טיול לאורך דרך הבשמים הנבטית

מומלץ מפה
8.8
סוג: רכב שטח
 

ג'ייפ במקום גמל

בדרך הבשמים הנבטית הובילו סוחרים ערבים גמלים עמוסים בסחורות יוקרתיות מהמזרח. הדרך היבשתית קישרה בין חצי האי ערב וחוף הים התיכון, שהיה השער ליצוא הסחורות לאירופה. הנסיעה הפעם היא לארוך חלק מהדרך, ממרכז הנגב ומכתש רמון אל הערבה הנמוכה, רגע לפני שהדרך עולה לפטרה - עיר הבירה המפורסמת של הנבטים. בדרך תפגשו כמה מהחאנים ונקודות ההתרעננות של ימי קדם, עדכניים לאלפיים שנה טרם זמננו, ותכירו את העם שהיה ולא קיים עוד
לטיולים נוספים במכתש רמון היכנסו למתחם מצפה רמון באתר מפה.

סוג: רכב שטח
מקום: מכתש רמון
אורך המסלול (ק"מ): 35
משך הטיול: מעל 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
נוסעים ממצפה רמון דרומה על כביש 40 לכיוון אילת כעשרה ק"מ, וכחצי ק"מ לאחר סימון הק"מ ה-87 פונים שמאלה (מזרחה) [א] לדרך עפר טובה בנחל אפור המסומנת באדום, שתוביל אתכם עד למצד סהרונים, שם נתחיל את טיולנו. בתחתית מגרש החנייה המסודר שהתקינו ליד מצד סהרונים 1 , צומת שבילים: צפונה למעלה נוח, מערבה לגוונים, דרומה (שביל להולכי רגל המסומן כחול) לעין סהרונים ולפרסת נקרות, מזרחה - דרך עפר מסומנת אדום - להמשך דרך הבשמים. מעל הצומת הזה המצד, זוהי תחנת דרכים גדולה: השתמרו בה בנייני מגורים, חורבות של מחסנים לסחורה שהועברה כאן, אורוות ומכלאות לגמלים. הנבטים היו מחליפים כאן, לעתים, את הגמלים העייפים ברעננים יותר.
תחנות הדרכים הנבטיות
נוסעים ממצפה רמון דרומה על כביש 40 לכיוון אילת כעשרה ק"מ, וכחצי ק"מ לאחר סימון הק"מ ה-87 פונים שמאלה (מזרחה) [א] לדרך עפר טובה בנחל אפור המסומנת באדום, שתוביל אתכם עד למצד סהרונים, שם נתחיל את טיולנו. בתחתית מגרש החנייה המסודר שהתקינו ליד מצד סהרונים 1 , צומת שבילים: צפונה למעלה נוח, מערבה לגוונים, דרומה (שביל להולכי רגל המסומן כחול) לעין סהרונים ולפרסת נקרות, מזרחה - דרך עפר מסומנת אדום - להמשך דרך הבשמים. מעל הצומת הזה המצד, זוהי תחנת דרכים גדולה: השתמרו בה בנייני מגורים, חורבות של מחסנים לסחורה שהועברה כאן, אורוות ומכלאות לגמלים. הנבטים היו מחליפים כאן, לעתים, את הגמלים העייפים ברעננים יותר.
תחנות הדרכים הנבטיות
המסלול לפרסת נקרות מסומן בכחול ודמוי פרסה, כמעט מעגלי, מהלך של שלוש שעות בקניון יפה, מתאים לטיולי משפחות. כדאי לעבור אותו, אבל ניתן לעשות זאת רק בהליכה ברגל ובתנאי שהתחלתם ממש מוקדם. אנו נפנה עם רכבנו מזרחה למעלה דקלים. הדרך המסומנת אדום יורדת לתוך האפיק של נחל נקרות. היא מסומנת במפה, בקטע הזה, כקשה לעבירות, ואכן כך: אחרי 1.2 ק"מ ממש נאלצים לרדת מדרגת סלע גבוהה, ועוד 200 מטר משם, עוד שלוש מדרגות, ובעקבותיהן עיקול חד. יש לנהוג בזהירות, בהילוך נמוך. עוד כ-500 מטר מגיעים שוב להתחברות עם השביל המסומן כחול, השביל של פרסת נקרות. כדאי לכם לרדת מהרכב וללכת על השביל דרומה אל פרסת נקרות. במרחק של 300 מטר מכם נמצא קניון קצר ויפה. כשאתם נכנסים אליו, כדאי לטפס על שיפוע הסלע הלבן שמשמאל לשביל המסומן. הוא יוביל אתכם לגב גדול (שמתמלא מים לאחר השיטפונות) מעל הקניון. תוכלו לרדת אל קצה הקניון מצדו השני, לחזור עם השביל אל הרכב. זהו קצה המסלול הקצר אל פרסת נקרות.
כמה עשרות מטרים אחר כך, בהמשך ציר הנסיעה בנחל נקרות, תתפצל מהדרך צפונה (שמאלה) 2 דרך מסומנת שחור הפונה אל נחל ארדון ורמת סהרונים. המסלול ממשיך עם נחל נקרות שהופך קניוני יותר, ומדי פעם יש בו מכשולי אבן. לעתים תצטרכו לבנות לכם מדרגה לרדת בה או למלא בור מסוכן באבנים.
פגשנו בקטע הזה של הנחל לפחות שלוש קבוצות של יעלים. אם שומרים על טווח של 30-20 מטר מהם ולא עושים תנועות מיותרות, אפשר לצפות זמן ממושך במעשי הקונדס של היעלים הקטנים. בדילוגים הקלילים שלהם, נטולי המאמץ, ממדרגת סלע אחת לזו שמעליה. הם עושים זאת בכזאת אלגנטיות, שאפשר רק להתפעל.
