1 הגדל תמונה
הגשר התלוי בבניאס
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
הגשר התלוי בבניאס
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
הגשר התלוי בבניאס
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
הגשר התלוי בבניאס
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
הגשר התלוי בבניאס
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
נחל חרמון (בניאס)
הועלה על ידי eyalsh
7 הגדל תמונה
נחל חרמון (בניאס)
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
נחל חרמון (בניאס)
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
נחל חרמון (בניאס)
הועלה על ידי eyalsh
10 הגדל תמונה
בניאס
הועלה על ידי sagi44
11 הגדל תמונה
הצד השני של הבניאס
הועלה על ידי שלומישלום
12 הגדל תמונה
הבניאס
הועלה על ידי שלומישלום
 

מעיינות, מפלים ומה שביניהם

טיול יפה וקריר באחד המקומות היפים והמקסימים גם בחורף וגם בקיץ. שתי כניסות יש לשמורת נחל חרמון, האחת באזור המעיינות והשנייה מהמפל, ואפשר לטייל בין המעיינות למפל או סתם ליהנות מפיקניק חביב.

סוג: רגל, מתאים לילדים, טיולים בצפון
מקום: שמורת נחל חרמון
אורך המסלול (ק"מ): 2
משך הטיול: עד שעתיים
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים
בצפון קריית שמונה פונים מזרחה לכביש מס' 99. אחרי כביש הגישה המזרחי לשניר, הנמצא כ-1.3 ק"מ מזרחית לצומת שיאון, ממשיכים עוד קילומטר ומשהו ופונים שמאלה (צפונה) לחניון המעיינות. אם מתחילים מחניון המפל, פונים ימינה (דרומה) לפי השילוט לקיבוץ שניר וקצת לפני הקיבוץ יש שילוט שמאלה לחניון המפל.
נחל חרמון
נחל חרמון הוא אחד משלושת היובלים החשובים של הירדן (לצד הדן והשניר). אורכו כ - 10 ק"מ גועשים של מים זורמים, מפלים ומעיינות המפכים בצל העצים. את המקום היפה הזה גילו מזמן: אלכסנדר הגדול וגדודי היוונים החליטו שפינה כל כך מקסימה מוכרח להיות לה אלוהים ובחרו במקום כמרכז פולחן לאל פאן המכוער, שיש לו פני אנוש עם קרניים וזקנקן וגופו הוא גוף של תיש.
איך מגיעים
בצפון קריית שמונה פונים מזרחה לכביש מס' 99. אחרי כביש הגישה המזרחי לשניר, הנמצא כ-1.3 ק"מ מזרחית לצומת שיאון, ממשיכים עוד קילומטר ומשהו ופונים שמאלה (צפונה) לחניון המעיינות. אם מתחילים מחניון המפל, פונים ימינה (דרומה) לפי השילוט לקיבוץ שניר וקצת לפני הקיבוץ יש שילוט שמאלה לחניון המפל.
נחל חרמון
נחל חרמון הוא אחד משלושת היובלים החשובים של הירדן (לצד הדן והשניר). אורכו כ - 10 ק"מ גועשים של מים זורמים, מפלים ומעיינות המפכים בצל העצים. את המקום היפה הזה גילו מזמן: אלכסנדר הגדול וגדודי היוונים החליטו שפינה כל כך מקסימה מוכרח להיות לה אלוהים ובחרו במקום כמרכז פולחן לאל פאן המכוער, שיש לו פני אנוש עם קרניים וזקנקן וגופו הוא גוף של תיש.
האל פאן
פאן אחראי על אזור הספר, היערות, ההרים, המערות והפאניקה שבעולם. הפרא-אדם המציא חליל רועים שלצליליו דהרו העיזים לכל עבר ופיזרו את העדר, וגם הנימפות ביער נבהלו כהוגן. על שמו כונה המקום פניאון, או פאניס, ומכאן ההיגוי הערבי, נהר אל-בניאס. לאל פאן נהגו לבנות מקדשים סמוך למערות ומקור מים, ולכן המערה הגדולה שבמצוק הסלע (המעיין שנבע ממנה בעבר חסום כיום במפולות סלעים) נבחרה כמקום הפולחן.
מצוק האל פאן
מחניון המעיינות 1 , פוסעים בזהירות על שפת הבריכות של מעיינות הבניאס ועולים לעבר מערת פאן. המערה נמצאת למרגלות מצוק גיר מרשים שמקננות בה יוני סלע. בחורף של שנים גשומות מאוד עולה מפלס המעיין וקרקעית המערה הופכת אז לבריכה, כמו שהיה בעבר. על פי האמונה הנוצרית כאן מסר ישו את מפתחות השמים והארץ לפטרוס, ולכן הפך המקום מוקד עלייה לרגל לנוצרים מכל העולם. מימין לפתח המערה נמצאים שרידים ממקדש האל פאן עם גומחות בסלע וכתובות הקדשה לאל הרועים השובב.
חובבי הטיפוס יוכלו לעלות אל ראש הצוק במדרגות עץ, מימין לאזור המערה. למעלה יש רחבת תצפית נאה שממנה אפשר להשקיף מערבה - אל בריכות מעיין הבניאס, שהן חלקו של הנחל המחולק בסכרים, אל שרידי הארמונות ואל עמק החולה והרי נפתלי. מצפון נשקף החרמון, וממזרח - הגולן. מרחבת התצפית ממשיכים לאורך המצוק שמאלה, חולפים ליד סית שרה (האדונית שרה), כיפה קטנה ללא מבנה מתחתיה, ויורדים אל קברו של נבי אל-חאדר, מבנה עם כיפה לבנה הבנוי על מצוק. המקום קדוש לדרוזים ולערבים הנודרים נדרים.
עם או בלי נדר יורדים לבריכות הבניאס, עד הנביעה בגדה הצפונית של הנחל, וחוצים את הגשר בשביל משולט. אחרי כ - 100 מ' מגיעים אל נחל גובתה (נחל נמרוד). עוברים מתחת לכביש 2 המוביל לקריית שמונה ועוברים בתוך גשר עתיק מהתקופה הרומית.
טחנת הקמח המטרופה
הגשר עובר בקשת מעל מפגש הנחלים גובתה וסער - האחד עדין וצנוע והאחר שוצף וגועש. ממשיכים בשביל בצל עצי דולב ענקיים ומגיעים אל טחנת הקמח אל-מטרוף 3 , שפעלה עד לא מזמן בכוח מי הבניאס. הטחנה בת כמה מאות שנים וידועה כטחנת הקמח היחידה שנתנת להפעלה גם כיום. ליד הטחנה מוכרת משפחה דרוזית מהאיזור פיתה רחבה לכל רעב, תמורת תשלום נאות. ממשיכים לנחל בין עצי אגוז, וכעבור 200 מ' מגיעים להתפצלות שבילים 4 ובה שתי אפשרויות: השביל השמאלי של מוביל אל שרידי ארמון אגריפס, המבצר הצלבני ובחזרה אל מגרש החניה הראשי, ואילו הימני הוא המסלול הארוך אל גשר נחל חרמון, בריכת הקצינים ומפל הבניאס.
ארמון אגריפס והעיר הצלבנית
במסלול השמאלי הפונה מזרחה כדאי לבחור בחורף או באביב, לא בימי הקיץ החמים. דרך השער הצלבני מובטח מסלול טבעתי יפהפה האורך 45-30 דקות. אגריפס השני, מלך עם טעם משובח, בנה ארמון מפואר ששרידיו הם מהגדולים ומהיפים שנחשפו ונשתמרו בארץ מתחילת המאה ה - 1 לספירה. הוא ממוקם ליד ערוץ נחל חרמון, נמוך יותר מהמעיין הראשי של נחל סער, ולכן עשרות תעלות הובילו אליו מים. בתקופה הביזנטית הוסב המקום לבית מרחץ - הלוואי עלינו בית מרחץ מפואר שכזה. המסלול מוביל מהפיצול בשביל מזרחה, בין ערוץ נחל סער לחומת העיר הצלבנית, ואפשר לראות בו מגדל צלבני בנוי היטב צמוד לאפיק הנחל. כשנכנסים לתחום העיר הצלבנית מגיעים לרחבת סולטן איברהים שלפי המסורת היה ממונה השוק המקומי בבניאס והאחראי לתקינות המשקלות, ולידו עץ אלה אמיתית (פיסטוק). המקום קדוש לערבים ולדרוזים. מדרום לרחבה נמצא השער הצלבני של בניאס ולמרגלותיו נחל סער, ששימש כחפיר העיר. מהשער נמתח בעבר גשר מעל הנחל, וליד שרידיו נראים שרידי טחונת ג'יסר – טחנת הגשר.
בריכת הקצינים
הימניים שבינינו, אלה שיבחרו במסלול אל בריכת הקצינים ומפל הבניאס, צריכים לדאוג לרכב שימתין בחניון המפל הסמוך לקיבוץ שניר. לפנינו כשעה וחצי של הליכה נינוחה. כ - 200 מ' אחרי התפצלות השבילים 4 נעבור בגשר החוצה את נחל חרמון אל הגדה המערבית. כעבור כ - 50 צעדים נגיע לבריכת הקצינים 5 , שפעם שחו בה קצינים סוריים והיום שוחים בה דגים וחסרי חוליות ייחודיים אך נטולי דרגות. לא, אסור לשחות בבריכה.
מפל הבניאס
ממשיכים דרומה, חוצים לצד המזרחי של הנחל ורואים אמת מים בנויה אבן ולאורך הדרך טחנות קמח עתיקות. מגיעים אל מצפור המפל 6 , מביטים מגבוה על המפל וממשיכים לאורך הנחל דרומה. במרכז הנחל יש אי ועליו גשר שיעביר אותנו לגדה המערבית ובה מפגש שבילים 7 . השביל המוליך ימינה יביא אותנו אל מפל הבניאס 10 , אחד היפים בארץ, שנופל מטה בשצף קצף מגובה עשרה מטרים. מהמפל ניתן לעלות למעלה בשביל מסומן כחול אל חניון המפל 11 או להמשיך לשביל התלוי שנחנך ב-2010.
השביל התלוי
השביל המוליך שמאלה ממפגש השבילים 7 הוא שביל מסעיר ויפה, מסומן אדום, העובר מעל ערוץ הנחל השוצף. במפגש שבילים 8 יורדים שמאלה על פי השילוט אל השביל התלוי. המסלול, באורך 80 מ', מאפשר למטיילים ללכת צמוד למצוק הבזלת, תלויים על גדת הנחל, כשהמים הסוערים של הבניאס זורמים ממש מתחת בסידרת מפלונים מרהיבים. חובה לכל מטייל. בסוף השביל התלוי 9 פונים שמאלה ומיד ימינה אל השביל המתפתל, המסומן אדום, שעולה אל חניון המפל 11 .
כדאי לדעת
הכניסה למים בשטח השמורה אסורה בהחלט.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 32 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • mayar

