1 הגדל תמונה
נחל כזיב
הועלה על ידי eyalsh
2 הגדל תמונה
שוחים בכזיב צילום: שי יגל
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
עין טמיר צילום מבפנים החוצה
הועלה על ידי briza
4 הגדל תמונה
חוצים במים
הועלה על ידי briza
5 הגדל תמונה
מבט לכיוון מערב
הועלה על ידי briza
6 הגדל תמונה
מבצר מונפורט
הועלה על ידי sasmic
7 הגדל תמונה
אין מה להוסיף
הועלה על ידי sasmic
8 הגדל תמונה
נחל כזיב
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
נחל כזיב
הועלה על ידי eyalsh
10 הגדל תמונה
נחל כזיב
הועלה על ידי eyalsh
11 הגדל תמונה
.
הועלה על ידי nisimbarda
 

ללכת על המים

תצפית על מבצר צלבני, וטיול בנחל יפה עם מעיינות והמולה של צפרדעים. הילדים ישתכשכו בבריכות, המבוגרים יכינו תה מהעשבים שקטפו בדרך, והנמרצים יטפסו אל המונפור וישוטטו בין שרידיו המרשימים

סוג: רגל, טיולים בצפון, טיולי מים
מקום: פארק גורן
אורך המסלול (ק"מ): כ-7.6
משך הטיול: 4 - 6 שעות, 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
מעט ממערב למושב גורן יורדים מכביש מספר 899 (כביש הצפון), ופונים דרומה לפי השילוט אל מצפור גורן ואל מצפור מונפור 1 . מצפור מונפור נמצא בשולי פארק גורן, והוא משקיף על מבצר מונפור (תמונה מימין) ועל נחל כזיב. מקום טוב להתרווחות לפני הירידה התלולה אל הנחל.
כמה מילים על פארק גורן עצמו: המקום מטופל ומוחזק יפה ויש בו 2,000 דונם של חורש ים-תיכוני וחניונים אחדים. בקיצור, מרחב יפה לפיקניקים ולתצפית מרהיבה. מי שמגיע ביום חול ולא מעורר המולה, יוכל לראות תנים המחפשים מזון במצפה גורן. במקום שכנה להקה גדולה של תנים, שמחלת הכלבת עשתה בה שמות. ישבו חכמינו ומצאו שיטה לחיסון התנים: פעם בשנה מפזרים מהאוויר חיסון בתוך נתחי בשר, והיונקים עטים על הבשר ומתחסנים. מאז חלוקת המן מהשמים נרשמה ירידה של 80% במקרי הכלבת באזור.
מעט ממערב למושב גורן יורדים מכביש מספר 899 (כביש הצפון), ופונים דרומה לפי השילוט אל מצפור גורן ואל מצפור מונפור 1 . מצפור מונפור נמצא בשולי פארק גורן, והוא משקיף על מבצר מונפור (תמונה מימין) ועל נחל כזיב. מקום טוב להתרווחות לפני הירידה התלולה אל הנחל.
כמה מילים על פארק גורן עצמו: המקום מטופל ומוחזק יפה ויש בו 2,000 דונם של חורש ים-תיכוני וחניונים אחדים. בקיצור, מרחב יפה לפיקניקים ולתצפית מרהיבה. מי שמגיע ביום חול ולא מעורר המולה, יוכל לראות תנים המחפשים מזון במצפה גורן. במקום שכנה להקה גדולה של תנים, שמחלת הכלבת עשתה בה שמות. ישבו חכמינו ומצאו שיטה לחיסון התנים: פעם בשנה מפזרים מהאוויר חיסון בתוך נתחי בשר, והיונקים עטים על הבשר ומתחסנים. מאז חלוקת המן מהשמים נרשמה ירידה של 80% במקרי הכלבת באזור.
המראה ממצפור מונפור שובה לב, ונדמה לרגע שאנחנו באירופה. חלק מהאשליה נובע ממראה מבצר המונפור, שהרמן מזלצה הגדיל וביצר והפך אותו למרכז המיסדר הצלבני הטוטוני. מבצר המונפור אינו שומר על שטח ואינו חולש על שטח, אלא מגן על יושביו. הוא בנוי בשיטה של מבצר שלוחה: המיבנה בקצה השלוחה מוגן משלושת עבריו בערוץ הנחל, ומצד השלוחה הוא מנותק בעזרת חפיר. בנקודה הרגישה של המבצר ניצב הדונז'ון, מגדל העוז הבנוי אבני ענק, חולש על השלוחה ומרתיע כל אויב פוטנציאלי. המטפסים אל המבצר יפגשו חומה פנימית עם 13 מגדלים וחומה חיצונית, שרידי כנסייה, בית מרחץ מפואר, חדרי מגורים, מרתפים, קמרונות ובורות מים שנשמרו וחפיר חצוב בסלע הנחבא בין העצים. המונפור נכנע לפני בייברס הממלוכי ב-1271 ויושביו הורשו לעבור לעכו.
אם מביטים היטב למטה רואים גם חוות יחמורים. היחמור הוא אייל נדיר ומתוק שהגיע אלינו מאיראן וכולם מפנקים אותו כדי שיתאקלם ויתרבה, כי בכל העולם יש לו רק 500 בני משפחה. עונת הייחום של היחמורים מתחילה באוגוסט ומסתיימת בנובמבר, ובמהלכה עלולים הזכרים להיות תוקפניים. אם פוגשים אחד בדרך ויש לו קרניים, ממש לא מומלץ להתקרב אליו או להבריחו. לתפוס מרחק של חמישים מטר, למלמל סליחה ולצמצם את האגו.
