1 הגדל תמונה
לאט ובזהירות בירידה מההר...
הועלה על ידי tolomon
2 הגדל תמונה
הכל ירוק
הועלה על ידי tolomon
3 הגדל תמונה
עצי זית מדהימים על הדרך
הועלה על ידי tolomon
4 הגדל תמונה
בניקבה
הועלה על ידי tolomon
5 הגדל תמונה
משם ירדנו!!!
הועלה על ידי tolomon
6 הגדל תמונה
פריחה מקסימה!
הועלה על ידי tolomon
7 הגדל תמונה
רואים את הים מהמערה
הועלה על ידי tolomon
8 הגדל תמונה
מקבץ נרקיסים
הועלה על ידי גוטה
 

טיול בנחל אורנית ניחן בכל הסגולות הנדרשות ממסלול מושלם: זחילה במערה חשוכה ומפותלת, שרידים ארכיאולוגיים מימי האדם הקדמון ומימי האדם הפחות קדמון, מעיין נובע, מאובנים, עץ שקמה עצום ממדים ועצי זית עתיקים. ואת כל היופי הזה עוטף בסתיו ובאביב נייר אריזה צבעוני של פריחה משגעת.

סוג: רגל
מקום: עזרא לניאדו 16, טירת כרמל
אורך המסלול (ק"מ): כ- 3
משך הטיול: 2 - 4 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
איך מגיעים: מכביש 4 פונים מזרחה (ימינה לבאים מדרום), בכניסה הדרומית לטירת הכרמל, ונוסעים כקילומטר. בכיכר הרביעית פונים ימינה ומיד שמאלה, עוברים את הכיכר ואת תחנת המשטרה וממשיכים ישר ברחוב עזרא לניאדו עד שהוא מסתיים בכיכר נוספת. חונים במגרש החנייה הקטן של בית ספר שיפמן, הצמוד לכיכר.
בקצהו הצפוני של מגרש החנייה של בית ספר שיפמן 1 ישנו שטח מפולס שבעבר עמד עליו מבנה אבן נטוש, שבימים אחרים שימש כבית הספר של הכפר הערבי טירה. כיום ערומים אבני המבנה ההרוס על הריצפה והתוכניות לבניית מלון בוטיק בנקודה זו אולי מתחילות להראות את אותותיהן בשטח. בסמוך לגל האבנים יוצא שביל מסומן אדום המטפס מזרחה. פותחים בעלייה בת כעשר דקות אל שלוחת גבעות ארוכה. מתחילת הסתיו ועד האביב נשטפות הגבעות בפריחה צבעונית ומרהיבה.
איך מגיעים: מכביש 4 פונים מזרחה (ימינה לבאים מדרום), בכניסה הדרומית לטירת הכרמל, ונוסעים כקילומטר. בכיכר הרביעית פונים ימינה ומיד שמאלה, עוברים את הכיכר ואת תחנת המשטרה וממשיכים ישר ברחוב עזרא לניאדו עד שהוא מסתיים בכיכר נוספת. חונים במגרש החנייה הקטן של בית ספר שיפמן, הצמוד לכיכר.
בקצהו הצפוני של מגרש החנייה של בית ספר שיפמן 1 ישנו שטח מפולס שבעבר עמד עליו מבנה אבן נטוש, שבימים אחרים שימש כבית הספר של הכפר הערבי טירה. כיום ערומים אבני המבנה ההרוס על הריצפה והתוכניות לבניית מלון בוטיק בנקודה זו אולי מתחילות להראות את אותותיהן בשטח. בסמוך לגל האבנים יוצא שביל מסומן אדום המטפס מזרחה. פותחים בעלייה בת כעשר דקות אל שלוחת גבעות ארוכה. מתחילת הסתיו ועד האביב נשטפות הגבעות בפריחה צבעונית ומרהיבה.
מערות אורנית
לאחר כ-400 מטר של טיפוס 2 הולך השביל ומתיישר. במרום גדתו הדרומית של נחל אורנית נראים פגעי השריפה הגדולה שהשתוללה בכרמל בסוף 2010. אתם מביטים בגבול הצפוני של השטח השרוף ומכאן ואילך לא תיתקלו במסלול במזכרות מהתקרית המצערת. משמאלו ניצבים משטחי סלע חשופים, מכוסים בשברים רבים של אבני צור, ממש כמו אלו ששימשו את האדם הקדמון שחי במערות האזור לייצור כלים. בין האבנים אפשר אפילו פה ושם למצוא נתזי צור חדים שנותרו כעדות לייצור הכלים מאותה תקופה. השביל האדום מתחיל לטפס שוב מזרחה, ותוך כ-200 מטר, על מצוק מרשים מעל נחל גלים, מתגלה מערת אורנית 3 . "מערת אורנית" היא למעשה קומפלקס של כמה מערות סמוכות זו לזו. היכנסו, בהתאם לסימון, למערה שמימינכם וחצו את האולם הראשי. כאן הופכת המערה לדו קומתית (מסיירים בקומה התחתונה בלבד) ומתחילות ההרפתקאות. המסלול האדום עובר במעבר צר וחשוך, ודרך פתח קטן שמחייב זחילה מגיח לתוך אולם נוסף עם "חלון" טבעי מרשים, המשקיף אל נוף מרהיב של חוף הים וטירת הכרמל. המסלול ממשיך בירידה החוצה מהמערה אבל אנחנו חוזרים פנימה באותה הדרך כדי להמשיך לחקור את המערות האחרות.