המסלול, המסומן אדום, ברור מאוד, נמצא כמעט כל הזמן באפיק. לאחר כ-8.5 ק"מ של נסיעה בו מגיעים למפתח של האפיק. יש בשטח הרבה שיחי רותם ואשלים, נחל נקרות נפגש כאן עם נחל מישר שבא אליו מדרום. מצפון לאפיק של נחל נקרות (מימין), תוכלו לראות את מצד נקרות 3 , תחנה חשובה על דרך השיירות. מבנה האבן השתמר כמעט בשלמותו: בית בגובה של כשלושה מטרים, חצר גדולה, אפשר לדמיין את הולכי השיירות יושבים פה להפסקת צהריים, עם בקבוק מיץ נבטי צונן.
הדבר המרתק ביותר כאן נמצא בגדה הימנית (הדרומית) של נחל נקרות. לכו 200 מטר דרומה מהמצד במעלה של ערוץ נחל, אל תחמיצו את הירידה הזו מהדרך, על גדת הנחל, ותראו שם את בור נקרות. הוא נותן מושג נהדר על גדולתם של הנבטים. זהו מבנה מקורה, אבניו מסותתות, נראה נמוך, אבל עומקו כשלושה מטרים. הוא שימש בריכת אגירה למימי הגשמים והשיטפונות. תעלת אבן מובילה לתוכו את המים שנאגרו מהנחל הסמוך. התקרה נתמכת על ידי שלוש קשתות מאבן. הנבטים, כאמור, לא השתמשו בעץ, משום שאינו מצוי באזור. אפשר רק להשתאות ולהעריץ את היכולת הארכיטקטונית, את ההקפדה על הפרטים, את הידע הרב בשימור מים, גדולתם של הנבטים והסוד העיקרי של שרידותם במדבר.
כ-4.5 ק"מ אחרי מצד נקרות מגיעים לצומת דרכים חשוב 4 : הדרך המסומנת אדום, שעליה היינו עד כה, פונה צפונה (שמאלה) וממשיכה בנחל נקרות. היא תצא אל הערבה סמוך לעין יהב. דרך הבשמים פונה ימינה, סימון הדרך משתנה לשחור, והיא נכנסת, כללית, לאפיק של נחל הבא ממערב. אנחנו איתה, ובק"מ 18.7 מגיעים לצומת שבילים נוסף. אנחנו ממשיכים ישר אל ראש הגבעה שמולנו (העלייה קשה ומחייבת הילוך נמוך), שמפסגתה נראה לראשונה הנוף של הרי אדום.
אופי השטח וצבעו משתנה באחת: חום, צחיח, מבותר. בק"מ 21.0 אנחנו עוברים סמוך לחורבת קצרה 5 (משמאל לדרך - מצפון). כאן יש מבנה נוסף מהתקופה הנבטית, צופה בגאווה אל נוף הגבעות שסביבו, בולט היטב בשטח. הירידה מהחורבה קשה - שוב מדרגות סלע משופעות בבורות, וצריך להיזהר לא להיתקע. פחות מחצי קילומטר משם, שוב הסתעפות שבילים, אנחנו ממשיכים ישר עם הסימון השחור, שמוביל אותנו לתוך נחל קצרה ולקטע קניוני יפה של הנחל. גדות הנחל שאנו נוסעים באפיקו עשויות מאבן חול גבוהה, המרוצפת בחלוקים ששקעו אחרי השיטפונות, ומניפות סחף.
בק"מ 31.3 אנחנו מגיעים לצומת שבילים חשוב - גוש בטון מעוצב, חיקוי לאבני המיל הנבטיות, מסמן את מפגש דרך הבשמים עם ציר המעיינות המסומן אדום. המשך המסלול ישר על הדרך המסומנת שחור, לכביש הערבה. משמאלנו, חורבת מואה 6 (מוית אל-עקב): תחנת דרכים נבטית, בה נחו הנוודים לאחר שחצו את הערבה, בדרכם מפטרה לנגב. כדאי לעצור - שביל מסודר מוביל אותנו לראש הגבעה בה מצוי המבנה המרכזי, תחתינו שרידי עמדות השמירה, המחסנים, האורוות. מצפון לנו רואים כבר מבנים של מושב צופר ושל אזור התעשייה ספיר. עוד כשלושה ק"מ בדרך מפולסת היטב, ראויה לכל רכב, ואנחנו על כביש הערבה, בפתח שער גדול, חומת אבן צבועה כתום מדברי, שהיא הכניסה לפארק הזה מכביש הערבה 7 . עכשיו - או הבייתה, או הלאה, בעקבות הבשמים, לפטרה.
כדאי לדעת
חלק מהמסלול עובר בשטח אש, לכן אפשר לטייל בו רק בימי שישי ושבת. בכל יום אחר יש לתאם עם מי שצריך. למסלול הטיול הזה יש קטע קודם. אפשר לטייל כל יום בנפרד ואפשר לעשותם ברצף של יומיים. חפשו תחת שם טיול: מעבדת למכתש רמון. רוב הדרך קלה, אבל יש מספר קטעים קשים למדי בקצה המזרחי של מעלה דקלים, בנחל נקרות (בפרט ליד מצד נקרות) וסמוך לחורבת קצרה.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 7 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • dafnag

