באלה נתברכה הארץ

אפשר למצוא בנחל עמוד משהו מטעמו של גן עדן: מעיינות, שפע של מים, צל כבד ביום קיץ חם, ובוסתנים שבהם גדלים כל שבעת המינים ועוד מינים רבים....
סוג: רגל, טיולים בצפון
מקום: ליד צפת, ליד צומת מירון, כביש 866 בין הקילומטר ה-40 ל- 41
אורך המסלול (ק"מ): כ-5
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866, בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 1 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום. הדרך טובה לכל סוגי הרכב ומגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א- תינה 2 , הכניסה בתשלום. בקצה מגרש החניה יש קיוסק ותחנת מידע (0577-762026), שאפשר לקבל בה עלון מידע על שמורת נחל עמוד. מכאן מתחיל מסלול ההליכה.
אורכו של נחל עמוד 12 ק"מ והוא מהיפים שבנחלי הגליל. אנו נסתפק בטיול בקטע קטן יחסית מהנחל. הטיול יפה ולא קשה, ורק בגלל העלייה התלולה בסופו (לא להיבהל, השביל נוח) הוא מוגדר כבעל דרגת קושי בינונית.
לקריאת תיאור המסלול המלא יש להירשם לאתר מפה
איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866, בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 1 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום. הדרך טובה לכל סוגי הרכב ומגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א- תינה 2 , הכניסה בתשלום. בקצה מגרש החניה יש קיוסק ותחנת מידע (0577-762026), שאפשר לקבל בה עלון מידע על שמורת נחל עמוד. מכאן מתחיל מסלול ההליכה.
אורכו של נחל עמוד 12 ק"מ והוא מהיפים שבנחלי הגליל. אנו נסתפק בטיול בקטע קטן יחסית מהנחל. הטיול יפה ולא קשה, ורק בגלל העלייה התלולה בסופו (לא להיבהל, השביל נוח) הוא מוגדר כבעל דרגת קושי בינונית.
ירידה לצורך טבילה
מתחילים ללכת בדרך המסומנת אדום עד משטרת עין א- תינה 3 . בניין המשטרה הוקם בימי המנדט כדי לשמור על תחנת השאיבה ליד עין א- תינה שבנחל מירון (עין יקים של היום) והיום הוא נטוש. לפני שמתחילים בירידה אל הנחל כדאי לעבור אל צידו המזרחי של מיבנה המשטרה ולצפות מזרחה על נחל עמוד ועל צפת. בסוף התצפית חוזרים אל השביל המסומן אדום ויורדים בו אל נחל מירון. ירידה של כ־300 מ' מסתיימת במפגש של השביל האדום עם שביל מסומן שחור שבא מראש נחל מירון 4 . מיד מגיעים אל עין יקים (עין א- תינה), הנמצא באפיק הנחל, מעט מערבה בשביל השחור. מעל המעיין יש תחנת שאיבה, ולידה עץ אגוז מלך גדול שנעים לנוח בצילו. סביב המעיין יש גם עצי תות ותאנה (מכאן שמו הערבי של המעיין, שפירושו עין התאנה), ועל שלט עץ גדול מצוירת מפת מסלולי הטיול בנחל. כדאי להצטייד כאן במי שתייה. המים לאורך רוב המסלול אינם ראויים לשתייה.
שבעה מינים ואולי פחות
ליד עין יקים מתחיל אזור הבוסתנים הנטושים של נחל עמוד. הבוסתנים האלה ילוו אותנו רוב דרכנו ובהם נמצא את כל שבעת המינים שבהם נתברכה הארץ. חיטה ושעורה, זית ותמר, גפן ורימון ותאנה. אף על פי ששבעת המינים נתפסים בתודעה כצמחים ארצישראליים, מוצאם של רק ארבעת הראשונים שבהם בצמחיית הבר של הארץ. שלושת המינים האחרים, גפן, רימון ותאנה, הובאו בתקופה הפרה־ היסטורית כצמחי תרבות, והיו עד מהרה לחלק בלתי נפרד מטבע הארץ. אם כן, ניתן לומר כי בארבעה מינים נתברכה הארץ, ועוד שלושה הובאו לכאן ממרחקים כדי שנתברך בהם.
לאחר המנוחה בעין יקים הולכים מזרחה במורד הנחל בשביל המסומן שחור. השביל הולך לצד תעלת מים היוצאת מן המעיין. בתוך התעלה גדל השרך שערות- שולמית מצויות, ולצד השביל יש צמחי נחל ושרידי בוסתנים. בדרכו נפגש השביל שלנו בשביל מסומן כחול 5 (אנחנו מתעלמים מהכחול וממשיכים ללכת בשביל השחור), ולאחר כ- 200 מ' הוא פונה שמאלה והולך לצד ערוץ נחל מירון.
ליד הגשר הראשון שחוצה את הנחל יש בריכה יפה. אל מי הבריכה משתלשלים ענפים של קיסוֹס החורש, שהוא מטפס ירוק- עד הנפוץ בכל האזורים הגשומים של אירופה. בישראל חם לו ויבש, והגליל הלח והקריר הוא קצה גבול תפוצתו הדרומי (חוץ מפרט אחד שגדל ליד רמאללה). הקיסוס גדל בדרך כלל בצל החורש, וגבעוליו מטפסים ונצמדים לקירות או לגזעי עצים. כל עוד הענפים גדלים בצל, אין הקיסוס פורח ומגדל עלים בצורת מעוין. אבל כאשר הצמח גדל ומגיע אל כתם של שמש, משתנה פתאום אופי צמיחתו: במקום ענפים הצמודים לקירות צומחים ענפים מרווחים, בעלי עלים צרים, ובראשם תפרחות. אופיינית לקיסוס תפרחת של פרחים קטנים, ירקרקים, בעלי ריח חריף המושך זבובים, והוא פורח בסתיו.
מזכרות מימי הזוהר
השביל השחור ממשיך בצידו הצפוני של הנחל ועובר על פני שרידי מיבנה בשם בית הטוחן. אחר- כך הוא חוצה שוב את הנחל בגשר ומגיע אל מפגש נחלים 6 : נחל מירון מתחבר אל נחל עמוד הבא מצפון. השביל מתעקל מעט ימינה ונכנס אל תוך אפיקו של נחל עמוד. מעט אחר־כך אנחנו מגיעים אל מבטשה נטושה. מזכרת מתוֹר הזהב של צפת במאה ה- 16, עת היתה העיר מרכז בין־לאומי לתעשיית צמר (ובזכות זאת גם מרכז רוחני חשוב). כניסת סוחרי אנגליה לסחר הלבנט, והצפת האזור כולו בבדים זולים מתוצרת אירופה, חיסלה את תעשיית הצמר של צפת וגרמה לירידת העיר.
לאורך הנחל יש הרבה עצי תות לבן, הנותנים את פריים בראשית הקיץ. מעט אחרי המבטשה מגיעים אל צומת שבילים 7 , ואחרי עוד כ־100 מ' מגיע השביל אל עוד מבטשה נטושה. השביל ממשיך דרומה, חוצה את הנחל בגשר ונמשך עכשיו בצידו המזרחי של הנחל. בקטע זה יש הרבה משוכות צבר ועצי תאנה, רימון וזית. בערוץ גדלים עצי דולב מזרחי, שהוא הגדול בעצי הבר של הארץ, וגם עצי ער אציל, המוכר יותר בשמו העממי דפנה. עוד מעט ואנחנו מגיעים אל מקום המפגש של נחל עמוד עם נחל שכווי, ואל בריכות שכווי 8 שנמצאות לידו. יש כאן בריכות טבעיות אחדות, ולידן טחנת קמח הרוסה ועצי דולב ואגוז מלך. אסור לשתות ממי הבריכות.
אחרי המנוחה בבריכות שכווי אנחנו חוזרים על עקבותינו: הולכים בשביל המסומן שחור במעלה הנחל (לכיוון צפון) וחוצים שוב את הגשר שעל הנחל. עוברים על פני המבטשה הסמוכה לגשר וחוזרים אל צומת השבילים 7 . כאן פונים שמאלה אל שביל מסומן ירוק, ואחרי כ־100 מ' מגיעים אל עוד צומת שבילים 9 . מצומת השבילים יש תצפית טובה על צפת, על נחל עמוד ועל מפגשיו עם נחל מירון ועם נחל שכווי. לאורך ערוץ הנחל יש עצי ערבה מחודדת רבים, שניכרים למרחוק בצבע המכסיף של עליהם.
בצומת השבילים פונים ימינה אל שביל כחול, שמוליך אל בוסתן משוחזר גדול. הבוסתן יפה, ואפשר לראות בו את כל שבעת המינים ועוד צמחים רבים. בקצה העליון של הבוסתן יש בריכת אגירה, המכונה בריכת האפנדי, ובה מזרקה. הבוסתן והבריכה היו שייכים לאחד מעשירי צפת הערבית וניטשו בעת מלחמת העצמאות. מבריכת האפנדי ממשיך השביל הכחול לצד תעלת מים ומתחבר אל השביל השחור שהלכנו בו בתחילת הטיול 5 . פונים שמאלה אל השביל השחור, עוברים על פני עין יקים ומיד "נוחתים" על השביל האדום שבו ירדנו בראשית הטיול אל נחל מירון 4 . פונים שוב שמאלה, ומטפסים בשביל האדום אל משטרת עין א- תינה. העלייה אינה קשה מאוד- כדאי לנצל למנוחה את פינות הצל שלאורכה - ובסופה ממתינים לנו החניון והקיוסק הקטן שלידו.
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 58 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו

ocp

ocp
חם חם מתחמם לוהט|4 29.08.14
טעות של עצלנים (ושכחנים)- להקשיב לאיש שבתחנת המידע במקום לקרוא את הדירוגים במפה :) ובכן, מה שלא מבינים דרך הראש מבינים דרך הרגליים. עקבנו אחרי הוראות הפקח- התחלנו בשביל הכחול, לאורך תעלה יבשה ובוסתנים גוססים, לצד בריכת אגירה שאין בה מים ובעיקר בלהט השמש, עד שהגענו לבריכות שכווי שהיו צפופות, המוניות ומטונפות. רק 100 מטר משם התחיל הכיף האמיתי לאורך השביל השחור ובריכותיו המקסימות. ההמלצה היא לוותר לחלוטין על השביל הכחול, ובתקופות עמוסות מומלץ לוותר גם על בריכות שכווי; הקסם האמיתי הוא בבריכות שלאורך השביל השחור ועל כן מסלול הלוך חזור יוציא הרבה יותר תועלת מתוך העלות.
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים