אתר מפה בפייסבוק
עין יעל
שבט אחים
מלון כפרי יד השמונה
מתי כדאי לקרוא לחשמלאי
להבדיל מבעיות אחרות במערכות השונות בבית, בהן אפשר לאלתר ולמצוא פתרונות לטווח הקצר, בחשמל יש להיעזר בבעל מקצוע מוסמך ולא לנסות לבד.

בעיות נפוצות
התקנת נקודת חשמל
התחממות יתר של מערכת החשמל
מערכות ישנות
גודל חיבור
עלות הגדלת הספק חשמלי לבית
קפיצת חצי אוטומט - מפא"ז ("קפיצת פיוז")
סכנת שריפה
התחשמלות
נורה מהבהבת
שקע שהשחיר
חשבון חשמל מנופח

התקנת נקודת חשמל
קרה לכם שקניתם מכשיר חשמל חדש ולא היה לכם לאן לחבר אותו? בדירות רבות, בעיקר בדירות ישנות, מספר שקעי החשמל לא מספיק לריבוי מכשירי החשמל של החיים המודרניים.
מפצלים ומאריכים מספקים פתרון זמני, אך ישנם מקרים בהם פתרון זה לא מספק. במקרים בהם מחוברים מכשירי חשמל "זוללי חשמל" רבים מדי על שקע אחד (כגון מכונת כביסה ודוד חימום) עשוי להיווצר עומס רב, שיכול לגרום להתחממות יתר של תשתית מערכת החשמל. מומלץ להימנע מחיבור מפצלים רבים מדי ולהזמין חשמלאי שיתקין נקודות חשמל נוספות בצורה מסודרת.

התחממות יתר של מערכת החשמל
תופעה שכיחה העשויה לנבוע משתי סיבות עיקריות:
עומס יתר - אי התאמה של עובי המוליכים במעגל החשמלי לזרם המועבר בו. מצב זה יכול להיווצר, בין היתר, כתוצאה משימוש במכשירי חשמל רבים מדי.
קצר - נגרם בשל שחיקה של החומר המבודד את המוליכים כתוצאה מבלאי ושחיקה. את הקצר יוכל לתקן רק חשמלאי אשר יבודד את החוטים החשופים אשר נוגעים זה בזה. התחממות יתר עלולה לגרום להתחממות עד התכה של החומר הפלסטי המבודד את המוליכים, ועד התלקחות של מערכת החשמל.

מערכות ישנות
בבתים רבים מורכבות עדיין מערכות חשמל ישנות בעלות הספק נמוך, מערכות חשמל המבוססות על נתיכים קרמיים ("פקקים" עם בידוד נמוך מהנתיכים הפלסטיים המקובלים כיום), וחוטים באיכות ירודה. כל אלה מהווים בעיה בטיחותית משמעותית. במערכות חשמל ישנות עשויות להתעורר תקלות רבות. לכן, מומלץ להתייעץ עם חשמלאי מוסמך ולבחון האם המערכת בטיחותית. כאשר שוכרים דירה, מומלץ להציץ לארון החשמל ולראות אם מערכת החשמל מיושנת או חדשה. בכל מקרה, יש לשאול את בעל הדירה אם המערכת עברה שינויים כלשהם במהלך השנים האחרונות. במקרה שמתעורר חשד באשר לבטיחות מערכת החשמל, יש לדרוש מבעל הבית להזמין בדיקת בטיחות.

גודל חיבור
גודל חיבור החשמל לדירה קובע את עוצמת הזרם החשמלי המסופק לדירה. חיבור בו-זמני של מכשירי חימום בעלי הספק גבוה עלול לגרום לשיתוקה של מערכת החשמל הביתית כתוצאה מניתוק של מפסק הזרם האוטומטי הראשי, או בגלל שריפת הנתיך ("פקק") של חברת החשמל. תופעה זו מתרחשת בעיקר בדירות בעלות חיבור של 25 אמפר (או פחות). מאז שנת 1989 הוגדל סטנדרט החיבור ל-40 אמפר. כאשר משפצים שיפוץ יסודי, או מתכננים מערכת חשמל בבית חדש, מומלץ כבר בשלב התוכניות להתקין מונה תלת פאזי (ולא חד פאזי). הגדלת החיבור ל-3 פאזות תחלק את עומסי מכשירי החשמל בבית בצורה נבונה יותר, מכיוון שלחלק מהמכשירים (כגון: מדיח כלים, תנור אפיה, תנורי חימום ו/או מזגנים) ישנה צריכת חשמל גבוהה. חלוקת העומסים תקנה עמידות טובה יותר למערכת החשמל מפני קפיצות של עומס יתר.

עלות הגדלת הספק חשמלי לבית
חברת החשמל מתחייבת להגדיל חיבורים קיימים תוך חודשיים מתשלום ההזמנה. חשוב לזכור כי חברת החשמל אחראית לעבודות חשמל עד המונה לאספקת החשמל של הלקוח. טיפול במערכת הביתית הוא באחריות הלקוח עצמו.
העלויות של חברת החשמל נקבעות על פי מספר קריטריונים וביניהם:
1.הגדלת חיבור בבית פרטי או בבניין דירות.
2.הקומה בה נמצאת הדירה.
3. מספר הדירות בבניין ומיקום המונים.

כאשר מדובר בדירה בבניין דירות אשר אינה דירת קרקע ומספר הדירות בבניין אינו עולה על 36, העלויות יהיו:
הגדלה מ-25 אמפר ל-40 אמפר: 2440 ש"ח
הגדלה מ-40 אמפר לתלת פאזי: 1864 ש"ח
הערכה זו מתייחסת לעלויות שייגבו על ידי חברת החשמל בלבד, ואינה כוללת את התשלום הנוסף שייגבה על ידי החשמלאי.

קפיצת חצי אוטומט - מפא"ז ("קפיצת פיוז")
המפסק החצי אוטומטי מנתק את מעגל החשמל במקרה של זרימת יתר שעלולה לגרום להתחממות יתר של מערכת החשמל. ניתן לבצע מספר פעולות על מנת לבודד את מקור הבעיה ולהחזיר את החשמל לבית.

לאחר שווידאתם כי הבעיה אינה נובעת מגודל חיבור החשמל לדירה, מומלץ לבצע את הפעולות הבאות:
1. להוריד את כל המפסקים בלוח החשמל.
2. להרים את ממסר הפחת.
3. להרים את מפסק הזרם הראשי ולאחריו את שאר המפסקים אחד אחרי השני.
4. כאשר אחד המפסקים שהורם גרם לקפיצת מפסק הפחת, ישנה בקו המחובר למפסק זה בעיה. יש להשאיר מפסק זה כבוי ולהפעיל את שאר המפסקים.
5. יש לבדוק מה מפעיל המפסק האמור. ייתכן שמכשיר חשמלי המחובר למפסק זה הוא הגורם לבעיה.
6. לנתק את המכשירים החשמליים המחוברים למפסק זה ולהרים את המפסק במקרה שמפסק הפחת לא קפץ יש לחבר מחדש את המכשירים אחד אחרי השני, עד שמגיעים למכשיר החשמלי הבעייתי.
7. לאחר זיהוי המכשיר הבעייתי, רצוי לנתקו מהחשמל עד לתיקונו, על מנת למנוע תקלות נשנות במערכת החשמל.

במקרה שהורדת כל המפסקים וחיבורם לא סייעה לאיתור המכשיר הבעייתי, ניתן לבצע בדיקה יסודית יותר ולנתק את כל מכשירי החשמל בבית, כולל מכונת הכביסה, המקרר, כיבוי הדוד ועוד. לאחר מכן יש לחבר את המכשירים אחד אחרי השני לחשמל עד שיימצא המכשיר המקצר. אם גם לאחר ביצוע כל הפעולות האמורות הבעיה נמשכת, מקור הבעיה, ככל הנראה בארון החשמל ויש לקרוא לחשמלאי מוסמך.

סכנת שריפה
על פי נתוני מכבי אש, כמעט בכל שעה פורצת שריפה בישראל, כאשר 40% מתוכן מקורן בתקלות חשמל. בין הסיבות לריבוי השריפות ניתן למנות את העובדה כי בעבר נהגו לחבר את ההארקה לצנרת המים של הבניין שהייתה עשויה בדרך כלל ממתכת, אך מאז הוחלפו צנרות רבות בצנרות פלסטיק וההארקה נותקה. סיבה נוספת היא מכשירי חשמל לא תקניים הנמכרים ללא פיקוח. כדאי לבצע בדיקה יסודית למערכת החשמל הביתית ואחריה ביקורת תקופתית כל מספר שנים. על החשמלאי המוסמך לבדוק מרכיבים מרכזיים במערכת החשמל, כמו בידוד, רציפות הארקה, ממסרי פחת וחיבורי חשמל.

התחשמלות
אחת הסיבות להתחשמלות עשויה לנבוע מ"זליגה" של מכשירי חשמל. זליגה עשויה לגרום לכך שחלק מהזרם יזרום גם דרך המכשיר החשמלי ולא רק דרך חוט החשמל. כך למשל, במקרה בו ישנה זליגה במקרר, חלק מהזרם עשוי לעבור גם דרך דפנות המקרר. במקרה כזה ממסר הפחת אמור לקפוץ ולהגן מפני התחשמלות. כל זאת בתנאי שממסר הפחת תקין. יש לוודא שממסר הפחת הוא ממסר העומד בתקן, ומסוגל לווסת את המתח של כל מכשירי החשמל המותקנים בבית. בדיקת תקינות מפסק הפחת פשוטה: לוחצים על לחצן הבדיקה ומוודאים שהוא אכן מנתק את כל החשמל בבית. מומלץ לבצע בדיקה זאת אחת ל-6 חודשים.

נורה מהבהבת
מעיד על קצר בנקודת חשמל או על קצר במכשיר החשמלי. במקרה כזה מומלץ לקרוא לחשמלאי.

שקע שהשחיר
מעיד על קצר בנקודת חשמל או על קצר במכשיר החשמלי. יש לקרוא לחשמלאי.

חשבון חשמל מנופח
במקרה של חשבון חשמל מנופח כדאי לעשות מספר פעולות:
 לנתק את כל מכשירי החשמל בבית (כולל המקרר, וידאו ואורות ) ולבדוק האם לאחר מספר שניות המונה נעצר או ממשיך לרוץ. אם הוא ממשיך, כנראה שגונבים מכם חשמל. יש לפנות למשטרה ולקרוא לחשמלאי שינתק את הטפיל. לאחר מכן יש לפנות לחברת החשמל שתחייב את הגנב ותזכה אתכם.
 הבדיקה העצמאית מוגבלת. ייתכן שחיברו אל המונה שלכם צריכה של מכשיר אשר פועל רק לפעמים, מזגן למשל. הבדיקה תזהה גניבה של חשמל רק כאשר היא מתבצעת במקביל לבדיקה. לכן, כדאי לקרוא לחשמלאי אשר יזהה חיבור שאינו שלכם למונה.
 לבקש מחברת החשמל לבצע בדיקת מונה. הבדיקה תתבצע עד חודש מיום הזמנתה. כל בעל חוזה עם חברת החשמל זכאי לבדיקה אחת ללא תשלום. לאחר מימוש הזכות מתבצעות הבדיקות בתשלום.
עלות בדיקת מונה על ידי חברת חשמל:
234 ש"ח עבור חיבור של 25' ו- 40' אמפר.
797 ש"ח עבור בדיקה של חיבור תלת פאזי.


הצטרפו לקהילה הצרכנית של מפה

הקהילה הצרכנית של מפה היא קהילה צרכנית ראשונה מסוגה בישראל המדרגת בעלי מקצוע בתחום השיפוצים והתיקונים בבית, בעזרת דירוגים של חברי הקהילה הצרכנית. כל אחד מוזמן להצטרף לקהילה הצרכנית של מפה.

רק מנויים רשומים בקהילה יכולים לדרג את בעלי המקצוע - וזאת כדי למנוע הטייה של ההמלצות.

הטבות לחברי הקהילה
• כניסה לכל אתר מפה
• שימוש חופשי במערכת המיפוי המתקדמת
• מתנה לנרשמים - ספרון "פינה רומנטית"
מגזין הבילויים השבועי של מפה -
  ישר לתיבת האימייל שלך
• הנחות מפליגות על כל ספרי הוצאת מפה


לכניסה לקהילה הצרכנית של מפה