ענבל בונה - מעגל משפחתי

מעגל משפחתי בהוד השרון הוא אחד המרכזים המובילים בארץ בתחום מרכזי ההורות. לא מעט מרכזי הורות קמים ונסגרים ואילו מעגל משפחתי שורד בשטח כבר 12 שנה ואף גדל ומשתכלל. המקום מצטיין בחללים מרווחים, נקיון נוצץ, אווירה רגועה וביתית ואנטי מסחרית. ענבל בונה, מנהלת המקום, ואימה חנה לוינסון, מפקחת ותיקה של טיפת חלב, האמונה על הצד המקצועי, הן הנשמה של המקום. ביחד עם צוות נאמן שרובו פועל במקום מיום ההקמה הן יוצרות בית חם להורים מתחילים שהוא גם בית ספר להורות.


אורני גופר | 1.1.2013
צילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג


מעגל משפחתי, מרכז הורות
בעלת העסק ענבל בונה
איפה? הוד השרון
שנת הקמה: 2001

איך הכל התחיל?
אני במקצועי עורכת דין ועסקתי בתחום שבע שנים. כשנולדו הבנות הגדולות (14,16) באיזשהו שלב התחילו שאלות האם זה המקום שאני רוצה להמשיך בו? אמנם אהבתי את מה שאני עושה ומגיל צעיר ידעתי שאהיה עורכת דין. כשאני חושבת על זה כבר בימי התיכון חיפשתי תמיד לעשות צדק. עם הגדילה של הבנות עברתי שינוי והתחלתי להסתכל על הדברים אחרת וחזרתי אל למה שינקתי מהבית. חנה לוינסון, אמי, הייתה אחות בטיפת חלב וגם מפקחת בעלת תואר שני בחינוך מיוחד ועבדה כמייעצת להורים. היא הייתה הראשונה שהכניסה לטיפת חלב את הסדנאות להורים, סדנאות של תמיכה והדרכה. בעצם התחברתי למה שגדלתי עליו ואז החלטתי ללמוד ייעוץ הנקה אחרי פסק זמן שלקחתי מעריכת הדין.

איך היה הקשר בינכן, כאמא ובת, אחרי שאת ילדת?
קשר טוב מאד. אמי באופי שלה היא לא מהמתערבות. לכל מה ששאלנו, קיבלנו תשובה ולא הייתה התערבות ולכן זה לא מאיים, אין פה שום מקום של קונפליקט. אני המנהלת של המקום ויועצת ההנקה. היא אחראית על הפן המקצועי. שתינו יועצות הנקה והיא עושה ייעוץ הורי. יש צוות מדריכות גדול, מעל כעשר מדריכות כל אחת בתחומה. שמעבר לפן המקצועי הן בראש שלנו. זאת אומרת נעימות, מזמינות ושירותיות. בעצם זה קצת כמו בית פה. שיפוטיות וביקורתיות זה לא מתאים ולקבל זה יותר מתאים. בגישה כולן באות לאותו מקום,יש לי פה אנשים מהיום שפתחתי.

עם אלו רעיונות התחלתם את העסק?
היה לנו חשוב נהיה כמה זמינות כמה שיותר. חשבנו שיהיה הכי נכון לפתוח אותו בהוד השרון כי זה ליד הבית וגם כי הוד השרון מלאה אוכלוסיה צעירה ועסוקה ובעידן היום המרדף החומרי מייצר קשיים לאנשים, והרבה משפחות צעירות זקוקות לעיצה ותמיכה. בפועל, מגיעים אלינו גם הורים מכל האיזור עד באר שבע וירושלים. היה לנו גם חשובה מאד הגישה הנוחה - כשאמא באה עם תינוק ויש לה חנייה, זה חשוב. התחום הזה כל כך מעניין, כל הזמן נולדות אימהות חדשות וסיפורים חדשים. נחשפים לדברים מאוד אינטימיים. הכי יפה לראות את הגדילה מהורים טריים למשפחה, את ההתפתחות של ההורים מן ההלם הראשוני לביטחון בו סומכים על האינטואיציות שלהם. להקנות בטחון בהורות ובאימהות זה דבר שמביא סיפוק רב.

במה אתם מתמחים?
אני אחראית על ייעוץ ההנקה. זהו תחום המומחיות שלי. אמי אחראית על כל ההיבטים של תמיכה בהורים לילדים מגיל 0-6. באים אלינו עם כל סוגי הבעיות - בעיות שינה, תזונה, התנהגות או כל דבר אחר. אגב, תחום השינה פרוץ מאוד - בכל הארץ נפתחים בתי ספר לא רציניים שכביכול מכשירים יועצי שינה. בכלל התחום הפארא-רפואי לא מסודר בארץ, תחום השינה אצל ילדים לא צריך להיות מופרד. פה יש ידע רב, ניסיון והתייחסות אל השינה כאל חלק ממשהו שלם וכולל בחיי הפעוט, כאל חלק משלים. לפניות בנושא ילדים שמעל לגיל 6 יש לנו פסיכולוגית ילדים. והחוגים שלנו, שיעורי מוזיקה, תנועה וייעוצי הנקה. הדגש אצלנו הוא על משפחתיות על כל גווניה - יש אצלנו המון זוגות של בנות, סוגים רבים של מבנים משפחתיים שחורגים מהמודל של אמא, אבא ילד.

איך אתם מפרסמים את עצמכם?
הרוב מגיעים מפה לאוזן ומהאינטרנט. אנחנו לא ממש משקיעים בפרסום. האתגר הכי גדול הוא להמשיך להיות מסוגלים לעמוד בסטנדרטים ולתת שירות מהיר, זמין ואיכותי. ההצלחה מבחינתי היא כשאמא עם ילד שלישי מגיעה אליי.

מה התכניות לעתיד?
להפוך לרשת למשל, דבר שמציעים לנו מידי פעם ונראה לי בלתי אפשרי. כדי שזה יעמוד בסטנדרטים שאני רוצה זה דורש ממני להיות נוכחת. כמעט אין יום שאני לא פה.האתגר הוא להמשיך ולעמוד בסטנדרטים שהצבנו לעצמנו.

האם יש דור המשך לעסק?
אחותי הקטנה נכנסה לעסק לפני שנתיים ועושה ייעוצים בשיטת ורדי ובמקביל לומדת חינוך. אנחנו עסק משפחתי שכולם עוזרים, את השם למשל בעלי בחר. ויש מאחוריו אמירה. מדברים הרבה על המושג הורים. הלוואי והבנות ישתלבו בעסק ברמה המשפחתית. הן כבר משתפות פעולה איתנו. אם למשל אני צריכה לעשות ייעוץ הנקה דחוף בשבת זה גם על דעתן. הן מאוד אוהבות לבוא לפה.

איזו המלצה יש לך על מישהו מתחומך?
אני רוצה להמליץ על בלהה מבייבי טבע- חנות למוצרים טבעיים לתינוקות, הריון ולידה. צמחנו ממש במקביל, היא בתל אביב ואנחנו פה. הכרנו, כי כשהתחלנו חיפשתי מישהי שתתן לנו אביזרי הנקה, שמן פירנאום ומנשאים וכדומה.

מה הפריט האהוב עלייך בעסק?
גרעפס טוב של תינוק אחרי אכילה מפעיל אצלי את כל ההורמונים.

מאמרי מערכת