ירידת עיזים ונחל
מהמצפור בפארק גורן עד נחל כזיב נדרשות 40 דקות של ירידה עיזית תלולה אך קצרה בשביל יפה מסומן אדום. לאורך הדרך עצי אלון מצוי, אלה ארצישראלית, חרוב ובר זית, ובעונה פריחה של שקדיות וכליל החורש. עוד בעולם הצומח חינניות, פרגים, רקפות בלי סוף, שומר, כתמה עבת שורשים ושיחי פטל עם פרי בחודשים אוגוסט- ספטמבר.
בסוף הירידה מגיעים לערוץ הנחל ולפלג קטן הזורם בו ולמעיין הקטן של עין מצור 2 . ליד המעיין נראים שרידים של בית חווה מהתקופה הצלבנית. מבט לערוץ הנחל יגלה שרידים של סכר שבנו הצלבנים למלוא רוחבו של נחל כזיב כדי להעלות את מיפלס המים, לצורך השקיית החלקות החקלאיות שעיבדו על גדות הערוץ.
בנחל מסתובבים שועלים, דורבנים, חזירי בר ומכרסמים כמו נמנמן העצים ושפני סלע. מעט מאוד נשרים מקננים במקום, אבל ביום טוב אפשר לראות ממעל עקב עיטי ורחם מרחפים לצד שחרורים, עורבנים ונקרים. באוויר מתעופפים גם פרפרים מגונדרים כמו פיגם, זנב סנונית ולבנין הכרוב, ובין הסלעים מרצרצות לטאות יפהפיות.
בירידה לערוץ אפשר לראות מים זורמים רק בחורף, אך בערוץ עצמו יש מים כל השנה (עד המותניים בתחילת הקיץ ורדודים בסופו). בנחל יש דגי חפף והמולה רבתי מפי צפרדעי הנחל. בסוף הירידה ליד עין מצור מגיעים למפגש של השביל האדום שלנו עם שביל מסומן ירוק, וצריך להחליט: האדום עולה לכיוון המונפור, אבל אנחנו נפנה שמאלה (מזרחה) לדרך העפר הרחבה שסללה חברת מקורות. הדרך מסומנת בירוק ולצידה צינור מים. כ-600 מ' מהמעיין הראשון נגיע לעין ברתות 3 , וכעבור 400 מ' נוספים נגיע לטחנת קמח נטושה. עוד קילומטר וחצי והדרך הרחבה מתחילה לעלות על הגדה 4 . אנחנו ממשיכים עם הסימון הירוק גם כשהוא נהפך לשביל בצד הנחל.
הקטע הבא אורכו כ-2 ק"מ, ורק בגללו היה שווה לבוא: מטיילים ביער צפוף של אלונים, ולכל אורך הדרך מפלונים ובריכות. הילדים ישתכשכו בבריכות והמבוגרים יחליפו דעות חשובות על כוס תה מצתרה לבנה, זעתר ו/או נענע משובלת שנקטפו בדרך. את התה אפשר לדחות לבריכה הבאה, ממש לקראת הסוף, שאליה נשפך מפל.
עוד 200 מ' בהמשך בוקע מתוך הסלעים הלבנים עין טמיר 5 , בקטע החשוף מעצים. זהו מעיין קרסטי הנובע כל השנה ומימיו, שמהווים חלק ניכר ממי הנחל, נובעים ממחילה תת-קרקעית. מחפשים סדק ארוך וצר שבסופו מנהרה. מי שיודע לשחות (ולצלול!) נכנס למנהרה עם פנס, צולל מתחת למחסום סלע ומוצא את עצמו במערה שבה נובע המעיין. זהירות! אל תשאירו דברי ערך בחוץ כשאתם נכנסים, קרו כבר מקרים של גניבות מכאן. המסתפקים במועט ישתכשכו בבריכות סביב המעיין. מעין טמיר פונים צפונה וחוזרים בשביל המסומן כחול בעלייה מפרכת לחניון הזיתים 6 שעל השביל ההיקפי של פארק גורן במזרחו. הולכים על דרך הרכב הרחבה ההולכת מעל מדרון הנחל מערבה כ- 3.5 ק"מ עד מצפור מונפור והרכב הממתין.
מסלול מונפור
מי שלא רוצה לוותר על הטיפוס למונפור, מוטב לו לנסוע מראש עם שתי מכוניות ולהשאיר אחת בחניון הילה 8 שמצפון ליישוב הילה. יש לנסוע על כביש מס’ 89 (מעלות-נהריה) ולפנות צפונה לפי השילוט לכיוון מעיליא וליישוב הילה. מכאן חוזרים בנסיעה למצפור מונפור להתחלת הטיול.
אחרי שיורדים לנחל כזיב ומטיילים בו, חוזרים לעין מצור 2 ולנקודת הפיצול של השבילים האדום והירוק בנחל כזיב. מכאן יש להמשיך ולטפס עם השביל האדום העולה הישר למונפור 7 . כשמגיעים, כדאי להסתובב בין המבנים ולזהות את הפאזל: מגדל העוז (זה קל), החפירים בצידיו, מגדלי השמירה בחומות, הכנסייה, אולם הטקסים, מבני המגורים ובורות המים המרשימים. ממגדל העוז יורדים אל השביל וממשיכים בעלייה הישר לחניון הילה.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 48 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nachsht

  nachsht
  אחלה מסלול, אבל לא קל..|5 24.09.18
  עשינו את המסלול כפי שמתואר באתר. מסלול יפה ומיוחד, אין כמו נחל זורם עם מים נקיים בקיץ הישראלי החם והיבש. המקום גם עשיר בבע"ח (בעיקר דגים) ועצים שונים מה שמאד מוסיף.לקח לנו כחמש שעות (כאשר תפסנו טרמפ מחניון הזיתים למצפור המונפורט)- כפי שתואר על ידי אחרים, העליה בסוף לחניון הזיתים, לא קלה ובכלל המסלול לא מתאים לדעתנו לילדים קטנים
 • galiavu

  galiavu
  יפהפה (אם כי רצוי לא בחג)|5 06.10.15
  הפעם המי-יודע-כמה בכזיב, הפעם מחניון הזיתים למצפה המונפור. רעיון לא הכי מוצלח, לעשות אותו בחג - הרבה מדי אנשים, והשלווה הכמעט-זֵנית של הבריכות הקטנות והפינות המוצלות מופרת. מה לעשות שזה ה-נחל בגליל המערבי, ועוד עם מים... כל העם על טפו מדשדש מעלה-מטה בסנדלים ובגד ים, רק כדי להתרענן קצת (אפשר גם להעריך את ההשקעה, שכן הירידות והעליות לא קלות). ואף על פי כן, תמיד טוב להיזכר ביופיו הנדיר של המקום הזה. הקטע מגורן לעלייה למצפה מונפור נטול מים ועל כן שקט ונעים יותר, גם אם פחות קסום. הבונוס הוא שעלייה זו תלולה פחות והנוף הנשקף ממנה - נוף המבצר במלוא הדרו על רקע המורדות התלולים והמיוערים - מהמם.
 • harelr

  harelr
  מאתגר...|5 05.10.15
  היינו רכב אחד אז בחרנו לרדת מחניון הזיתים לבריכות למטה . קילומטר של ירידה די תלולה למטה, מעברים צרים, בהחלט מאתגר. העליה באופן טבעי יותר קלה מהירידה, אבל מאתגרת אף היא. לא משהו שהייתי עושה עם קטנטנים.... הבריכות למטה מרעננות ושוות בהחלט את הדרך...
 • עמיתמג

  עמיתמג
  נפלא גם עם רכב אחד|5 15.07.14
  מומלץ לרדת בחניון זיתים, חצי שעה ואתם למטה מגיעים למים הצלולים והנפלאים של נחל כזיב, טובלים בבריכות, מתקדמים בכיף עד שנמאס, וחוזרים על עקבותיכם לעליה של חצי שעה בדיוק ואתם באוטו. נפלא. שווה לשלב לפני או אחרי את התצפית המדהימה אל מבצר המונפורט.
 • raz_m

  raz_m
  לא קל אבל שווה|5 12.10.13
  הלכנו בסוכות מזג אוויר מצוין קבוצה מגיל 5 ועד 60 ואף עלינו למבצר, המסלול מדהים שווה כל רגע פשוט גן עדן העליה בסוף המסלול לא קלה ושווה להשאיר רכב בחניון הזיתים. נ.ב לא לשכוח להביא פנסים חבל להגיע עד פתח המערה ולא להיכנס.
 • guyyuval

  guyyuval
  מסלול קיץ נפלא|5 22.09.13
  מומלץ לערכו בכיוון ההפוך, לרדת מחניון הזיתים ולעלות למצפור המונפורט.
 • danam_20

  danam_20
  לא מכזיב!!|5 20.09.13
  איזה מסלול!! נופים משגעים, מים בשפע גם בסתיו, מפלונים, בריכות, צמחיה משגעת. הירידה התלולה והעליה התלולה לקחו לנו (הורים + 2 ילדים 8,13) 20 דקות כל אחת. שאר המסלול לקח לנו עוד קצת יותר משלוש שעות, אבל גם זה בגלל שהלכנו בנחת בתוך המים (החל מנקודה 4 ועד נקודה 6) ועשינו המון, אבל המון הפסקות בכל בריכה ומפל. שפע של פטל שרק מחכים שנקטוף (זללנו בכל פה) וליד עין טמיר יש המון מנטה. גם אם לא השארתם רכב בחניון זיתים (רצוי) אחד מכם יכול לתפוס טרמפ לפארק גורן עם אחד הרכבים שיוצאים מהחניון לכיוון הפארק ולהביא את הרכב. דוז פואה!
 • drmike

  drmike
  פשוט אין מילים|5 14.08.13
  הטיול הזה כל כך מדהים. במסלול יש הכל- נוף חיות דגים מנהרה והרבה מיים. להביא פנסים ולהשאיר רכב נוסף בחניון הזיתים אם אפשר. אין מילים!
 • daphnaol

  daphnaol
  מדהים!!|5 04.08.13
  מסלול מקסים , נוף מדהים , מושלם למשפחות בימי הקיץ
 • batikes

  batikes
  מקסים .מומלץ בחום|5 27.07.13
  היינו עם ילדים בגילים של 12 עד 6, ההליכה בנחל נפלאה ומרעננת. העלייה לחנייה מאוד מאתגרת ולא פשוטה. רק חבל שעם ישראל ,כרגיל, מלכלך כל חלקת ארץ נפלאה.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים