טיול בשמורת חלמוניות ירוחם

מומלץ מפה
8.7
סוג: רגל
1 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
2 הגדל תמונה
חלמוניות
הועלה על ידי nogasha
3 הגדל תמונה
שמורת החלמוניות
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
5 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
6 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
7 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
8 הגדל תמונה
חלמונית
הועלה על ידי שביט28
 

סובב חלמונית

הטיול סובב סביב פרח אחד מקסים - החלמונית הגדולה - שיש לה פרח ענקי וריחני, הפורח בצהוב עז בסתיו. יחד עם פרחי סתיו נוספים מלוות החלמוניות את המסלול, היורד לאפיק נחל רביבים ומגיע לאגם המלאכותי שאוגר את מי השטפונות של הנחל.

סוג: רגל
מקום: ליד ירוחם
אורך המסלול (ק"מ): 8
משך הטיול: 4 - 6 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
החלמונית הגדולה פורחת במקומות שונים בארץ. ובכל זאת, פריחתה במדבר, באין צמחים רבים שמסתירים אותה, מרשימה במיוחד. ברכס ירוחם, לא הרחק מהעיירה ירוחם, יוחדה שמורה לצמח נהדר זה.
איך מגיעים
הביקור בשמורת חלמוניות ירוחם מתחיל בנסיעה לירוחם. עוברים את צומת הכניסה לעיירה 1 וממשיכים עוד כ - 2 ק"מ דרומה בכביש 204. לפני סימון הקילומטר ה - 149 ניצב שלט המכוון אל שמורת חלמוניות ירוחם 2 . פונים ימינה אל דרך עפר שחלקה עבירה לרכב פרטי, ונוסעים כמה שאפשר. היעד, בנסיעה או הליכה, הוא חניון הנמצא במרחק 700 מ' מהכביש וממנו מתחיל הטיול 3 .
החלמונית הגדולה פורחת במקומות שונים בארץ. ובכל זאת, פריחתה במדבר, באין צמחים רבים שמסתירים אותה, מרשימה במיוחד. ברכס ירוחם, לא הרחק מהעיירה ירוחם, יוחדה שמורה לצמח נהדר זה.
איך מגיעים
הביקור בשמורת חלמוניות ירוחם מתחיל בנסיעה לירוחם. עוברים את צומת הכניסה לעיירה 1 וממשיכים עוד כ - 2 ק"מ דרומה בכביש 204. לפני סימון הקילומטר ה - 149 ניצב שלט המכוון אל שמורת חלמוניות ירוחם 2 . פונים ימינה אל דרך עפר שחלקה עבירה לרכב פרטי, ונוסעים כמה שאפשר. היעד, בנסיעה או הליכה, הוא חניון הנמצא במרחק 700 מ' מהכביש וממנו מתחיל הטיול 3 .
מהחניון יורדת הדרך אל האפיק החולי של נחל רביבים. באפיק שולטים רותם המדבר ומתנן שעיר - שניהם שיחים גדולים ומעמיקי שורש הגדלים בנחלי הנגב. חוצים את אפיק הנחל ונכנסים ליובל סלעי וקטן שלו המסומן בשחור (פתח הערוץ נמצא מול החניון). עולים בערוץ כ - 300 מ' ואז, שומו שמים, הערוץ מנוקד כולו בכתמי חלמוניות 4 !
שרידים מימים לחים יותר
החלמונית הגדולה נפוצה בחגורת הספר של הסהר הפורה, מהרי הזגרוס במזרח ועד הרי הנגב במערב. אוכלוסיית הנגב, המתקיימת בתנאי אקלים של פחות מ - 150 מ"מ גשם בממוצע בשנה, היא שריד לתקופה לחה יותר ששררה כאן בעבר.
החלמונית הגדולה פורחת בסתיו, שהוא העונה הדלה ביותר בפריחה בישראל. בעונה זאת שולטת בפריחה קבוצה של גיאופיטים (צמחי בצל ופקעת), שחבריה פורחים בלי תלות בגשם. צמחים אלה מצליחים להקדים את פריחתם באמצעות הבצלים שלהם, האוגרים מים וחומרי מזון המיוצרים בחורף בעלים. בקיץ היבש שומר הבצל את חומרי המזון בתת הקרקע, ועם בוא הסתיו הוא משתמש בהם להזנת הפרחים.
