1 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
2 הגדל תמונה
הכניסה
הועלה על ידי goodlife
3 הגדל תמונה
מים ביובל שבכניסה ! 2.2.10
הועלה על ידי goodlife
4 הגדל תמונה
וגם כלניות 2.2.10
הועלה על ידי goodlife
5 הגדל תמונה
מרבדים 2.2.10
הועלה על ידי goodlife
6 הגדל תמונה
מרבד בגבעה 2.2.10
הועלה על ידי goodlife
7 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
8 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
 

רק רקפות

אין כמו רקפות לחן וליופי. הפרח הכפוף בעדינות, העלים המצוירים שצורתם מושלמת, הצבעים הרכים המגוונים. בקיצור - הכל. ליד קיבוץ גלעד פורח שטיח רקפות ששום יד אדם לא היתה יכולה ליצור כמותו. רקפות ורק רקפות למלוא כל היער. תחילת המסלול בחניון מוסדר עם כמה שולחנות פיקנייק מתחת לעצי אורן, בעונת הפריחה יש פה גם כמה דוכנים למכירת אוכל ושתייה.

סוג: רגל, מתאים לילדים, רכב רגיל
מקום: ליד גלעד
אורך המסלול (ק"מ): כקילומטר
משך הטיול: עד שעתיים
תיאור המסלול
קיבוץ גלעד (אבן יצחק) שוכן ברמת מנשה. כדי להגיע אליו פונים במחלף אליקים 1 אל כביש מספר 672 ונוסעים דרומה בין הגבעות המתונות של החבל. במהלך הנסיעה כדאי לשים לב לכתמי הפריחה המקשטים את הנוף באביב המוקדם.
קיבוץ גלעד (אבן יצחק) שוכן ברמת מנשה. כדי להגיע אליו פונים במחלף אליקים 1 אל כביש מספר 672 ונוסעים דרומה בין הגבעות המתונות של החבל. במהלך הנסיעה כדאי לשים לב לכתמי הפריחה המקשטים את הנוף באביב המוקדם.
אחרי נסיעה של כ-11 ק"מ מגיעים אל חניון גבעת הרקפות 2 , שנמצא ממערב לכביש. במקום מגרש חניה קטן (עמוס בימי שבת), ולידו חורשת אורנים ובה שולחנות פיקניק אחדים. גבעת הרקפות נמצאת ממזרח לכביש, במרחק של כ-200 מ' מהחניון. חוצים את הכביש, עוברים ליד שלט המכוון אל גבעת הרקפות, חוצים גשרון עץ הנטוי מעל פלג'ון סמלי, וכבר מגיעים אל גבעה מיוערת אורנים ובה המון רקפות 3 .
הרקפת והתנועה הציונית
הציונות, שעשתה רע לרבים מצמחי הבר, עשתה רק טוב לרקפות. מתברר כי חורשות האורן הרבות, שנטעה הקרן הקיימת במאה ה-20, מיטיבות עם הרקפת המצויה: הרקפת צומחת להפליא בצל האורנים, ומכיוון שרוב הצמחים מתקשים לגדול שם, משתלטות הרקפות על שטחים נרחבים בחורשות האורנים ויוצרות בהן מרבדים מרהיבים. בית הגידול הראשוני של הרקפת הוא חגווי הסלע - בית גידול דל שהתחרות בו מעטה. ייתכן כי העמידות היחסית של הרקפת לתנאי סביבה גרועים מחד גיסא, ומיעוט הצמחים שגדלים תחת האורנים מאידך גיסא, הם שהפכו את חורשות האורנים למקום מתאים במיוחד לרקפת. כך "כבשו" הרקפות את החורשות, שהן בית גידול מלאכותי, מעשה ידי אדם.
הטיול בגבעת הרקפות (המקום ידוע גם בשם יער הרקפות) פשוט מאוד וקל מאוד: עולים בשביל הטבעתי שסללו ילדי גלעד ופשוט סובבים את הגבעה. השביל עולה אל צידה הגבוה של הגבעה, יורד בקצה הרחוק שלה וחוזר בין החורשה לשדה אל נקודת המוצא. בחלק העליון של הגבעה פורחים באביב צמחים רבים, ובהם צבעוני ההרים, עירית גדולה ועיריוני צהוב.
בסוף הטיול בגבעת הרקפות כדאי להמשיך לטייל בחורשות באזור. ריכוז גדול ויפה של צבעונים וסחלבים יש ביער יופ וסטרוויל 4 , שנמצא מעט מצפון לגבעת הרקפות. כדי להגיע לשם נוסעים מחניון גבעת הרקפות לכיוון מחלף אליקים (צפונה), ואחרי כ-300 מ' פונים ימינה אל דרך העפר הראשונה ושמאלה בפנייה הראשונה. הדרך עולה אל תוך חורשה נטועה דלילה, שיש בה ריכוז גדול ויפה של צבעונים. את הפיקניק אפשר לעשות בחניון יופ וסטרוויל, הסמוך ליער מצפון. יש בו מתקני פיקניק, לוח זיכרון, וכן, גם המון פרחים.
כדאי לדעת
הטיול מומלץ בין דצמבר לאפריל. שיא הפריחה מסוף ינואר עד סוף מרץ.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yoavbp

  yoavbp
  מתחת לסלע צומחת רקפת|4 05.01.14
  בימים אלה מתחילה פריחת הרקפות במקום. מסלול קליל של 600 מ' בלבד במעלה הגבעה (המסלול מסודר ומסומן עם חבלים), בצידי המסלול ניתן לראות שלל רקפות. טיול חביב למשפחות עם ילדים קטנים ומומלץ לשלבו עם אטרקציה נוספת כי הסיור במקום מסתיים תוך חצי שעה לכל היותר. בסמוך יש מעין אוהל ובו מכינים אוכל דרוזי מצוין.
 • peereran

  peereran
  מומלץ בחום|5 11.02.12
  עכשיו זה הזמן להגיע למקום. מרבד רקפות מדהים ביופיו.
 • asarfaty

  asarfaty
  גם בסוף דצמבר יש מעט רקפות|5 25.12.11
  היינו בחנוכה. ריק ממטיילים. מעט רקפות אבל יפיפיות, ועוד פרחים אחרים. הנוף משגע. המסלול קליל. כיף.
 • dorbendov

  dorbendov
  רק רקפות|5 16.04.11
  מומלץ באזור מרץ, היינו עכשיו, תחילת אפריל, יש רקפות אבל רק במעלה הגבעה, לא מדהים כמו במרץ. עדיין הנוף באזור, הפרות באחו מהמם.
 • goodlife

  goodlife
  זמן הרקפת|5 02.02.10
  זה הזמן לצאת לשעתיים בטבע, רצוי באמצע שבוע שלא עמוס. מרבדים מדהימים של רקפות בגבעת הקרקפות וגם קצת כלניות. לאורך הדרך מצומת אליקים גם ריכוזים של רקפות בצל העצים שלצד הדרך. נחל תנינים ויובליו מובילים מיים זורמים - אך איזה כיף...רוצו ואל תחמיצו ! זה הזמן. זמן הרקפת !
 • pumi

  pumi
  YYY כמה רקפות YYY|5 30.01.10
  הינו בגבעה היום, שבת אחרונה של ינואר 2010. כצפוי היו המון מטיילים למרות האובך הכבד, לקח זמן עד שמצאנו חנייה אבל היה שווה. הגענו מירושלים בסביבות 12:00, הטיול קליל ביותר, מעגלי ושווה את הנסיעה הלא קצרה הזו. מומלץ ביותר!
 • ציפורשיר

  ציפורשיר
  מרץ ועדיין פורח|5 06.03.08
  בקרנו במקום אתמול והיה מקסים. כדאי להגיע באמצע השבוע כשפחות עמוס, למרות שהיה טיול של ילדי בית ספר מלאי אנרגיות אך חביבים. מדרום מזרח לגבעה יש שטח ענק מגודר לרעיית בקר ומלא בכלניות. אנחנו גם נהנו מלהקת בזים אדומים - למיטב ידיעתנו - שהגיעו לשדה לארוחת בוקר - מחזה מרשים.
 • suzndan

  suzndan
  איפה הרקפות?|3 16.12.07
  היינו היום שם, יום א'' 16 דצמ. לפי ההמלצה באתר. עדיין כנראה מוקדם. פרח פה פרח שם. כנראה צריך לחכות עוד שבועיים. אין מה למהר!
 • batami

  batami
  מסלול למיטיבי שבת|4 20.06.06
  המסלול יפיפה בעונת פריחת הרקפות, אולם מלא במטיילים עד אפס מקום. אלו חונים בחניון האוטובוסים מצידה השני של הגבעה. למוכנים ללכת מעט יותר, במעלה נחל ספלול יש נביעה מקסימה, ולאחריה גבעה עמוסת רקפות - לא פחות יפה, אולם פחות מטויילת.
 • אגוזי

  אגוזי
  קל ונחמד|5 16.02.06
  אכן קל ונחמד ותודה ל"טיולי פרחים" של מפה, דרכו הגעתי לשם. למרות הכל צומחים ופורחים פה ושם עוד מינים יפים.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים