טיול פריחה בשמורת הר מירון

מומלץ מפה
8.7
סוג: רגל
1 הגדל תמונה
יקינטון במרון
הועלה על ידי meron16
2 הגדל תמונה
עץ זית ליד חורבת חממה
הועלה על ידי meron16
3 הגדל תמונה
עץ זית ליד חורבת חממה
הועלה על ידי meron16
4 הגדל תמונה
תצפית מהמרון
הועלה על ידי meron16
5 הגדל תמונה
סתוונית אוקטובר 2006
הועלה על ידי שיפרהל
6 הגדל תמונה
חלמוניות אוקטובר 2006
הועלה על ידי יחזקאל06
 

פורחים במרומים

בשמורה מיני פרחים רבים שחלקם ייחודיים לאזור זה, כל פרח ועונתו. בסתיו אפשר לצפות בפרחי החלמונית. באביב התפרחת הורודה של כליל החורש והתכולה של ורוניקה קרחת מקשטת את הנוף. במרץ-אפריל חובבי הסחלבים יוכלו להנות מכעשרים וחמישה מינים המצויים בשמורת הר מירון מתוך כ-30 הגדלים בישראל. אתרי סחלבים מומלצים במיוחד הם שביל ההר ו"סיבוב הקטלבים" ליד הכביש הראשי העולה אל ההר

סוג: רגל
מקום: הר מירון
אורך המסלול (ק"מ): 4 ק"מ
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
הטיפוס אל פיסגת הר מירון מתחיל בנסיעה בכביש 89 (נהריה-צפת). כ-2.5 ק"מ מדרום-מערב לצומת חירם 1 יורדים מהכביש ופונים מזרחה אל כביש העולה בהר. כקילומטר מדרום לפנייה נמצא חניון חורבת חממה 9 , שבו יסתיים הטיול שלנו, ובו משאירים מכונית אחת.
ממשיכים בנסיעה. הכביש עולה בהר ומתעקל אחרי קילומטר ימינה. כאן רואים בחורש הרבה עצי כליל החורש, הפורח בשיא האביב ב"להבה" ורודה. אם אתם נמנים עם אוהבי המינים הנדירים והיפים, תוכלו ליהנות כאן בסוף חודש אפריל מהפריחה התכולה של ורוניקה קרחת. באמצע אוקטובר עת הסתיו בשיא אונו אפשר לראות בשמורה את פרחי החלמונית.
הטיפוס אל פיסגת הר מירון מתחיל בנסיעה בכביש 89 (נהריה-צפת). כ-2.5 ק"מ מדרום-מערב לצומת חירם 1 יורדים מהכביש ופונים מזרחה אל כביש העולה בהר. כקילומטר מדרום לפנייה נמצא חניון חורבת חממה 9 , שבו יסתיים הטיול שלנו, ובו משאירים מכונית אחת.
ממשיכים בנסיעה. הכביש עולה בהר ומתעקל אחרי קילומטר ימינה. כאן רואים בחורש הרבה עצי כליל החורש, הפורח בשיא האביב ב"להבה" ורודה. אם אתם נמנים עם אוהבי המינים הנדירים והיפים, תוכלו ליהנות כאן בסוף חודש אפריל מהפריחה התכולה של ורוניקה קרחת. באמצע אוקטובר עת הסתיו בשיא אונו אפשר לראות בשמורה את פרחי החלמונית.
ורוניקה קרחת (ברוניקה קרחת) היא צמח רב-שנתי צפוני, שהגליל העליון הוא גבול תפוצתו הדרומי בעולם ומקום חיותו היחיד בארץ. בגוש הרי מירון יש כמה עשרות צמחים כאלה - עדות לייחודו של ההר שאקלימו קריר ולח. לכל אורך הכביש פורחים בצהוב עז שיחי אחירותם החורש, שניטעו כאן במיסגרת שיקום שולי הדרך העולה אל ההר.
לאחר כחצי קילומטר הכביש פונה חדות שמאלה. מעט אחר-כך הוא מתעקל שוב שמאלה ואז מתיישר. עיקול זה מכונה "סיבוב הקטלבים" בשל עצי הקטלב הרבים הגדלים לידו, והוא מציין שאנחנו קרובים מאוד אל הסחלבים:
החנו את הרכב בצד הכביש, ועלו אל השלוחה שמצפון לו 2 . כאן, בתוך חורש של עצי קטלב מצוי, נמצא אחד הריכוזים הגדולים בארץ של מינים ממשפחת הסחלביים. סחלב הגליל, סחלב איטלקי, סחלב אנטולי, סחלב פרפרני, ניאוטיניאה תמימה, סחלבן החורש, דבורנית גדולה, דבורנית הקטיפה, דבורנית כחלחלה, דבורנית צהובה, בן-חורש רחב-עלים, בן-סחלב צריפי ועוד.
אם חובבי סחלבים אתם וברצונכם לראות את כל מיני הסחלבים בפריחתם, עליכם לבוא לכאן פעמים אחדות במהלך השנה, כי המינים השונים פורחים ב"משמרות" מאמצע החורף עד ראשית הקיץ.
החורש הכובש
הכביש ממשיך לטפס בהר ומגיע אל חניון הפיסגה 3 . כאן מתחיל מסלול ההליכה. על הקרקע בשולי החניון גדל מקור-החסידה הרומאי - צמח בעל שושנות של עלים כהים גזורים פעמיים ופרחים סגולים, שפקעותיו טעימות למאכל. ליד החניון ניצב שלט עם מפת האזור ובסמוך לו ראשיתו של שביל הפיסגה (מסומן באדום). עולים בשביל ועד מהרה מגיעים אל מצפור צפת, המשקיף על המורדות המזרחיים של הר מירון. בשנת 1972 היתה שריפה גדולה במדרון המזרחי של ההר, ועד היום רואים את הענפים שנשרפו מזדקרים יבשים מעל העלווה הירוקה. ממרחק קל להבחין בין שני מיני האלון הנפוצים בהר - אלון מצוי, שהוא עץ ירוק עד וצבעו כהה, ואלון התולע, שהוא עץ נשיר חורף וצבעו בהיר יותר.
ממשיכים ללכת. בקרחות החורש שבהמשך השביל פורחות בסתיו חלמוניות (ריכוז גדול במיוחד של חלמוניות נמצא 30 מ' מצפון למצפור צפת), ובאביב פורח בהן סיפן התבואה. בתת היער בולטים שיחים נמוכים של עצבונית החורש, שפירותיה האדומים תלויים בצידו התחתון של גבעול דמוי עלה. "מסדרון העצים" שהשביל עובר בו מורכב בעיקר מעצי אלון מצוי ואלון תולע, ועימם אגס סורי, עוזרר קוצני, אלה ארצישראלית ושזיף הדוב. ליד העצים פורחת בלבן חספסנית הלבנון, שגדלה בארץ רק בגליל העליון, ובסמוך לה עוד מינים המיוחדים להר: נזמית מקווות, פטל לביד, מעריב משולשל, ארנריה נימית ואחרים.
אחרי כ-300 מ' מגיעים אל מצפור הלבנון. בעת התצפית על צפון-מזרח הגליל ועל דרום לבנון אפשר לראות היטב את ביטויה בשטח של שמירת הטבע: אזור דרום לבנון קרח כמעט לגמרי מעצים, ואילו הגליל מכוסה חורש צפוף. לפני יובל שנים היה גם הגליל קרח, אך שמירת הטבע איפשרה לחורש להתחדש. "הקו הירוק" מקבל כאן משמעות חדשה, מרשימה מאוד. ממשיכים עוד כחצי קילומטר ומגיעים אל גת חצובה 4 , שביקב שלה חיות סלמנדרות.
מסתבר שאין צורך לנסוע עד אנגקור-ואט בקמבודיה, או אל היכלי המאיה באמריקה התיכונה, כדי לעמוד על כוחו הכובש של הטבע: בתצלומי אוויר מראשית המאה ה-20 מופיע הר מירון, הירוק כל כך היום, עירום כמעט מעצים. והיום, בטיילנו בהר, אנו מופתעים למצוא בסבך החורש שרידים רבים של יישובים - טרסות, גתות, בתי בד וקירות של בתים. יישובים וחלקות שדה שניטשו נכבשים חיש קל בידי החורש, ולא חולפות אלא עשרות בודדות של שנים עד שהם נבלעים כליל במעבה החורש.
בשביל ההר
לאחר כ-500 מ' נפגש שביל הפיסגה עם שביל מסומן שחור 5 . ליד מיפגש השבילים יש ריכוז גדול של עצי שזיף הדוב שהוא מאבות הבר של השזיפים התרבותיים. רוב המטיילים מסתפקים בשביל הפיסגה וממשיכים ללכת בו אל חניון הפיסגה 3 . אנחנו דאגנו להשאיר מכונית בחניון חממה, ולכן נוכל ליהנות מהירידה בשביל המסומן שחור ("שביל ההר"), בתוך חורש מגוון עשיר בעצי קטלב מצוי, פרחים ומטפסים.
כ-400 מ' אחרי תחילת הירידה בשביל ההר מגיעים אל חורבת נריה - חורבה ובה שרידי קירות מאבני גוויל 6 . בחלקות הפתוחות גדלים סחלבים רבים וגם כלך מירוני, שהוא מין הצמח היחיד האנדמי (ייחודי) להר מירון. שביל ההר פונה שמאלה ויורד אל חלקה של ארזים 7 שנטעה הקרן הקיימת בשנות ה-1950, אולי משום שהיה שם מי שחשב שהארזים יוסיפו לשמורה משהו מהדרו של בית המקדש. בשולי חלקת הארזים גדלה אוכלוסייה גדולה של אגס סורי - אב הבר של האגס התרבותי - ויש, כמובן, גם סחלבים.
פגישה עם ספרופיט
השביל ממשיך לרדת. לאחר עוד כחצי קילומטר הוא עוזב את החורש ונכנס לבתה 8 . השיחים השולטים כאן הם סירה קוצנית ומרווה משולשת. בצד השביל גדל בשפע שנק החורש, שהוא הספרופיט היחיד בארץ.
ספרופיטים הם צמחים שאינם עושים פוטוסינתזה (לכן אין לשנק עלים ירוקים - הצמח סגלגל), אלא ניזונים מרקב של צמחים מתים. סחלבים רבים פורחים בבתה, וגם שני מיני הלוטם (לוטם מרווני בלבן ולוטם שעיר בוורוד). בהמשך הירידה חוזר השביל אל תוך חורש, עשיר בעצי כליל החורש וליבנה רפואי, ואחר-כך עובר ליד מעיין קטן (עין חממה) הנובע מתוך ניקבה חצובה שחיות בה סלמנדרות.
מהמעיין גולשים אל טרסות עם עצי זית זקנים, שביניהם מציצים עצי עוזרר אדום. העוזרר האדום הוא ספק עץ בר ספק עץ תרבות, והוא ייחודי בארץ לאזור הר מירון. אם תהיו כאן בסתיו, תוכלו ליהנות מפירותיו האדומים והטעימים מאוד. גלישה של כ-100 מ' בסך הכל, וכבר אנחנו מגיעים אל נקודת הסיום בחניון של חורבת חממה 9 . בזמן שהנהגים יוצאים להחזיר את המכונית שהושארה בחניון הפיסגה, תוכלו אתם לשוטט מעט בחורבת חממה הסמוכה. בשולי האתר בולט מיבנה בעל תיקרה קימרונית מהתקופה הערבית, ובחורש לידו יש שרידי מיבנים מהתקופה הביזנטית וגם גת חצובה ועצי זית זקנים המעידים על עברו של המקום.
הערה: אפשר לקצר את המסלול ולהסתפק בטיול בשביל הפיסגה של הר מירון (מנקודה 3 אל נקודה 5 ובחזרה). השביל יפה, וההליכה בו קלה ואינה מחייבת דאגה לרכב מאסף.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • sasmic

  sasmic
  מהנה ביותר|4 04.06.14
  אנחנו ביצענו את הטיל כחלק משביל ישראל ובמקום לרדת את ההר עלינו אותו. העלייה מאתגרת וקשה אולם יש מספר תצפיות מדהימות שמפצות על הקושי. מבבחינת הפריחה כנראה שהגענו מאוחר מידי (מאי) ולא ראינו יותר מידי מהפריחה.
 • meron16

  meron16
  הכל פורח|5 24.03.11
  וואו. נוף פנורמי, אין סוף פרחים וצבעים. הכל פורח ועדיין לא חם. לא לוותר על הירידה לחורבת חממה. שביל הפיסגה קצר יחסית ומספק תצפית נהדרת. ההליכה במסדרון העצים מהנה ומלאה בפריחה. והרידה גם היא מיוחדת, עם עצירה בקרחת הדשא לרגלי ארזי הלבנון ובסוף עצי הזית המרשימים.
 • liatoo

  liatoo
  יופי של מסלול למשפחות|5 02.03.08
  עשינו את המסלול לחרבת חממה עם ילדים בני 4-6 היה קסום. הפריחה רק מתחילה עכשיו.
 • nisimbarda

  nisimbarda
  מסלול קסום|5 19.11.07
  טיול ביער אגדות, קליל, במגמת ירידה. הכי כיף שיש. הרבה פינות עצירה נעימות. לרודפי החלמוניות, הן בשיאן...
 • goodlife

  goodlife
  יופי של פריחה|5 19.10.05
  מסלול מעגלי, לא קשה. יופי של פריחה של סתווניות וחלמוניות, נוף מדהים
 • orange1234

  orange1234
  מסלול חליפי- מהפסגה למירון|5 15.05.05
  בחניון הפסגה ניתן גם לבחור לרדת בשביל השחור (ששונה מהשביל השחור שמוליך לחניון חממה). הלכנו עם שני ילדים בני 4. תוך 3 שעות הגענו לישוב מירון. יש פריחה יפה, נוף יפה והיינו המטיילים היחידים בשביל זה למרות שהרבה טיילו באותה שבת. החסרון - צריך שני רכבים: אחד במירון והשני בחניון הפסגה עם זמן נסיעה של כ-10 דקות בין הנקודות, כי מקיפים את הר מירון.
 • r_mendel

  r_mendel
  אח, החלמוניות, החלמוניות|4 29.01.05
  לעצור בכל מקום ולעשות להן בוק (בחודש אוקטובר)
 • batami

  batami
  שביל הפסגה|5 06.11.04
  מסלול פריחה קלאסי. כדאי להגיע בעיקר באביב, אולם יפה בכל עונות השנה. נוף לכל הכיוונים - אפשר להצטייד במפה ולתרגל התמצאות בשטח. הטיול קל ומתאים למשפחות, כולל הירידה מההר, אולם מחייב מתנדב שירד עם הרכב
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים