יעקב אוורט - חץ וקשת מדברי

תמיד ידענו שיעקב אוורט הוא איש מיוחד עם מיזם שאין שני לו בשממת האטרקציות המדברית, אבל הוא הצליח להפתיע אותנו ברוחניות אופטימית. שוחחנו איתו על איך יוצרים יש מאין ועל המטרה האמיתית בפעילות החץ וקשת המדברית שהוא מוביל מזה 18 שנה


יאיר זיידנר | 27.12.2012
צילומים: עדי אלון, מערכת מפה
צילומים: עדי אלון, מערכת מפה
חץ וקשת מדברי
בעל העסק: יעקב אוורט
איפה? מצפה רמון
שנת הקמה: 1995

אילו מחשבות היו לך לפני שהתחלת עם עולם החץ והקשת, ומהן תוכניותיך לעתיד?
הרעיון הבסיסי שלי היה להעתיק את המשחק המוכר ברחבי העולם כגולף, אך לא עם מקלות גולף וכדור אלא עם חץ וקשת ולא על דשא, אלא בשטח מדברי טבעי ופתוח. למרות מיני עצות ותוכניות עסקיות שניתנו לי והיו בכיוון שונה ומסחרי יותר, אני הקשבתי לאינסטינקטים שלי. המשחק, המשתתפים, הפרטים של המדבר - צמחים, סלעים ויצורים קטנים, הביאו ופיתחו את המיטב שבי. הייתי בר מזל. כל יום הוא מפגש חדש ומרגש. אני רואה את הפעילות בחץ וקשת מדברי כמסע לא רק לגילוי עצמי, אלא גם עבור המדריכים וגם עבור המבקרים. אני מזכיר למשתתפים במהלך הפעילות שהם המטרה העיקרית ואומר להם "כשאתם מתכופפים לאסוף חיצים מהאדמה הסתכלו, ואז הסתכלו שוב, המדבר הוא בפרטים הקטנים". למרות שכל העסק הזה היה בעיקר בשבילי, שמחתי לגלות שהדברים שאני מאמין בהם הדהדו אצל אחרים והשתרשו.לקח לי שבוע להקים את המקום, וניתן לפרק אותו תוך יומיים. להעלם ולא להותיר עקבות. 18 שנות קיום...מעבר לנקודה מסוימת, העתיד הוא מעבר להשגתי.

מה מניע אותך?
החיים בעצמם נותנים לי הרבה מניעים. היום שלי מתחיל ב-15 דקות בהן אני שוכב במיטה ועורך בראש רשימה של דברים שאני צריך לעשות באותו היום. ההכנה הזאת יוצרת אצלי את הכוחות להתמודד עם כל מה שנכון לי באותו היום, ואני נוהג להתכונן כך כל יום, כל חיי. משמע, מרכיב ההנעה שבי הוא בעצם אני, הסביבה והרבה מזל. חשוב מאוד להיות אופטימי, כמו גם לזכור שהחיים הם מתנה, זכות, ואנחנו במסע מופלא.

יש חוויות ואנשים הזכורים לך במיוחד?
אני מאמין שיש משהו מיוחד בכל אדם, ובמידה ולא מצאתי את זה במהלך שעתיים פעילות בחץ וקשת מדברי, אז כנראה שהשעתיים הללו לא היו מספיק ארוכות. לפעמים אני מרגיש שאני חי במקום כמו טיימס סקוור בניו יורק: כולם לבסוף איכשהו מגיעים אלינו. אני זוכר קבוצה אחת שרקדה ושרה במהלך הפעילות, ופעם קרה שקבוצת ביולוגים מצאה נחש ושכחה את כל הסיפור של חץ וקשת...אני גם זוכר את העיוור הראשון שהדרכתי: כאשר משפחתו התכוננה לפעילות, הוא הלך להתיישב בצד לחכות. אמרתי לו שאין מצב כזה, גם הוא משתתף. הוא צעד 600 מטר בשטח הסלעי שלנו ופגע במטרות רבות כמו כולם. היום אני אומר כן לכולם, ללא קשר לנכות או לפחד שלהם. האתגר עבורי הוא למצוא את הדרך.

האם אתה עוקב אחר העסק שלך באתר מפה? בודק דירוגים?
לא. המבקרים שלנו אומרים לנו מי ומה אנחנו. אבל הרבה מבקרים מספרים לנו שהגיעו אלינו בזכות אתר מפה.

האם שינית משהו בעסק בעקבות ביקורת? הצעות, ביקורות?
כאשר היינו צריכים לקלוט 150 איש מגילאים שונים, משהו שלא ניתן לעשות בפורמט הרגיל של פעילות החץ וקשת, פיתחתי פעילויות חדשות במקביל – פיסול באבן חול, ציורים בחול צבעוני, פעילות מוזיקלית או דמיון מודרך, כל דבר שהתאים. המבקרים מידי פעם מציעים הצעות אבל הלימוד הגדול ביותר שלנו הוא תמיד המציאות.

אם לא היית עושה את מה שאתה עושה, לאיזה כיוון לדעתך היו מתפתחים חייך?
זה לא משנה, בכל דקה מהיום הנסיבות יכולות לשנות את חיינו. במידה ואתה מרוצה ממה שעשית ולוקח את ההזדמנויות שהנסיבות העמידו בפניך, אז לא משנה מה ההישג שלך, הוא תמיד יהיה זהה, ללא קשר לכוון ההתפתחות שבחרת.

יש דור המשך?
כשאני רואה כמה אנשים נכשלים בעסקי המסעדנות, אז אני די בטוח שאמצא מישהו שירצה לנהל את העסק שלי.

יש לך המלצות לפעילות חוויתית נוספת באזור?
יש כמה מקומות ששואפים למצוינות במצפה. כדאי להתארח אצל השכנים שלי בחץ בשקט, או במלונית ibike. גם האנגר אדמה הוא מקום מיוחד. בעזרת כרכום טיולי ג'יפים אפשר לעשות טיולים נפלאים במדבר.

אילו עוד פעילויות חוויתיות היה אפשר ליזום באזור מצפה רמון?
הייתי רוצה לראות אומגה ענקית, או את המגלשה הכי ארוכה בישראל ואולי אפילו סקי חול. אני מאמין גם במוזיאונים קטנים. מוזיאון גיאולוגי במצפה רמון זה ממש מתבקש, וגם מוזיאון לכלי נשק קדומים, יש בארץ מצבור של כמיליון פריטים שנמצאים באחסון. רעיונות מעולם לא היוו בעיה, אך תיזמון ומשקיעים מתאימים כן.

מאמרי מערכת