לא משעמם בדרך לאילת: 10 רעיונות לפעילויות ומסלולים של כיף לכל המשפחה

בדרך לאילת אפשר לטפס על הר, לטבול בגווים בנחל, להאכיל אנטילופות, לנווט בעזרת מפת חידות ולהפוך את הדרך הארוכה אל החופשה ליום אמיתי של כיף!


איטו אבירם | 6.3.2019
שעות על גבי שעות נמתחת הנסיעה המשפחתית לאילת, והשאלה הגדולה חוזרת על עצמה: מה עושים בדרך הארוכה הזאת עם הילדים?! אז הנה 7 קישורים לפעילויות מהנות עם ילדים. חלק מהפעילויות כרוכות בהליכה ובטיפוס, מהנים כשלעצמם, פעילויות אחרות – קלות יותר, אבל גם הן מבטיחות רגעים ארוכים של כיף. וכך, כשמגיעים לחופשה באילת, מרגישים שאת היום הראשון, בדרך, ממש לא בזבזנו, אלא להיפך – נהנינו ממנו יותר מהחופשה עצמה.

מטפסים על גבעת חרוט במכתש רמון

גבעה שחורה בצורת חרוט, שנמצאת בתוך מכתש רמון, מתאימה לא רק לסיפור דמיוני מפחיד לילדים, אלא גם להרפתקה אמיתית שתמלא לכם את כל הבוקר בכיף ומתאימה גם לילדים קטנים (מגיל חמש). גבעת חרוט נמצאת במזרח המכתש, והיא כרוכה בסטייה בת עשרים דקות בערך מהכביש הראשי לאילת העובר בסמוך. מגיעים אליה דרך השביל המוליך אל חניון בארות. ממשיכים צפונה בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור, מחניון בארות עד שמגיעים לפניה ימינה לדרך המסומנת בסימון שבילים אדום. נוסעים עוד קילומטר אחד ומגיעים שוב לצומת שבילים. בוחרים בפניה שמאלה לדרך המסומנת בסימון שבילים שחור. דרך זו תביא אותנו לחניון יום סהרונים שם נחנה את הרכב.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)
מרכז המבקרים של מו”פ ערבה בחצבה

המקום המושלם לעצירה על כביש הערבה, גם כשעייפים מלטייל ומתחשק לעשות אתנחתא קלה, הוא מרכז המבקרים החקלאי/מדעי במקום, המציע סרטון תלת מימד על הערבה, אולם פעילות אינטראקטיבי חדשני ושיטוט בחממות ובהן ירקות שלא ראיתם בחייכם! מדי שנה מתקיימת במקום התערוכה החקלאית הגדולה ולעיתים קרובות מתקיים יריד תוצרת חקלאי האזור. הכניסה בתשלום סמלי. (לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)

הור ההר – לטפס על "המצדה" שבנחל צין

אפשר "לחתוך" את מסלול הנסיעה לאילת ולעבור דרך הר צין, (מזכיר מעט את מצדה) היושב על אפיקו הרחב של הנחל הנגבי, מהגדולים בנחלי ישראל, הנושא את אותו השם. שמו הנוסף של ההר: הור ההר. בעצם, מדובר בהר שולחני, שפסגתו שטוחה ומרשימה למראה, המתנשאת לגובה 200 מטרים בלבד מעל פני השטח. כאן, טוענים חלק מהחוקרים, קבור אהרון, אחיו של משה רבנו. מה שבטוח, הדרך לפסגה תסחוט את ריאותיכם, ותגרום לילדיכם לעצור ולהסס אם כדאי להם להמשיך בשביל הכל כך תלול.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)
משחק ניווט מדברי ב”נוף צוקים” – פעילות מומלצת לקבוצות

במרכז המדברי שבישוב צוקים בערבה תוכלו להשתתף במשחק טריוויה שלוקח אתכם אל תחנות ניווט במדבר ומעניק לכם שעות של גיבוש, אתגר וכיף. המשחק, תתפלאו, מתאים גם לילדים בגיל הגן.
זו דרך נהדרת ומיוחדת במינה להפוך את כל המשפחה לקבוצה מגובשת אחת, המנסה להתמודד מול אתגר משחק הניווט שהמארחים מציעים לא רק לכל אורח במלון, אלא גם למי שסתם כך רוצים לעצור בדרכם לאילת, או מאילת, כדי לבלות כמה שעות מאתגרות ומהנות בתוך נוף הקדומים הבלתי נתפש שבו ממוקם היישוב התיירותי צוקים. כל תחנה במשחק איננה אלא עמוד מתכת הנעוץ באדמה ועליו שלט ובו מפורט כתב החידה. כשצריך – אפשר וצריך להיעזר בנספח המצורף לקלסר. בתוך חוברת מודפסת, קטנה, יש אינפורמציה שווה לכל נפש, שהיא גם שווה הרבה מאד כשמגיעים לרוב תחנות הניווט.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)
חוות האנטילופות – פגשנו את אפריקה על כביש הערבה

ממש על הכביש, ליד מרכז ספיר בלב בין עין יהב ופראן, נמצאת חווה מדברית שעשרות רבות של אנטילופות ויונקים אפריקאים אחרים "השתלטו" על כל פינה מפינותיה. אפשר לנסוע באיטיות על מסלול ספארי בין מצוקי המדבר ולהתבונן ממרחק מטרים ספורים באנטילופות ובבהמות מדבריות נוספות, שאינן כלואות, אלא מופרדות מכם בגדר, וחופשיות לשוטט על דונמים רבים של מדבר. במקום גם “תיבת נוח” המציעה גן-חיות בזעיר אנפין, ויש גם "פיתוי" מיוחד להורים: בית קפה הצמוד ל”תיבת נוח”.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)

אגם ירוחם, החורשה, הציפורים והפרחים

האגם המרשים רובץ לו, כמו חזיון תעתועים בלב הצהוב המדברי, כמה מאות מטרים מערבה מבתיו של הישוב ירוחם.
השבילים הקופצניים המקיפים וחוצים את הפארק, שולחנות העץ והחורשה, שעציה יונקים את מי האגם ומציעים צל אמיתי, הופכים את המקום הזה לאתר פיקניקים לאומי. פינה אחת של הפארק מוקדשת לצפרים, ומכיוון שמדובר בנקודה שבה יכולים אלפי העופות הנודדים לשתות, בטרם יחצו את המדבר, ברור שיש גם מה לראות. אגב, באביב מתמלאים הכרים המקיפים את האגם בשלל פרחים. הנאה אמיתית.
למרות איסור הדיג (מדוע, בעצם?!) ראינו לא מעט דייגים חובבים. המשכנו לנסוע עד שהגענו אל הסכר, וצעדנו עליו, בוחנים בעינינו את גדת האגם הגבוהה, ואת הצד השני, היכן שהנחל המזין את האגם ממשיך, והנמוך בעשרות מטרים.
למרות שפע המים – הרחצה במקום אסורה. גם הדיג, כבר אמרנו. דשא אין ואדמת הלס הדקה מתעוררת לכל מגע צמיגי מכונית, או רוח קלה ונהפכת באחת לענן אבק. חבל, המקום מבוזבז. לפחות סירות היו יכולים להציע לנו, התיירים, לשיט עצמאי…
טיול רגלי, או בג’יפ אל עין עקב

עין עקב הוא גו מים גדול, צלול, וקר כקרח - גם בשיא הקיץ. פנינת טבע אמיתית שעיקרה בריכה אטרקטיבית, המלאה כל השנה, אשר נוצרה בזכות שני מעיינות הבוקעים על ערוץ נחל עקב שבנגב התיכון, דרומית-מזרחית ליישוב הקהילתי מדרשת בן-גוריון וסמוך לנחל צין ועין עבדת.
אפשר בהחלט לטייל ברגל אל עין עקב. לשם כך צריך להחנות את הרכב בחניון נחל צין ליד שער הכניסה למדרשה. הטיול הרגלי אורך כשעה וחצי לכל כיוון. אנחנו נסענו ברכב שטח כחצי שעה, ואף עצרנו פה ושם כדי ליהנות מהנוף.
אל תהססו לקפוץ למים, לשחות בכיף, ליהנות מנשיכות המים הקרים ולצאת אל מגבת סבלנית, שתקלוט אתכם בכיף.

טיול רגלי עם ילדים בקניון עין עבדת

אם אתם רוצים להנחיל לילדיכם הפעוטים את אהבת הטיול הרגלי בנוף מדברי, אם אתם רוצים לראות אותם מפזזים לפניכם באושר, נהנים מכל רגע, נושמים אוויר מדבר צח ופותחים את העיניים והלב אל נופים קדמוניים עוצרי נשימה, קחו אותם לטיול רגלי בשמורת עין עבדת ליד שדה בוקר.
עין עבדת הוא אותו קטע קניוני שבו עובר תוואי נחל צין, אחד הנחלים הגדולים בישראל אם לא הגדול שבהם. הנחל האכזב הזה, שרוב השנים מונח שם בין המצוקים כמו פאטה מורגנה, מתעורר כמעט מדי שנה בשיטפון אופייני, וממלא אפיק ברוחב מאות מטרים במים שוצפים, עכורים ובסלעים מדלגים ומסוכנים.

פארק גולדה ליד קיבוץ רביבים בנגב המערבי

עוד מאגר מים מרחיב חזה, שעושה "מסאז'" לעיניים בלב הנוף המדברי. קשה להאמין שבין גבעות הנגב המערבי, בואכה קיבוץ רביבים, הצמיחה האדמה החריבה משטחי דשא, אגם ירקרק, זך מים, נבע מהכלום ומתקני משחק לילדים צמחו לפתע בין השבילים.
המקום איננו גדול. מזכיר יותר גן ציבורי עירוני. הוא גם איננו נקי מדי, וזה חבל. אבל מגע הדשא – שלא צמח מעצמו, כמובן, והעובדה שהילדים יכולים ליהנות על מתקני המשחק, תשכנע אתכם ששווה להוריד את הציוד מהאוטו ולתת למקום כמה דקות.
הפארק משתרע על פני כ- 540 דונם משני צידי ערוץ נחל רביבים. יש בו מקום לפיקניק ואגם בלב מדבר. בעבר פעלה במקום מחצבה, ולאחר שננטשה ניטעו בה עצים. למרות צחיחותו של האזור שעונת הגשמים בו היא קצרה ביותר, אין שטח הפארק יבש לחלוטין. במרכזו עובר התוואי של נחל רביבים האכזב, ובאותה נקודה נוצר אגם קטן בשנים הגשומות. למרות התמרור המזהיר כי הרחצה והדיג באגם אסורה, הרי שבני המקום משוכנעים שהמים בהחלט ראויים לרחצה ולשחייה, אם יש לכם אומץ לנסות.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)
נווה מדבר – בריכות וספא

המקום האידיאלי לכמה שעות של תענוג לגוף ולנפש. אין מדובר בפארק מים, אלא יותר במרכז נביעה של מעיינות חמים הנשאבים ממאגר תת-קרקעי גדול בעומק של קילומטר מתחת לפני האדמה, שיש בו גם בריכה רגילה שילדים ייהנו בה, כמובן, הרבה יותר פחות מחצי שעה מבאר שבע, פנייה אחת ימינה אחרי צומת משאבי שדה, תמצאו מגרשי חנייה מרווחים ואתר נופש ייחודי שבעליו, יישובי הסביבה, מתרגמים בימים אלה את הצלחתו ומוסיפים לידו חדרי אירוח ברמה גבוהה, כי האורחים דורשים…
האתר אינו גדול, אבל דומה שיש בו הכל: מדשאות, בריכה פתוחה בעיצוב ארכיטקטוני מזמין שמימיה מחוממים בהתאם לעונת השנה, בריכות תרמו מינראליות מקורות, מסעדה הצופה אל הבריכות ומציעה תפריט מעניין ולא יקר וגם אתר ספא מופרד וסולידי, עם דק הצופה אל המדבר וטיפולים ככל שיתאווה להם גופכם הדווי.
(לקריאת הכתבה כולה הקליקו על הכותרת)
מאמרי מערכת