פסטיבל אביב בגליל המערבי 16-18 למאי

כחובבי טיולים, אוכל טוב ויין איכותי, פסטיבל האביב, קרא לנו. יצאנו לגלות מקומות חדשים וותיקים, שמשתתפים בפסטיבל שיתקיים בפעם השביעית בין חמישי לשבת, 16-18 במאי-פסטיבל אביב של עמותת זמן גליל מערבי 2019. הגליל המערבי, הוא אזור גיאוגרפי רחב אשר מכיל כל טוב, ים כחול עם חופים מהיפים בארץ, הרים וגבעות מוריקים-במיוחד עכשיו, נחלים זורמים, מבצרים ומבני שימור, קולינריה מפותחת, אומנות ועוד...


לימור הולץ | 26.5.2019
ריתןך
רושק'ה הקפה הסודי-ליודעי דבר.. או שנים
על שער הכניסה למתת, יש שלקט קטן מקרטון ועליו המספר של מירה'לה למי שרוצה שהיא תפתח לו את השער. נוסעים בכיוון החצים ומגיעים לחצר הפונה אל הנוף. נכנסתי מוקסמת, נמשכתי מייד אל סוכת הגפנים אבל הרעש מהמבנה הגדול בחצר והנפחיה, של פעם, עם כלי עבודה מעניינים משכו אותי פנימה.

שם פגשתי את יובל, הנפח, והסושף-לעת מוצא של מירה'לה אשתו, שבקומה מעליו פתחה בית קפה כי יובל היה צריך גלריה להציג את העבודות המיוחדות שלו, ומי שבא לגלריה רצה קפה, הנוף המדהים ביקש עוגה ולאט לאט גם משהוא קטן לאוכל ומירה'לה נרתמה ולמדה ומאז היא אופה עוגות טעימות, קישים נפלאים שמלווים בסלטים של יובל. בית הקפה פתוח רק בימי שבת. את יובל ניתן למצוא בנפחיה בדר"כ אבל תמיד חשוב לתאם מראש.

הקסם הוא שהמקום קטן, המרפסת משקיפה עד לבנון, השקט עוטף מכל עבר ומי שרוצה פרטיות יורד לחצר, יושב בסוכת הגפנים, או על אחד הספסלים המיוחדים, מעשה ידיו של יובל, בתוך גן הפסלים עם הקפה ופשוט נהנה משקט שאין כמהוא בהרבה מקומות... במסגרת הפסטיבל מופע ג'אז ב16/5 יום ה' החל מהשעה 19:00 בגלריה ותערוכת נפחות הכוללת נפחים אורחים בשבת ה18.5 החל מהשעה 11:00 הכניסה חופשית.

רושק'ה-קפה גלריה במתת. מירה'לה:054-4371415

ריתוך-יובל עושה קסמים
ריתוך-יובל עושה קסמים לימור הולץ
17 שנה של הסעדה אינם הולכים ברגל-אלומה ביסטרו גלילי

מבחוץ קשה לזהות את הפלא. כשנכנסים ומתיישבים, מבינים שאין דברים כאלו ובטח שלא באזור. אלומה, היא מסעדת שף בת 17 שנה והיד נטייה. מנות איכותיות, מחומרי גלם עונתיים, בסגנון צרפתי עם השפעות אזוריות. היד העדנה וההגשה המסוגננת, של עלא הבעלים, מורגשת בכל מנה והכל נעשה במקום! עלא עבד במסעדה מילדות וצמח וגדל עם העסק, החל כמלצר, מנהל משמרת, שותף ולבסוף הבעלים.

עלא גם שותף בגלידה בוז'ה, שהחנות הראשונה שלה, נמצאת בכיכר המרכזית של תרשיחא. אהבתי מאוד את מנות הפתיחה ובינן לחם הבית שאופים במקום, עם המטבלים המיוחדים, פטה הכבד-מנה קלאסית המוגשת עם חתיכות דלעת מסוכרות שהתענגתי על כל ביס, האספרגוס החלוט עם הערמונים וממרח הארטישוק ועוד מנות כגון הטורטליני הממולא בבשר מפורק הציר עשיר ונתחי ארטישוק.

לא הצלחתי לוותר על הכנאפה-נכון נשמע שזו מנה שניתן למצוא בכל מקום אבל פה היא עשויה מדהים ומגשת עם טוויל של שומשום וקצח, גלידת פיסטוק אלוהית ומלבי תאנים שכל ביס ממנו היה לי לחוויה. אני בטוח אחזור לכאן. רצוי להזמין מקום. באמצע השבוע המסעדה פועלת בשעות הערב בלבש ובשבת במהלך כל היום.

אלומה, תרשיחא 04-9574477

נתחים איכותיים אלומה בכפר
נתחים איכותיים אלומה בכפר לימור הולץ
חלוצים היינו ומה עכשיו? את התשובה מצאנו בקיבוץ כפר מסריק

כפר מסריק, הנמצא סמוך לעכו, הינו קיבוץ המשמר את אורחות החיים השיתופיים. אומנם הוא עובר תהליך המאפשר מעט התאמה לעידן החדש אך יחד עם זאת אינו מוכן לוותר על הזהות הקולקטיבית. כשהגענו, פגשנו את אפרת, חברת קיבוץ, שמיד הרגשתי כאילו אנחנו מכירות שנים וגם בסוף נפרדנו בחיבוק גדול.

אפרת יודעת גם לצחוק על הדברים הקטנים והמצחיקים כמו פיזור הכביסה במכבסה, הרכילות בשבילים ועוד סימני הכיר של הקיבוץ של פעם. היא גם יזמה את הרעיון של סיור והכרת הקיבוץ, אטרקציה שמושכת אליה תיירים רבים מחו"ל המעוניינים לשמוע על הרעיון "המהפכני" וזוכים ללבוש תלבושות מפעם, לשמוע על המקום בו נוסדה הפירמה הקיבוצית המוכרת לכולנו "נאמן" למי לא היו סט צלחות חרסינה מעטורות שלהם?
בסיור "שירת הקיבוץ" יוצאים אל חצר הראשונים ובה הסנדלריה האותנטית משנות ה40, עם נעלים אדומות וסנדלים תנכיות, במבנה בנוי לבנים אדומות, תוצרת אותו מפעל, נעמן האגדי.

ומשם לתצוגת כלי חרסינה נעמן פורצלן, בה מוצגות צלחות וכוסות מאויירות ידנית ועוד פריטים מיוחדים. המשכנו אל צריף הראשונים, הממחיש את צריף המגורים בשנות ה40-50, עם הפרימוס, המנשקה, הפליט והרדיו הישן ועוד פריטים היסטוריים בצריף משנת 1938.

גולת הכותרת בעייני, הם קירות מבנים ציבוריים – הקומונה, המכבסה ובתי הילדים,עליהם נכתבו שירי משוררים. בגלריה, מתקיימת תערוכה שאסור לפספס ובה מצלמות נשות הקיבוץ, לבושות ונראות כדמות ציבורית אחרת שמשמשת להן השראה לחיים.

בפרוייקט השתתפות בעלי מקצוע מתחום הצילום, איפור, תלבושות וכו והכל היה בהתנדבות כחלק מתהליך קהילתי מעצים. מקסים לראות כיצד הפכה נטע ברזילי, סתיו שפיר, קרו פלס ואחרות לדמויות נשיות מרשימות ומודל לנשות הקיבוץ. במסגרת הפסטיבל ובשבת אחרונה בחודש בין השעות 10:00-13:00 מתקיימת פעילות החלוצי אדה למשפחות.

נפגשים במרכז המבקרים לפעילות, סיור חוויתי ויצירה, מסיירים בקיבוץ של פעם, פוגשים את אברמל'ה הסנדלר, משחקים במשחקים של פעם, מתלבשים כחלוצים , נהנים מהמרחבים הירוקים של הקיבוץ וניצור ציור מיוחד על צלחות פורצלן בהשראת צלחות "נעמן".

עלות: 35 שקלים (מגיל 3)
טלפון להרשמה מראש : 052-5557271

להתלבש כמו חלוצים-כפר מסריק
להתלבש כמו חלוצים-כפר מסריק לימור הולץ
סירה? מהירה? עף לי הפוני...

עכו היא אחת מערי הנמל העתיקות בעולם. הסתובבנו בן הסמטאות, רחרחנו (כי הבטן הייתה מלאה) והגענו לנמל הדייגים הצבעוני. בן זוגי האמיץ הציע לחתום את הטיול בשייט מהיר היוצא מהנמל. אני חובבת ים, אבל מהחוף, קצת מהמים לפעמים, אבל בדר"כ לא על סירה. איך שהוא השתכנעתי.

עליתי לסירה וטוב שכך, כי באמת, דברים שרואים מכאן לא רואים משם. עברנו תדריך בטיחות וחגרנו חגורות ולדרך, אל "אי הזבובים" המפורסם, אל החומות הנטועות בים ואל המבנים העתיקים של עכו שאפשר לראות ככה ממש מקרוב. בדרך חזרה לנמל ראינו גם את חיפה ורכס הכרמל. במשך ימי הפסטיבל-חמישי, שישי ושבת, 16-18.5.19 בין השעות 16:00-17:00 יתקיים שייט שמשכו 20 דקות ועלותו 45 ₪ לאדם. מתאים מגיל 5 ומעלה.

רימוני הגליל, עכו: אורית 054-222969 / אלישע 050-4444363.

זמן גליל מערבי – עמותה לקידום התיירות, המקדמת את התיירות והפנאי באזור הגליל המערבי, מקיימת זו השנה השביעית את פסטיבל אביב, שיתקיים במהלך חמישי-שישי-שבת, ה- 16-17-18 במאי 2019. הפסטיבל הייחודי מציע סופ"ש מרגש וגדוש באירועים ופעילויות מיוחדות המשלב בתוכו טבע, טיולים, קולינריה, יין, מוסיקה, אומנות ותרבות: שוק איכרים, טיולי טבע ואומנות, סדנאות אוכל, ארוחות וסעודות חגיגיות, סיורים קולינריים, סדנאות אמנות ויצירה בבתי המלאכה של אמני הגליל, מופעים מוסיקליים, סיורים עם מורי דרך, פעילויות ביקבים ובמחלבות ועוד.

הרשמה לכל האירועים באתר: https://springfestival.westgalil.org.il/

למידע נוסף: 04-60155330
מאמרי מערכת