ירידה מהירה לקרקעית מכתש רמון, טיפוס קשה אך קצר אל שן רמון, תצפית נהדרת על המכתש מתוך המכתש, ולסיום מפגש עם בני דודים קדומים שלנו, שנשארו על הקיר

למידע נוסף ולכל מקטעי שביל ישראל היכנסו לעמוד השביל באתר מפה.

סוג: רגל, שביל ישראל, טיולים במכתש רמון, טיולים במדבר
מקום: מצפה רמון
אורך המסלול (ק"מ): כ- 14
משך הטיול: 6 - 8 שעות
מפת המסלול
תיאור המסלול
תחילתו של המסלול במרכז המבקרים של מצפה רמון 1 . אחרי ששבענו הסברים, צפינו בתצוגה האור־קולית והשקפנו על מכתש רמון, אנו יוצאים אל "טיילת אלברט", מתחילים ללכת עליה לכיוון מערב, ובתוך כך רואים את הסימון המוכר של שביל ישראל. רומנטיקאים חמי לב, שאינם חוששים לצאת אל הלילה הקר של מצפה, ימצאו כאן מסלול רומנטי אולטימטיבי. אבל גם סתם בני תמותה, שיבואו לטיילת בשעות היום, ירוו כאן נחת. כי הטיילת הזאת, שאורכה כמה מאות מטרים, היא שביל יפהפה ומשופע בתצפיות ההולך על שפת המכתש.
היפה בתצפיות היא מרפסת התלויה ממש מעל התהום, ואף שהיא אחוזה היטב בסלע ויש בה מעקה, הביקור בה אינו מומלץ לסובלים מפחד גבהים. אתה עומד ממש מעל התהום והמכתש כולו פרוש לפניך. גבעות שחורות וירוקות וצהובות על משטח ענקי, המוקף כולו בקירות תלולים. עוד דבר נחמד בטיילת אלברט הוא היעלים: שלא כמו היעלים מלאי החרדה שתראו במדבר, היעלים של מצפה רמון הם כמעט בגדר חיות בית. אפשר לראות אותם כל שעות היום בטיילת, מתענגים על הנוף ושומרים על מרחק ביטחון של מטרים ספורים מהמטיילים האנושיים.
תחילתו של המסלול במרכז המבקרים של מצפה רמון 1 . אחרי ששבענו הסברים, צפינו בתצוגה האור־קולית והשקפנו על מכתש רמון, אנו יוצאים אל "טיילת אלברט", מתחילים ללכת עליה לכיוון מערב, ובתוך כך רואים את הסימון המוכר של שביל ישראל. רומנטיקאים חמי לב, שאינם חוששים לצאת אל הלילה הקר של מצפה, ימצאו כאן מסלול רומנטי אולטימטיבי. אבל גם סתם בני תמותה, שיבואו לטיילת בשעות היום, ירוו כאן נחת. כי הטיילת הזאת, שאורכה כמה מאות מטרים, היא שביל יפהפה ומשופע בתצפיות ההולך על שפת המכתש.
היפה בתצפיות היא מרפסת התלויה ממש מעל התהום, ואף שהיא אחוזה היטב בסלע ויש בה מעקה, הביקור בה אינו מומלץ לסובלים מפחד גבהים. אתה עומד ממש מעל התהום והמכתש כולו פרוש לפניך. גבעות שחורות וירוקות וצהובות על משטח ענקי, המוקף כולו בקירות תלולים. עוד דבר נחמד בטיילת אלברט הוא היעלים: שלא כמו היעלים מלאי החרדה שתראו במדבר, היעלים של מצפה רמון הם כמעט בגדר חיות בית. אפשר לראות אותם כל שעות היום בטיילת, מתענגים על הנוף ושומרים על מרחק ביטחון של מטרים ספורים מהמטיילים האנושיים.
פריזמות על קצה המזלג
לאחר כחצי ק"מ מסתיימת הטיילת 2 . מכאן ממשיכים מערבה עם שביל מסומן שחור לכיוון בית ספר שדה הר הנגב ממנו אפשר לתת עוד מבט יפה אחד למכתש ולקבל זווית טובה על הר גמל. משם ממשיכים בשביל מסומן כחול שמתחיל לרדת את המכתש. השביל הכחול מתחיל במגמת דרום ואחר כך עולה חזרה שוב צפונה במעין פרסה עד שנפגש עם שביל מסומן ירוק. כאן מתחברים לציר המקורי של שביל ישראל, לפני השינוי האחרון, ופונים ימינה כדי להמשיך עם השביל הירוק. עכשיו אנחנו נמצאים כמעט על הקרקעית של מכתש רמון, וסביבנו אבנים שחורות והרבה חלוקים. השביל יורד במתינות לוואדי ומתעקל איתו ימינה. אף על פי שהסימון כאן די ברור, כדאי לעקוב אחריו בעירנות, משום שכל מעבר בין שני סלעים נראה כמו שביל, וקל מאוד לסטות מהשביל המסומן ולהתברבר.
כקילומטר אחרי מפגש השבילים הכחול והירוק נראה משמאלנו גבעה ועליה אבנים ירוקות־שחורות. חלק מהאבנים ישרות ונראות כמו בולי עץ מנוסרים (פריזמות). כמה עשרות מטרים אחרי הגבעה השחורה־ירוקה אנחנו נפרדים מהשביל הירוק ופונים ימינה 3 אל ערוץ נחל שסימון השביל בו אדום, ובו שיחי מלוח וכמה מפלונים יבשים. עוד עשר דקות בערוץ הנחל ואנחנו מגיעים לקטע קניוני, שאורכו כמה עשרות מטרים. אחרי הקטע הזה הערוץ נפתח קצת ואנו רואים על קרקעית הנחל משטחי אבן סגולים, ומעט אחר־כך אנחנו מגיעים לקטע קניוני נוסף והולכים בין קירות של אבן חול אדמדמה.
אחרי כרבע שעה בערוץ הקניוני חוזר הוואדי ומתרחב, ועוד מעט ותראו סימון המורה לכם לעלות אל הגדה הימנית שלו 4 . היציאה הזאת מהוואדי נועדה בסך הכל לקצר מעט את הדרך, כי עוד מעט נחזור וניכנס אליו. כ־2.5 ק"מ אחרי גבעת הפריזמות אנחנו מגיעים אל נחל רמון 5 , וחוצים את האפיק הרחב שלו. בקצה השני של האפיק יש עץ שיטה, שיסמן לכם את המשך המסלול: לכו אליו. מעט מאחוריו תראו שן רמון היא גבעה ברום 693 מ' מעל פני הים, ומעל סביבתה היא בולטת לגובה של כ־140 מ'. פיסגת הגבעה בנויה מסלע מגמטי חום־אדום, המוקף בסלעי גבס ודולומיט ובאבני חול וגיר מתור הטריאס (220-150 מיליון שנה לפני זמננו). דרך עפר רחבה. כאן גם תמצאו את המשך הסימון של השביל.
גם למיטיבי לכת, שן רמון היא טיפול שורש
השיטה בנחל רמון היא מקום טוב להפסקה. לפי סימני המדורות כולם עשו את זה לפניכם. אחרי המנוחה ממשיכים בדרך העפר המסומנת באדום שתמצאו אחרי העץ. אחרי כקילומטרך בערך אנחנו נכנסים לוואדיון לא עמוק, משופע בשיחי מלוח, ובתוך כך עוברים על־פני בור רעף 6 . כיום, לאחר שנסתם, עומקו של הבור הוא 50-40 ס"מ, ולפי הגללים שבסביבה אפשר להבין שבאזור המדברי הזה גם בור רדוד שכזה הוא יותר מאטרקציה. עשר דקות, כחצי קילומטר, אחרי בור רעף נראה מימיננו גדר אבנים וברזל זווית שקצהו לבן. ברזל הזווית מסמן לנו לרדת מהדרך ימינה ולחפש שם את הסימון. הגיע הזמן להיפרד מדרך העפר הרחבה 7 . אנחנו פורשים לשביל, עדיין עם סימון אדום.
עכשיו הסימון לוקח אותנו דרך מישור מבותר, בעוד המגמה שלו היא חצי שמאלה. גם אם אינכם רואים את הסימון, לא תוכלו שלא לראות מולכם את שן רמון: בקצה השמאלי של הרכס מולכם יש גבעה שקו הרקיע שלה משונן, כמו קטע מגב של דינוזאור ענקי, ולידה גבעה עגלגלה ורכה יותר. זהו הכיוון הכללי שלנו.
עוד קילומטר והגענו אל רגלי שן רמון. השן הזאת היא חתיכת שן ואנחנו עומדים להיות הסתימה שלה. אנחנו מתחילים לטפס בערוץ העולה במרכז השן. לפי התמעטות העקבות על הקרקע נראה שלא רבים הם המחבבים את ההרפתקה הזאת ואפשר להבין למה: העלייה תלולה למדי והטיפוס נעשה קשה יותר ויותר. זה לא טיפוס מסוכן, והוא גם לא ארוך, אבל המאמץ כאן בהחלט מרוכז. כאשר מגיעים אל פיסגת השן 8 נגלה לעינינו מראה יפה. רואים סלעים ירוקים וצהובים ואדומים, רואים מדרונות משוננים, ומכיוון ששן רמון היא הנקודה הגבוהה ביותר במכתש רמון (הצוקים סביב המכתש גבוהים יותר), אנו זוכים גם לתצפית מרהיבה על המכתש אבל מתוכו.
עכשיו מתחילים לרדת. בהתחלה כמעט גולשים בנקיק שבסלע וצריך להיזהר. אחר־כך מפסיקים לגלוש, אבל כרבע שעה אחרי סיום הגלישה צריך להיזהר עוד יותר ולשים לב לסימון, משום שהירידה מובילה אותנו קרוב מאוד אל מדרגת סלע גבוהה ויבשה. המדרגה נשברת באחת, אי אפשר לרדת בה, ואם לא נשים לב לסימון של שביל ישראל וניכנס אל המדרגה נגיע למצב שבו לרדת אי אפשר ולחזור על עקבותינו קשה. הסימון עוצר אותנו כשני מטרים לפני מדרגת הסלע, מוביל אותנו ימינה על מצוק ההולך על קו גובה, ואחרי כמה עשרות מטרים מתחיל להוריד אותנו אל רגלי הגבעה. כאן כבר יש מקום טוב למדרך הרגל, אם כי עדיין צריך ללכת בזהירות.
שביל ישראל מקיף את מדרגת הסלע ומביא אותנו אל תחתיתה. כשמסתיימת הירידה אנחנו מוצאים את עצמנו בערוץ של נחל ומשמאלנו קיר לבן יפה. ערוץ הנחל מתחבר אחרי קילומטר לערך אל הערוץ הרחב של נחל נקרות, שבו עוברת דרך עפר טובה לרכב (מסומנת כחול) הממשיכה שמאלה אל הכביש, אבל הסימון האדום שלנו מוציא אותנו מהערוץ מעט לפני נחל נקרות ולוקח אותנו חצי שמאלה 9 אל קו הגבעות.
עכשיו אנחנו הולכים בין הערוץ הרחב של נחל נקרות לבין קו הגבעות ומתקרבים יותר ויותר אל קו הגבעות. כקילומטר וחצי אחרי הפנייה שמאלה, כאשר נעלה לנקודה גבוהה יותר, נראה את כביש מספר 40. אבל כחצי קילומטר לפני הכביש, השביל מתעקל מעט ולוקח אותנו אל אטרקציה נוספת: קיר האמוניטים 10 .האמוניטים הם חלזונות ימיים בני עשרות מיליוני שנה, שהתאבנו ונשארו פה בתוך הסלע. רואים ממש כמו שבלולים ענקיים, אפשר לומר קיר של פירות ים עתיקים.
מישהו לידינו, עם שלושה ילדים קטנים, מקונן על ימיו הטובים יותר של הקיר הזה. בשנים האחרונות, הוא אומר בעצב, כל מיני מטיילים ברברים, חובבי היסטוריה בגרוש, פירקו מהקיר חתיכות אמוניטים ומאובנים אחרים ולקחו אותם הביתה כדי להרגיש קרובים לשורשים שלהם. אכן, אפשר לראות על הקיר את שרידי ההרס החמדני הזה.
פרידה מההולכים בכביש 40
בקיר האמוניטים מתפצל שביל ישראל לשניים: המסלול הישן של השביל ממשיך דרומה עד צומת שיזפון כשהוא צמוד לכביש מספר 40 — 73 ק"מ משעממים ברובם של כביש העובר בין שטחי אימון של צה"ל. אבל יש גם מסלול חליפי: הוא מאריך את המסלול בכמה עשרות קילומטרים, אבל ממשיך בתוך המכתש ואחר־כך עובר ליד נחל נקרות ובשניים מהקניונים היפים בארץ, עד שהוא נפגש עם המסלול הישן ליד צומת ציחור.
מי שרוצים להמשיך במסלול הישן, יעשו את הלילה ליד כביש 40 ויפתחו למחרת ביומיים של הליכה לצד הכביש. מי שרוצים את המסלול הארוך, יילכו עכשיו עוד כ־3 ק"מ לחניון הלילה הסמוך, ומשם ייצאו מחר למסע היפה והארוך מזרחה (תיאור המסלול החדש, הארוך, מופיע בפרקים הבאים). וזו הדרך לחניון הלילה: מקיר האמוניטים השביל עולה מעט לנקודת גובה 660, ואחר־כך יורד אל כביש 40. חוצים את הכביש, והולכים בדרך רחבה מסומנת ירוק הסלולה באפיק נחל גוונים.
יש כאן שיחי רותם ושיטה, ומימין נראה עד מהרה צוק יפה נטוי בזווית משונה ("הקיר ההפוך"). לאחר כ־2 ק"מ מתחברת הדרך הירוקה עם דרך מסומנת שחור (ציר הנפט), וליד מיפגש הדרכים יש חניון לילה שאפשר להתארגן בו לשינה 11 . אם רצונכם במקלחת חמה, המשיכו עוד כ־3 ק"מ צפונה על ציר הנפט אל חניון בארות. אפשר לישון כאן באוהל בדואי גדול, ליהנות ממקלחת חמה, להצטייד במים לקראת המשך הדרך, וגם ליהנות (בתשלום נוח) מארוחת סלטים בדואית.
כדאי לדעת
מים בדרך: בנקודת המוצא ובחניון בארות (כ–3 ק"מ מנקודת הסיום).


סימני המסחר "שביל ישראל" ו"מלבן לסימון השבילים" מוצגים באתר מפה באדיבות החברה להגנת הטבע.
למידע נוסף היכנסו www.teva.org.il
מפת המסלול – גרסה להדפסה
הורדת קובץ לניווט: GPX TWL
נקודת ציון
( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  מסלול מקסים|5 14.02.15
  התצפית על המכתש מהמרפסת ליד מרכז המבקרים ממש יפהפייה, ואחר כך ההליכה בתוך המכתש נהדרת. מכל קילומטר נוסף משתנה זוית הראייה, גם מלמטה וגם מתצפיות הגובה. ההליכה כל הזמן מעניינת.
 • achav

  achav
  המכתש במלוא הדרו|4 14.02.15
  13-2-15 התחלנו מבית הספר שדה וסיימנו בחניון גוונים. סה"כ 20.5 קילומטרים. חמש וחצי שעות. העליות לשן רמון ולהר גוונים תלולות אבל לא נורא קשות. התצפיות מהפסגות שוות את המאמץ. החורף הגשום הפריח את ערוצי הנחלים בפריחה מדברית. בירידה מהר רמון פגשנו בגב מים מלא ויפיפה. יום טיול מדברי בנופים קסומים.
 • meron16

  meron16
  קטנים במכתש|4 01.05.12
  יום של הליכה בתוך המכתש מעבר לאבן הציבעונית מרגישים כ"כ קטנים כשמסתכלים מסביב. ממליץ לרדת השביל הירוק (בנתיב הישן)אין שום סיבה להאריך ב-7 ק"מ! העליה (והירידה) לשן רמון תלולה מאד אבל הנוף עוצר נשימה. שימו לב לא לפספס את קיר האמוניטים. השביל החדש (כולל הפרסה המיותרת) עד קיר האמוניטים יצא לנו 18 ק"מ ולא כפי שמופיע בתאור מסלול.
 • galiavu

  galiavu
  יום של טבע מדברי|5 04.03.12
  משך ההליכה מהירידה למכתש ועד כביש 40 כשבע שעות, כולל שתי הפסקות אוכל נדיבות ותצפית ממושכת משן רמון. אם לא מסתכלים לאחור, אל מצפה והמבנים שסביבה... המראה הוא של נוף קדומים לא מקולקל ומרחיב לב. תצורות הקרקע והסלעים מספקים שפע של הזדמנויות להרחבת ההשכלה הגאולוגית, והנוף הנשקף משן רמון מהמם בכל קנה מידה. העלייה לשן רמון קשה אבל לא ארוכה, ולחובבי אתגר מומלץ להוסיף עלייה קטנה לנקודת תצפית נוספת - אחרי קיר האמוניטים ולפני כביש 40 פונים שמאלה בשביל הירוק ומטפסים בתלילות על דופן המכתש, בחזרה אל שטח המכתש. משם ירידה ישירה ומהירה אל כביש 40, אל רכב האיסוף.
 • nadavlevin

  nadavlevin
  מכתש רמון במלוא הדרו|4 29.05.11
  מסלול המציג את מכתש רמון במלוא הדרו. עם זאת, עדיף לדעתי לרדת למכתש בנתיב הקודם של שביל ישראל (המסומן בירוק), בלי לעבור בבי"ס שדה הר הנגב, וללכת במקום זאת לביקור במנסרה (בהמשך השביל הירוק, סטיה של כ-3 ק"מ מהמסלול). העליה לשן רמון - באמת תלולה וקשה.
- 1
עוד טיולים מומלצים


עוד טיולים