אוקו וליעד בלחסן - קמפינג אינדיאני ג'ונס

יש אינדיאנים ברמת הגולן וגם בוקרים. לפחות אחד: אוקו בלחסן הוא מן בוקר שכזה, ומתחם הקמפינג שלו הוא שמורה אינדיאנית צנועה ומשובבת לב. המחשבה על הפרטים הקטנים, הנקיון ובעיקר הפונקציונליות, הופכים את המתחם לאחד המושקעים והנעימים שיש


קרן סמואל דלח | 3.1.2013
צילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג
קמפינג אינדיאני ג'ונס
בעלי העסק: אוקו וליעד בלחסן
איפה? שעל, רמת הגולן
שנת הקמה: 2008

אוהל אינדיאני הוא לא משהו שרואים כל יום. איך ידעתם כיצד לבנות אותם?
האמת היא שלמדתי דרך האינטרנט. חיפשתי אחרי סקיצות, ראיתי כל מיני דוגמאות וסוגים שונים. בסוף בניתי דגם קטן מנייר. כשהבנתי את הטכניקה הלכתי למתפרה ואמרתי בדיוק מה אני רוצה. אז נכון שהאוהלים שלנו עשויים משימשוניות (יריעות שמשמשות לשלטי חוצות) ולא מעורות באפלו, אבל חוץ מזה באמת שאין שום הבדל. אותנטי לגמרי. בחרנו בשימשוניות כי זה חומר חסין אש והוא גם מיוצר בארץ.

אתם הייתם בין הראשונים להביא את רעיון האוהלים האינדיאנים לארץ, ועכשיו אפשר כבר לדבר על טרנד. מה בכל זאת מבדל את המקום שלכם ממקומות אחרים?
יש כל מיני חניונים שעושים אוהלים אינדיאנים אבל אנחנו הלכנו עם זה הכי רחוק. רמת הגימור גבוהה, לא מדובר רק ביריעה חיצונית. למשל הוספנו לאוהלים מעין "אוזניים", שמאפשרות אוורור טוב בקיץ כשפותחים אותן, ובחורף הן סגורות, וכך ניתן לחמם את האוהלים. בכלל, אנחנו עובדים כמעט כרגיל גם בחורף, אבל אם הטמפרטורות יורדות מתחת לחמש מעלות אני מבקש לא להגיע, בכל זאת אלו אוהלים...

אחד היתרונות הגדולים של המתחם שלכם הוא שיש הפרדה מוחלטת בין האוהלים ובכל זאת התחושה היא של כפר קטן ואינטימי. תכננתם את זה מראש?
מה שידעתי שאני רוצה ושסימנתי כמטרה הוא שכל אחד שמגיע הנה ירגיש הכי נעים ונוח שאפשר, שייהנה מנוחות מרבית. הייתה לי התלבטות, למשל, איך ואיפה לבנות את השירותים. בהתחלה חשבתי על שירותים משותפים אבל בסוף הגעתי למסקנה שהדבר הנכון יהיה להצמיד אותם לאוהלים. זה פשוט נראה לי הכי נכון. כך לכל אורח יש את השירותים שלו, וזה בהחלט מייחד את המקום. במקצועי אני שמאי מקרקעין והייתי חבר בוועדה לתכנון ובנייה ברמת הגולן. יש לי הבנה וניסיון איך לחשוב בצורה אדריכלית וזה עזר לי לא מעט כאן, כמובן.

על הפרטים הקטנים אחראית ליעד. ככה זה עם בנות מזל בתולה - היא צריכה שלמות בכל דבר. היא דואגת שכל הדברים יהיו תמיד מאורגנים עד הפרט האחרון. למשל, היא בחרה את הצבעים של המצעים שמשתלבים כאן מצוין. אני תרמתי את הרעיון של שק המצעים, שלא ראיתי בשום מקום וזה פשוט היה משהו שעלה תוך כדי עבודה על המקום.

מה מניע אתכם בעבודה?
אנחנו מאוד אוהבים לשמוע שאנשים נהנים להתארח אצלנו. אנשים מאוד מפרגנים וזה דרייב נהדר.

איזה קהל מגיע להתארח אצלכם?
יש כל מיני. מגיעים לכאן מטיילים, משפחות, זוגות או חברים שבאים יחד ושוכרים את האוהל הגדול. יש גם קהל שלא ציפיתי לראות כאן של חבר'ה אמידים מאוד, מהעשירון העליון. אני מזהה אותם בגלל המכוניות היקרות. חבר'ה שלא חשבתי שיגיעו אבל כנראה שבסופו של יום הנוחות היא כמעט כמו של צימר וגם להם זה עונה על הדרישה.

איזה אוהל מבין השישה אתה הכי אוהב?
אני אוהב את כל הילדים אותו הדבר אבל אולי בגלל שהאוהל הכתום היה הראשון שהקמתי, איכשהו יוצא שאני דואג לו כל הזמן קצת יותר.

אם לא הייתם מקימים את הקמפינג מה הייתם עושים?
הקמפינג הגיע מהצורך להתפרנס כי הדברים שעסקתי בהם נעשו קצת פחות כלכליים. אני מניח שהייתי מנסה לחזק את התחומים שכבר עסקתי בהם, אבל אחד הדברים שבאמת הכי מעניינים אותי ושאני הכי אוהב זה יזמות, בעיקר בתחום המקרקעין. אני מניח שהייתי יוזם תוכניות מתאר נכונות וטובות יותר באזור רמת הגולן. לאנשים כאן עוד אין הבנה מה אפשר לעשות בנדל"ן בגולן. הם רואים כאן אדמה ולא רואים פוטנציאל. אבל המקום כאן בתולי, במרכז עשו כבר הכול וכאן הנדל"ן בחיתולים. בשבילי זה גן עדן של אפשרויות.

כשאתם יוצאים לחופש לאן אתן יוצאים?
פעם היינו נוסעים לאילת לרויאל גארדן או למלון הנסיכה. בשנה האחרונה עשינו משהו חדש: קמפינג על חוף הים התיכון. התחלנו מתל אביב ועלינו צפונה עד ראש הנקרה ובכל יום עברנו חוף.

קיבלתם הערות? ביקורות? מה יישמתם?
בטח, כל הזמן. שינינו למשל את הזוויות של הספסלים כי אמרו שזה לא נוח וגם הוספנו להם מזרנים כי אמרו לנו שהם לא מספיק מפנקים. הוספנו גם תאורה מעל השולחנות.

יש לכם ילדים?
שלושה. הגדול בן 11, בת 9 והקטן בן 5.

למה דווקא ברמת הגולן?
אני מיהוד, אשתי מהגולן. החיבור הגיע ממנה. אחרי שהתחתנו אמרנו שננסה וזהו, מאז אנחנו פה.

מה התוכניות לעתיד?
אנחנו רוצים להרחיב את המקום. להוסיף עוד שני אוהלים ולמקם מחדש את המתחם שבו אפשר להקים אוהלים אישיים. יש לי חלום קטן לעשות בריכת נוי עם מפלון נחמד שאני חושב שיוסיף לתחושה של אווירת השמורה האינדיאנית. אני גם רוצה לעשות עוד אוהל אינדיאני גדול שישמש כלובי.
מאמרי מערכת