לטייל
טיולי שטח
ברכבי מיול
לאורך הירדן
הדרומי
בשבילים
לישון
מלון קטן
ונעים מאוד
במבצע מיוחד
לפסח
חוף עכו
לאכול
המבורגר
לטבעונים
ולשוחרי
בריאות
אוכל בצפון
לבלות
סיורים
הופעות
והפעלות
בחג הכלניות
דרום אדום

שלח ל:  הדפסה   חבר

תל אופן - תחנות להשכרת אופניים

מאת: מערכתמפה 11/5/2011

תל אביב עושה צעד גדול לכיוון אחיותיה הגדולות ברחבי העולם ומשיקה שירות השכרת אופניים ממוכן ששמו תל אופן. בינתיים הוצבו ברחבי העיר כמעט 40 תחנות עגינה ואפשר כבר לשכור זוג אופניים, לרכוב אל היעד ולהחזירם במקום אחר. פתרון אולטימטיבי לבעיית החנייה והגניבות? ימים יגידו.

נותנים פוש לדיווש
זה ירוק, נוח, זמין, מהיר ומחטב את הרגליים. לאלה מביניכם ששואלים לפשר החידה, מדובר במיזם חדש בתל אביב: אופניים להשכרה בכל רחבי העיר או בשם הרשמי תל-אופן. בעיר ללא הפסקה, או ליתר דיוק ללא חנייה, התבקש פתרון מידי ויצירתי למצוקה שרק הולכת ומחריפה. חלק גדול מהתושבים שהתייאשו מסימוני כחול-לבן עברו לתחבורה דו-גלגלית, אבל אז החלה מכת גניבות מכל בניין רענן. החזון של חולדאי וחבריו להפוך את העיר לאמסטרדם הקטנה נראה נפלא על הנייר, אבל השאלה הגדולה היא מה יקרה בשטח: האם ונדליסטים וגנבים פוטנציאליים יעמדו בפיתוי, האם פריסת התחנות תהיה נוחה לכל דורש ועד כמה השירות יהיה פופולארי?

עיר עם דוושת – למי זה מתאים
במדינת תל אביב יש כמות גדולה של מפדלים. רואים אותם מדוושים לים, לפארק הירקון, לסידורים, לחברים ברחבי העיר ומי ששפר עליו גורלו ומתפרנס בגבולות העיר, מדווש למקום העבודה. בדומה לקשיים במציאת חנייה, גם רוכבי האופניים נדרשים להתאמץ ולחפש מקום שאליו אפשר לקשור את כלי התחבורה הצנוע. במקרה הטוב, כששבים לעמוד או לגדר שאליהם קשרו את רכבם, האופניים עומדים על תלם ובמקרים הפחות טובים, מוצאים רק שלד. תל אופן פותר את דילמת מקום הקשירה וכאמור גם את מכת הגניבות.
עבור תיירים מקומיים או תוצרת חוץ, השכרת אופניים היא פתרון טוב ולא יקר. היתרון הגדול של השירות הוא שניתן לקחת זוג בתחנת עגינה אחת ולהחזיר אותו באחרת 24 שעות ביממה, ממש כמו בהשכרת רכב. זו דרך יעילה ונוחה לראות את העיר, מבלי לעמוד בפקקים או לזהם את האוויר.

מה כמה - סוגי מינויים ומשך השכרה
כיום עומד לרשות השוכרים מינוי שנתי בלבד שעלותו 280 שקלים. תושבי תל אביב, מחזיקי כרטיס תושב או בעלי כרטיס מקסימום תל אביב משלמים 240 שקלים. רוכשי המינוי מקבלים מעין מפתח אלקטרוני שאמור לשמש אותם מרגע הפעלת המינוי והלאה. לפי שעה אין אפשרות לרכוש מינוי יומי או שבועי וכנראה רק בתחילת הקיץ אפשר יהיה לעשות זאת. כשזה יקרה, המינוי היומי יעלה 14 שקלים ביום חול ו-20 שקלים בשבתות ובחגים. עלות המינוי השבועי תהיה 60 שקלים.
עד שימוש של 30 דקות לא תחויבו אבל על כל דקה מעבר לכך ייגבה מכם תשלום מדורג. כך למשל, עבור 90 דקות תשלמו תוספת של חמישה שקלים אבל עבור 330 דקות תיאלצו להיפרד מ-100 שקלים, נוסף על דמי השימוש. איחורים מעבר ל-24 השעות הראשונות או יותר מכך גובים כנסות גבוהים. אין צורך לומר שאם האופניים ייגנבו, תצטרכו לשלם אלפי שקלים, מלוא שוויים. מבלבל? רק בתיאוריה. בפועל, התפעול קל וידידותי למשתמש.

עולים על הרמה – מאפייני האופניים
האופניים הירוקים שתראו בקרוב בכל העיר ובהמשך גם בערים השכנות לתל אביב הם אופני כביש חדישים בעלי שלושה הילוכים ובגודל אחיד. האופניים מצוידים בפנסים ובמחזירי אור, במגני בוץ ובמנשא אחורי לחפצים. לאופניים יש מושב ניתן להתאמה ולכיוונון, אבל מכיוון שהם כבדים וגבוהים, הם פחות ידידותיים לילדים. שימו לב, האופניים נועדו לשימוש של רוכב אחד ואין אפשרות להרכיב נוסעים. לפי שעה, אין הכרח לחבוש קסדה, אבל מי שבכל זאת מעוניין להרגיש בטוח יכול לרכוש קסדה באמצעות אתר תל אופן או להביא מהבית.

בכל אופן
תל אופן היא בלי ספק יוזמה יפה ומבורכת של עיריית תל אביב. נכון שעדיין אין אפשרות לרכוש מינוי יומי או שבועי, נכון שחצי שעה זה זמן השכרה קצר מדי, נכון שלרכוב בלי קסדה זה מסוכן, אבל צריך לזכור שהפרויקט בחיתוליו ויכול עדיין ליהנות מימי חסד. אנחנו בטוח נעקוב בהילוך גבוה.

מפת התחנות הפעילות להשכרת אופניים


גולשים מספרים
שיחה עם אלן וונג ממסעדת פוראמה
מאת: חיליק גורפינקל
תל אביב התמלאה בשנים האחרונות בלא מעט מסעדות דים סאם. אלן וונג, סיני בן ...
מקבץ אתרי פריחת כלניות בדרום אדום
מאת: יאיר זיידנר
בעיצומו של החורף, מדי שנה, מגיעה עונת הכלניות. פקקי תנועה מהמרכז דרומה ח...
טיולים ואטרקציות בדרום אדום
מאת: מערכת מפה
פסטיבל דרום אדום חוזר גם השנה לנגב הצפוני ולחבל הבשור ומושך אלפי מטיילים...
 לרשימה המלאה