טיול פריחה בגן הלאומי חוף השרון

מומלץ מפה
9.1
1 הגדל תמונה
גם זה היה בשמורה
הועלה על ידי amigeva
2 הגדל תמונה
חבצלות החוף
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
חבצלות החוף
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
חבצלות החוף
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
הילדים בשמורה
הועלה על ידי amigeva
6 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
7 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
8 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
9 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
10 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
11 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
 

החוף הנעלם

יש בארץ חופים סלעיים, ויש חופים חוליים וגם חופים נעלמים. חוף געש-שפיים הוא גם סלעי, גם חולי וגם נעלם. בשיא הקיץ פורחים כאן צמחי חוף הים במלוא יופיים. הסיור בשמורה נעים לאורך כל השנה

סוג: רגל, מתאים לילדים
מקום: ליד שפיים
אורך המסלול (ק"מ): 3
משך הטיול: 2 - 4 שעות
תיאור המסלול
*** עקב סכנת התמוטטות מצוק הכורכר אין להתקרב לקצה המצוק, ובמקטע החופי של הטיול, בין 4 ל-5 , יש להתרחק מהמצוק ***
משלוש סיבות לפחות נמנה חוף געש-שפיים עם החופים הנעלמים של הארץ: הוא נחבא מן העין ותוכלו לראותו רק אם תגיעו ממש אליו, שיני הפיתוח לטושות אליו ומבקשות להעלימו, והמצוקים של החוף מתמוטטים כתוצאה ממפץ הגלים והם הולכים ונעלמים. מלבד זאת, חוף געש-שפיים הוא מהיפים בחופי הארץ, ועבור יותר ממחצית מתושבי ישראל הוא נמצא במרחק קפיצה מהבית. היופי, הקירבה לבית, סכנת ההיעלמות, וכמובן שפע הצמחים שפורחים כאן, הם כולם סיבה טובה לבקר בחוף הזה לפני שיהיה מאוחר מדי.
*** עקב סכנת התמוטטות מצוק הכורכר אין להתקרב לקצה המצוק, ובמקטע החופי של הטיול, בין 4 ל-5 , יש להתרחק מהמצוק ***
משלוש סיבות לפחות נמנה חוף געש-שפיים עם החופים הנעלמים של הארץ: הוא נחבא מן העין ותוכלו לראותו רק אם תגיעו ממש אליו, שיני הפיתוח לטושות אליו ומבקשות להעלימו, והמצוקים של החוף מתמוטטים כתוצאה ממפץ הגלים והם הולכים ונעלמים. מלבד זאת, חוף געש-שפיים הוא מהיפים בחופי הארץ, ועבור יותר ממחצית מתושבי ישראל הוא נמצא במרחק קפיצה מהבית. היופי, הקירבה לבית, סכנת ההיעלמות, וכמובן שפע הצמחים שפורחים כאן, הם כולם סיבה טובה לבקר בחוף הזה לפני שיהיה מאוחר מדי.
איך מגיעים: יורדים מכביש מספר 2 (כביש החוף) במחלף חוף השרון (שפיים) 1 לאזור הקניות בגעש-שפיים. בצומת ספרים פונים מערבה ועולים על דרך משובשת הממשיכה לכיוון הים, מתעקלים איתה דרומה, נוסעים בצמוד לגדר הגן הלאומי עד הסוף ומגיעים לחניון הגן 2 (לא להתבלבל עם הירידה לחוף געש). דרך נוספת, קצרה ונוחה יותר קיימת גם דרך שפיים. עוברים את פארק המים, ממשיכים ישר עד סוף הכביש, פונים ימינה, ומיד שמאלה לדרך עפר המובילה לאחר כחמישים מטר לחניית הגן 2 . דרך זו סגורה כל יום בין 19:00 ל-05:00. הכניסה לגן הלאומי מהפינה הדרום-מזרחית שלו.
כל צמח והפינה שלו
כדי להמשיך בטיול צריך לעבור דרך שער בגדר העץ שתוחמת את החלק הזה של השמורה. כמו באגדות, עם סגירת הדלת מאחורינו אנחנו נכנסים אל תוך עולם שלא ידענו על קיומו. ההליכה בגן נעשית בשלושה שבילים: שביל המצוק, שביל האירוסים ושביל הצבאים. אפשר לבחור באחד מהם או לשלבם ביחד. אנחנו ממליצים על שביל המצוק - השביל עובר בין חורשות נטועות מימין ומצוק עם צמחיית בר משמאל. לאורך השביל בנויות מרפסות תצפית מעץ המשקיפות על רצועת החוף ומצוק הכורכר, התצפית מגיעה עד נתניה בדרום. אם הגעתם במהלך חודש פברואר כדאי לעבור בשביל האירוסים המסומן בשחור. מקבצים נאים של אירוס ארגמן נמצאים אחרי העיקול בסמוך למפגש השבילים השחור והירוק.
בקיץ פורחים כאן צמחי החוף - כל אחד בפינתו המיוחדת: על משטחי כורכר בראש המצוק שולטים עדעד כחול, עדעד רותמי (פרחיו הוורודים יושבים בתוך גביעים קרומיים בצבע הלילך), שמשון סגלגל (צהוב), לוטוס מכסיף (צהוב) ונר-לילה חופי (פרחיו ענקיים וצבעם צהוב). ביניהם תמצאו שלושה מינים יפים של דגנים - קוטנדיה פלשתית, בן-חיטה שרוני וזנב-ארנב ביצני. גם חורשף צהוב, שהוא הקוץ הנפוץ בחולות המדבר, גדל כאן ופורח בקיץ. מין נוסף, הנפוץ גם כאן וגם בנגב, הוא מתנן שעיר. באזורים פנימיים יותר של הארץ הוא שיח גדול, שגובהו מגיע ל-2 מ', ואילו כאן בחוף הוא בן שיח שרוע.
מימין לשביל נראים משטחים של צלקנית החרבות (אהל האצבעות) - צמח תרבות שהובא מדרום-אפריקה, התאזרח בחוף ופורח בקיץ בוורוד ובצהוב. פורח כאן גם קצח השדה, שהוא צמח חד-שנתי יפהפה ולו פרחים אפורים-כחלחלים. קצח השדה פורח באביב המאוחר, ובשנים גשומות מתארכת פריחתו אל תוך הקיץ. אם תתכופפו ותציצו אל תוך פרחי הקצח, תגלו מיבנה מופלא. מהשביל מסתעפים ערוצים אחדים, היורדים בתלילות במצוק הכורכר אל החוף. אם תרדו אל ראשי הערוצים (בזהירות), תמצאו בהם בני שיח שרועים האופייניים לחוף: ציפורנית בשרנית (ורוד בהיר), אספסת הים (צהוב), פרגה צהובה, לבנונית ימית (צהוב) ופעמונית גפורה (צמח חד-שנתי המאחר לפרוח בצהוב).
השביל ממשיך להתפתל בראש המצוק ומגיע לאחר כקילומטר אל גדר הגן הלאומי ואל עוד שער שקבוע בה 3 . צאו בשער מהגן, רדו בשביל אל חוף הים 4 ופנו לרגלי המצוק שמאלה. אם השער נעול, אפשר לחזור לרכב ליסוע לאורך גדר הגן צפונה ולהחנות בפינה הצפון מזרחית של הגן 3 .
הצמחים הגדלים לרגלי מצוקי החוף ובבסיסם הם הקשוחים שבצמחים, שכן הם חשופים לסערות החורף ולרסס המתמיד של מי הים. הצמח הבולט כאן הוא חבצלת החוף, הגדלה בסדקי הסלעים ומגיעה לשיא הפריחה בסוף הקיץ. לידה גדלים ציפורנית בשרנית, קריתמון ימי, אספסת הים, דופרקס ימי ונר-לילה חופי. בחריצי הסלעים, המוגנים מעט מרסס מי הים, גדלה קורנית מקורקפת, שהיא צמח תבלין מ"קבוצת הזעתר". הקורנית, הפורחת בוורוד עז, היא "צמח דבורים", והיא הצמח היחיד הגדל כאן שדבורי דבש נוהגות לבקר בפרחיו.
כדאי ללכת גם בין סלעי החוף. על הסלעים שבמים תראו אצות ים - קבוצת צמחים שאנו מתעלמים ממנה בדרך כלל - שיוצרות "זקן" ירוק על הסלעים. כן אפשר לראות כאן הרבה צדפים, קונכיות, סרטנים ועוד כל מיני בעלי-חיים ימיים. לאחר הליכה של קילומטר וחצי תגיעו אל ערוץ עמוק, שיורד ממצוק הכורכר 5 . כאן יש לפנות שמאלה ולהתחיל לעלות בערוץ. עולים כ-300 מ' ומגיעים אל דרך עפר 6 החוצה את הערוץ. אל תעלו על דרך העפר אלא המשיכו לטפס בערוץ. אחרי טיפוס של עוד כ-100 מ' התחילו לחפש צמח עשבוני נמוך עם פירות שצורתם צורת אווירון. זוהי חומעת האווירון, מין נדיר ביותר שגדל רק בארץ ואפשר למנות את מספר האוכלוסיות שלו על אצבעות יד אחת. אחרי שראיתם את חומעת האווירון פנו לאחור ורדו בערוץ עד דרך העפר 6 . היא תעלה אתכם אל קיבוץ שפיים ואל מגרש החניה של הגן הלאומי.
כדאי לדעת
כדאי לטייל בחוף בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כאשר מזג האוויר נעים ורבים מהצמחים פותחים את פרחיהם דווקא בחוף געש. בחוף געש רצוי ללכת קרוב למים ולא קרוב למצוק מפאת חשש לנפילת גושים ממצוק הכורכר.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 35 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • slasha

  slasha
  טיול מקסים|5 25.03.17
  המסלול מתאים לכל המשפחה. הנוף לים מרהיב במיוחד. הטיול מומלץ בחום בעונת האביב,הפריחה מלבלבת לאורך כל המסלול ומשתלבת בצורה מושלמת עם הנופים. בקיצור,הטיול מומלץ בחום.
 • efratmaor