  mayar
  אחת השמורות היפות בארץ|5 25.01.17
  שמורה מאוד מטופחת. יש עכשיו פריחה של המון רקפות ואפילו מעט כלניות סגולות. המפל ממש שוצף. הולכים על הגשר התלוי, נהנים מכמות וכוח המים. מגיעים למפל המרהיב ומטפסים חזרה. בדרך, נוסף להסברים על השלטים, ניתן לסרוק באמצעות הסלולרי ולקבל הסברים נוספים. הכניסה לשמורה מאפשרת גם כניסה למעיינות הבניאס הסמוכים. אני דחיתי סיפוק לפעם הבאה.
 • מפה5548

  מפה5548
  לא לוותר על אף מסלול (מתוך ה 2|5 07.01.14
  כל מסלול והיופי שלו המפל התלוי מקסים וגם אזור המעיינות נהדר עם המון היסטוריה ומסלול מעגלי המקום מתוחזק היטב) שווה כל אגורה מתאים גם לילדים - על אף כי עלול להיות ארוך מדי לילדים אם הולכים את שני הקטעים במלואם) למי שממש יש כח- יכול ללכת ולחבר בין שני המסלולים דרך נחל חרמון (למטיבי לכת בלבד) לא לפספס!
 • nadavbloch

  nadavbloch
  האתר שודרג עם שביל תלוי|5 29.12.13
  מפל מרשים עם כמות מים שלא מוכרת במקומותינו. השביל למפל שודרג בשנים אחרונות כשביל תלוי כמו בקניונים ונחלים בחו"ל. הירידה והעליה מהמפל (בדרכים שונות) לא קשים במיוחד, אם כי בימי גשם (כמו שהיינו) מומלץ לרדת ולעלות בקטע הקצר יותר.
 • danam_20

  danam_20
  מלכות החרמון|5 19.09.12
  השביל התלוי אכן מהווה אטרקציה ואפשרות הצצה לחלק היפהפה של הנחל שכולו מפלים ומפלונים גועשים, שיחד עם צמחיה עשירה מקנים למקום קסם של אגדה. ההליכה עד המפל הינה בקטע חשוף לשמש (בירידה) והחזרה בקטע מוצל. גם חלק מהדרך בין המפל למעיינות נמצא חשוף לשמש. בעונת הסתיו מאות חצבים והמון המון אשכולות של פטל טעים ומתוק.
 • ocp

  ocp
  טיול חורף (או אביב, או סתיו)|4 09.09.12
  המעיינות, המפל והשביל התלוי, כל אחד בפני עצמו נחמדים ונעימים. המעבר ביניהם חשוף לשמש וחם אימים בקיץ. לבהות במים הזורמים בזמן שאתה נוטף זיעה זה סוג של עינוי.
 • איילת

  איילת
  לרוץ !|5 08.04.12
  מסלול לא ארוך, מתאים למשפחות והזרימה משגעת. מומלץ !
 • iofer

  iofer
  עתיקות ומים זורמים|5 13.12.11
  המקום תמיד היה פנינה והשביל התלוי (הקצרצר) אכן נותן הצצה לנחל יפהפה ופראי יותר. עתיקות בתחילת המסלול ומפל יפה בסיומו הופכים את המקום לפנינת חמד. הטיול נינוח ומתאים לכל גיל.
 • goodlife

  goodlife
  אטרקציה חדשה ומהממת במקום !|5 25.04.11
  ביקור נוסף ! שווה מאוד לבוא היות ויש אטרציה חדשה - השביל התלוי - מדהים ביופיו - ממש כמו היפים בקניוני אירופה שוצפים המיים בקניון הבזלת. חובה לבוא, ועכשיו זהו הזמן ! 23.1.10 גם פה המפל מלא מים. בעמדת התצפית נרטבים מטיפות המים לשמחת הילדים. הכל פורח בשמורה שאחרי הגשם. תענוג. הדבר היחיד שהפריע הוא הישראלי שחייב להחנות את רכבו ללא התחשבות באחרים ולכן נחמסה היציאה ליוצאים מהחניה. חבל.
 • meron16

  meron16
  מים, טבע, ופריחה לכל המשפחה|5 24.04.11
  מסלול נהדר. כולם מדברים על המסלול התלוי - לדעתי דוקא החלק העליון של הנחל מהנה הרבה יותר. לא לוותר על העתיקות ומערת פאן בהתחלה. אח"כ הליכה בין עצי דולב לאורך הנחל השוצף ולבסוף השביל התלוי והמפל. עם ילדים לקח לנו כ-3 שעות כולל גם עצירת מנוחה באמצע.
 • נדבעדן

  נדבעדן
  מסלול משפחתי מקסים|5 01.01.11
  מסלול מעגלי נחמד, רובו בצל, מתאים לכל המשפחה. נוף מדהים וזרימה מרשימה ביותר.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים