טיול בהר אלעזר וקניון רחף

מומלץ מפה
8.4
סוג: רגל
 

עליות וירידות

המסלול במדבר יהודה הדרומי, מדרום למצדה, כולל מאמץ דרמטי אך קצר יחסית. הטיול הוא המראה במכונת הזמן אל העבר ההרואי של מצדה וסביבתה וצלילה ארצית מאד אל עומקו של אחד מהמופלאים שבקניוני המדבר. בגלל האזור החם צריך להתחיל את המסלול מוקדם ועדיף להגיע לאזור לילה קודם. אפשרות טובה ללינה היא בית הארחה מצדה, שמבטיח תנאי אכסנייה משופרים.

סוג: רגל
מקום: מצדה גן לאומי
אורך המסלול (ק"מ): 7
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: אפשר להגיע אל נקודת המוצא בעזרת תחבורה ציבורית עם כל קווי ירושלים-אילת וירושלים-עין בוקק הנכנסים לאתר הרכבל של מצדה - שם נמצאת האכסניה. אם מגיעים ברכב, נוסעים על כביש מס' 90, כביש חוף ים המלח, ופונים אל מצדה לפי שלטי ההכוונה הבולטים שעל הכביש.
מנקודת המוצא לטיול, אכסניית הנוער של מצדה 1 , יוצא שביל מסומן בשחור המטפס מערבה, בו נצעד לעבר פסגת הר אלעזר 2 . השביל, המכונה גם "מעלה אלעזר", איננו משובח כשביל הנחש העולה למצדה והוא תלול ומפותל. בקטעים רבים עוקב השביל אחרי שרידי הדייק הרומי – כאן עבר קטע הדייק שבין מחנה א' הרומי ליד תחנת הרכבל התחתונה, לבין מחנה ח' הרומי בראש הר אלעזר. אין ספק ש"מעלה אלעזר" חופף את תוואי השביל הרומי שקשר את מחנה ח' עם מחנה א'.
איך מגיעים: אפשר להגיע אל נקודת המוצא בעזרת תחבורה ציבורית עם כל קווי ירושלים-אילת וירושלים-עין בוקק הנכנסים לאתר הרכבל של מצדה - שם נמצאת האכסניה. אם מגיעים ברכב, נוסעים על כביש מס' 90, כביש חוף ים המלח, ופונים אל מצדה לפי שלטי ההכוונה הבולטים שעל הכביש.
מנקודת המוצא לטיול, אכסניית הנוער של מצדה 1 , יוצא שביל מסומן בשחור המטפס מערבה, בו נצעד לעבר פסגת הר אלעזר 2 . השביל, המכונה גם "מעלה אלעזר", איננו משובח כשביל הנחש העולה למצדה והוא תלול ומפותל. בקטעים רבים עוקב השביל אחרי שרידי הדייק הרומי – כאן עבר קטע הדייק שבין מחנה א' הרומי ליד תחנת הרכבל התחתונה, לבין מחנה ח' הרומי בראש הר אלעזר. אין ספק ש"מעלה אלעזר" חופף את תוואי השביל הרומי שקשר את מחנה ח' עם מחנה א'.
המבט הרומי מלמעלה
לאחר עלייה הנמשכת כשעה, נגיע אל שרידי מחנה המצור הרומי השמיני. בין הר אלעזר לבין מצדה אשר מצפון לו מפריד ערוצו של נחל מצדה. מן המחנה השמיני הניצב על שפת צוק אדיר יש מבט מפתיע במוגבלותו, על חלקים מן האגף הדרומי במשטח העליון של מצדה, אל קניון נחל מצדה ואל המפל הגדול שבו. מעל מפל נחל מצדה ומעט מערבה לו נראה מחנה המצור השביעי בעל צורת "חור מנעול". מהר אלעזר מערבה נראות שתי הפסגות הבולטות ברמה המדברית שמעל לצוק מצדה ומעבר לו: הר בן יאיר (נ.ג. 384) והר הקנאים (נ.ג. 447). במצוק הצפוני של הר אלעזר, מתחת למחנה הרומי השמיני, מקנן בימי החורף בז נודד מדברי. זהו דורס בינוני נדיר מאד, והעוף המהיר ביותר בעולם.
משביל אל שביל
משרידי המחנה השמיני יורדים בשביל המסומן בשחור. השביל יורד תחילה בכיוון דרום מערב אל אוכף שבראש ערוץ קטן המגיע אל מפל נחל מצדה. בערוץ נמצא קטע הדייק הרומי המחבר את מחנה ח' עם מחנה ז' הסמוך לראש מפל נחל מצדה. באוכף יש צומת שבילים 3 - שביל אדום, מגיע מצפון, ממפל נחל מצדה ושביל הסוללה השביל המסומן שחור מתאחד עם השביל האדום ויחד איתו ממשיך כ-300 מטר עד מזלג שבילים בו השביל המסומן אדום פונה לדרום מערב, ואנחנו דבקים בשביל השחור, דרומה לעבר נחל רחף. השביל עובר בתוואי נוח למדי, בקו מגע מובהק בין גבעות הקרטון הרכות של רמת מדבר יהודה לבין במת השוליים של המדבר העשויה דולמיט נוקשה וטרשי. השביל חוצה את אפיקו של נחל הקנאים 4 , בערך קילומטר מדרום לפסגת הר אלעזר.
לאחר חציית נחל הקנאים ממשיכים עם השביל השחור הלאה דרומה. לאחר קילומטר נוסף מגיעים לצומת T בה פונים שמאלה, דרומה, לדרך הרכב 5 , המסומנת ירוק, הבאה מצוק תמרור ונחל בוקק העליון. לאחר כקילומטר הליכה לכיוון דרום-מזרח פורשים מהדרך הרחבה, דרומה, בשביל ברור מסומן בשחור 6 , השביל פוגש באפיק נחל רחף בראש הקניון. מכאן ממשיכים הלאה דרומה, לעבר מעלה בוקק. כ-300 מטר אל תוך העלייה, לאחר חציית ערוץ נחל רחף, פונים מזרחה לשביל מסומן בכחול 7 . איתו ממשיכים כ-400 מטר עד ההתחברות 8 עם מעלה רחף המסומן בירוק. את המעלה הזה יורדים צפונה לכיוון אפיקו התחתון של נחל רחף.
מעל הנקיק ובתוכו
לאחר מהלך של חצי קילומטר בערך במורד שביל מעלה רחף, יוצא שביל מסומן בכחול 9 נטוי על צלעו הדרומית של הקניון, ונע בכיוון צפון-מערב אל תוך קניון נחל רחף. הולכים עם השביל אל תוך הנחל. השביל עולה מעט ולאחר מכן יורד במתינות אל ליבו של הקניון. הוא מסתיים בגב מים ענק מתחת למפל שגובהו כ-8 מטרים. זוהי הפינה היחידה בקניון נחל רחף התחתון שאליה אפשר לחדור בצורה קונבנציונלית, כלומר, ללא חבלים וציוד מיוחד. המראה יפה להפליא ושווה את הטרחה שבסטייה בת כחצי שעה משביל מעלה רחף.
חוזרים אל מעלה רחף ויורדים בו בפיתולים לעבר אפיקו התחתון של הנחל, אל היציאה לכביש ים המלח (מס' 90). בתום 100 מטרים של פיתולים פונה השביל לכיוון מזרח ולאחר 200 מטרים נוספים מגיע לצומת T בה השביל הירוק ממשיך ימינה, מזרחה, בחדות ושביל שחור יוצא מערבה, לכיוון אפיק הנחל. ממשיכים עם השביל המסומן בירוק שדבוק לצלעו הדרומית של נחל רחף התחתון. הוא עולה במתינות עד לאוכף ויורד בנוחיות דרומה אל עיקול הכביש הראש, שם נמצאת רחבת חנייה קטנה לרכב ושלט הכוונה לנחל רחף 10 .
כדאי לדעת
מעלה אלעזר תלול מאד. בחלקו העליון הוא אף צר מאד והמעברים בו מחייבים זהירות רבה. בכל המסלול אין שום אפשרות להצטייד במים בשטח. יש לצאת איפוא מצויידים בלא פחות מ-3 ליטרים מים לאדם ואפשר לעשות זאת במרכז המבקרים במצדה.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • shaharliv