שימו לב, במערות גרים עטלפי חרקים עדינים. אל תפריעו להם. במהלך החורף הם ישנים, וכאשר מפריעים את שנתם הם נאלצים להוציא אנרגיה שאינם יכולים להשיב לעצמם, כיוון שבחורף קשה להם להשיג מזון (חרקים או פירות). ותרו על הכניסה למערה גם בתחילת האביב. נקבת העטלף, שמזדווגת בסתיו, יולדת אז ולד אחד שנתלה עליה בשיניו, ויכול לחיות גם 20 שנה, אם לא מפריעים לו. מערה נוספת משמאל מזמינה עוד קטע קצר של זחילה לצידו השני של המצוק. גם בה יש שתי קומות ומחילה ארוכה. אפשר לחקור אותה ואפשר לוותר
ירידה תלולה מהמערה - למטיבי לכת
כדי להמשיך במסלול יוצאים מהמערות למקום בו נכנסנו אליהן. המסלול שלנו אינו ממשיך עם הסימון האדום, אלא יורד בתלילות לנחל גלים, בקטע קצר אך משמעותי שמתאים למטיבי לכת: למרגלות הכניסה למערה הימנית, מתחילים לרדת צפונה בשביל לא מסומן אל ערוץ הנחל. הילדים יצטרכו עזרה, וכשאתם יורדים היזהרו לא לדרדר מטה אבנים. הדרך תלולה ומתפתלת, ולא תמיד ברורה, אבל היעד נראה היטב למטה והמשימה היא לרדת עם כמה שפחות נפילות בדרך. מגיעים לערוץ הנחל היבש, חוצים אותו ומטפסים כעשרה מטרים אל דרך עפר 4 . כאן צריך לחפש, מימין או משמאל, את מפגש סימוני השבילים הכחול והשחור. השביל הכחול עובר לאורך נחל גלים וממשיך לכיוון דרום מזרח והדרך המסומנת שחור, אליה פונים שמאלה, עולה מזרחה עם גדת נחל נדר. במידה והתחברתם לדרך העפר 4 קצת הלאה בכיוון מזרח, אז תלכו מעט חזרה מערבה על הסימון הכחול ותפנו פנייה חדה ימינה עם דרך העפר המסומנת שחור. לאחר כ-100 מטר מתעקלת הדרך שמאלה ולאחר כ-100 מטר נוספים עוזבים את דרך העפר וממשיכים בשביל הליכה מסומן שחור. השביל עובר בתוך כרם עצי זית עתיקים, שגזעיהם העבים, המפוצלים והסדוקים לא ישאירו אתכם אדישים. ממשיכים במקביל לערוץ נחל נדר. מצד ימין של השביל, עדיין בתוך הכרם, רואים אמת מים עתיקה, שהובילה מים מעין קדם אל היישובים שבמורד.
עין קדם
כ-100 מטר אחרי שעוזבים את כרם הזיתים, מבחינים מימין, בתוך ערוץ הנחל, בגזע עבה ומרשים 5 . זהו שריד לעץ השקמה היחיד בכל אזור הכרמל (כל השאר הוכחדו בשריפה שהייתה כאן). ממשיכים בשביל עוד כ-80 מטר ומגיעים אל עין קדם 6 . כאן, מתוך נקבות בסלע, פורצים מי מעיין צלולים. מבט קרוב בסלע יחשוף לעיניכם אלפי מאובנים מלוכדים וסבוכים אלה באלה. למעיין שתי ניקבות חשוכות ושופעות מים. אל הפתח המרובע של הניקבה השמאלית יוכלים להיכנס רק אנשים גמישים במיוחד ובליווי מבוגרים ובכל מקרה כדאי יותר להיכנס לניקבה הימנית. מדליקים את הפנס, נכנסים לניקבה הימנית ומדשדשים בתוכה כ-12 מטר עד סופה, בתוך מים שמגיעים עד הברכיים. בקצה אפשר לראות את הנביעה, ממש מים שיוצאים מתוך הסלע, ובבריכה הרדודה שלמרגלותיה להישכב על הגב, להביט אל האור בקצה המנהרה ולהיות כמה דקות בגן עדן. יוצאים מהניקבה ומתחילים לחזור.
חוזרים אחורה באותה דרך עד לפיצול השבילים שמתחת למערת אורנית 4 . פונים ימינה, לדרך מסומנת כחול היורדת במקביל לערוץ הנחל. משני צידי השביל פזורים שרידי הכפר הערבי טירה, שישב במקום עד 1948. כ-700 מטר לאחר פיצול השבילים, מופיעים משמאל כמה מבנים מיוחדים השייכים לבית ספר שיפמן. כשמגיעים לרפת של חוות נחל גלים חוצים את הערוץ ועולים בשביל לא מסומן, דרך שער בקר, לכיוון מבנה אבן נטוש. מראש הגבעונת יורדים לרכב המחכה בחנייה 1 .
הליכה למעיין - ישר ולעניין
ממוקדי המטרה שבכם, שרוצים להגיע כמה שיותר מהר ובדרך הקצרה אל המעיין, יכולים לוותר על המסלול האדום ומערות אורנית ולהתחיל בהליכה על דרך העפר המסומנת כחול שצמודה לערוץ נחל גלים. משם, במפגש השבילים 4 ממשיכים לנחל נדר לכיוון עין קדם. חזרה באותה הדרך, כארבעים דקות לכל כיוון.
הגעה עם הרכב לנחל גלים
במקרה זה אפשר להגיע עם הרכב עד לנחל גלים: נכנסים בכניסה הצפונית של טירת הכרמל ונוסעים על רחוב הרצל, עוברים חמש כיכרות ופונים שמאלה, ליד שווארמה "טעים לי", לרחוב השחרור, בכיכר ישר לרחוב החרוב. נוסעים עד סוף הרחוב ופונים שמאלה ליד עמוד חשמל עם סימון כחול של השביל. נוסעים עם הדרך ליד שכונה חדשה בבנייה, בכיכר יורדים ימינה לכיוון נחל גלים והחווה שבערוץ הנחל. חונים ברחבת העפר שנמצאת מיד אחרי הרפת.
כדאי לדעת
בסיום המסלול אפשר להתמקם למנוחה בפארק מונהיים הנמצא מימין לחנייה. בפארק שולחנות פיקניק בכמה מפלסים.


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 22 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nachsht

  nachsht
  מסלול יפה, רק שימו לב לכיוונים|4 18.04.17
  בגלל עבודות בנייה באיזור, קצת קשה לאתר את תחילת המסלול האדום (אם אתם באים מהחניה, טפסו על השלוחה מצפון צמוד לגדר, לקראת שיא הגובה יש שביל לא מסומן בתחילתו שפונה מזרחה ובהמשך מתחיל להופיע הסימון האדום) והתחלנו אותו מהשחור. הדרך מאד יפה באביב עם עצי הזית והשקד העתיקים. גם נקבת המעיין יפה ושווה כניסה. הטיפוס למערת אורנית לא דורש מאמצים יוצאי דופן. לאחר הכניסה למערה המשכנו עם הסימון האדום ׁ(אבל בכיוון ההפוך...) אשר מוביל לתוך המערה ומשם למעבר מדרגה מפחידה למדי והליכה על המצוק (גם מפחידה..) עד אשר הבנו שאנחנו הולכים הפוך מכיוון המסלול. בקיצור- לא מומלץ להמשיך עם הסימון האדום לתוך המערה..סה"כ מומלץ
 • einat_3

  einat_3
  טיול נהדר|4 22.01.15
  עשינו היום ביום שמש חמים ונעים את המסלול. לכל אורך המסלול ישנה פריחה נהדרת של כלניות, רקפות וכמויות של כרמלית נאה והתחלה של פריחת הקידה השעירה. הירידה מהמערה היית קצת בעייתית בגלל הלחות על גבי הסלעים, דבר שגרם להחלקה ודרש זהירות יתר. ביחס לעץ השקמה הגדול בערוץ נחל נדר קרוב למעיין, נראה לי כי העץ המדובר מנוחתו עדן כבר מספר שנים טובות, ובשטח ניתן לראות רק את שרידי הגזע רב המימדים.
 • פולי27

  פולי27
  טיול נפלא|5 31.12.13
  מסלול נהדר שיוצא ממש מתוך העיר ומשלב את כל מה שאפשר לבקש: נוף פנורמי נהדר, מערות מפתיעות ואתגר במידה הנכונה. הנקבה בסופו היא דובדבן מתוק שלא כדאי להחמיץ
 • nurlevy

  nurlevy
  מסלול נהדר ומגוון|5 26.10.13
  המסלול מקסים. כייף לראות מטיילים בכל מיני גילאים על המסלול. הירידה לא נוראית. כדאי להצטייד בנעליים מתאימות למים בשביל עין קדם. מומלץ בחום!
 • trattnh

  trattnh
  טיילנו כל המשפחה - ומאד נהנינו|4 21.07.13
  הנוף מהמערות מרשים מאד. הירידה מאד תלולה אבל הילדים הסתדרו עם עזרה. מזג האויר היה מעונן חלקית מה שמאד תרם להצלחת הטיול. בסה"כ לקח לנו שלש וחצי שעות.
 • yuvalkomba

  yuvalkomba
  באמת מאתגר, אבל שווה|4 18.06.13
  המסלול לא קל, במיוחד הירידה התלולה מהמערה לדרך העפר, אבל הנוף הנשקף מהמערה בהחלט מצדיק את הטיפוס והמים המרעננים בנקבת עין קדם שווים מצדיקים את הירידה התלולה. כדאי להשאיר מישהו מחוץ למעיין כדי שיעזור לצאת החוצה - משימה לא פשוטה למי שלא גמיש מספיק.
 • selickter

  selickter
  טיול מעניין ומעתגר, דרושה הכנה|5 08.06.13
  הטיול אומנם קצר במרחק הליכה, אך מגוון ומאתגר: יש לבוא עם מכנס קצר ונעליים סגורות בגלל הליכה בין קוצים וירידה תלולה. הכניסה למסלול בעייתית בגלל סימון לקוי: יש לאתר את השביל על השלוחה עליה ממוקם המבנה ההרוס. כדאי להביא פנסים להתקדמות במערות ונקבה, כמו גם בגדים להחלפה. בסה"כ מהנה מאוד, גם ביום חם בגלל המעיין הפעיל.
 • tati

  tati
  מדהים אך מאתגר|5 04.05.13
  המסלול מקסים. טיילנו כמה משפחות עם ילדים מגיל 5 ומעלה. העליה מאוד קשה וכך גם הירידה. אבל שווה בהחלט! מאוד מאוד נהננו
 • pninaribak

  pninaribak
  כיף של טיול עם והפתעה בסופו|4 20.10.12
  למרות שאנחנו גרים בסביבה, לא ידענו על קיומו של מסלול זה. 2 אטרקציות מרשימות: מערות ומעין. שווה ביותר. מפתיע היה לגלות את מספר המטילים הצעירים שבאו בקבוצות ונהנו מהטבע.
 • ocp

  ocp
  קטן, קצר, ויש בו הכל|4 09.10.12
  קל למדי אבל לא מדי, קצר למדי, אבל לא מדי, יש בו נוף כחול-ירוק, עצים עתיקים, מערות,נקבות וגעגועים לנחל. קצת טיפוס, קצת אתגר והרפתקה, גישוש בחושך (איזה נהדר ששוב שכחנו את הפנסים), טבילה נעימה, גם סוסים וגם פרות ואפילו גולשי סנפלינג. היה מושלם אם היה פחות לכלוך (והכוונה לטינופת). עצה למאותגרי הכיוון(כמותנו) צד צפון הוא צד הכניסה למערה, ולא היציאה ממנה. יש לחזור על עקבותיכם אל הכניסה למערה ולהתחיל לרדת באחד השבילים שנכבשו ברגליהם של המטיילים הקודמים
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים