נקיקים לדקיקים

מסלול קצר ויפהפה המתאים לכל המשפחה, כמעט בכל מזג אוויר. קניון עדה מציע מעברי סולם וחבל צרים תוך כדי הליכה בין תצוגה ססגונית מתחלפת של צבעי הקניון המתחלפים כמעט בכל צעד. הקניון מקסים, בקיץ הוא מוצל וקריר ובחורף פראי והנוף מלמעלה פתוח ורחב ועושה טוב לנשמה.

סוג: רגל, מתאים לילדים
מקום: ליד פארן
אורך המסלול (ק"מ): כ-1.5
משך הטיול: עד שעתיים
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: אל קניון עדה ניתן להגיע מכיוון מכתש רמון וכן מכביש הערבה. לבאים מצפון - נוסעים על כביש 40, בין מצפה רמון ואילת. כאשר הכביש חוצה את אפיק נחל פארן, בין קילומטר 49 לק"מ 50, פונים ימינה (מערבה) עם השילוט לנחל עדה.

הקניון מהווה הפתעה נעימה לכל אלו המבקשים לשבור את השיעמום בנסיעה הארוכה אל או מהצפון. נחל פארן הוא הגדול בנחלי הנגב ונמשך על פני 240 ק"מ, חלקו העליון מתחיל במצרים ושטח האגן שלו הוא כ- 13,000 ק"מ. והחוויה מתעצמת אם תזדמנו למקום לאחר שהנחל שטף - במקרה זה המעבר יתאים לרכב שטח בלבד.
פונים מכביש 40 לכיוון נחל עדה וממשיכים מערבה בעקבות הסימון האדום. הדרך אמנם מעט משובשת, אך יציבה וטובה לכל הרכבים, כל עוד נזהרים לא לסטות לעבר החצץ הדק שבשוליים. עם זאת, קורה שנחל פארן שוטף בחורף את הדרך, ולזמן-מה היא נעשית קשה למעבר.
איך מגיעים: אל קניון עדה ניתן להגיע מכיוון מכתש רמון וכן מכביש הערבה. לבאים מצפון - נוסעים על כביש 40, בין מצפה רמון ואילת. כאשר הכביש חוצה את אפיק נחל פארן, בין קילומטר 49 לק"מ 50, פונים ימינה (מערבה) עם השילוט לנחל עדה.

הקניון מהווה הפתעה נעימה לכל אלו המבקשים לשבור את השיעמום בנסיעה הארוכה אל או מהצפון. נחל פארן הוא הגדול בנחלי הנגב ונמשך על פני 240 ק"מ, חלקו העליון מתחיל במצרים ושטח האגן שלו הוא כ- 13,000 ק"מ. והחוויה מתעצמת אם תזדמנו למקום לאחר שהנחל שטף - במקרה זה המעבר יתאים לרכב שטח בלבד.
פונים מכביש 40 לכיוון נחל עדה וממשיכים מערבה בעקבות הסימון האדום. הדרך אמנם מעט משובשת, אך יציבה וטובה לכל הרכבים, כל עוד נזהרים לא לסטות לעבר החצץ הדק שבשוליים. עם זאת, קורה שנחל פארן שוטף בחורף את הדרך, ולזמן-מה היא נעשית קשה למעבר.
המסלול הארוך
נחל פארן, שאורכו כ-250 ק"מ, הוא הנחל האכזב הגדול ביותר בארץ. בדרכו לים המלח, דרך נחל הערבה, הוא מנקז אל תוכו מי שטפונות מסיני (שם הוא מתחיל), מהר הנגב ומהרי אדום. לאחר כ-1.5 ק"מ על הדרך המסומנת אדום מופיע סימון כחול המפנה שמאלה 4 . אם חושקים במסלול ארוך יותר - יורדים כאן מהרכב, ועוקבים אחר הסימון הכחול, עם שביל חשוף לשמש, שעולה על קו הרכס ומגיע לראש קניון עדה 3 . במקרה זה רצוי להשאיר רכב איסוף בהמשך, בנקודה בה מתחיל ומסתיים המסלול הקצר 1 .

