מלך המעיינות

על שרידי הכפר הערבי הנטוש סטף, כשהיא מתבססת על נתוניו הטבעיים של המקום ועל החקלאות שפותחה כאן במשך מאות בשנים, הקימה הקרן הקיימת לישראל מפעל שחזור מוצלח במיוחד של חקלאות הררית קדומה, עם טרסות, בוסתני פירות בטעם של פעם, מערכת תעלות, בריכות אגירה ושני מעיינות נקבה יפים ואיתנים

סוג: רגל, מתאים לילדים
מקום: ליד אבן ספיר
אורך המסלול (ק"מ): כ- 1.5
משך הטיול: עד שעתיים
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים על כביש 1 (תל אביב-ירושלים) ויורדים במחלף הראל דרומה לכביש 3965, עם השילוט לצובה ועין כרם. לאחר כשלושה ק"מ, בכיכר, ממשיכים ישר עם השילוט לסטף. חולפים על פני החנייה העליונה של הסטף, ומתפתלים עם הכביש הצר עד החנייה התיכונה.
מעיינות ובריכות אגירה
עוזבים את החנייה התיכונה 1 , יורדים עם הכביש לכיוון צפון-מזרח, ממשיכים בו עד סופו ועוקבים אחר השילוט למעיין. צעידה של כ-100 מטר תוביל אתכם לבריכת האגירה הגדולה והיפה של עין סטף, שבערבית נקרא עין אל-בלד (מעיין הכפר) 2 . במפלס שמעל בריכת האגירה פעור פתח קטן בצלע ההר, המוביל למקור הנביעה. אפשר להדליק פנסים ולהמשיך מכאן בזחילה בתוך הנקבה, שתסתיים כחמש דקות מאוחר יותר, כשתגיחו ממפלס בריכת האגירה.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 1 (תל אביב-ירושלים) ויורדים במחלף הראל דרומה לכביש 3965, עם השילוט לצובה ועין כרם. לאחר כשלושה ק"מ, בכיכר, ממשיכים ישר עם השילוט לסטף. חולפים על פני החנייה העליונה של הסטף, ומתפתלים עם הכביש הצר עד החנייה התיכונה.
מעיינות ובריכות אגירה
עוזבים את החנייה התיכונה 1 , יורדים עם הכביש לכיוון צפון-מזרח, ממשיכים בו עד סופו ועוקבים אחר השילוט למעיין. צעידה של כ-100 מטר תוביל אתכם לבריכת האגירה הגדולה והיפה של עין סטף, שבערבית נקרא עין אל-בלד (מעיין הכפר) 2 . במפלס שמעל בריכת האגירה פעור פתח קטן בצלע ההר, המוביל למקור הנביעה. אפשר להדליק פנסים ולהמשיך מכאן בזחילה בתוך הנקבה, שתסתיים כחמש דקות מאוחר יותר, כשתגיחו ממפלס בריכת האגירה.
הבריכה אוגרת את המים המגיעים מהנביעה, שזרימתם איתנה אך מועטה. בעבר, כאשר הייתה בריכת האגירה מתמלאת, נהגו לפתוח את המגופים ולהזרים את המים בתעלות לטרסות השונות. כל בעל טרסה היה מקבל מים לחלקתו, בהתאם לגובה המים בבריכה, כפי שנמדד בעזרת ענף קנה מצוי, שנקרא "קנה מידה". לצד בריכת האגירה גדל עץ מַיִש דרומי קשיש, שעליו שעירים, משוננים וא-סימטריים, וצידם התחתון בהיר מצידם העליון. המוסלמים מאמינים כי המיש הוא סגולה להברחת שדים, ולכן הוא נפוץ ליד בתים, מעיינות ושאר מקומות הזקוקים להגנה.
מבריכת האגירה יורדים במדרגות דרומה. לאחר כ-100 מטר מגיעים לפיצול שבילים. בוחרים בשביל הפונה שמאלה, לכיוון עין ביכורה. השביל עובר מעל מערכת משוחזרת של טרסות מטופחות ומושקות 3 , המנצלות היטב את נתוני ההר: מדרון קשה לעיבוד, סחף של אדמת ההרים הטובה לחקלאות והצורך בניצול מקסימלי של מי המעיינות. המדרגות החקלאיות (טרסות) הללו, שבנו הפלאחים בני המקום, מיתנו את המדרון, יצרו משטחים נוחים לעיבוד ומנעו מהגשם לסחוף את הקרקע. התעלות הראשיות והמשניות, שהובילו את מי מעיינות הסטף והשקו את הגידולים בעבר, עושות זאת גם היום. החלקות המשוחזרות מטופלות בטכניקות של חקלאות מסורתית שכמעט עברו מן העולם, והצמחים שנשתלו בהן מאפיינים את החקלאות המסורתית בארץ ישראל. בערוגות גדלים ירקות וצמחי תבלין, עצי פרי וצמחי מרפא. קק"ל מחכירה את חלקות השלחין שבאתר לירושלמים חובבי גננות, המגדלים כאן ירקות ופרחים.
כ-200 מטר אחרי פיצול השבילים מגיעים לבריכת האגירה של עין ביכורה (עין שארקיה) 4 . ביכורה היה יישוב יהודי שהוקם כאן ב-1949 - ניסיון שלא עלה יפה ותם במהרה. כמו בעין סטף, גם כאן יוצאת מנהרה המובילה מים מהנביעה לבריכת האגירה. מצידה המזרחי (ימני) של הבריכה יורדות מדרגות, המובילות למחילה שאורכה כ-15 מטר. חשוך כאן וצריך פנסים, אבל לפחות לא זוחלים. בקצה השני של המחילה יש מערה גדולה וחצובה עם נטיפים קטנים, שמתוכה נובעים מי עין ביכורה, וממנה הם זורמים לבריכה דרך תעלות ניקוז.
מעין ביכורה עולה צפונה שביל מסומן ירוק, עם שילוט לשביל השומרות. בדרך חוצים עוד מערכת של טרסות חקלאיות, שמגדלים בהן גפנים, תאנים, זיתים ותפוחים. אנשי קק"ל הביאו לכאן זנים רבים של עצי פרי, שהיו בשימוש בעבר והוחלפו עם הזמן בזנים מודרניים ועתירי יבול. אם אתם מתגעגעים לפירות בטעם של פעם – כדאי לכם לשוטט כאן בקיץ ובתחילת הסתיו, ולתור אחר פירות בשלים. התאנים כאן מתוקות במיוחד. לאחר כ-200 מטר בשביל היפה מגיעים לפיצול שבילים 5 . בוחרים בזה הפונה לכיוון דרום-מערב (שמאלה) ומסומן בסימון שביל ישראל. הדרך לעין סטף 2 עוברת בין קירות הבתים של הכפר הערבי הנטוש, ומהמעיין חוזרים באותה דרך שהגעתם (לכיוון דרום-מערב), עד החנייה התיכונה 1 .


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
( 13 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • averan45

  averan45
  מקום מקסים|4 04.09.14
  בשבת שעברה הגענו לכניסה העליונה (היכן שממוקם הבית קפה) וירדנו רגלית עד הבריכה. משם עלינו חזרה דרך יער חמוד. למרות שהיה חם מאד למעט התחלת המסלול שרובה בשמש היה נעים מאד. את המסלול עשינו עם ילדים בגילאים 8-11 ללא קושי.
 • michalstahl2

  michalstahl2
  כיף וקל|5 28.08.12
  היינו עם ילדה בת שנתיים ועוד אחת במנשא, היה קל, מוצל ונעים, הבריכות היו מלוכלכות למדי, לא נכנסנו, אך נרטבנו בנקבות והיה נהדר.
 • sasmic

  sasmic
  מעולה למשפחות|4 22.01.11
  מסלול קליל שמתאים מאוד למשפחות, טיילנו מספר משפחות עם ילדים מגיל 3 עד 6 וכולם הלכו את המסלול בקלות. אין ספק שהניקבה הראשונה מהווה אטרקציה, הניקבה השנייה חסומה לאחר הליכה של 10 מטרים. בסה"כ בהחלט נחמד למרות הפקקים ביציאה מהסטף בכלל החבר'ה שחונים בצידי הדרך ומונעים נסיעה דו סיטרית.
 • sigsag

  sigsag
  טיול ירוק ומרענן|5 26.09.10
  טיילנו שתי משפחות עם ילדים עד גיל 8 והיה פשוט מדליק. הילדים רצו בשבילים, נכנסו ייצאו מהנקבה המרעננת וטבלו רגליים במים הקרירים. פינות מוצלות ומסלול מסודר. הטרסות, הגפנים, החרוב המצוי והצמחיה הייחודית עשו לנו יופי של בילוי. השבילים היו מלאים במשפחות אבל לא עמוסים.
 • briza

  briza
  פנינה|5 30.06.10
  הסטף, על מעיינותיו ובוסתניו והנוף המרהיב, יפה בכל מסלול, קצר או ארוך. המסלול המוצע מציע את תמצית המקום אבל זו רק טעימה ומבוא להרבה מסלולים מקסימים שיש באיזור. לקחת בחשבון שבשבתות/חגים החניונים עמוסים לעייפה ופקוקים. כדאי להגיע בשעות בין ערביים.
 • goodlife

  goodlife
  נוף יפיפה|5 01.10.09
  1.10 - ביקור ביום חול. הייתה פעילות של טיפול והשקייה וזכינו להסברים מרתקים. גם חזינו בתהליך ההשקיה - פתיחת וסגירת נתיבים למיים, הצפה וכד'. הכניסה חנקבת עין ביכורה נחמדה ומענינת - לא לשכוח להביא פנס ! האתר היה נקי ומסודר !
 • עזיז

  עזיז
  מדרגות לעמלקים|3 24.10.08
  חבל ,חבל, המקום מקסים, מענין וכו' אבל,,,מי שבנה את המדרגות עשה עבודה חפיף!! זה לא מתאים לאנשים עם רגישות בגב וכדו' , יש סטנדרט לגובה מדרגה ,גם במסלול טיול[ראה שמורות טבע למיניהן,,,] כאן מישהו "קיצר" את העבודה ויצא חפיף וחבל!
 • avivlev

  avivlev
  קצר וקליל לילדים קטנים|4 21.10.08
  מקום יפה (יופי ירושלמי הררי קלאסי) ומתאים בדיוק לילדים קטנים שמוצאים בכל שביל ובריכה עולם שלם ולהורים שמחפשים משהוא קליל.. ביקרנו בסתיו (סוף אוק'). היה נחמד וקליל מכל הבחינות. היינו עם זוג נוסף ולשנינו יש ילדים קטנים (3.5 ו 2.5) ושתיהן נהנו מהמדרגות ומהנקבות. האזור הינו צומת של מסלולים כך שלכל מי שמעוניין להמשיך יש מבחר של אפשרויות.
 • shtokman

  shtokman
  קצר ולעניין|5 01.10.08
  באמת מקום יפה. אנחנו לא אוהבים מקומות קשים להליכה בגלל הילדים - מקום זה היה ממש תפור עלינו! אל תשכחו פנס, למרות שכניסה למקומות חשוכים ממש לא חובה, אך מומלץ.
 • eliko421

  eliko421
  טיול מקסים במרכז|5 24.05.07
  לרדת עם הרכב עד לחניון התחתון - ממצה את הטיול במעיינות (מתאים לילדים קטנים). מקום אידיאלי לפיקניק (היינו בשבועות - לא היה צפוף מידי). אופציית הירידה למטה, לנחל שורק, כוללת הרבה מדרגות ולמרות שזו ירידה, לא בטוח שזוהי האופציה הקלה, גם למבוגרים. עדיף לעלות לאט, לראות שוב את המסלול עד למעלה. עדיף להגיע מוקדם, כי אחרי 11:00 בערך, כבר יש הרבה מכוניות (והכביש צר)
- 1
עוד טיולים מומלצים
פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד


עוד טיולים