מאחורי מבנה תמים אחד ברחוב לוטוס, חיפה, מסתתר לו שביל העובר בתוך ערוץ נחל ירוק ונהדר. מהר מאוד מתנתק השביל מהמולת העיר, ויורד, דרך חורש צפוף ומרשים, לעבר מעיינות שופעים, שרידים ארכיאולוגיים מהמאה ה-13, טרסות חקלאיות נטושות, מערות ובוסתן מתקופת המנדט

סוג: רגל
מקום: לוטוס 12, חיפה
אורך המסלול (ק"מ): כ- 2
משך הטיול: עד שעתיים
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: נוסעים על שדרות מוריה (כביש 672, הציר הראשי בראש רכס הכרמל בחיפה). ליד מרכז הכרמל פונים מערבה (שמאלה לבאים מדרום) ברחוב וולפסון, לעבר שכונת כבביר. בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב לוטוס ומחפשים חנייה לאורך הרחוב.
שיחים ותבלינים בדרך לנחל
יוצאים למסלול מעל אולם הספורט שברחוב לוטוס 12 1 . יורדים במדרגות אל מתחת לאולם הספורט של בית ספר הרצל, עוקפים אותו מימין ועורכים היכרות עם הסימון השחור שיילווה אתכם לאורך כל השביל. בתחילתו יורד השביל בתלילות מערבה לתוך הערוץ, בתוך חורש ים תיכוני סבוך. בצל עצי אלון מצוי גדולים ועצי לבנה רפואי תוכלו להירגע ולנוח מהירידה הלא פשוטה. עם סיום הירידה התלולה נפתח ערוץ הנחל למשטחים חשופים של סלעי קירטון לבן ומקבצים מרשימים של אבני צור. כאן, עם היציאה לשמש, גדלים הרבה מאוד שיחי רְתֵמָה קוצנית צהובת פרחים. מכל הארץ אפשר למצוא את הרתמה רק בכרמל. תראו ותריחו כאן גם צמחי תבלין כמו המרווה המשולשת והצַתְרָה הוורודה.
איך מגיעים: נוסעים על שדרות מוריה (כביש 672, הציר הראשי בראש רכס הכרמל בחיפה). ליד מרכז הכרמל פונים מערבה (שמאלה לבאים מדרום) ברחוב וולפסון, לעבר שכונת כבביר. בכיכר הראשונה פונים שמאלה לרחוב לוטוס ומחפשים חנייה לאורך הרחוב.
שיחים ותבלינים בדרך לנחל
יוצאים למסלול מעל אולם הספורט שברחוב לוטוס 12 1 . יורדים במדרגות אל מתחת לאולם הספורט של בית ספר הרצל, עוקפים אותו מימין ועורכים היכרות עם הסימון השחור שיילווה אתכם לאורך כל השביל. בתחילתו יורד השביל בתלילות מערבה לתוך הערוץ, בתוך חורש ים תיכוני סבוך. בצל עצי אלון מצוי גדולים ועצי לבנה רפואי תוכלו להירגע ולנוח מהירידה הלא פשוטה. עם סיום הירידה התלולה נפתח ערוץ הנחל למשטחים חשופים של סלעי קירטון לבן ומקבצים מרשימים של אבני צור. כאן, עם היציאה לשמש, גדלים הרבה מאוד שיחי רְתֵמָה קוצנית צהובת פרחים. מכל הארץ אפשר למצוא את הרתמה רק בכרמל. תראו ותריחו כאן גם צמחי תבלין כמו המרווה המשולשת והצַתְרָה הוורודה.
משוטטים מהמעיין למערות התבודדות נזיריים
אחרי כ-600 מטר על השביל מגיעים לערוץ הדרומי של נחל שיח. בדיוק בנקודת המפגש שבין השביל לערוץ תראו בור עגול ומחופה אבנים, שריד לכבשן סיד 2 . ממשיכים עם השביל מערבה במורד הנחל, לאורך טרסות חקלאיות נטושות, בינות לעצי שקד ורימון. אחרי כ-200 מטר של הליכה נינוחה תמצאו על הגדה השמאלית (הדרומית), כשהוא נחבא בתוך שדרת ברושים, מעיין יפהפה וצלול 3 . המעיין נובע מן הסלע לתוך בריכה קטנה ומבוטנת, שאפשר לשכשך בה את הרגליים. בעבר נקרא המקום מעיין אליהו, והוא ידוע גם בשם עין פראג' (מעיין הישועה). היום נקרא המעיין עין משוטטים. מול עין משוטטים, על הגדה הצפונית, תראו כמה מערות חצובות בסלע, סגורות בדלת ברזל. המערה המרשימה ביותר היא מערת קומתיים, ששימשה את הנזירים שהתיישבו בכרמל כמערת התבודדות. במהלך המאה ה-13 נבנו כאן מנזר וכנסייה, שנחרבו עם שובם של המוסלמים לאזור. השרידים המרשימים שעודם עומדים על תילם בגדה הדרומית של הנחל (מתחת למעיין), יכולים להעיד ולו במעט על עושרו וגודלו של מנזר העבר.
עין שיח
יורדים הלאה באותו כיוון עם השביל השחור, והנה לפניכם בריכה קטנה ורדודה. הגעתם לעין שיחַ 4 , שאף נתן את שמו (בשיבוש מסוים – את השם הערבי הוגים "סיך") לנחל כולו. מעליכם מנוקד המדרון בכתמי צהוב ואדום של חלבלובי השיח – פרחים נדירים שבארץ מוצאים אותם רק כאן, בכרמל המערבי. עוד כמה צעדים על השביל, ומימינכם מטפס ועולה גרם מדרגות ארוך, עם 300 מדרגות רעועות שמישהו (אני!) טרח וספר 5 . המדרגות מובילות לשכונת כבביר, שחיים בה מוסלמים מכת האחמדים, המאמינים בג'יהאד של שלום וקירוב לבבות. בעלי הכושר, שאינם בעלי פחד גבהים, יכולים לטפס במדרגות, על אחראיותם האישית, אל המסגד השכונתי. ממנו, תוך ניווט ברחובות השכונה, אפשר לחזורבהליכה לא קצרה לנקודת ההתחלה 1 .
הבוסתן הנטוש
אתם, שלא מעוניינים לטפס, ממשיכים הלאה. מול המדרגות, משמאלכם, תראו את בוסתן עזיז ח'יאט, עם גדרות אבן וערוגות בטון, שביניהן תעלות פתוחות הנשפכות לתוך בריכות קטנות. עזיז ח'יאט היה אחד מעשירי חיפה, וכאן ממש, במיקום שאין מעולה ממנו, הוא הפעיל בתקופת המנדט הבריטי בית קפה שוקק חיים. כדאי מאוד לרדת ולשוטט בין ערוגות הבוסתן, שמאז שעבר לידי עיריית חיפה הוא עומד נטוש. המקום מוגדר על ידי העירייה כמסוכן מבחינה בטיחותית, ולכן השיטוט בו הוא על אחראיות המטיילים. במידה ואף גורם לא ישמר את מבני הבוסתן, הם ימשיכו להתפורר ופשוט יעלמו, גם מהשטח וגם מהזיכרון. בניגוד לעירייה, פועלים בשנים האחרונות אירגונים ירוקים על מנת להחיות את הבוסתן ולהפכו לגינה קהילתית אקולוגית ליושבי העיר חיפה.
סיום בים או חזרה לכרמל
הדרך מערבה עוברת לצידם של כמה בתי בדואים בשולי בית העלמין של חיפה. כ-300 מטר אחרי הבוסתן מגיעים לבית העלמין עצמו, שברחוב המלך שלמה 6 . אם לא טיפסתם במדרגות אל שכונת כבביר, אתם יכולים להמשיך מכאן מערבה, דרך הצמתים הסואנים של הכניסה לעיר, אל חוף הים וטיילת דדו. אם תרצו לחזור מכאן לרחוב לוטוס שבשכונת כרמליה 1 , ולא השארתם רכב איסוף, תוכלו לעלות על מונית עירונית או על אוטובוס ציבורי.
כדאי לדעת
למידע נוסף על הפעילות בואדיות ובאתרי הטבע העירוני בחיפה ולפעילויות מאורגנות נוספות באזור אפשר לפנות לקהילת חיפה בחברה להגנת הטבע בטלפון 04-8553860


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nachsht

  nachsht
  מסלול נחמד למשפחות עם ילדים|4 21.04.14
  מסלול חביב ולא קשה מדי למשפחות עם ילדים, די עמוס בימי החג. קצת הפריע לי ההזנחה וכמות הזבל בעיקר בתחילת ובסוף המסלול, חבל גם שהבוסתנים והברכות בסוף המסלול אינן משוקמים. נראה לי שעיריית חיפה יכולה היתה לשדרג את הפנינה הזו של ה'טבע העירוני'
 • goodlife

  goodlife
  טיול מקסים|5 23.02.13
  ירידה בחורש הים תיכוני הצפוף שמזכיר לנו איזה יופי יכול להיות אם קצת שומרים עליו. לראת סוף המסלול האטרקציות - המעיין, הכנסיה והבוסתנים. למרהיבי העוז וחיות הכושר - תרגול במדרגות העולות לשכונת האחמדים...
 • amitd78

  amitd78
  מסלול נחמד מאוד|4 01.10.12
  7 חודשים, שנה וחצי, 3.5, 4.5, 7 ו- 4 מבוגרים. היה נעים מאוד. בעין משוטטים המים מעט עכורים, אך כמאתיים מטר לפני יש נביעה נחמדה. הילדים נהנו.
 • yuvalkomba

  yuvalkomba
  כדאי גם בקיץ|5 12.07.12
  לאורך המסלול יש שפע צל וגם הבריזה מכיוון הים עושה הרבה בכדי להפיג קצת את חום הקיץ המתיש. אבל השיא של הטיול כאן בחודשי הקיץ הוא כמובן עין משוטטים. כשהגענו היינו היחידים באזור והבריכה הייתה מלאה במים קרירים ונעימים. לא ניסינו אפילו את העליה במדרגות לכיוון המסגד בחום. טיול קצר וקולע לימות הקיץ החמים.
 • ocp

  ocp
  לא ניתן להגיע למסגד!!!|3 22.10.11
  המסלול עצמו חביב, נוף ירוק, מוצל ברובו, אבל שום דבר לא מרגש יותר מדי- הכל בקטנה. תיאור הנחל עצמו לא מעודכן- המעין מלוכלך למדי ושורץ דבורים, מערת אליהו נעולה בדלת ברזל. הבוסתן הוא החביב מכולם, אבל גם הוא מוזנח והמים בו רדודים ולא נקיים במיוחד. אל תעלו על הדעת לעלות את 300 המדרגות לכיוון המסגד- הן מגיעות לשדה קוצים והשביל מגיע אל מבוי סתום, מעל התהום (בכל זאת 300 מדרגות...). מאוד מסוכן! במיוחד עם ילדים. אנחנו בחרנו לשוב על עקבותינו והירידה הייתה מפחידה יותר (אין מעקה, המדרגות לא מתוחזקות). מונית מבית העלמין עלתה 45 ש"ח בשבת. בשורה התחתונה- אם אתם חיפאים זה טיול נחמד ליד הבית. לא להגיע במיוחד.
 • sasmic

  sasmic
  מומלץ להגיע|4 17.04.10
  מסלול לא ארוך שמשלב הליכה נעימה בתוך חורש בליווי פריחה מגוונת. לקראת סופו של המסלול ההליכה הינה בשטח פתוח אבל עם נוף יפה לכיוון הים. מבחינת המים יש לקראת סופו של המסלול כמה אופציות להשתכשך במים כאשר האחרונה נראית הרצינית ביותר. המסלול מתאים להליכה עצמאית לילדים מגיל 3-4 מתחת לזה או במנשאים או חלקים לא קטנים על הידיים/כתפיים, סה"כ בהחלט מומלץ.
 • trattnh

  trattnh
  מסלול (מוצל חלקית) לכל המשפחה|4 15.04.10
  היינו עם ילדים מגיל שלשה חדשים ומעלה וכולם מאד נהנו. בסוף עלינו את המדרגות לכבביר - אבל לא הצלחנו להבין איך להגיע לכביש כשהגענו למעלה והיינו צריכים לעבור דרך החצר של בית. בפעם הבאה נוותר על הטיפוס ונסע במונית או ברכב שהושאר מראש למטה.
 • gytravel

  gytravel
  קצר ומגוון|4 28.11.09
  טיילנו עם ילדים בני 4-9 וילדה בת שנתיים במנשא. לא מסלול קשה, אבל כמה ימים אחרי הגשם היה חלקלק. המסלול מתחיל בירידה דרך החורש, בדרך פוגשים מעינות, מערות (סגורות) ושרידי כנסייה. המסלול ברובו מוצל, אבל בסןף יש ישורת של כמה מאות מטרים בשמש. חבל שהמסלול לא נקי יותר.
 • blancmaya

  blancmaya
  אטרקציה טבעית בלב העיר|5 26.05.09
  היינו בשבת קבוצה של משפחות עם ילדים בגילאי 1.5-6. מסלול קצר ולעניין (2 קילומטרים בשעתיים וחצי...). מסלול שכולל הכל: הליכה בחורש, פריחה, תותי עץ בעונה (היו אטרקציה לילדים), קצת ארכיאולוגיה (שרידי כנסיה מקסימה) והעיקר: בריכות מים צוננות בסיום המסלול. מפתיע שטיילנו כמעט לבד!!! מסלול מומלץ ביותר!!!
 • גיפסנית

  גיפסנית
  וואלה הפתעה|5 26.05.08
  בחיי שהופתעתי ממסלול הטיול ובכלל מזה שיש טיול טבע ממש בלב העיר, טוב נו כמעט ליד הלב. קצר, קולע ומרענן. הילדים נהנו אז בכלל היה שווה.
- 1
עוד טיולים מומלצים
פארק הכטפארק הכט מומלץ מפה8.9פארק הכט מצטרף אל רצועת החוף היפה של חיפה, דרומית לתל שקמונה. הפארק הירוק מציע קילומטר ומאתיים מטר של דשאים, מסלולי ריצה, מתקני משחק לילדים, מתקני כושר, מגרש כדורסל, פינות ישיבה ופינות מסודרות לפיקניק. בפארק המטופח הנושק אל רצועת ים, ניכר תכנון עירוני מוקפד כנהוג כיום בפארקים ובטיילות כבמדרון יפו ובפארק ההשכלה בתל אביב. מתקני המשחקים עשויים מעץ ומחבלים רכים וצבעיהם משתלבים יפה בנוף ולא זרים לו. תכנון הפארק מביא בחשבון את תנאי הטבע בנקודות תצפית אל הים ואל חופי חיפה ובה בעת מותאם לצרכי התושבים המתעמלים בפארק, לאלה חולפים בו בריצה, או מתניידים בעזרת כסאות גלגלים, להורים המביאים את הילדים לשחק, או לאנשים שבאים לפוש בו או לטייל עם הכלב ולזוגות שמחפשים קצת רומנטיקה. חשוב לציין שניתן להיכנס לפארק בין השעות 23:00-06:00, ביתר הזמן שעריו נעולים. הפארק הוקם על שמו של ד"ר ראובן הכט ז"ל, חתן פרס ישראל למפעל חיים ותרומה לחברה ולמדינה משנת 1984. מאוספו הארכיאולוגי של הכט אפשר להתרשם במוזיאון הכט שבאוניברסיטת חיפה.קרא עוד


עוד טיולים