לישון
לינה באוהלים
משודרגים
שבחלקם
מזגן ומצעים
חמת גדר
לבלות
סיורים בשילוב
כלייזמרים
והצגות רחוב
במזכרת בתיה
חוה''מ פסח
לאכול
מסעדה יפה
עם מגוון מנות
בעיר העתיקה
נצרת
רוזמרי
לטייל
מסלול מדברי
ברכב שטח
במדבר יהודה
הפורח

טיול

טיול בקניון הקטן ובשמורת עין אווזים

מומלץ מפה
8.7
סוג: רגל
 

הקניון הנסתר

ליד כביש הצפון חבויה פנינת נוף המכונה הקניון הקטן של יפתח. הטיול מהקניון הקטן אל עין אווזים עובר בנוף מרהיב ובנופי צומח מגוונים, יער - פארק...
סוג: רגל
מקום: צומת ישע
אורך המסלול (ק"מ): כ- 5 ק"מ
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
**** בעקבות השינויים שעבר כביש 90 ב-2009 צפויים קשיים במציאת נקודת הסיום של המסלול. הצטיידו במפה וסיימו את המסלול בהתאם לנתונים בשטח ****

לפני תחילת הטיול יש להשאיר מכונית מאספת ליד שמורת עין אווזים.
הקניון הקטן של יפתח אינו קניון אמיתי שנוצר על-ידי נחל, אלא סדק קרסטי שתקרתו התמוטטה והותירה חריץ עמוק בסלע. כביש מספר 886, כביש הצפון, חוצה את הקניון, אבל מי שנוסע במהירות בכביש יתקשה להבחין בו, שכן הקניון צר וחבוי בתוך הצמחייה.
לקריאת תיאור המסלול המלא יש להירשם לאתר מפה
**** בעקבות השינויים שעבר כביש 90 ב-2009 צפויים קשיים במציאת נקודת הסיום של המסלול. הצטיידו במפה וסיימו את המסלול בהתאם לנתונים בשטח ****

לפני תחילת הטיול יש להשאיר מכונית מאספת ליד שמורת עין אווזים.
הקניון הקטן של יפתח אינו קניון אמיתי שנוצר על-ידי נחל, אלא סדק קרסטי שתקרתו התמוטטה והותירה חריץ עמוק בסלע. כביש מספר 886, כביש הצפון, חוצה את הקניון, אבל מי שנוסע במהירות בכביש יתקשה להבחין בו, שכן הקניון צר וחבוי בתוך הצמחייה.
הדרך אל הסדק המכונה קניון מתחילה בכביש מספר 886: בקצה מטע תפוחים מול סימון הק"מ ה- 66 מסתעף מערבה כביש שירות חקלאי 1 . כאן משאירים את המכונית והולכים כ-300 מ' דרומה לצד הכביש, עד למקום שבו מתחיל שביל מסומן כחול המוביל מזרחה (פנייה שמאלה) 2 . השביל חוצה גדר הניצבת בין הכביש ושטחי המרעה שממזרח לו, ומיד מגיע אל שפת הקניון הקטן. בשולי הסדק גדלים עצי אלון מצוי, על הסלעים יש צמחי מצוקים רבים, ומעבר לקניון בוהקים שדות מרעה בשלל פרחי אביב.
חוצים את הקניון בדילוגים זהירים מסלע לסלע. בסדקי הסלע נפוצים השרכים שרכרך ריחני ודנדנה רפואית והמטפסים זלזלת הקנוקנות וטמוס מצוי. לאחר חציית הקניון מגיעים אל אזור טרשי פתוח, שבולטים בו כתמי פריחה של צמחים חד-שנתיים - פשתה שעירה בוורוד, קחוון הגליל בלבן-צהוב, דמומית ארצישראלית באדום בוהק ותגית מצויה בצבע קרם. מסדקי הסלעים מציצים רקפות ונץ-חלב צרפתי, שפרחיו ככוכבים לבנים. כל הפרחים האלה ילוו אותנו בשטחים הפתוחים לאורך השביל.
הבחירה של כליל החורש
השביל מתפתל בתוך יער-פארק. כאן, במזרח הגליל, נפגשים כל מיני האלון של ארץ ישראל. אלון מצוי, אלון תבור ואלון התולע. מלבדם נפוצים כאן גם אגס סורי, אלה אטלנטית ועוד מינים של עצים.
לאחר כ-400 מ' השביל מגיע אל כביש שירות חקלאי 3 . פונים עם הסימון ימינה ומיד שמאלה, ואחרי עוד כ-50 מ' חוזרים ונכנסים אל תוך היער. השביל יורד-גולש בפיתולים דרך החורש, ולאחר כחצי קילומטר מגיע אל גדר בקר כפולה 4 . עוברים את גדר הבקר בזהירות. על מדרגה גבוה מצפון רואים את חוות הצאן של חנניה זוזוט. השביל מקיף את החווה, עובר בתוך בתה עשירה שבולטים בה שיחי לוטם, הלוטם השעיר בוורוד, הלוטם המרווני בלבן וכבר גולש אל תוך אחו פורח 5 . בכניסה לאחו ניצב אלון תולע ענקי שמזמין לנוח בצילו. לאחר המנוחה חוצים את האחו לאורכו, לכיוון צפון. שימו לב לקטני ארץ - יש כאן הרבה מינים של סחלבים ודבורניות. בקצה הצפוני של האחו נכנס השביל לתוך חורש מגוון, עשיר במטפסים 6 , ובמרחק נראים עצי כליל החורש, שפורחים בשלהבת ורודה צעקנית.
כליל החורש פורח בשפע עצום של פרחים, והוא יפה תמיד בעוצמת הפריחה שלו. עם זאת, רק כ-5% מהפרחים ייעשו לפרי. אם כך, לשם מה לגדל כל כך הרבה פרחים? האין זה בזבוז עצום של משאבים? מסתבר כי תופעה זאת אופיינית לעצים רבים, והבוטנאים מסבירים כי היא מאפשרת ברירת צאצאים על-ידי העץ: בשלב הזיווג אין לצמח יכולת בחירה של בן זוג - אין הנקבה יכולה לברר מי הוא הטוב שבזכרים על-ידי ראייה, מישוש והרחה. לאחר ההפריה העץ מעוניין להשקיע רק בצאצאים הטובים ביותר, והמדענים מניחים כי המספר הרב של הפרחים מאפשר לעץ לברור את הצאצאים הטובים ביותר שנוצרו מהזיווג: כליל החורש מייצר אלפי פרחים, הרבה יותר מאשר ביכולתו להביא לכלל הבשלה מלאה לאחר ההפריה. הפרחים מופרים באופן אקראי, ולאחר מכן העוברים הרבים מתחרים ביניהם על משאבי מזון מוגבלים. רק הפירות המכילים עוברים חיוניים במיוחד מצליחים לקבל את כל הדרוש להם עד להבשלת הזרעים, וכל שאר העוברים מופלים באכזריות על-ידי העץ בעודם באיבם. הדבר מונע בזבוז אנרגיה על פירות גדולים בעלי זרעים בעלי חיוניות ירודה. אם כן, הייצור של אלפי פרחים והפלת רובם בזמן הבשלת הפירות, משמש את הצמחים לבחירה עקיפה בבן הזוג; ואין זה בזבוז כלל, אלא שיטה יעילה שנוקטים הצמחים כדי לברור את הצאצאים המשובחים ביותר.
ועכשיו לנוף שונה לגמרי
אנחנו ממשיכים. השביל יורד בתלילות וצריך להיזהר. למרות התלילות כדאי להמשיך להסתכל סביב. החורש עשיר והפריחה שופעת. בסוף הירידה משתנה נוף הצומח לגמרי: החורש העשיר מתחלף בשטחי מרעה נרחבים וביניהם עצי שיזף מצוי בודדים.
ליד עץ השיזף הראשון יש שרידי חציבה בסלע. מעץ זה ממשיכים עוד כ-100 מ' אל נקודה שבה השביל גולש ימינה אל ואדי סמוך 7 . בערוץ הוואדי יש מספר מאורות המשמשות דרבנים ושועלים. בסוף ההליכה במורד הוואדי מגיעים אל גדר בקר. עוברים בשער שקבוע בה וכבר נכנסים אל שמורת עין אווזים 8 .
ליבה של השמורה הוא מעיין העתק קטן, האופייני למעיינות הנובעים בשולי עמק החולה. השמורה קטנה מאוד, אך יש בה צמחיית מים עשירה וכן קבוצה של עצי אלה אטלנטית גדולים ויפים, ובשוליה נשמר חלק מנוף הבראשית של מדרונות עמק החולה. בקיצור, מקום טוב למנוחה, ואולי מעט שוטטות, לפני שחוזרים למכונית שהשארנו בתחילת הטיול ליד השמורה.
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו

oamiram

oamiram
מושלם|5 11.03.12
טיול אביב מושלם. נוף החרמון המושלג, הרי הלבנון וכמובן רמת הגולן ונופי העמק והכל מטובל בפריחה נהדרת. לקראת סוף המסלול - הסימון לפעמים נעלם וצריך להיות ערניים. לא מומלץ לקראת סוף הקיץ - הליכה לא קטנה עשויה להיות בשדות קוצים.
אתר מפה מעדכן בקביעות שעות פתיחה וטווחי מחירים, אך תמיד מומלץ לבדוק מראש עם המקום.
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים