בועז עוז - שבילים במדבר, ראס השיטה

בועז עוז מסכם בשביעות רצון 16 שנות תיירות מדברית בחצבה ומדווח שלא התעייף מאהבת אדם, מאהבת אירוח ויותר מכל מאהבת המדבר. בועז הגיע לכאן עם תרמיל על הגב ואומר שכך גם יצא מכאן, מחובר לשטח ולשבילים במדבר


יאיר זיידנר | 19.12.2012
צימרים שבילים במדבר חניון לילה ראס השיטה
בעל העסק: בועז עוז
איפה? מושב חצבה בערבה
שנת הקמה: 1997

אלו מחשבות היו לך לפני שפתחת את המקום? מה התוכניות לעתיד?
ב-1996, כשנסגר בית ספר שדה חצבה שאליו הגעתי שבע שנים קודם לכן ועבדתי בו במלוא המרץ כרכז שמירת טבע, היה לי ברור שאני רוצה להישאר בערבה. המדבר הוא כנראה סיפור חיים בשבילי. ביקשתי במושב חצבה הסמוך קליטה תיירותית ובמהרה פתחנו, כזוג עם ילד, את מתחם שבילים במדבר. תיירות מדברית לא היתה קיימת כמעט, אז יצרנו זן חדש של אירוח שיש בו אלמנטים של חאן אבל גם מקום שיתן נוחות ופרטיות. אפילו שהמקום היה דיר ישן עם הרבה אשפה, בחזון שלי ראיתי את המתחם המשותף לאורחים ולמטיילים כפי שהוא קיים היום. יש לי תוכניות לעתיד שכבר נמצאות בהתהוות - שדרוג כל לוחות המידע למטיילים במתחם הציבורי שלנו. בכל מקרה אני הגעתי לכאן עם תרמיל ואצא עם תרמיל.

מה הדרייב שמניע אותך?
אני אוהב את העבודה שלי, וכמה שזה נשמע קלישאה - אני באמת אוהב בני אדם וגם אוהב לארח. אהבת אדם היא כביכול משהו נאיבי אבל אני אחד כזה שחייב להיות באינטראקציה עם אנשים בעבודה שלו. אני מרגיש גם סוג של שליחות. בתור מורה דרך אני מייעץ לאורחים, גם בשבילים וגם בראס השיטה, לגבי טיולים באזור. בכל פעם שמזדמן לי אני מוציא קבוצות לטיולים ומדריך אותם בשטח, כך שאני גם משלב אהבה נושנה שתמיד תהיה קיימת אצלי לשטח, עם המדבר וההדרכה. ועם כל זה, עדיין יש תקופות קשות כמו אחרי החגים המתישים. אחרי התקופות האלו אני לוקח לי ימי מדבר להטענת אנרגיות ורוכב על אופניים בשטח.

יש חוויות יוצאות דופן או אורחים שזכורים לך במיוחד?
לאט לאט אנחנו נחשפים כאן יותר לתיירות חוץ. בחורף שעבר הגיעו שני תיירים ביום סערת חורף מטורפת. הם התעקשו לישון באוהל מתחת לכיפת השמיים בטמפרטורה שמתחת לאפס. הייתי מופתע והצעתי לשדרג אותם לחדר חם ללא תשלום. כשהבנתי שהם מגיעים מאלסקה, הפסקתי להתערב והנחתי לישון בטמפרטורות שהם רגילים אליהם.

יש דור המשך?
הבן שלי, שעומד להתגייס, לא בכיוון. דווקא הקטנה בת ה-16 מתעניינת יותר. היא בשלנית טובה וקונדיטורית מצוינת.

מהו הפרופיל של הקהל המבקר? מה אחוז הלקוחות החדשים והלקוחות החוזרים?
הגרעין העיקרי הוא של לקוחות חוזרים, בגלל שאנחנו לא מפרסמים אז רובם מגיעים דרך המלצות מפה לאוזן. הרבה מגיעים דרך מפה.

איזה הערות או הצעות קיבלת ויישמת? שינית משהו בעסק בעקבות ביקורת?
בכל סוף שבוע אני מקבל פידבק טוב וגם ביקורת. למשל בשבת התארחה אצלי קבוצת נשים של "מלכת המדבר" ובאותו לילה התארחו גם כמה משפחות, והבנות הרעישו למשפחות. כמארח צריך לאזן, אז הוצאתי את הבנות למדבר כדי שלא יעשו רעש – זה הציל לחבר'ה שנשארו את החופשה. בגלל דברים כאלה אנחנו לא מאפשרים לאורחים להביא מערכת סטריאו מכל סוג שהוא.

האם אתה עוקב אחרי העסק שלך באתר מפה? בודק דירוגים?
פעם בכמה זמן אני מתעדכן.

האם אתה מדביק את מדבקת מומלץ מפה?
כן, ובלוח החדש של המידע לטיולים המדבקות יקבלו מקום עוד יותר מרכזי.

יש לך המלצות למקומות אחרים בתחום הלינה או התיירות בכלל?
החופשה האולטימטיבית בעיני היא בסיני עם ספרים בשקט. הישוב צוקים התפתח מאוד לאחרונה ומזכיר לי קצת את סיני. יותר קרוב יש את יענקל'ה מחוות הבודדים בנחל חוורים שאני מאוד אוהב. הייתי רוצה להתארח גם אצל שכן שלי, בגן עדן בערבה. בדרום, התיירנים ביחסים טובים ולכל קולגה שבא אליי להתרשם ממתחמי האירוח אני אומר "תמיד תשאף להיות יותר טוב ממני". בצפון, בלימן, יש את מאיר שהוא בן אדם מעניין ומקסים שאוהב לארח ויש לו שני מתחמים, שאחד מהם נקרא בקתפוז. זה אחד מהמקומות האלה שבהם הבן אדם עושה את המקום.

מאמרי מערכת