  efratmaor
  כייפי וגמיש באורכו|5 03.06.14
  מסלול נהדר לטיול גמיש באורכו עם ילדים. לא מתאים לעגלות עקב חול הים (למרות שאם מתעקשים אפשרי).מומלץ להגיע מוקדם או אחהצ.שילוט ברור במקום. תצפית מרהיבה לים. מקום לפיקניק בכניסה.
 • peereran

  peereran
  מסלול נחמד ליום חורפי|5 05.11.11
  מסלול קצר במרכז יש מספר שולחנות פקניק וגזלן בכניסה. כמו כן נוף יפה מאוד
 • meron16

  meron16
  טיול ליום קיץ|4 01.08.10
  להתחיל אחרי ארבע. טיול כייפי על המצוקים ואחר-כך לאורך החוף. חוף פיראי ומקסים. 3 שעות עם ילדים בגילאים 4 - 7 מומלץ. לשים לב איפה עולים חזרה לחניה.
 • ocp

  ocp
  טיול נחמד, חוף מלוכלך|5 14.04.10
  טיול קצר וחביב, נוף מקסים. דיונה קטנה בסוף לילדים ואיזור פיקניק מוצל ונעים. החוף עצמו הוא פנינה, אבל בד בבד הרבה מאוד כאב לב על כמויות הטינופת האדירות, על הברבריות של האנשים המבקרים כאן. פשוט לא ייאמן שיש אנשים שפשוט משליכים את הזבל שלהם איפה שרק יוצא להם, שלא לדבר על זה שהפחים פשוט קטנים מלהכיל ושאין שירותים מסודרים.
 • batikes

  batikes
  טיול מקסים|5 28.12.09
  מסלול קל למשפחות עם ילדים קטנים. נוף מקסים. לאסוף צדפים על חוף הים זה תמיד כף. בקיצור טיול מומלץ בחום
 • goodlife

  goodlife
  יופי של שמורה !|5 17.12.09
  הליכה קצרה מביאה אותך ישר למצוק יפיפה שניתן לראות את החוף, את הציפורים. יש פינות תצפית. בהמשך למי שעוד יספיק ניתן לראות את האירוס בסוף הפריחה. ניתן לעשות פיקניק. יופי של שמורה!!!
 • eliko421

  eliko421
  טבע במרכז הארץ|5 08.10.09
  מסלול נהדר, רווי צמחיה ופריחה. לא מוזכר, אך כדאי להתעכב על המרפסות "דק" המותקנות בפארק, בעיקר לקראת שקיעה מרהיבה. לתשומת ליבכם - פורצים למכוניות בחניה הדרום מזרחית (בביקור האחרון ב 11:00 בבוקר, נפרצו 4 רכבים).
 • עידן1001

  עידן1001
  חוויה עשר!|5 28.03.09
  בטיול אפשר לראות כל מיני זנים של צמחים והנוף פשוט מדהים! מומלץ לאביב.
 • sasmic

  sasmic
  מתחת לאף|4 16.08.08
  ממש קרוב לבית, שמורת טבע שמשלבת פינות מוצלות, תצפיות מרהיבות ואפילו בע"ח. כנראה שעם ישראל עוד לא גילה את השמורה כי יחסית היה ממש לא צפוף.
- 1
עוד טיולים מומלצים
שמורת חרוצים - בני ציוןשמורת חרוצים - בני ציון מומלץ מפה9***עקב סחף קרקעות בחורף 2015, החל בשמורה תהליך שיקום שיימשך כשנתיים. אחד השבילים בשמורה עדיין פעיל והוא פתוח לקהל הרחב בימים שישי ושבת.*** השטחים הפתוחים של ישראל מעולם לא נראו סגורים ומאוימים יותר. מי שלא ביקר בשרון בעשור האחרון יופתע לגלות שהנוף הטיפוסי של ארץ הפרדסים — גבעות ועוד גבעות מעובדות באין ספור צורות גיאומטריות, צבועות בכל הגוונים האפשריים של ירוק וחום, וביניהן תפזורת עצי ברוש ותערובת הדרים — שינה את פניו לרצף בתים חדשים וצפופים, מחסנים אפורים ומרכזי קניות. שמורת הטבע חרוצים, כקילומטר דרומית–מערבית ליישוב חרוצים, בדיוק במדרון הצונח אל העמק שבו השתרעו פעם ביצות פולג, היא אי קטן ומגודר של טבע קדום ונעלם. שטחה של השמורה 200 דונם וייחודה במגוון סוגי קרקעות, שבהן גדלים מיני צמחים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. עם ראשית פריחת החורף מתכסה השמורה מרבד צבעוני של כלניות אדומות, סתוונית היורה, אירוס השרון (הקטן מאחיו אירוס הארגמן, שאותו ניתן למצוא בשמורת הטבע הסמוכה למכון וינגייט), מיני לוטם, קידה שעירה וצבעוני השרון. גם מגוון עצים יש פה, שהבולט שבהם הוא אלון התבור, שריד ליער העשיר קרא עוד


עוד טיולים