איך לבחור קמפינג בחופש הגדול

איך בוחרים אתר קמפינג שמתאים לקיץ כשרק המחשבה לצאת מהבית הממוזג גורמת לנו להזיע? ובכן, שתו כוס מיץ קר ותירגעו. גלידה גם טוב. עם קצת הכנה מראש לילה באוהל יכול להפוך לחוויה משפחתית מגבשת ומסעירה.


מערכתמפה | 30.6.2011
למרות שיציאה לקמפינג מלווה לעיתים בספקות וחששות, הניסיון מלמד ששווה להתמודד עם הפחד: לילה אחד - יספיק למתחילים, לילה שני - זה כבר כמעט שיגרת חיים ולילה שלישי – כבוד, אתם מתחרים במשפחת רובינזון השוויצרית. להלן כמה כיווני מחשבה לפני שמקימים את האוהל:

משחקי מים הדגש בקמפינג בימי הקיץ החמים הוא על קירבה אל מקור מים רענן ומשיב נפש. בהנחה שהלילות קרירים יותר הבעיה המרכזית היא איך מבלים את שעות היום בכיף. אתרי קמפינג ליד הנחלים בצפון שמימיהם קפואים כל השנה פותרים את הבעיה. חניון ירוק שעל גדות החצבאני הוא המומלץ ביותר בתחום הזה. חניון הבניאס יצריך אתכם להליכה רגלית אל גדת הנחל אך את אווירת הסבנטיס שיש במקום חבל להחמיץ.

יש צל תחת השמש ויהי אור ויהי צל. ערכם של עצים מצלים או סככות לא יסולא בפז באתרי קמפינג. בכל מקרה אפשר להביא צל מהבית. שמשיה, גזיבו מתקפל וצלונית נמתחת הם אפשרויות ההצללה העיקריות. לכל אחד מאלה נקודות הזכות ולצדן החסר, למשל, שמשיה חסרת סטנד לא תמיד קל לתקוע בחול או באדמה, וצלונית מצריכה אובייקטים מוגבהים ונייחים שאפשר להקשר אליהם. חישבו מראש על אופי השימוש והאם הוא מתאים למקום אליו אתם נוסעים. אתר הקמפינג בדגי דפנה שנח על יובלו של הירדן יספק לכם גם עצים מצלים וגם אפשרות להקים סככות ניידות.
כמה כללי ברזל בענייני צל: קחו בחשבון את הזריחה, הצללה נכונה תחסוך לכם להתעורר ספוגים בקרני אור צהובות כמה שעות לפני המתוכנן. אם יש עצים שמצלים, מקמו את האוהל ממערב לעץ כדי שבבוקר הצל יפול על האוהל ולא יבוזבז.

ים בטוח קמפינג על חוף הים מלווה בהמון חול ולמרות הרומנטיקה הוא מומלץ למחנאים מתקדמים. אפשר להתחיל בקמפינג בגן לאומי חוף אכזיב, את החול מחליף דשא ואת הים הפתוח שתי לגונות כחולות יפיפיות הנראות כמו גיגיות מים גדולות. למשפחות עם קטנטנים זה המקום האידיאלי להתחיל בו. למי שמקים אוהל על חוף הים נזכיר שיש שעות של גאות ולכן את האוהל מקמו מספיק רחוק מקו החוף. בחוף ניצנים הקמפינג הוא ליד שמורת טבע וטיול בוקר נעים אל הדיונות בשמורה יכול להיות כיף גדול רק שימו לב שאתם מפרגנים לטבע בחזרה, שימרו עליו .

לתפוס חוף אחת הבעיות הכי נפוצות היא איך להבטיח שיהיה לנו מקום באתר הקמפינג. בחוף גופרה שעל חוף הכינרת מצאו לזה פיתרון, אומנם הקמפינג כאן יעלה יותר, אבל תוכלו לשריין לכם חלקת קמפינג מבעוד מועד, חלקן כוללות נקודות חשמל, מקרר וצל. המחיר, כבר אמרנו - בהתאם. למעשה בכל הקשור לקמפינג בחופים זה המקום היחיד שמאפשר כזו פריבילגיה.

פינוקים קמפינג מעצם הגדרתו הוא חווית לינה בתנאי שטח. אבל יש שטח ויש שטח. נקודות חשמל, תאורת לילה ומקלחות עם מים חמים יגדירו עד כמה תנאי השטח מפנקים. חוות מנצור היא דוגמא מצוינת לאתר קמפינג שיש בו הכול ואפילו השירותים בו הם חוויה בפני עצמה ועוד לא הזכרנו את הג'קוזי שליד. אומנם הוא חריג ברשימה ובשביל לטבול רגליים במים תצטרכו להיכנס לרכב ולנסוע. אבל הוא קמפינג מצטיין בכל שאר המובנים ונפלא ובטוח למשפחות עם ילדים.

שקט בהרבה אתרי קמפינג דווקא בלילה ההמולה רבה. דרבוקות ומוזיקה רועשת יכולים להוות מטרד ובכדי להימנע בררו מראש, במידת האפשר, מה מדיניות המקום לעניין.

ועוד כמה נקודות למחשבה לפני שיוצאים מהבית:
הכנה נפשית - לארוז שק שינה ולישון בתוך אחד כזה - זה לא תמיד אותו הדבר. בקיץ מומלץ במקום שק שינה לקחת מזרנים, סדין ושמיכה קלה.

תנאי השטח - לעשות תחקיר על המקום המיועד ולהצטייד בהתאם: אוהל, פנסים, נרות, מזרנים. מחצלות גדולות להשתרעות תמיד כדאי. על צל כבר דיברנו. עם ההגעה למקום הקמפינג מומלץ לפלס את השטח עליו עומדים להקים את האוהל, לפנות כל דבר שעלול להוות מטרד.

אוכל וציוד בישול - לא בכל החניונים יש סופר בקרבת מקום או אפשרות לארוחות. חשוב לתכנן כבר בבית את הכמויות והאיכויות של האוכל. כדאי לברר מראש אם יש אפשרות קירור בחניונים (בחלקם יש מקררים) והאם יש עזרי בישול כמו עמדות מנגל. ייתכן ויהיה צורך לקושש עצים למדורה, אפשר להגיע מוכנים עם עצים.

מים - כמות מספקת של מים לשתייה חובה. במקרה הזה כמה שיותר, יותר טוב. כשאתם מחשבים את כמויות המים אל תשכחו לקחת בחשבון (באתר קמפינג ללא מים זורמים) גם מים לרחיצת הכלים, מים לשתייה חמה, מים לבישול וגם כמה טיפות מים לרענון הגוף במידת הצורך.

זבל - הצטיידו בשקיות אשפה ואל תשכחו לפנות אתכם את הזבל בסוף החופשה. לא בכל אתר יש נקודות מסודרת לפינוי אשפה וכמו שכיף להגיע לאתר נקי, ככה כדאי גם להשאיר אותו.

סדר במחנה - בלילה כדאי לדאוג שמאגרי האוכל והאשפה יהיו סגורים ועדיף במקומות מוגבהים או בתוך הרכב, אומנם דובים רעבים כבר אין כאן אבל שועלים יש גם יש ועוד אי אלו חיות שישמחו לסעודת לילה.

עזרה ראשונה - תמיד צריך. כולל אלתוש ליתושים, חומץ למדוזות ואלוורה כאזעקת הרגעה. תדרוך הילדים בפעם האלף להתנהגות שטח – כמו למשל לא להפוך אבנים, לא ללכת בחושך, לא להדליק גפרורים סתם כך, לא להכנס למים ללא השגחה וכל מה שראוי לשים לב אליו בשטח הקמפינג (אם יש מצוק/מערות/סרפדים וכו).

לבוש מתאים - בעונת הקיץ יש אזורים חמים ביום וקרירים בלילה. כדאי לבדוק את התחזית מראש ובכל מקרה לשים בתיק בגדים חמים יותר ללילה.

מפות וספרי טיולים של האזור - גם בשביל להגיע ליעד במהירות ובקלות וגם בשביל רעיונות לטיולים באזור.

אסור להשאיר בבית - ערכת קפה, משחקי קלפים, שש-בש וכל מה שמתאים ואוהבים, חומר קריאה למקרה שיהיו כמה רגעים של שקט וכמובן כלי נגינה לחובבי הזמר בצוותא.

מומלץ להשאיר בבית – טלפונים, בעיקר את אלה של הילדים וגם את הלפ-טופ של העבודה - תעבדו על התקשורת המשפחתית, זה הזמן.

לאתרי קמפינג בצפון, לאתרי קמפינג בדרום ולעוד מקומות בילוי בחופש הגדול
מאמרי מערכת