צהוב עולה
החלמונית הגדולה יוצאת דופן גם בצבעה ובגודלה: כמעט לכל הגיאופיטים פורחי הסתיו (כרכום, סתוונית, כדן, בן-חצב) יש פרחים בצבע לבנבן-ורוד עד סגול, ורק לסוג חלמונית יש פרחים צהובים. צבעו של עטיף החלמונית הוא צהוב-חלמון, וגם שאר חלקי הפרח צהובים. בקצה שלושת עלי העטיף החיצוניים יש מעין שן משולשת קטנה - בלוטת ריח המושכת חרקים. אורכו של פרח החלמונית כ - 8 ס"מ, ויחד עם צינור הפרח מגיע אורכו ל - 15 ס"מ.
לענת המדבר
בסוף ההתענגות על החלמוניות כדאי לשים לב לצמחים האחרים שנמצאים כאן. הנוף מסביב הוא הנוף האופייני לרכסי הנגב הצפוני - גבעות מנוקדות בשיחים אפרפרים של לענת המדבר. קטפו עלה ומוללו אותו. הריח העז שנודף ממנו אופייני לצמחים מסוג לענה. עוד שיח שמלווה את הערוץ הוא אשליל הנגב, שעליו קטנטנים ובשרניים, ויש בהם בלוטות המפרישות מלח.
בסלעים פורחים צמחים ים-תיכוניים, שמוצאים כאן מפלט לח יחסית. בין השאר גדלים כאן כתלה חריפה, געדה מצויה וציפורן נקוד. אם תחפשו היטב בסדקי הסלע, תמצאו בהם את ה"אצבעות" הבשרניות של האצבוע האירופי. בלבן פורחת סתוונית טוביה הזעירה, שקרויה על שמו של טוביה קושניר, מאנשי מחלקת ההר (הל"ה) ומי שהיה ראש וראשון לבוטנאים ילידי הארץ.
נחל רביבים
בסוף הביקור אצל החלמוניות חוזרים מזרחה אל נחל רביבים ואל השביל הכחול העובר בו. המקצרים יטפסו חזרה אל מגרש החניה שמעל הנחל, ואילו המאריכים יפנו ימינה אל השביל המסומן כחול. הולכים בשביל במעלה אפיק הנחל ומגיעים אחרי כ - 800 מ' אל עוד ריכוז של חלמוניות 5 . דומה מאוד לריכוז החלמוניות הקודם. ליד ריכוז זה של חלמוניות השביל מתעקל ימינה, יוצא מאפיק נחל רביבים ומטפס אל ראש הרכס 6 . מנקודה זו (נ"ג 657), הגבוהה ברכס ירוחם, יש תצפית לכל רוחות השמים.
עכשיו סב השביל והולך על גב הרכס. הליכה של עוד רבע שעה ואנחנו מגיעים אל חורבת מיסעד. במקום הרבה שברי חרס ובסיסים של קירות. מכאן ממשיך השביל לכיוון צפון-מזרח ויורד לאחר כ - 2.5 ק"מ אל סכר ירוחם 7 , הבנוי באפיק נחל רביבים ויוצר אגם מלאכותי קטן של מי שטפונות.
סכר ירוחם
באגם ובעיקר בשוליו יש צמחיית גדות מפותחת - סוף וקנה ואשלים. לפעמים אפשר לראות כאן ברווזים, ואוהבי דיג יכולים לחכות לדגים. הרחצה באגם אינה מומלצת, שכן לעיתים מוזרמים לכאן השפכים של ירוחם. סביב האגם משתרע פארק ירוחם, ובו חורשות נטועות ופינות נופש רבות. לעיתים מוצאים כאן "מציאות בוטאניות", כמו ליבדנית צהבהבת - צמח נדיר ביותר, אתגר לציידי הצמחים.
סכר ירוחם רומז לנו שהטיול קרוב לסיומו. בסוף השיטוט בפארק ירוחם חוזרים אל הסכר והולכים דרומה לצד האגם. עוד קילומטר בשביל המסומן כחול ואנחנו מגיעים אל נקודת המוצא של הטיול. מימיננו היובל שהוליך אותנו בתחילת הטיול אל ריכוז החלמוניות 4 , משמאלנו החניון שבו השארנו את המכונית 3 , וכל שעלינו לעשות עכשיו הוא להחליט אם לחזור מיד למכונית, או ליהנות קודם מהצצה נוספת בחלמוניות.
כדאי לדעת
ניתן להתחיל את המסלול מפארק ירוחם והסכר 7 ובכך לחסוך את נסיעה בדרך בעייתית בהתחלה. לשם כך צריך לפנות בצומת ירוחם מערבה אל דרך עבירה לרכב, מסומנת בכחול, שמגיעה עד לסכר 7 . משם כדאי ללכת את המסלול מהסוף להתחלה .


