היסטוריה התיישבותית ארוכת שנים בהרי ירושלים הטביעה בהם את חותמה. כאן תטפסו על טרסות חקלאיות נטושות ומרשימות, תעברו בתוך מים קרירים בנקבותיו החצובות של עין חנדק ותבקרו במנזר יוחנן במדבר המטופח והשליו. והכל בינות לעצי זית ושקד, מוקפים באוויר הרים צלול כיין. וגם יין יש פה, שמכינים הנזירים

סוג: רגל
מקום: ליד אבן ספיר
אורך המסלול (ק"מ): כ- 3.5
משך הטיול: 2 - 4 שעות
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים על כביש 386 היפה מעין כרם לכיוון בר גיורא, בתוך ערוץ נחל שורק. בק"מ ה-13 פונים צפונה (ימינה), עם השילוט לסטף, ונכנסים לחניון התחתון של הסטף.
נחל שורק
החניון שאליו הגעתם 1 יושב בין עצי זית עתיקים, בערוצו של נחל שורק. מתחילים את המסלול בדרך עפר המסומנת בירוק ובסימון שביל ישראל. הדרך מתנהלת במתינות במעלה הנחל, בכיוון כללי צפון. מימינכם תראו מעת לעת ארובות מתכת, ומתחת לכם יעלה זמזום קבוע – זו מנהרת הביוב של ירושלים, העוברת כאן מתחת לאדמה, עד למכון הטיהור הגדול שבמורד נחל שורק. לאחר כקילומטר הופכת הדרך הרחבה לשביל ומתעקלת דרומה (ימינה) 2 .
איך מגיעים: נוסעים על כביש 386 היפה מעין כרם לכיוון בר גיורא, בתוך ערוץ נחל שורק. בק"מ ה-13 פונים צפונה (ימינה), עם השילוט לסטף, ונכנסים לחניון התחתון של הסטף.
נחל שורק
החניון שאליו הגעתם 1 יושב בין עצי זית עתיקים, בערוצו של נחל שורק. מתחילים את המסלול בדרך עפר המסומנת בירוק ובסימון שביל ישראל. הדרך מתנהלת במתינות במעלה הנחל, בכיוון כללי צפון. מימינכם תראו מעת לעת ארובות מתכת, ומתחת לכם יעלה זמזום קבוע – זו מנהרת הביוב של ירושלים, העוברת כאן מתחת לאדמה, עד למכון הטיהור הגדול שבמורד נחל שורק. לאחר כקילומטר הופכת הדרך הרחבה לשביל ומתעקלת דרומה (ימינה) 2 .
ואדי יוסוף
ממשיכים עם הסימון הירוק וסימון שביל ישראל לתוך חורשת אורנים, עוברים בתוך מעביר מים, מתחת לכביש 386, ומתחילים לטפס מתונות על גבי טרסות במעלה "ואדי יוסוף". השביל יביא אתכם, אחרי כ-400 מטר, לקיר אבני גזית ענקי, עשרה מטרים גובהו, שיש המכנים אותו הכותל המערבי 3 . אלא שבמקום לתמוך ביהודים מאמינים, תומך הקיר בטרסה הגדולה שבראשו, אשר שימשה בעבר לגידולי שלחין, תוך שימוש במימיו של עין חנדק.
עין חנדק
עוקפים את הקיר בשביל שמשמאלו וממשיכים דרומה כ-300 מטר נוספים, עד עין חנדק 4 . המעיין, הנובע בכל ימות השנה, הוא מהיפים והגדולים שבהרי ירושלים. עין אל-חנדק (מעיין השוחה או החפירה) נקרא כך על שם שתי נקבותיו החפורות והארוכות במיוחד, המזרימות את מימיו לבריכת אגירה מאורכת. דווקא הנקבה הדרומית, הארוכה מבין השתיים (כ-53 מטר), סגורה לביקורים.
נכנסים למים
יורדים במדרגות לבריכת האיגום הגדולה שעץ תאנה מצל עליה. מחליפים לבגד נוח לכניסה למים, ונזהרים מצרעות ודבורים רבים שמזמזמים סביב בלהט. מדליקים את הפנס ונכנסים לנקבה הראשונה משמאל. מטרים ספורים מהכניסה עוברים על פני סכר מלאכותי, שהעלה את מפלס המים ועזר "להרוויח" גובה בהובלתם לחלקות המעובדות. גובה המים בנקבה הוא כמטר, וגובהה של הנקבה כולה כשני מטרים. מיד אחרי הסכר מתפצלת הנקבה לשתי זרועות. בוחרים בזרוע הימנית, נכנסים באומץ לתוך המים הקרים, וצועדים בנקבה כ-30 מטר עד סופה. מכאן חוזרים אחורה ויוצאים מהפתח שדרכו נכנסתם. כאן יש כמה ספסלי פיקניק, שאפשר לעצור בהם לרגיעה קלה.
אבן ספיר
לאחר הביקור במעיין, עוזבים את השביל המסומן ועולים עם שביל היוצא מערבה וימינה, לעבר שני עמודי אבן 5 . עולים על השביל שנמצא מספר מטרים מעל לעמודים וממשיך צפונה. השביל במהרה הופך לכביש ולאחר צעידה של כ-500 מטר על הכביש מגיעים אל הלולים של מושב אבן ספיר, שהם כבר מעין מפעלים קטנים. מעט אחרי הלולים פונים ימינה לכביש משובש, עם שילוט למנזר יוחנן במדבר. אחרי כ-200 מטר נוספים תגיעו לשער המנזר 6 , שאפשר לעבור בו בכל יום בין 09:00 ל-17:00, מלבד ביום ראשון.
מנזר יוחנן במדבר
מנזר יוחנן במדבר שייך למסדר הפרנציסקני. אגדה נוצרית מספרת שכאן בדיוק, בתוך מערה סודית, הוסתר יוחנן המטביל, איש עין כרם, מפני חייליו של הורדוס, וכאן גם התבודד במשך שנים רבות בטרם יצא להטביל את ישו במי הירדן. במאה השישית לספירה נבנה במקום מנזר, ובמאה ה-12 הגיעו אליו הצלבנים. המנזר אוכלס מחדש רק לפני כ-80 שנה, וכיום מתנדבים בו שמונה נזירים. מוכרים פה יין דבש, חומץ מתובל ויין מנגו – כולם מתוצרת מקומית. לכל ליטר יין מוסיפים הנזירים 400 גרם דבש, ואת היינות הם מניחים לתסוס שנה בחבית עץ. חומת אבן מקיפה את המנזר, ובחלקו הפנימי בנויות טרסות מטופחות של ירקות ועצי פרי. מעט מתחת לו נובע עין אל-ח'ביס. מימיו של המעיין הקטן הזה זורמים לבריכת איגום יפה, שגרם מדרגות ארוך ותלול מוביל אליה.
ירידה חזרה לכביש 386
יוצאים בחזרה משער המנזר, פוסעים מערבה במעלה הכביש המשובש, וכעבור כ-100 מטר פונים שמאלה (צפונה) לשביל רחב. השביל מתפתל בין טרסות ויורד בתלילות אל כביש 386, ממש מול חניון הסטף התחתון 1 . היזהרו מאוד כשאתם חוצים את הכביש. גם פיתוליו וגם הראות הלקויה בו אינם מפריעים לרבים לנהוג בו בפראות.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yos1410