  shaharliv
  לספורט|4 27.10.12
  מסלול מאתגר דיו- אכן למטיבים. הנוף מאידך הופך מונוטוני. שווה לאוהבי המדבר ויופיו. 4 ליטר מים ושרירי רגליים! נ.ב- לא להסתמך על האכסניה לקניית מצרכים- דרשו 60 שקל לשישיית נביעות. להגיע מצוידים. בהצלחה !
 • batami

  batami
  נוף מרהיב|5 20.11.05
  ניתן להגיע להר אלעזר ונחל רחף גם באופני הרים - מסלול למתקדמים מערד למצדה. דרך קשה, אלא שהנוף המרהיב שווה את הכל. באופניים לא מומלץ לרדת את מעלה אלעזר, ויש להמשיך בדרך הג''יפים למצדה.
 • ברשושן

  ברשושן
  בריכה גדולה, גמלים ונוף מצדה|5 08.05.05
  טיולנו בפסח מחניון נחל רחף לעבר המצדה-אפשר לטייל בשני הכיוונים- הטיול יפיפה, לא קשה מדי ויש בו הכל- מים, אחד הקניונים היפים בארץ, עדר גמלים ססגוני ונוף מהפנט של המצדה. הגב התחתון מתאים לרחצה ואחרי הגשמים אפשר לרחוץ גם בגב בחלק הצר יותר של הקניון. מעט צפונה ממעבר השביל את נחל רחף אפשר לרדת מן השביל לתצפית ממנה רואים את כל הקניון ואת המפל העליון של נחל רחף. לפני הירידה במעלה אלעזר מוצב שלט אזהרה הממליץ לא להשתמש בשביל, עובדי מצדה אומרים שהשביל בטוח. אנו בכל אופן בחרנו להמשיך בשביל האדום למצדה ולרדת בשביל הנחש. חובה לקחת הרבה מים-כ-4 ליטר לאדם.
- 1
עוד טיולים מומלצים
שמורת טבע עין גדישמורת טבע עין גדי מומלץ מפה10שמורת טבע עין גדי היא חגיגה מתמשכת של טבע והיסטוריה, שהשרידים הקדומים ביותר שהתגלו בה משויכים לתקופה הכלכוליתית, לפני כחמשת אלפים שנה. השמורה הנמצאת בחלקו המזרחי של מדבר יהודה, בעלת נופים עוצרי נשימה, של מדבר צהוב, מי נחלים בצבע טורקיז, צמחיה ירוקה וחיי בר שוקקים. בשטח השמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים: מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. המים המתוקים שבחלקם נארזים בבקבוקי פלסטיק ונשלחים לתפוצה ארצית, לצערם של שוחרי הטבע ולרווחתם של בעלי העסק, הם גם מקור החיים לשפע החי והצומח בנווה המדבר המרהיב הזה. אפשר לזהות כאן צמחייה טרופית לצד צמחיית נחלים, צמחייה ים תיכונית, צמחים חד שנתיים, טחבים ושרכים. עולם החי בשמורה מרתק אף יותר, ושאלת השאלות האם יש כאן נמר או לא, הופכת את החיפוש אחר אותן חיות מדבר לאחת האטרקציות המרכזיות במהלך הביקור במקום. משפחות גדולות של שפני סלע כבר מזמן התרגלו למבקרים ומדגמנות פוזות למצלמה בלי להתרגש. מפתיע יותר שיתוף הפעולה של היעלים, הם קצת יותר מרוחקים וקצת פחות מסתחבקים, אבל אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם עומדים במרחק מטר מקרב קרניים מרתק. בשביל כקרא עוד


עוד טיולים