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nachsht

  nachsht
  תחילת הפריחה|4 13.10.17
  הגענו ב10 לאוקטובר, חלמונות ראשונות (4..) פרחו. מסלול יפה ודי מגוון, לקח לנו כשעתיים וחצי (כאשר עשינו את החלק הדרומי וחזרנו בשחור). כך שלמרות מיעוט החלמוניות, היה מהנה.
 • yos1410

  yos1410
  פרח מקסים בנוף מדהים|5 21.11.15
  טיילנו שם בשבוע שעבר כאשר השמיים היו נקיים מעננים. נראה שהפריחה כבר לקראת סיומה. הטיול עצמו מהנה למי שאוהב נוף מדברי קסום. הנוף מגובהו של רכס ירוחם מרהיב ביופיו. סיימנו בפיקניק באגם ירוחם. מאוד נהנו.
 • nogasha

  nogasha
  פריחה|5 07.11.15
  טיילנו ביום שישי 06/11/2015 המון פרחים מרהיב לפנות עם הסימון הכחול שמאלה
 • talido

  talido
  אין כמו פריחה במדבר|5 30.11.11
  איזה כיף לראות פרח כל כך מקסים באמצע המדבר! היינו בשבת 26.11 והפריחה היתה בשיאה. אפשר לקצר את המסלול המוצע ולוותר על העיקוף לאגם (כלומר לחזור בשחור).
 • danam_20

  danam_20
  פרח באמצע המדבר|4 09.11.08
  עשינו חלק קטן מהמסלול (עד נקודה 4 וחזרה) על מנת להתרשם מהפריחה. מצאנו ריכוזים בודדים (הגענו אחרי השיא). מקום שלו ונעים.
 • batami

  batami
  פרח חלמוני יפיפה|4 12.11.07
  הפורח בסביבה המדברית, עוד בטרם עונת הגשמים - שריד לימים יבשים יותר. השנה הפריחה התמעטה, בשל העיכוב בגשמים. אפשר לשלב עם ביקור באגם ירוחם ובמצד הביזנטי.
 • שביט28

  שביט28
  המוני פרחים יפהפיים|5 08.11.06
  בתחילת נובמבר - במדרגות הסלע שמעל השביל - בכל צעד מתגלות עוד ועוד חלמוניות מלאות חן ויופי!
 • r_mendel

  r_mendel
  אף על פי שאין פריחה כרגע...|4 08.05.03
  עדיין מסלול לא מוכר, עם תצפיות יפהפיות והפתעה בכל פעם שרואים את האגם מקרוב ומרחוק.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים