השאלות של לאונרדו: תערוכה חדשה במוזיאון המדע ירושלים

לאונרדו דה וינצ'י היה האדם הסקרן בעולם שלא הפסיק לשאול ולחפש תשובות. תערוכה חדשה בהשראתו במוזיאון המדע בירושלים תפעיל את הילדים בנושאי אנטומיה וגוף האדם, בוטניקה וגאולוגיה, תעופה, מכניקה, אופטיקה ורישום


סיגל קליין | 3.8.2019
כל אחד חולם שהילד שלו יהיה כל כך מוכשר ובעל ידע רב תחומי, אבל מי שעשה את זה בגדול הוא האדם שניתן לומר עליו שהיה מדען, מתמטיקאי, מהנדס, ממציא, אנטומיסט, צייר, פסל ואדריכל, מוכשר עד מאוד.
תערוכה חדשה נפתחה לאחרונה במוזיאון המדע בירושלים העוסקת בלאונרדו דה וינצ'י. כאדם שהתאפיין בעיקר בסקרנות עצומה אפשר לומר שהוא לא חדל לשאול, ניסה למצוא את התשובה בדרך בלתי מקובעת, בחשיבה מקורית מחוץ לקופסה והלך אחרי החזון הזה. וזו מטרת התערוכה – לגרום לילדים לשאול, לא לקבל כמובן מאליו דברים שקורים בעולם, להוביל לחשיבה יצירתית.

השאלות של לאונרדו במוזיאון המדע ירושלים.
השאלות של ליאונרדו במוזיאון המדע ירושלים. צילום: סיגל קליין
בתערוכה למעלה מ-40 מוצגים שונים בחלל המוזיאון ומחוצה לו. רוב המוצגים אינטראקטיביים ומזמינים את המבקרים להתנסות, לגעת, לפרק, לבנות ולנסות למצוא את הפתרונות בדרכים יצירתיות. לאונרדו דה וינצ'י נגע בהמון תחומים, ולכן ייחודיות התערוכה בכך שהיא לא עוסקת בנושא אחד אלא מאוד מגוונת. יש בתערוכה מגוון של תחומים: מאנטומיה וגוף האדם, דרך בוטניקה וגאולוגיה, תעופה, מכניקה, אופטיקה ואפילו רישום.
השאלות של לאונרדו במוזיאון המדע ירושלים.
השאלות של לאונרדו במוזיאון המדע ירושלים. צילום: יעל אילן
אז מה יש בתערוכה:

טבע: מוצגים גדולים אינטראקטיביים שמדגימים את כוחם של הרוח והאוויר, כולל מערבולת אדים המתנשאת לגובה, מערבולת מים, עץ תלוי בגובה רב, לב האדם ועוד.
מערבולת אדים.
מערבולת אדים. צילום: סיגל קליין
מכניקה: הזמנה לחקור את תחום המכאניקה על ידי שימוש בברגים, גלגלי שיניים, גלגלי תנופה ומכונות הרמה מרשימות המותאמות לכל המשפחה.
אופטיקה: באזור זה ניתן דגש לנושא הפרספקטיבה והפעילות מעודדת התבוננות בדומה לתרגילים שערך לאונרדו עם עוזריו בסדנה.
אופטיקה והתבוננות.
אופטיקה והתבוננות. צילום: סיגל קליין

פעילויות הורים וילדים:
התיאטרון של לאונרדו: התיאטרון מביא את סיפורן של מכונות בלתי שגרתיות בהשראת השרטוטים של לאונרדו. מסתבר כי לאונרדו עסק גם בבניה והפקת מופעים תיאטרליים בהם משולבים אמצעים מכניים ומכונות מוזיקליות.

סדנת בנייה מכונה 'מעופפת': לאונרדו תכנן מאות דגמים של מכונות מעופפות בשמיים. בסדנת בנייה בחצר המוזיאון מוזמנים ילדים והורים לבנות ולקחת הביתה מכונת שבשבת עבודת יד שניתן לשגר לאוויר (מגיל 5).
השאלות של לאונרדו במוזיאון המדע ירושלים.
השאלות של ליאונרדו במוזיאון המדע ירושלים. צילום: סיגל קליין
סיור מודרך – הטבע של לאונרדו: איזה תופעות בטבע חקר לאונרדו? על כך בסיור בין מוצגים אינטראקטיביים וגרפיים ייחודיים תופעות כגון מערבולות, הלב האנושי וחום הגוף, עם התבוננות על דגמי ציפורים וגלשן אוויר ענק (סיור לכל המשפחה).
במשיכת קולמוס: סדנת התנסות בטכניקות רישום מגוונות מתקופת הרנסנס והשראת רישומיו של לאונרדו דה וינצ'י וזאת תוך שימוש במגוון צבעים, אמצעים ושיטות כמו ציור עם פחם, גירים ואפילו כתיבה בנוצה עם דיו (מגיל 5 ובליווי מבוגר).
מיצב אמנותי קינטי – Flock: יצירה של גיא הדני, אומן ישראלי רב-גוני, שמתחקה בעבודתו בין השאר אחר תנועת מעוף הציפור. בעבודה המוצגת במוזיאון יצר 13 משקולות קטנות התלויות באוויר אשר בתנועה יוצרות יחד הדמיה של מעוף להקת ציפורים. את המיצג מלווה מוזיקה פרי יצירתו של המלחין שלומי שבן.
השאלות של לאונרדו במוזיאון המדע ירושלים.
השאלות של ליאונרדו במוזיאון המדע ירושלים. צילום: יעל אילן
הופעת אמן קרקס: מופע קיץ מלהיב לכל המשפחה בהשראת איורו של לאונרדו דה וינצ'י, האדם הוויטרובי. אמיר נר גאון, אמן אומנויות הקרקס, מבצע אקרובטיקה עוצרת נשימה בעזרת חישוק מתכת ענק, כשהוא נתלה עליו ומניע אותו בזוויות שונות ולכיוונים מסחררים.

המסע אל החלל: סרט בתלת ממד על האימון והאתגרים לקראת העתיד שבו החללית ובה בני אדם תגיע אל המאדים (10 שקל).

החצר הפעילה: בחצר נדנדות מוזרות, מבוכים תלויים, כוכים עגולים וגדולים שניתן לזחול ביניהם ואף לדבר זה עם זה באמצעות צינורות ארוכים.
מדובר ביום בילוי מלא ומהנה עד מאוד, ועם זאת פותח לילדים את הסקרנות ולא מביא את התשובות היישר אליהם. תערוכה שמזמינה לחשוב ואפילו ליהנות מהסקרנות של לאונרדו דה וינצ'י.

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים
שדרת המוזיאונים 3 גבעת רם, ירושלים
טל: 02-6544888
www.event.mada.org.il
מאמרי מערכת