  yos1410
  טיול נחמד לשבת|4 16.11.13
  מסלול נחמד וקל מאוד, מתאים לכל הגיליים. המים בעין חנדק נראים מעט מעופשים. מנזר יוחנן במדבר מקום מאוד נחמד לביקור. סך הכל טיול שאורך שעתיים וחצי.
 • rini97

  rini97
  עין חנדק|4 18.08.12
  נכון להיום ,מים קרים נעימים .מצאנו את עצמנו לבד 4 זוגות עם ילדים היה כייף !!
 • odedgutman

  odedgutman
  מסלול נחמד וקליל|3 29.10.11
  המים בעין חינדק לא נראו ראויים לרחצה, נהננו להכנס למנזר יוחנן במדבר - מעיין עין אל ח'ביס.
 • odedcn

  odedcn
  מים מעופשים|3 30.05.11
  נכון לשבת, המים בעין חנדק מעופשים
 • yoavbp

  yoavbp
  זה הזמן לצאת - הכל פורח|5 24.04.10
  מסלול כייפי רווי במרבדי פרחים לכל אורכו (פרגים, דם המכבים, חצבים, לוע הארי ועוד) ריחות של פריחה מסביב, אויר הרים צלול כיין ובסוף הבונוס - שתי נקבות מלאות במים צוננים. לא יכול להיות רע.. זאת התקופה לצאת שהכל פורח מסביב. לגבי הניקיון - לא כ"כ נורא כמו שכתבו קודמיי אבל בהחלט טעון שיפור וזה כמובן תלוי בכולנו המטיילים. הילדים בני ה- 6 עשו את המסלול בקלילות. מומלץ לצאת למסלול מוקדם כדי לא להיכנס לשעות החמות.
 • goodlife

  goodlife
  חבל שלא שומרים על הנקיון|3 01.10.09
  חניון הסטף היה עמוס בלכלוך, הקטע ממנו עד חציית הכביש קצת מסריח מצינור הביוב של ירושלייים, העליה בנחל לכיוון עין חנדק הייתה קצת לא נעימה מריבוי שאריות מגבונים ונייר טואלט. המיים בעין חנדק לא כ"כ נקיים (אבל נכנסנו). הביקור במנזר סתמי. לא נורא.
 • חיפושתמידי

  חיפושתמידי
  בחורף לא כ"כ אטרקטיבי|4 10.02.07
  ללא הטבילה במים
 • ronl

  ronl
  טיול משפחות מהנה|4 14.10.06
  טיול משפחות קליל - רק צריך לא ללכת לאיבוד בדרך . בחזרה מעין חנדק עולים ימינה (שמאלה כאמור יוביל ליד קנדי) ולא לעבור בין העמודים אלא בשביל שנמצא מספר מטרים מעליהם (סיום השביל ברחוב היהלום באבן ספיר). למנזר פנו ברחוב ברק (יש שילוט מסודר), יורדים ועוברים את מסעדת אלמורה (סגורה בשבת)- המנזר בקצה הכביש למטה. על דלת המנזר פתק "הכניסה מותרת לבעל אישור מחברת טירות או ממנזרי הנוצרים בלבד". לא היה לנו אישור ולא נכנסנו וחבל. מהמנזר תצפית להר שממול ובו מסלול הסטף (וגם לאוטו שהשארנו בתחילת המסלול). סגרנו את המעגל בירידה זהירה דרך הטרסות שלימין ממנזר לאחר יותר מ-3 שעות טיול מהנה.
 • tamirmel

  tamirmel
  כיף של טיול|4 10.10.06
  עשינו את הטיול המעגלי ביום חופש בסוכות. למרות שבנקבות היו הרבה אנשים נכנסנו לשתיהן ונהנינו מהמים העמוקים הקרים והנקיים!!!! הכיוון לעבר המנזר דרך העמודים מטעה .הדרך למטה מהמנזר לא ברורה אין שום סימון ונאלצנו לאלתר את דרכנו חזרה לאוטו-באין שבילים..... למרות זאת הטיול היה חוויתי לא הרגשנו בחום למרות היום החם שהיה-מומלץ.
 • עדית36

  עדית36
  המסלול המעגלי- ארוך ולא מוצל|3 16.05.06
  גם הנוף- יש יפים ממנו. אבל בעין חינדק שתי ניקבות נהדרות, והמנזר מקסים. מומלץ לעשות את הדרך חד כיוונית מלמעלה למטה, ולא הפוך. המעגלי לא קל, אבל הילדים (שניים בני 7) נהנו. כמו כן, שביל הירידה מהמנזר , המתואר בהסבר, לא ברור, אנחנו טעינו ובחרנו שביל אחר.
- 1
עוד טיולים מומלצים
פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד


עוד טיולים