1 הגדל תמונה
מתוך הסרט, צילום באדיבות סרטי יונייטד קינג ושובל
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מתוך הסרט, צילום באדיבות סרטי יונייטד קינג ושובל
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מתוך הסרט, צילום באדיבות סרטי יונייטד קינג ושובל
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מתוך הסרט, צילום באדיבות סרטי יונייטד קינג ושובל
הועלה על ידי מערכתמפה
 
כרוניקה של מוות ידוע מראש
תארו לכם שהרופאים מודיעים לכם שאתם עומדים למות ממחלה,ושישנה תרופה שתציל את חייכם אבל היא לא חוקית ולכן לא תוכלו לקבל אותה, ומוסיפים גם טפיחה על הכתף ואומרים בחיוך 'דרך צלחה'. זו הסיטואציה שאיתה נאלצו להתמודד מאות אלפי חולי איידס בשנות השמונים.


הסרט, שכבר זכה ב-2 פרסי גלובוס הזהב, מטיב לתאר עשור זה, שבו מיליונים מתו ממחלת האיידס ובעזרת טיפול נכון ייתכן והיו יכולים לרקוד במסיבות המילניום. גדולתו של הסרט, מלבד המשחק הפנומנלי של מתיו מקונוהי היא בכך שהוא לוקח סיפור של איש אחד (אמיתי, כאמור) ובאמצעותו מצליח להעביר תמונת מצב של קהילה שלמה שחייה נקטעו לשווא. טכניקת הצילום היא מאוד מיוחדת, תיעודית כמעט, וכוללת הרבה תנועות מצלמה, התוצאה היא דימוי ריאליסטי של עולם קר ומנוכר, שבו גם חיים ומוות הם תוצאה של שיקולים כלכליים ופוליטיים, ורק הדמויות, בלי לומר יותר מידי (האנשים בסרט הם לא אנשים של מילים), אלא באמצעות הקלוז-אפים והבעות הפנים מהוות בועות של חמימות ושל נפש עדינה שמבינה שהסוף הוא בלתי נמנע, אבל היא פשוט לא מוכנה לוותר, עדיין.
הסרט מתחיל בארה''ב בשנת 1985, תקופה שבה המודעות למחלת האיידס עדיין הייתה נמוכה מאוד, והיחס אליה בקרב מרבית הציבור האמריקאי היה סטריאוטיפי, והסתכם באמירות כמו ''המחלה הזאת שתוקפת הומואים''. רון וודרוף (מתיו מקונוהי), הוא ''ארכי רדנק'' שחי בפרברי דאלאס, חשמלאי במשרה חלקית ואלכוהוליסט חובב זונות ורודיאו במשרה מלאה, כאמור לא בדיוק טיפוס שמנהל אורח חיים בריא. יום בהיר אחד, לאחר פציעה קלה בעבודה שגורמת לאשפוזו מתבשר רון בבית החולים כי הוא חולה באיידס,והרופאים נותנים לו כ-30 ימים לפני שיתאחד עם אלוהיו. לאחר הכחשה והדחקה שנמשכות מספר ימים מבין רון שאכן כך הדבר, ושברצונו להציל את עצמו. רון מגלה, שישנם מספר תרופות שיכולות לשפר משמעותית את איכות חייהם של החולים וכמובן להאריך אותם, אולם תרופות אלה אינן מאושרות לשימוש בארצות הברית, כיוון שממשלתה מעדיפה שחברה אמריקאית תהיה זו שתפתח תרופה למחלה, ותגרוף רווחים, ועד שזה יקרה כל החולים במחלה מתבקשים למות בסבלנות. רון מחליט לנסוע למקסיקו ולהביא משם את התרופות האסורות מעשה שבאמצעותו הוא מציל את חייו ואת חייהם של אלפי חולים בדאלאס, להם הוא מוכר את התרופות המיובאות. 30 ימיו האחרונים של רון הופכים לשנה ,שהופכת למספר שנים. בזמן זה רון נאלץ להילחם במחלתו, ברשויות האמריקאיות שמנסות לחסל את ''מועדון הלקוחות'' שלו, וכמו כן בסביבה שמחזיקה בדעות שליליות כלפי החולים באיידס.
באדיבות סרטי יונייטד קינג ושובל
( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • briza

  briza
  סרט לא מגובש על נושא חשוב |3 27.04.17
  העניין העיקרי בסרט הוא הנושא והסיפור האמיתי. מלחמות של הפרט נגד עוולות הממסד (כאן ה FDA) כבר ראינו וכאן המאבק מתובל בדמויות ססגוניות בשולי החברה, שאינן מובנות די הצורך. הסרט מאבד כיוון לפרקים ומאריך יתר על המידה תוך כניסה לפירוט ואירועים שלא ממש נדרשים להתפתחות הסיפור אלא גורמים לליאות אצל הצופה.
 • סגלגלה