  dafnag
  מצד מואה (נקודה 6)|3 03.04.17
  אפשר להגיע ברכב פרטי מכביש 90 עד המצד דרך השביל השחור. האתר שמור יפה. יש שתי מצודות ובתווך חאן גדול. הסבר מאד קצר על 2-3 לוחות.
 • עוזיק

  עוזיק
  נכון ל-2016 , ממזרח למערב |5 08.05.16
  מסלול יפה מאוד , עבירות קשה ביותר. לא למתחילים . ולא פשוט בכלל להערכתי בכיוון המוצע כאן.
 • goodlife

  goodlife
  מהטיולים היפים באזור|5 19.12.09
  אמנם לא קשה טכנית (יש רק את המדרגות בהתחלה שבעזרת הכוונה עוברים אותן בנוחות) אבל מהנה ומרתק בגלל העוצמה והיופי והשינוי האינטנסיבי בנוף שהטבע יצר. פרסת הנקרות מענינת כשלעצמה, בור נקרות מזכיר לנו את חשיבות הדרך. הנוף משתנה ויוצאים מהקניון לנחלים. לא לשכוח את הפיתולים בנחל עומר (הנקראים בפי הנווטים - "הביצים של עומר"...) המסמנים את סוף המסלול. סעו ותהנו.
 • batami

  batami
  דרך הבשמים|5 13.12.05
  המסלול מתאים גם לרוכבי אופניים, ואינו אתגרי במיוחד. השילוב של מצדיות נבטיות, דרכים ביזנטיות ותופעות טבע גאולוגיות בדרך מבטיח רמת עניין גבוהה בדרך.
 • yigalc

  yigalc
  מתבשמים מהדרך|5 28.11.03
  חווינו בענק נסיעה וטיול בדרך הבשמים עם המדריך דני בראל מחצבה. ידען מופלג, מספר מדהים ותענוג אמיתי. אם יתרצה, יספר לכם על הנסיעה שערך עם הסופר מאיר שלו כדי להגיע אל אחד האתרים בספר "בביתו במדבר".
 • einyyoel

  einyyoel
  החלק הקסום של הטיול|5 13.07.02
  חלק זה של הטיול עדיף על חלק א'. הנוף מעניין יותר, מצד סהרונים והמשכו לכיוון נקרות שווה כל מילימטר. מומלץ להתחיל בשעות אחר הצהריים ולסיים בנסיעת לילה היוצאת לעין יהב. לא לשכוח לישון בבקתות העץ אצל עומר קניון בעין יהב.
 • guyeran

  guyeran
  טיול נהדר, על שני חלקיו.|5 22.04.02
  טיול נהדר, על שני חלקיו. הנופים מגוונים ומשתנים, ישנם אתגרי עבירות לחובבי ה- 4X4, הלינה בנגב זו חוויה בפני עצמה, ובנוסף על כל אלה- הפן ההיסטורי/ארכיאולגי הקסום של הנבטים.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים