באלה נתברכה הארץ

אפשר למצוא בנחל עמוד משהו מטעמו של גן עדן: מעיינות, שפע של מים, צל כבד ביום קיץ חם, ובוסתנים שבהם גדלים כל שבעת המינים ועוד מינים רבים. בסוף הקיץ מבשילים הפירות וממתינים למטיילים שיבואו, ייהנו ויותירו לבאים אחריהם

* זהירות - סכנת התמוטטות בתחנת הקמח**

סוג: רגל, טיולים בצפון
מקום: ליד צפת, ליד צומת מירון, כביש 866 בין הקילומטר ה-40 ל- 41
אורך המסלול (ק"מ): כ-5
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866, בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 1 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום. הדרך טובה לכל סוגי הרכב ומגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א- תינה 2 , הכניסה בתשלום. בקצה מגרש החניה יש קיוסק ותחנת מידע (0577-762026), שאפשר לקבל בה עלון מידע על שמורת נחל עמוד. מכאן מתחיל מסלול ההליכה.
אורכו של נחל עמוד 12 ק"מ והוא מהיפים שבנחלי הגליל. אנו נסתפק בטיול בקטע קטן יחסית מהנחל. הטיול יפה ולא קשה, ורק בגלל העלייה התלולה בסופו (לא להיבהל, השביל נוח) הוא מוגדר כבעל דרגת קושי בינונית.
איך מגיעים: נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866, בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 1 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום. הדרך טובה לכל סוגי הרכב ומגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א- תינה 2 , הכניסה בתשלום. בקצה מגרש החניה יש קיוסק ותחנת מידע (0577-762026), שאפשר לקבל בה עלון מידע על שמורת נחל עמוד. מכאן מתחיל מסלול ההליכה.
אורכו של נחל עמוד 12 ק"מ והוא מהיפים שבנחלי הגליל. אנו נסתפק בטיול בקטע קטן יחסית מהנחל. הטיול יפה ולא קשה, ורק בגלל העלייה התלולה בסופו (לא להיבהל, השביל נוח) הוא מוגדר כבעל דרגת קושי בינונית.
ירידה לצורך טבילה
מתחילים ללכת בדרך המסומנת אדום עד משטרת עין א- תינה 3 . בניין המשטרה הוקם בימי המנדט כדי לשמור על תחנת השאיבה ליד עין א- תינה שבנחל מירון (עין יקים של היום) והיום הוא נטוש. לפני שמתחילים בירידה אל הנחל כדאי לעבור אל צידו המזרחי של מיבנה המשטרה ולצפות מזרחה על נחל עמוד ועל צפת. בסוף התצפית חוזרים אל השביל המסומן אדום ויורדים בו אל נחל מירון. ירידה של כ־300 מ' מסתיימת במפגש של השביל האדום עם שביל מסומן שחור שבא מראש נחל מירון 4 . מיד מגיעים אל עין יקים (עין א- תינה), הנמצא באפיק הנחל, מעט מערבה בשביל השחור. מעל המעיין יש תחנת שאיבה, ולידה עץ אגוז מלך גדול שנעים לנוח בצילו. סביב המעיין יש גם עצי תות ותאנה (מכאן שמו הערבי של המעיין, שפירושו עין התאנה), ועל שלט עץ גדול מצוירת מפת מסלולי הטיול בנחל. כדאי להצטייד כאן במי שתייה. המים לאורך רוב המסלול אינם ראויים לשתייה.
שבעה מינים ואולי פחות
ליד עין יקים מתחיל אזור הבוסתנים הנטושים של נחל עמוד. הבוסתנים האלה ילוו אותנו רוב דרכנו ובהם נמצא את כל שבעת המינים שבהם נתברכה הארץ. חיטה ושעורה, זית ותמר, גפן ורימון ותאנה. אף על פי ששבעת המינים נתפסים בתודעה כצמחים ארצישראליים, מוצאם של רק ארבעת הראשונים שבהם בצמחיית הבר של הארץ. שלושת המינים האחרים, גפן, רימון ותאנה, הובאו בתקופה הפרה־ היסטורית כצמחי תרבות, והיו עד מהרה לחלק בלתי נפרד מטבע הארץ. אם כן, ניתן לומר כי בארבעה מינים נתברכה הארץ, ועוד שלושה הובאו לכאן ממרחקים כדי שנתברך בהם.
לאחר המנוחה בעין יקים הולכים מזרחה במורד הנחל בשביל המסומן שחור. השביל הולך לצד תעלת מים היוצאת מן המעיין. בתוך התעלה גדל השרך שערות- שולמית מצויות, ולצד השביל יש צמחי נחל ושרידי בוסתנים. בדרכו נפגש השביל שלנו בשביל מסומן כחול 5 (אנחנו מתעלמים מהכחול וממשיכים ללכת בשביל השחור), ולאחר כ- 200 מ' הוא פונה שמאלה והולך לצד ערוץ נחל מירון.
