סרט חכם אבל מזעזע שלא לצורך

בניסיון לעצור את ההתחממות הגלובאלית משתמשים בכימיקלים שגורמים בטעות לעידן קרח נוסף וחמור שמכחיד את כל החיים על פני האנושות, מה שמוביל אותנו לשנת 2031. השורדים האחרונים מבני המין האנושי נמצאים כולם על רכבת שנוסעת ללא הפסקה, כמו כל רכבת גם הרכבת הזו מחולקת לקרונות, אלא שברכבת הקרח הקרונות מסודרים על פי מעמד. בקרונות האחרונים נמצאים המסכנים, המדוכאים האסירים והחולים, שם הם נמצאים במצב מתמיד של רעב וסבל, ואילו הקרונות שבקדמת הרכבת שמורים לבני המעמד העליון שנהנים משלל פינוקים וכל טוב. אנשי הקרונות הקדמיים רודים באנשי הקרונות האחוריים באמצעות שיטות ענישה שכוללות כריתת איברים ורצח לצורך דילול האוכלוסייה ברכבת. בשלב כלשהוא מחלטים תושבי האגף האחורי להתקומם. קרטיס, מנהיג המעמד הנמוך אוסף סביבו חבורה של אנשים חדורי מוטיבציה ויחדיו הם יוצאים למסע מדמם לעבר קדמת הרכבת, על מנת ליצור רכבת וחברה צודקת יותר.


מבחינת איכות הסרט נטו, המצב מורכב - הקונספט הוא חדשני, גאוני ומעניין, גם המשחק אמין ומצליח להעביר בצורה אותנטית את הכאב של האנשים החלשים בחברה, ובאופן כללי רוב השוטים הם אפרוריים מה שמצליח להעביר תמונת מצב של עולם קודר ועגמומי. הבעיה היא שהסרט קצת נופל למקומות שהוא לא צריך להימצא בהם: נראה שיוצרי הסרט רצו מאוד לזעזע והתוצאה היא סרט עם הרבה דם ואיברים כרותים, ואפילו סצנה על קניבליזם שאני מנסה להדחיק כשאני נזכר בסרט, במילים אחרות סרט קשה לצפייה. חבל שהסרט לא נשאר במקום של סרט חדשני ואינטיליגנטי מכיוון שהנקודה של חברה איומה ודכאנית עוברת מצוין גם מבלי להראות את הזוועות שצוינו.


מבחינת הרובד הסמוי של הסרט ומשמעותו הסמלית מדובר בסיפור הצלחה – למרות הקטעים הקשים, הסרט מצליח להעביר ביקורת על פערי המעמדות בחברה מבלי להיות נדוש ומאוס. באמצעות דימוי חדשני ומאוד נכון של רכבת, והוא גם מראה שהדרך למהפכה ושינוי אמיתי היא קשה וכרוכה בדם יזע ודמעות, כמו כן הסרט מוכיח שהדברים תמיד יותר מורכבים ממה שהם נראים, מי שנראה טוב הוא לא תמיד כזה ולהפך. בסופו של דבר הסרט הוא סוג של אלגוריה לחיים שלנו, גם אנחנו, כמו הרכבת, מתקדמים בלי מטרה.

באדיבות קולנוע לב
( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • gasaf

  gasaf
  אקשן אליגורי מעולה|4 25.04.14
  עלילת רכבת הקרח מאוד רלוונטית לדיון הלוהט בשאלת פערי ההכנסות הגדלים נשנה לשנה והיווצרות מעמדות חברתיים מבוססי הכנסות בחברה המערבית. רכבת הסובבת את כדור הארץ הקפוא שוב ושוב ובתוכה, קרונות המחולקים למעמדות, העשירים חוגגים והעניים מדוכאים עד עפר. הנסיון "להפוך את השולחן" ואת היוצרות, מתגלה כמורכב מאוד, ממש כמו בחיים האמיתיים. מותח, חכם, מרתק, משוחק היטב ולא משעמם לרגע
 • briza

  briza
  קונספט חדש ואחר|5 14.04.14
  ההצלחה הגדולה של הסרט היא בהבאת קונספט חדש ואחר, כזה שעוד לא ראינו - וזה כלל לא פשוט. לא חשוב אם תחשבו שהאלימות מוגזמת שלא לצורך, גם לא לגמרי משנה איך הגענו למצב המופרך שכל מה שנותר מהאנושות נע על מסילה מעגלית, מה שמשנה הוא איך ממשיכים מהמצב הנתון. ואת זה הסרט מתאר נפלא, לפרטי פרטים, קרון אחר קרון (אתה תופס את עצמך ממתין להפתעה של הקרון הבא...), תוך העלאת דילמות צדק ומוסריות מורכבות. משחק מצויין (כשטילדה סווינטון גונבת את ההצגה), עיצוב אומנותי לא פחות מגאוני. לא להחמיץ.
- 1
עוד סרטים