הצבא המוסרי בעולם

הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של המבצע לחיסול מנהיג הטאליבן באפגניסטן, אחמד שאה, שביצעה יחידת אריות הים של צבא האמריקאי, ואותו שרד לוחם אחד בלבד, מרקוס לוטרל. הצופים נחשפים לכל שלב נורא בהתדרדרות מחול הדמים של המבצע, מעין סוף ידוע מראש שנחווה באימה לאורך שעתיים וחצי יחד עם החיילים. הסרט מתחיל בתצוגת טסטוסטרון מרהיבה של היחידה, בה מוצגים כל הלוחמים, סוסי אדם המרגישים כמו אלים, וממשיך בכניסתם לשטח אפגניסטן, שם הצופים מתוודעים אל הצוות בשטח, המגולם באופן אמין במיוחד על ידי אריק באנה, בן פוסטר, אמיל הירש, טיילור קיטש, ובראשם מארק וולברג, בתפקיד הראשי, שגם הפיק את הסרט.
עולה כאן הסוגיה המוסרית במלחמה האם להרוג חפים מפשע בכדי לשרת מטרה גדולה יותר והסרט מציג בצורה ישירה מאד, כמעט דוקומנטרית, את הקושי העצום בלחימת צוות, בה חייל נאלץ לסמוך לגמרי על הצוות שלו ולשים את חייו בידיהם של אנשים אחרים. הסרט מציג את הצבא האמריקאי כעשוי ללא חת, ולא בכדי הסרט הפך כבר בשבוע הראשון לשובר קופות בארה"ב. בניגוד לצבא הישראלי שנחשב כשורש כל רע ומקבל קיתונות של ביקורת ברחבי העולם, הצבא האמריקאי יכול להתהדר בסיפורי הגבורה שלו. הסרט לא מביע דעה מוצהרת על הלחימה באפגניסטן אבל מדגיש את הרוע הצרוף של כל הצדדים במלחמה. ראוי לציין את הצילום המדהים של טוביאס איי. סצ'ליסלר, הבימוי הבלתי מתפשר של פיטר ברג, והמשחק של מארק וולברג, שהיה בתוך הדמות באופן מעורר השתאות. סרט קשה ביותר לצפייה, אך אולי לוחמים קרביים, בעבר או בהווה, ימצאו בו עניין ויזדהו עם הדמויות.

באדיבות סרטי יונייטד קינג
( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • briza

  briza
  לא בדיוק האמת|4 27.04.17
  הסרט נעשה בעקבות הספר שנכתב ע"י אותו שורד שלימים התברר שהוא מוגזם במקרה הטוב ומופרך במקרה הפחות טוב. כנראה שהחוליה פשוט נפלה למארב מביך שעלה בנוסף בחיי 15 לוחמים נוספים שבאו לחלץ... בלי קשר אם זה קרה כך או אחרת, ותוך התעלמות מההירואיזם האמריקאי המתבקש, והוספת "דילמת הרועה" (סיפור הל"ה?), מדובר בסרט פעולה מלחמתי טוב בו הצופה חש כל כדור, מכה, נפילה, שבר. צילום ומשחק טובים והצופה נשאר מרותק. לראות. רק שאלה קטנונית אחת: קסדה ואפוד מגן לא מצטלמים טוב? כנראה, אחרת לא ברור למה הלוחמים לא משתמשים בהם.
 • Mikamika

  Mikamika
  לא לבעלי לב חלש|5 14.02.14
  לחובבי הזאנר סרט מלחמתי מצולם הכי מציאותי שאפשר גם אקשן וגם מתח לאורך כל הסרט אנחנו היינו ונהננו-ל ר ו ץ
- 1
עוד סרטים