ליד הגשר הראשון שחוצה את הנחל יש בריכה יפה. אל מי הבריכה משתלשלים ענפים של קיסוֹס החורש, שהוא מטפס ירוק- עד הנפוץ בכל האזורים הגשומים של אירופה. בישראל חם לו ויבש, והגליל הלח והקריר הוא קצה גבול תפוצתו הדרומי (חוץ מפרט אחד שגדל ליד רמאללה). הקיסוס גדל בדרך כלל בצל החורש, וגבעוליו מטפסים ונצמדים לקירות או לגזעי עצים. כל עוד הענפים גדלים בצל, אין הקיסוס פורח ומגדל עלים בצורת מעוין. אבל כאשר הצמח גדל ומגיע אל כתם של שמש, משתנה פתאום אופי צמיחתו: במקום ענפים הצמודים לקירות צומחים ענפים מרווחים, בעלי עלים צרים, ובראשם תפרחות. אופיינית לקיסוס תפרחת של פרחים קטנים, ירקרקים, בעלי ריח חריף המושך זבובים, והוא פורח בסתיו.
מזכרות מימי הזוהר
השביל השחור ממשיך בצידו הצפוני של הנחל ועובר על פני שרידי מיבנה בשם בית הטוחן. אחר- כך הוא חוצה שוב את הנחל בגשר ומגיע אל מפגש נחלים 6 : נחל מירון מתחבר אל נחל עמוד הבא מצפון. השביל מתעקל מעט ימינה ונכנס אל תוך אפיקו של נחל עמוד. מעט אחר־כך אנחנו מגיעים אל מבטשה נטושה. מזכרת מתוֹר הזהב של צפת במאה ה- 16, עת היתה העיר מרכז בין־לאומי לתעשיית צמר (ובזכות זאת גם מרכז רוחני חשוב). כניסת סוחרי אנגליה לסחר הלבנט, והצפת האזור כולו בבדים זולים מתוצרת אירופה, חיסלה את תעשיית הצמר של צפת וגרמה לירידת העיר.
לאורך הנחל יש הרבה עצי תות לבן, הנותנים את פריים בראשית הקיץ. מעט אחרי המבטשה מגיעים אל צומת שבילים 7 , ואחרי עוד כ־100 מ' מגיע השביל אל עוד מבטשה נטושה. השביל ממשיך דרומה, חוצה את הנחל בגשר ונמשך עכשיו בצידו המזרחי של הנחל. בקטע זה יש הרבה משוכות צבר ועצי תאנה, רימון וזית. בערוץ גדלים עצי דולב מזרחי, שהוא הגדול בעצי הבר של הארץ, וגם עצי ער אציל, המוכר יותר בשמו העממי דפנה. עוד מעט ואנחנו מגיעים אל מקום המפגש של נחל עמוד עם נחל שכווי, ואל בריכות שכווי 8 שנמצאות לידו. יש כאן בריכות טבעיות אחדות, ולידן טחנת קמח הרוסה ועצי דולב ואגוז מלך. אסור לשתות ממי הבריכות.
אחרי המנוחה בבריכות שכווי אנחנו חוזרים על עקבותינו: הולכים בשביל המסומן שחור במעלה הנחל (לכיוון צפון) וחוצים שוב את הגשר שעל הנחל. עוברים על פני המבטשה הסמוכה לגשר וחוזרים אל צומת השבילים 7 . כאן פונים שמאלה אל שביל מסומן ירוק, ואחרי כ־100 מ' מגיעים אל עוד צומת שבילים 9 . מצומת השבילים יש תצפית טובה על צפת, על נחל עמוד ועל מפגשיו עם נחל מירון ועם נחל שכווי. לאורך ערוץ הנחל יש עצי ערבה מחודדת רבים, שניכרים למרחוק בצבע המכסיף של עליהם.
בצומת השבילים פונים ימינה אל שביל כחול, שמוליך אל בוסתן משוחזר גדול. הבוסתן יפה, ואפשר לראות בו את כל שבעת המינים ועוד צמחים רבים. בקצה העליון של הבוסתן יש בריכת אגירה, המכונה בריכת האפנדי, ובה מזרקה. הבוסתן והבריכה היו שייכים לאחד מעשירי צפת הערבית וניטשו בעת מלחמת העצמאות. מבריכת האפנדי ממשיך השביל הכחול לצד תעלת מים ומתחבר אל השביל השחור שהלכנו בו בתחילת הטיול 5 . פונים שמאלה אל השביל השחור, עוברים על פני עין יקים ומיד "נוחתים" על השביל האדום שבו ירדנו בראשית הטיול אל נחל מירון 4 . פונים שוב שמאלה, ומטפסים בשביל האדום אל משטרת עין א- תינה. העלייה אינה קשה מאוד- כדאי לנצל למנוחה את פינות הצל שלאורכה - ובסופה ממתינים לנו החניון והקיוסק הקטן שלידו.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 61 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • l9901

  l9901
  גן עדן|5 01.08.16
  מסלול יפה, רווי צל ובריכות שכשוך מהנות. העלייה בסוף אכן קצת מעיקה אבל בסוף גם היא מסתיימת. נהנינו מאוד. חבל מאוד שהרשות המטפלת לא דואגת לשחזר את המבנים העתיקים שבדרך ולספר על פיסת ההיסטוריה הזו לפוקדים את המקום.
 • nachsht

  nachsht
  מסלול נחמד, אבל..|4 05.10.15
  מסלול מאד יפה ומיוחד. באמת במסלול השחור ישנן יותר בריכות ונקודות לעצירה ואולי כדאי להתחיל איתו . תחילת המסלול באמת קצת קשה (בעיקר בעליה בסוף) אבל בהחלט נסבלת. קצת קשה להבין את התנהלות הרשות שאינה משקמת אף לא אחד מהמבנים בדרך (המבטשה, המשטרה, תחנות הקמח, הבריכה עם המזרקה), זה היה יכול מאד להוסיף. לא ברורה גם תכליתו של הבוסתן שנעול מאחורי גדר, אם אינו זמין למבקרים, איזה ערך יש בו ?
 • yoavbp

  yoavbp
  טיול מקסים |5 03.10.15
  עשינו מסלול של כ- 3 שעות בנחל עמוד (לא הגענו לבריכת שכווי), המסלול מקסים ! המון פינות חמד, בריכות שכשוך בנחל, מסביב הכל פורח, עצי תאנה ממלאים את האויר בריח משכר. יש לציין כי הלכנו לאורך המסלול השחור וחזרנו בשביל הבוסתן (השביל הכחול). העליה למעלה קצת קשה למי שלא רגיל למאמצים אבל בסוף גם זה נגמר. להקפיד לקחת הרבה מים . יש לציין לטובה את אנשי רשות הטבע בגנים שמסתובבים במסלול ומסייעים למי שצריך.
 • ocp

  ocp
  חם חם מתחמם לוהט|4 29.08.14
  טעות של עצלנים (ושכחנים)- להקשיב לאיש שבתחנת המידע במקום לקרוא את הדירוגים במפה :) ובכן, מה שלא מבינים דרך הראש מבינים דרך הרגליים. עקבנו אחרי הוראות הפקח- התחלנו בשביל הכחול, לאורך תעלה יבשה ובוסתנים גוססים, לצד בריכת אגירה שאין בה מים ובעיקר בלהט השמש, עד שהגענו לבריכות שכווי שהיו צפופות, המוניות ומטונפות. רק 100 מטר משם התחיל הכיף האמיתי לאורך השביל השחור ובריכותיו המקסימות. ההמלצה היא לוותר לחלוטין על השביל הכחול, ובתקופות עמוסות מומלץ לוותר גם על בריכות שכווי; הקסם האמיתי הוא בבריכות שלאורך השביל השחור ועל כן מסלול הלוך חזור יוציא הרבה יותר תועלת מתוך העלות.
 • אייריס

  אייריס
  מסלול מאוד יפה|5 22.09.13
  חול המועד סוכות, מזג אוויר חורפי,לא המוני ומאוד יפה.מצטרפת לקודמי שבעונה זו אפשרי בהחלט לוותר על הבוסתנים (לא מרשים) , כלומר כשמגיעים לדרך המסומנת בשחור לרדת בה במקום להמשיך בכחול. שם כל ה"אקשן", בריכות מים מקסימות. העליה לא קלה למבוגרים ולילדים מתחת לגיל 5 .
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  פקחים צעירים|5 01.06.13
  עצי פרי רבים : תות, אגוז, שקד, חרוב ואולי עוד . בריכות מים צלולות הזורמות אחת לתוך השנייה. עצים ירוקים גבוהים ומצילים. מומלץ ביותר. ממליצה לקנות חוברות פקחים צעירים לילדים - מאד מעשיר את הטיול.
 • gabi1lavi

  gabi1lavi
  מסלול יפה |5 28.04.13
  מסלול פסטורלי ירוק ורטוב מאוד, קושי הליכה בינוני, לא מתאים לילדים קטנים ירידה תלולה ועליה קשה מאוד ורוב הזמן הם על הידיים. מתאים לילדים מגיל 7. בדרך יש בריכת שכשוך שכדאי לעצור ולהתרענן בה. מסלול מומלץ מאוד.
 • dove2

  dove2
  יופי של בוסתן (2)|4 18.09.12
  לאחר מספר שנים, ביקרנו היום שוב בשמורה, טיול מאוד יפה, לא קשה מדי, ירידה תלולה תחילה, לאחר מכן מישורי, לאורך הנחל, מדי פעם אפשר להיכנס לבריכות קטנות כדי להתרענן, אך בעונה זאת, עדיף ללכת לאורך השביל השחור ולא הכחול, גם אם זה אומר ללכת הלוך ושוב, זאת מאחר שבניגוד לשנים קודמות, לא זורמים מים בתעלה ובבריכות שלאורך השביל הכחול, ההליכה לאורך השביל השחור לעומת זאת מהנה מאוד.כל ירוק ואפשר גם למצוא פירות. לשמור מים לקראת העליה בסוף...!
 • trattnh

  trattnh
  יפה מאד ומוצל|5 22.08.12
  2012 - כלקח מהפעם הקודמת התחלנו את המסלול בשעה אחת כך שהעליה חזרה היתה לקראת חמש אחה"צ - גם פחות חם וגם יש צל מצל ההר עליו עולים. בין הטיולים הטובים ביותר שיש בצפון. גם הילדים הסכימו! 2006 - הבעיה היא הטיפוס חזרה - זה היה קשה עם ילד בן שלש ומנשא על הגב. חובה לקחת מספיק מים. בכל אופן, מומלץ בימים לא חמים במיוחד או בשעות הבוקר לפני שיא החום
 • ouriaviv

  ouriaviv
  איזה כיף|5 24.04.12
  אחד הטיולים הכי כיפיים שלנו. המקום עצמו קסום, עם שפע של מים וזרימה. המסלול די ארוך והעלייה בסוף לא פשוטה במיוחד עם ילדים קטנים אבל שווה כל רגע. הילדות השתכשכו בנחל , הלכו במרץ למרות הקושי ונהנו מהנוף. חזרנו הביתה בערב, עייפים אבל ממש מרוצים. חשוב להביא בגדים להחלפה ונעליים למים.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים