אתר מפה בפייסבוק
עין יעל
שבט אחים
מלון כפרי יד השמונה
מכונאות

בעיות נפוצות
נזילת שמן
רצועת תזמון קרועה
מסנן אוויר מלוכלך
מחסור בשמן בתיבת הילוכים
בלמים לא תקינים
מחסור בנוזל בלמים

נזילת שמן
הבעיה - אם מופיעים כתמי שמן מתחת למכונית חונה, או שמפלס השמן יורד זמן קצר לאחר שמילאתם, ייתכן שיש לרכבכם נזילת שמן.
הפתרון - בכל מקרה של חשד לנזילת שמן, יש לפנות מיד למוסך.
טיפול שוטף - השמן חיוני ביותר לתפקוד המנוע. תפקידיו: הפחתת חיכוך, פיזור חום והסרת לכלוך, הנלכד במסנן השמן. יש להקפיד לבדוק מעת לעת, כי לא חסר שמן ולדאוג להחליף את השמן ומסנן השמן על פי דרישת היצרן. יש לוודא כי אתם משתמשים בשמן עם צמיגות העונה על דרישות היצרן (לדוגמא: שמן 10-40). צמיגות מציינת את תכונות השמן בטמפרטורות שונות. ככל שהטמפרטורה תהיה גבוהה יותר, כך צמיגות השמן נמוכה יותר וזרימתו מהירה יותר. בשנים האחרונות נכנסו לשוק שמנים סינתטיים וחצי סינתטיים, אשר נחשבים לעמידים יותר.

רצועת תזמון קרועה
הבעיה - המנוע הפסיק לפעול? אי אפשר להניע אותו? יש סיכוי טוב שרצועת התזמון נקרעה. במקרה כזה לא ניתן להזיז את הרכב.
הפתרון - יש לגרור את הרכב למוסך שמכיר את סוג הרכב שברשותכם ויודע כיצד להחליף רצועת תזמון.
טיפול שוטף - תפקיד רצועת התזמון הוא לתזמן בין פעולת הבוכנות (גל הארכובה) לבין פתיחת השסתומים וסגירתם (גל הזיזים). בספר הרכב מציין היצרן מתי יש להחליף את הרצועה, בדרך כלל לפי קילומטראז'. אין להתפשר על מועד החלפת רצועת התזמון בזמן, שכן קריעת הרצועה עשויה לגרום לנזק רב במנוע (כגון נזק לשסתומים) העשויים לגרור טיפולים מסובכים ויקרים.

מסנן אוויר מלוכלך
הבעיה - מסנן אוויר מלוכלך עשוי להגדיל את צריכת הדלק, ואף להשפיע על תפקוד המנוע.
הפתרון - החלפת מסנן האוויר.
טיפול שוטף - תפקיד מסנן האוויר הוא לסנן את האוויר הנכנס למנוע בעת תהליך הבעירה. מסנן האוויר נראה לרוב כנייר שקופל בקיפול אקורדיון. על המוסך לבדוק את מצבו בעת הטיפולים התקופתיים ולהחליפו במידת הצורך. מספר יצרני רכב ממליצים להחליף מסנן שהתבלה או התלכלך.

מחסור בשמן בתיבת הילוכים
הבעיה - מחסור בשמן תיבת הילוכים (שמן "גיר") עשוי לגרום להפסקת פעולה של תיבת ההילוכים במכוניות אוטומטיות והאוטו לא ינוע. במכוניות עם תיבת הילוכים ידנית ה"גיר" ימשיך לתפקד, אך יישחק לאחר זמן קצר.
פתרון - מילוי השמן במיכל המתאים ובדיקה במוסך כי לא נגרם נזק לתיבת ההילוכים.
טיפול שוטף - מערכת תיבת ההילוכים נמצאת בתוך שמן. השמן מאפשר פעולה תקינה של תיבת ההילוכים ומקרר את המערכת. יש לשים לב לסוג השמן ולתדירות החלפת השמן על פי דרישות היצרן. מומלץ לבדוק מעת לעת כי לא חסר שמן בתיבת ההילוכים.

בלמים לא תקינים
הבעיה - בלמים שמגיבים באיחור, הרכב מושך הצידה בעת הבלימה.
הפתרון - יש לפנות מיד למוסך. הזנחה יכולה לעלות בחיי אדם!
טיפול שוטף - ישנם שני סוגי בלמים: בלמי תוף ובלמי דיסק. כיום ברוב המכוניות מותקנים בלמי דיסק גם בגלגלים הקדמיים וגם באחוריים. במוסך בוחנים את עובי הרפידות, ומוודאים כי אין נזילות בבוכנות. בטיפול התקופתי יש לבדוק את צינורות הבלמים, בלם החנייה ושכל הבלמים נבדקו (ולא להסתפק בבדיקת צד אחד בלבד).

מחסור בנוזל בלמים
הבעיה - מחסור בנוזל בלמים יפגום בתפקודם. במקרים קיצוניים הדבר עשוי להשבית את פעולתם.
הפתרון - יש לגשת מייד למוסך לבדיקה כללית והוספת נוזל בלמים. במקרה שהבלמים לא מגיבים, אין לנהוג ברכב ויש להיעזר בשירותי גרירה.
טיפול שוטף - הנוזל מעביר את הלחץ מדוושת הבלם לבוכנות המפעילות את הבלמים. יש לשים לב לסוג הנוזל ולבצע בדיקה מעת לעת על מנת לוודא כי אין נזילה של נוזל הבלמים. זיכרו, נזילה שכזו עשויה להיות קריטית, ולהשפיע על תפקוד הבלמים. החלפת הנוזל נעשית לרוב אחת לשנתיים על ידי המוסך. לחלק מהמוסכים המתקדמים יש חיישן הבודק את איכות נוזל הבלמים הקובע אם יש להחליפו.


הצטרפו לקהילה הצרכנית של מפה

הקהילה הצרכנית של מפה היא קהילה צרכנית ראשונה מסוגה בישראל המדרגת בעלי מקצוע בתחום השיפוצים והתיקונים בבית, בעזרת דירוגים של חברי הקהילה הצרכנית. כל אחד מוזמן להצטרף לקהילה הצרכנית של מפה.

רק מנויים רשומים בקהילה יכולים לדרג את בעלי המקצוע - וזאת כדי למנוע הטייה של ההמלצות.

הטבות לחברי הקהילה
• כניסה לכל אתר מפה
• שימוש חופשי במערכת המיפוי המתקדמת
• מתנה לנרשמים - ספרון "פינה רומנטית"
מגזין הבילויים השבועי של מפה -
  ישר לתיבת האימייל שלך
• הנחות מפליגות על כל ספרי הוצאת מפה


לכניסה לקהילה הצרכנית של מפה