  סגלגלה
  משחק מעולה, סרט פחות|3 29.04.14
  אכן כיף לראות את מת'יו מקונוהי בתפקיד כזה. עם זאת, חוזקו של הסרט הוא בכך שמדובר בסיפור אמיתי ומתסכל, ולא הרבה יותר מזה. הסרט ארוך מדי ואכן השינויים שעוברים על הדמות לא כ"כ משכנעים. הם ככל הנראה באמת התרחשו, אך הסרט לא מקדיש מספיק תשומת לב לתהליכים הנפשיים שעוברים על וודורף, אלא בעיקר אלו החיצוניים (הפיזיים, משפטיים ועסקיים...) וחבל.
 • shirleyh

  shirleyh
  לא יאומן כמה מתיו מקונוהיי טוב|4 03.03.14
  הסרט טוב וקולח, אבל מה שהופך אותו לשווה צפייה במיוחד הוא המשחק המעולה של מתיו מקונוהיי, שעבר מטמורפוזה מושלמת מדמות החתיך ההוליוודי המאוס, לחולה האיידס המיוסר. סרט טוב וחשוב.
 • לנטנרצר

  לנטנרצר
  אמיתי ומרתק|5 20.02.14
  כשהחיים מכים, חלק מהאנשים משתנים, לפעמים גם שינוי קיצוני. זה הסבר מספיק לכך שהדמות הראשית משתנה מקצה לקצה, ולא הרגשנו, בניגוד לחלק מהמדרגים, שיש חורים בדמויות או בעלילה. הסרט מאוד לא "אמריקאי", לא מייפים כלום ולא עושים רומנטיזציה מהמחלה. האטימות והבירוקרטיה מתסכלות והסרט לא מקל עלינו, הצופים, את החיים. זה סיפור אמיתי, על כל המשתמע מכך. המשחק מבריק, הקצב טוב, ואנחנו היינו מרותקים מההתחלה ועד הסוף. מומלץ מאוד.
 • egoshen

  egoshen
  משחק מדהים וסיפור אמיתי תלוש|3 08.02.14
  למרות המשחק המדהים, הבימוי המיוחד, הצילומים הקטועים והמעברים המתוזמנים משהו לא עבד שם בשבילי. ההתחלה הייתה מבטיחה, דמות ססגונית, ארס רד נק צבעוני ומעניין המשנה את עורו והופך למשהו אחר. בהמשך משהו לא מתחבר, הדמות משנה תכונות ויכולות בצורה הזויה. מותירה תחושה של זיוף.אין תהליך של שינוי מובן, איך המסומם האלים, חובב הזונות , הומופוב, הופך כמעט באחת לאיש ספר מלומד, לוחם צדק, אוהב אדם ללא קשר לנטיותיו המיניות ויזם בעל תושיה. גם אם בסיפור האמיתי יש יסודות כאלה, אז אין בסרט שום דרך ותהליך של השתנות שיכולתי להרגיש ולהבין. ואולי הייתי עייף ובאתי לא טוב לסרט כי לידי דוקא אהבו.
 • Donna_Summer

  Donna_Summer
  מרגש. משחק נפלא של מתיו מקונוה|4 06.02.14
  סרט נוגע ללב על מסעו של אדם שנהפך מ-White Trash הומופב ורדוד שחי את הרגע ונהנה בעיקר מרכיבה על שוורים ברודיאו לאדם אכפתי, רגיש, שלומד לקבל את האחר ולהילחם על זכויותיו אל מול ממסד קר ומנוכר. מתיו מקונוהי משחק נפלא. הסרט קצת ארוך ונגרר לפעמים, אפשר היה לקצר...
 • hwerner

  hwerner
  סרט מצמרר|4 04.02.14
  סרט מאוד יפה, משחק נהדר של מתיו מקונוהי שנראה כמו שלד בסרט, והוא באמת מצליח לקומם את הצופה על כך שחיים של בני אדם נסחרים כמו ירקות. ידוע שחוקרים רבים שעמדו למצוא תרופה לאיידס מצאו את מותם בנסיבות מסתוריות, מה שמחזק את הטענה שיש הרבה גופים שמרוויחים מקיומה של המחלה. ואחרי שאמרנו את זה ממליץ כאמור לראות את הסרט, ולאו דווקא בקולנוע, החוויה הקולנועית היא לא משמעותית בו במיוחד,זה לא סרט גרנדיוזי אלא דווקא אינטימי משהו.
 • gasaf

  gasaf
  מתחיל מצוין ומאבד תנופה בהמשך|3 02.02.14
  הסרט מספר על חולה איידס בשלב מתקדם, שעושה הכול, כדי להישאר בחיים, ועל הדרך, עושה גם כמה בוחטות יפות.40 הדקות הראשונות של הסרט ממש נפלאות. מתיו מקונוהי, מוכיח, לראשונה בחייו המקצועיים, שהוא בעל יכולת משחק "לא פלקטית" ולא רק נער פוסטרים. לצורך התפקיד ו"הלוק" המתבקש, הוא השיל ממשקלו כמעט 25 ק"ג. צריך לראות כדי להאמין. בהמשך, הסרט מאבד תנופה, הופך להיות מאוד "אמריקאי" (שמאלץ, קיץ' וכול הבוחלטריה המוכרת)וחבל.. עדיין, הסיפור אינו שגרתי ומעניין מאוד. שווה צפייה
 • גרסיאס

  גרסיאס
  קודר ומצוין|5 30.01.14
  סרט אפלולי ועשוי היטב, בכיכובו של מתיו מקונהיו (רון וודרוף) בתפקיד חייו. דמותו של מקונהיו מתחילה כרד-נק מחוספס ומפוקפק והופכת אט אט לרובין הוד (לא שומר חוק אבל בכל זאת גיבור). מומלץ ללכת, ולו בשביל המשחק המדהים של מקונהיו שהפעם הוא הכל חוץ מחתיך.
- 1
עוד סרטים