טיול בהרי אילת - עמודי עמרם וקניון שחורת

מומלץ מפה
8
סוג: רגל
 

אילת היא לפעמים געגועים לטבע

צבעים מתחלפים בתצורות סלע מדהימות ביופיין בקירות הקניונים של הרי אילת. הזדמנות להתרחק מעיר הבילויים והבטלה הממוסדת אל תופעות הטבע המרשימות של הסביבה

סוג: רגל
מקום: ליד אילת
אורך המסלול (ק"מ): 16
משך הטיול: 4 - 6 שעות
תיאור המסלול
פונים מערבה מכביש 90, ליד הקילומטר ה-20, מול שדה התעופה של אילת, אל דרך כבושה מסומנת בכחול 1 . לאחר כשלושה קילומטרים מסתעפת ממנה שמאלה דרך מסומנת בירוק 2 , המובילה לנקודת הסיום בכניסה לקניון שחורת.
עמודי עמרם
פונים מערבה מכביש 90, ליד הקילומטר ה-20, מול שדה התעופה של אילת, אל דרך כבושה מסומנת בכחול 1 . לאחר כשלושה קילומטרים מסתעפת ממנה שמאלה דרך מסומנת בירוק 2 , המובילה לנקודת הסיום בכניסה לקניון שחורת.
פונים מערבה מכביש 90, ליד הקילומטר ה-20, מול שדה התעופה של אילת, אל דרך כבושה מסומנת בכחול 1 . לאחר כשלושה קילומטרים מסתעפת ממנה שמאלה דרך מסומנת בירוק 2 , המובילה לנקודת הסיום בכניסה לקניון שחורת.
עמודי עמרם
פונים מערבה מכביש 90, ליד הקילומטר ה-20, מול שדה התעופה של אילת, אל דרך כבושה מסומנת בכחול 1 . לאחר כשלושה קילומטרים מסתעפת ממנה שמאלה דרך מסומנת בירוק 2 , המובילה לנקודת הסיום בכניסה לקניון שחורת.
דרך הרכב המסומנת בכחול מגיעה, כ-7 קילומטרים מצאתה מן הכביש, אל מגרש חניה 3 . השטח מוקף מצוקים יפים, ופחות מחצי קילומטר ממול, ניצבים בגאון עמודי עמרם 4 : עמודי סלע גדולים וגבוהים, מתחת לחומת הסלע הגבוהה הסוגרת את נחל עמרם, והיא תחתיתו של המצוק העוטר בקשת את בקעת עמרם הקטנה.
אל העמודים מוביל שביל מסומן בשחור. כדאי לגשת למרגלות העמודים ולהתרשם. חוזרים לאחור לכיוון מגרש החניה 3 שסמוך אליו מסומנים שני שבילים - סימון כחול, אשר מוביל במעלה עמרם אל מצפה עמרם, משם יש תצפית יפה. העלייה קצרה, אך קשה ומתישה.ממשיכים בשביל השני, המסומן באדום. הוא מוביל למרגלות הר אמיר, תחת מצוק אדמדם וציורי אל צומת של שלושה שבילים.
ממשיכים ברגל במגמת ירידה על השביל המסומן בשחור ובצבעי שביל ישראל (כחול-כתום-לבן). השביל יורד תחת הר אמיר ומוביל לערוץ צר שמשני צדיו קירות סלע במגוון צבעים המתחלף עם כל שנייה של הליכה: אדום, סגול, ירקרק. הערוץ חולי ונעים, עובר בין בולדרים גדולים. הקטע החביב והמוצל הזה הוא מקום מצוין להפסקה קרירה ונעימה. אחרי פחות מקילומטר הוא נפתח, השביל מתרחק ממנו ומוביל אל קו הגבעות הנמוכות שמימין. עוד כקילומטר הליכה וחוצים שביל מסומן באדום 6 , עכשיו הולכים במישור, שבעוד חצי קילומטר יירד לאפיק של נחל שחורת. הקירות שמשני צדדיו, קירות של סחף וחלוקים, גבוהים ויפים, ביניהם עוברת דרך ירוקה שמובילה ימינה, אל פתחו של קניון שחורת 7 .
קניון שחורת
אורכו של קניון שחורת קצת פחות מקילומטר: זהו קניון צר וגבוה, מוקף בצוקי גרניט אדמדמים. עולים בו תוך טיפוס קל על ארבעה מפלים יבשים שפזורים לאורכו, ואשר מראים את הדרך היפה שעושים המים הגולשים מההרים בעת השטפונות אל הערבה.
הסלעים יפהפיים, הדרך נעימה ומוצלת, רבים הסיכויים לפגוש פה משפחות חביבות של יעלים שמביטות בסקרנות ממרחק קצר אך בטוח. השביל (המסומן בירוק ובצבעי שביל ישראל), מוביל למרחב 8 . מי שירצו, יחזרו כאן בחזרה במורד הקניון לנקודת הסיום שבפתחו 7 .
אם יש עדיין כוח, ממשיכים לטפס עוד כקילומטר וחצי על שביל מסומן באדום, על שלוחת הר מגרניט כהה מול הר שחורת הגירני שמימין, ואגב, על שום ההפרדה החדה הזו בין ימין לשמאל, זכה השביל לשם "שביל ההעתק הגדול". הוא מוביל אל מצפה הר שחורת 9 : מכאן רואים את הקניון שמאחור, את הערבה, את מפרץ אילת, את עקבה הירדנית ואת הרי אדום. שווה להתאמץ בשביל התמונה הזו.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • mambula

  mambula
  טיול מקסים|5 23.10.06
  טיילנו שם עם בננו בן ה-3.5 והיה ממש נחמד. מסלול רגלי קצר מאוד בין החניה לבין העמודים עצמם. הבעיה היחידה היא הבלאי של הרכב. הנסיעה בדרך הבלתי סלולה מקפיצה את האוטו. עדיף כנראה לעבור שם עם ג''יפ מאשר להרוס את האוטו.....
 • iofer

  iofer
  לאוהבי המדבר|4 25.02.05
  טיול יפה לחודשי החורף. טיול קל ונחמד ומתאים גם לקבוצת מטיילים גדולה. יש כאן הכל נוף מדברי מרתק ,מעט קניון, נחל, מצוקים ואפילו מערה נחמדה ליד עמודי עמרם.
 • glazersh

  glazersh
  צבעוני ומרתק|5 04.12.04
  מגוון צבעים. צוקים ועמקים. ממרום מעלה אמיר תצפית מרהיבה אחה"צ אל הרי אדום ומפרץ אילת. מסלול לא ארוך ולא קשה. מומלץ כטיול חורף.
 • batami

  batami
  תופעות טבע בהרי אילת|4 07.08.04
  כדאי לטייל בכל אחד מהאזורים בנפרד, וביניהם לדלג במכונית. בקיץ כדאי לצאת לטיול מוקדם בבקר, אנו ראינו עדר צבאים בדרך
 • yigalc

  yigalc
  קצר, יפה ומרגש|5 18.10.03
  מסלול נחמד מהחנייה ועד לעמודי עמרם. פלא טבע יפה ומרתק ילדים ומבוגרים. ממולץ לעלות למערונת שבין העמודים האדומים. מומלץ.
 • ginbar

  ginbar
  גם למטיבי שבת|5 10.12.02
  טיול נוח ונעים בנוף מדהים. ניתן לבצע חלקי מסלול על פי החשק, גיל הילדים ומזג האוויר. מומלץ.
- 1
עוד טיולים מומלצים
המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד
פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד


עוד טיולים