בשביל המסלול הקצר ממשיכים בנסיעה על הדרך המסומנת אדום. לאחר כ-4.2 ק"מ נסיעה מהכביש הראשי שוב מתפצל שמאלה שביל, הפעם לא מסומן בבירור. כ-50 מטרים לפני הפיצול יש שילוט. כאן 1 , בצילו של עץ שיטה קטן, מחנים את הרכב ויוצאים למסלול הרפתקאות קצר. לדרך לוקחים רק תרמילים קטנטנים, תרמילים גדולים יקשו על מעבר בנקיק הצר.
קניון עדה
קניון עדה הוא נקיק מרשים, שהחל את חייו לפני מאות שנים כסדק בסלעי הקירטון. עם הזמן חדרו לסדק מי שטפונות, חרצו בו והרחיבו אותו בהדרגה לנקיק צר וגבוה שמתפתל לאורך כ-300 מטר. שכבתם התחתונה של קירות הקניון עשויה אבן חול אדומה המעניקה למקום צבעים מיוחדים. שמו של הקניון בא לו מקרבתו לבאר עדה הסמוכה (ובערבית: ביר אבן עודה).
המסלול הקצר
פוסעים בשביל הכחול, וכעבור כמה עשרות מטרים מגיעים לקניון חולי יפהפה. בתחילת הדרך תרגישו כאילו נקלעתם לתעלת אימונים מבוצרת, אך מהר מאוד הופכים הקירות סביב גבוהים יותר ויותר. הקניון צר מאוד, ובעלי כרס ייאלצו להפנות פרופיל ולכווץ את הבטן כדי לעבור בו. לאחר כ-300 מטר של טיפוס חביב, שדורש לעיתים יד תומכת, נתקלים בסולם מתכת בגובה כמה מטרים 2 . מטפסים עליו ומגיעים למפל יבש. ממשיכים ומטפסים מעלה בעזרת מדרגות חצובות בסלע, ומגיעים למפל יבש נוסף שאותו עולים בעזרת חבל עבה שהותקן במקום כדי להקל על הטיפוס. עוד קצת אקרובטיקה קלה ואתם בקצה הקניון. כדאי לטפס עם השביל הכחול כ-300 מטר תלולים נוספים, לעבר תצפית מקסימה 3 , החולשת על האפיק הרחב של נחל פארן, ועל צוקי פארן, נחל כרכום, הר כרכום והר עריף.
מהתצפית ניתן להמשיך לאורך קו הרכס עם השביל הכחול הפונה שמאלה ומזרחה ומגיע לנקודה 4 . אלו שממהרים לרכב ורוצים להנות פעם נוספת מסולמות וחבלים ירדו בחזרה מערבה, באותה הדרך, ויגלשו במיומנות (שנרכשה בשעה האחרונה) אל הרכב שנשאר בערוץ פארן 1 . טלו את הרכב וחזרו על עקבותיכם, עד למפגש מחודש ומסעיר עם כביש 40.
כדאי לדעת
המסלול של הטיול עובר בשטח אש של צה"ל. ניתן לטייל במקום בסופי שבוע ללא תיאום ובאמצע השבוע בתיאום במתא"מ דרום: 08-9902927/6. בימות הקיץ - כדאי לעשות את המסלול בשעות הבוקר או אחר הצהריים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 25 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • עמיתמג

  עמיתמג
  טיול קצר וחביב והשבח לווייז|5 07.06.18
  הווייז כיוון אותנו יפה אל נק.1 שהיא תחילת המסלול הקצר.את תחילת המסלול הארוך 4 לא הצלחנו לאתר.גם השילוט המובטח 50 מטר לפני הפיצול לא היה קיים בשטח.השבח לוויז.המסלול עצמו חמוד ואתגרי במידה. החבל המובטח גם הוא כבר איננו ,יתכן ובמקומו הניחו מספר ברזלים למאחז.את הפנייה מהקניון לתצפית קל לפספס, שימו לב! אנחנו עלינו לכן ממקום אחר שהיה בדיעבד קל יותר לטיפוס מזה המסומן.מומלץ מאוד לעלות לתצפית.אפילו ביום חם למעלה הייתה רוח נעימה וההליכה על קו הרכס הייתה חוויה מרעננת ושווה בהחלט את המאמץ! צעדנו בכיף כה וכה ובעיקר ימינה צופים ממעל על הדרך מימנה הגענו ונהנינו מהנוף,מומלץ בחום.כל העניין לקח שעה-שעה וחצי.
 • gmolho

  gmolho
  קניון מרשים ונוף מיוחד אבל חם|4 09.04.17
  הקניון מיוחד ומאד ומאתגר (אם כי לא יותר מדי - גם ילדים בני 3 עלו את הסולמות בהשגחה). החלק הקניוני קצר יחסית ורוב המסלול כולל הליכה בקו הרכס. הנוף יפה אבל חם וחשוף ואם יש רוח אז פחות נעים. 2 חלופות: 1. הלוך וחזור בקניון בלבד (בעייתי בימים עמוסים). 2. הקפצת רכבים לסוף שביל העפר לא מדהים וצריך לנסוע בזהירות תבדקו טוב את מזג האוויר לפני - תשתדלו (נכון לכל מסלול בדרום...) לצאת מוקדם
 • dafnag

  dafnag
  מסלול ארוך - היה מקסים|5 03.04.17
  היינו קבוצה מגיל 4 עד 75. האוטו (יונדאי) הגיע עד תחילת הקניון בלי בעיה. ההליכה לא קשה. ההליכה בקניון היתה יפה ומוצלת. שני הסולמות והחבל הקצר סיפקו לילדים אטרצקיה. הנוף מהפסגה היה מקסים. ההליכה על קו הפסגה לא מיועדת לבעלי פחד גבהים, אבל הנוף עוצר נשימה לכל הצדדים. היה יום שמשי אך עם רוח עזה (כל החלק הארוך לאחר העליה בחבל היא ללא צל. המסלול לקח כשלוש שעות.
 • peereran

  peereran
  אתגרי + נוף מרהיב - מסלול ארוך|5 06.11.16
  אנחנו עשינו את המסלול הארוך, החלק האתגרי היה יחסית קצר אבל מאוד כיפי לילדים ( עיקר הזמן שם הינו בגלל פקקים שנוצרו מכיוון שיש כאלו שעושים את המסלול הקצר כלומר עליה וירידה מאותו מקום ) המשך המסלול הינו בשמש ולכן חשוב מאורגנים לשמש, הנופים המסלול מרהיבים מכל הכיוונים. מומלץ להשאיר רכבים בנק 4. אנחנו לא חשבנו על זה ובסוף המבוגרים היו צריכים ללכת עוד 3 ק"מ כדי להביא את הרכבים לנק' הסיום ***** שימו לב בחלק האתגרי יש לא מעט צרעות ולכן מי שסובל ו\או מפחד מהם לא מומלץ להגיע למסלול
 • motifr

  motifr
  אתגרי ומגניב|5 08.04.15
  היינו בחול המועד עם ילדים כולל אחת בת שלוש. כדאי לעלות עד לתצפית ולרדת. המעגלי הוא ללא צל כלל.
 • trattnh

  trattnh
  כולם נהנו|5 25.12.14
  כדאי לפנות ימינה לשביל לא מסומן כשמגיעים למעלה - יש תצפית על אפיקו הרחב מאד של נחל פארן. מומלץ לקחת תיק קטן בלבד ובוודאי שלא מנשאים - המעבר צר מאד. עשינו את המסלול הקצר - אבל כמה קצר - ככה אתגרי
 • wife

  wife
  קצר ונהדר|5 07.06.14
  לא ממש קרוב למצפה רמון (כ-50 דקות נסיעה), מסלול קצר ונהדר. מקניון צפוף ממש (באמת כדאי לקחת תרמילים פצפונים בלבד), דרך מעבר תלול של סולמות וחבלים לתצפית מרהיבה.
 • namis

  namis
  מסלול חמוד מאוד|4 20.01.14
  נכון לינואר 2014 יש סימון לפיצול מהמסלול האדום.
 • shailurie

  shailurie
  קיראו ע״מ למצא את נקודת ההתחלה|4 26.05.12
  המסלול קצר, קל ומעניין. לקח לנו 50 דקות סה״כ עם ילדים בני 4.5. לבוא ללא תיקים גדולים/מנשאים. שימו לב שאין סימון על הפיצול מהאדום!!! סעו 4.2 ק״מ מהכביש וחפשו פניה ברור אך לא מסומנת שמאלה. ניתן להבחין בשלט קטן כ50 מטר מהפיצול על השביל(שאליו פנינו ימינה)
 • efi1405

  efi1405
  מקסים|5 21.10.11
  מסלול מקסים ,מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 6 (לקחת בחשבון שבמעברים הצרים מאוד לא ניתן לעבור עם מנשאי תינוקות),לילדים וגם לנו זה היה ממש טיול קצר ואקסטרים(סולמות ,יתדות,וחבל),ביצענו הלוך עד לתצפית וחזור באותה דרך(משביל הגישה האדום לא רואים את השביל הכחול במידה ורוצים להשאיר רכב שם ולבצע את המסלול המעגלי הארוך)
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים