם החום רב, אפשר כמובן לוותר על החלק של ההליכה מעל הקניון ומלכתחילה להמשיך בשביל הכחול לתוך הקניון, ולאחר שהולכים לאורכו לחזור באותה דרך.
קניון עדה
חוזרים, כאמור, לכביש 90, ממשיכים בו דרומה עד לצומת הבא, צומת מנוחה 9 . קצת לפני הצומת אפשר לעצור בק"מ ה-101, בפונדק של כושי רימון, ולהצטייד בשתייה, לנצל את השירותים המרווחים והנקיים, לקנות ארטיק לילדים האמיצים, להתפעל מהעובדה שהמקום הזה כל הזמן גדל וגדל, ולהשתומם למראה עשרות הישראלים שדחוף להם דווקא כאן, בלב הערבה, לעמוד מרותקים מול מכונות המזל שבאולם ליד הקפטריה.
בצומת מנוחה פונים ימינה (מערבה) לכביש 13, נוסעים עליו כ-12 ק"מ עד צומת ציחור 10 , שוב ימינה (מערבה), על כביש 40, לכיוון מצפה רמון. אחרי כעשרה ק"מ על הכביש הזה רדו עם הכביש החוצה את האפיק של נחל פארן. אנחנו בין הקילומטר ה-49 ל-50 על כביש 40, כ-700 מטר אחרי הקילומטר ה-49. שימו לב טוב-טוב לצד ימין שלכם, שם תראו בריכה של מקורות והפנייה למסלול נחל ורדית. טיפה הלאה, ממול, תראו בצד ימין שלט המפנה מערבה, עם סימון אדום, לכיוון נחל עדה 11 . זה המקום לפנות שמאלה. אף כי במפה, וגם כאן, הדרך מסומנת כראויה לרכב שטח בלבד, דעו שהיא ראויה גם לרכב הפרטי שלכם, רק סעו בזהירות ואל תסטו מהשביל. הדרך משובשת אבל יציבה, ואין חשש לשקיעה אם תיזהרו לא לסטות לשולי החצץ הדק שבצדי השביל.
שוב נסיעה בדרך משובשת
לאחר כשני קילומטר וחצי על הדרך המסומנת אדום תראו סימון כחול 12 , המפנה אתכם שמאלה. מי שרוצה לעשות מסלול ארוך קצת יותר בנחל עדה, ולהגיע לקניון מהרכס שמעליו, יירד כאן מהרכב וילך על הסימון הכחול. אנחנו ממליצים להמשיך בנסיעה בשביל המסומן אדום. עוד כשלושה ק"מ יתפצל ממנו שמאלה שביל מסומן כחול 13 , סיומו של השביל שראינו קודם. עיצרו כאן את הרכב, החנו אותו סמוך לשיטה שבצומת השבילים, ועכשיו מתחילים ללכת. קחו רק תרמילים קטנים כי תרמילים גדולים לא יעברו את קירות הקניון.
קניון בחול האדום
רק עוד כמה עשרות מטרים, ואתם בתוך קניון חולי 14 וצר מאוד. בתחילה תרגישו כאילו אתם הולכים בתעלה ששייכת למתחם אימונים של יעד מבוצר, אך עד מהרה הקירות שסביבכם נעשים גבוהים יותר ויותר. זהו קניון צר מאוד: לפעמים בעלי כרס יתקשו ללכת בו חזיתית, יצטרכו להבליט פרופיל ולכווץ את הבטן. ממש. לאחר כמה מאות מטרים של טיפוס חביב בקניון הצר (לפעמים יהיה צורך ביד תומכת או במישהו שיעלה את הילדים על זרועו) תגיעו למפל שכדי לעלות לראשו צריך לטפס בסולם שהוכן כאן במיוחד לכבודכם. אחרי הסולם הזה (עולים אחד-אחד) הגעתם לראש הקניון. שווה לטפס עם השביל הכחול עוד כ-300 מטר בעלייה תלולה. בראשה תגיעו לקו הרכס, משם יש תצפית יפה מאוד אל האפיק הרחב של נחל פארן והנחלים השונים הנשפכים אליו.
בארות עדה
כל ההליכה בקניון עדה לא נמשכת יותר מ-45 דקות. חוזרים בדיוק באותה דרך, עכשיו בירידה, אל הרכב שהשארתם בצל השיטה 13 . המעוניינים ימשיכו עם דרך עפר, שסימונה אדום, דרומה עוד כקילומטר עד לבקעה הקטנה והציורית שבה כרויות בארות המופיעות במפה כבאר עדה. המקום יפה ביותר, אך רכב רגיל לא יוכל להגיע עד הבארות.
מכאן תוכלו לחזור הביתה למרכז, על כביש 40 - מצפה רמון, שדה בוקר, באר שבע. אם יספיק לכם הזמן, שווה לעצור במצפה רמון, ולו לתצפית קצרה על המכתש הגדול בעולם.
כדאי לדעת
בקניון ברק דרגת הקושי בינונית ומחייבת ירידה בסולם וליווי של שני מבוגרים לפחות, בקניון עדה דרגת הקושי קלה, אבל יש צורך בטיפוס על סולם ובעזרת מבוגרים. בימות הקיץ - כדאי לעשות את המסלול בשעות הבוקר או אחר הצהריים. מסלול קניון עדה עובר בשטח אש של צה"ל. ניתן לטייל במקום בסופי שבוע ללא תיאום ובאמצע השבוע בתיאום במתא"מ דרום: 08-9902927/6.
קטע הנסיעה על הכביש בין שני הקניונים: 35 ק"מ .


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • einat_3

  einat_3
  קניון עדה|5 22.04.14
  היינו היום - פסח 2014, משפחה עם סבא סבתא הורים ו-3 ילדים (הגדול 8 הקטנה 3). מסלול נהדר וקצר - הלכנו הלוך ושוב עד התצפית, התחלנו כמעט ב4 אחהצ כשכבר לא חם וסיימו תוך פחות משעתיים. כל המסלול (למעט העליה לתצפית) בצל, כולם הלכו ברגל וטיפסו נהדר, הנקיק צר מאוד במקומות מסוימים - בעייתי לתיקים גדולים / מנשאים. הסולם הגבוה ביותר (4-5 מטר) הפחיד אותנו כהורים, אבל הקטנה עלתה וירדה בגבורה - בהשגחה מלאה שלנו. שאר הסולמות / חבלים לא בעייתיים. מאוד מומלץ!!! טיול טוב לשבור את הנסיעה מאילת למרכז הארץ.
 • eliko421

  eliko421
  מסלול נהדר - לא ביום חם|4 27.08.09
  אפשר לראות צבאים, בדרך אל הנחל. הקניון עצמו נחמד ומעניין.
 • roy_l

  roy_l
  קניון ברק עם הילדים|5 02.05.09
  בפסח האחרון טיילנו בקניון ברק עם 4 ילדים בגילאי 3.5 עד 7.5. כל הילדים נהנו מאוד וצעדו במסלול בבטחה. חובה מספר מבוגרים במיוחד בהליכה במעלה ההר. בטיפוס על הסולם - רצוי להגיע עם מנשא עבור ילדים קטנים. ילד בן 3.5 לא יכול לטפס עצמאית. המסלול מקסים ומומלץ מאוד.
 • goodlife

  goodlife
  קניון עדה - לעשות הלוך ושוב|5 01.05.09
  קניון עדה מתאים למשפחות, בכל גיל ובכל גודל. המסלול המומלץ הוא לבצע בעלייה , להגיע לראש הקניון לתצפית , ואחר כך לרדת למטה בחזרה דרך הקניון. דרך ההגעה לחניון התחתון מתאימה לכל רכב. להקפיד שמבוגר יצעד בראש - לילדים יש נטייה לעלות מהר, להנות מהאתגר ולהעלם...
 • gadib

  gadib
  לקניו עדה יש צורך באישור|5 30.04.09
  לא לשכח שיש צורך באישור בטחוני כדי לטייל בקניון עדה. הוא נמצא על גבול שטח אש.
 • iofer

  iofer
  שני קניונים נהדרים לטיול רגלי|5 06.06.07
  שני הטיולים מופיעים בנפרד כשני טיולים כאן באתר מפה. כדאי לבדוק את תיאור המסלולים שם כי יש פירוט טוב יותר.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים