דנה גראי באטוט - דנה דיגי דנה

דנה דיגי דנה הוא שם הבמה של דנה גראי – באטוט. דנה היא מוזיקאית, מטפלת באמצעות מוזיקה ואמא בעצמה, שהנטייה המוזיקלית שלה פרחה בזמן חופשת הלידה עם בתה הבכורה, מה שהוביל בסופו של דבר ליצירתו של דיסק עם שירים לילדים בגילאי שנה עד חמש, dvd ומופעים והפעלות. ההשראה מגיעה מהילדים, כמובן, ומהחיים בחווה במושב תעוז שבשפלת יהודה, ואכן הטבע הוא מוטיב בולט בשירי המופע.


אורני גופר | 9.1.2013


דנה דיגי דנה - המופע
יוצרת המופע: דנה גראי באטוט
מתי התחילה: 2009

קודם כל – מאיפה השם, דנה דיגי דנה?
השם דיגי דנה הוא שילוב של תנועתיות ומשחק של הילדים, שבו הם רוכבים על סוס. זה גם סוג של דגדוג, תנועת דהירה של סוס ויש לי גם שיר שהלחנתי על הפוני שלי דן דיגי דין.

איך הגעת לתחום המופעים והקלטות לילדים, בכל זאת מדובר בתחום מאוד תחרותי ועמוס?
התחלתי בזה שהפכתי להיות אמא ב- 2009, ומתוך האמהות יצאו ממני שירים לילדה שלי. אני זמרת בוגרת האקדמיה למוזיקה, למדתי זמרה קלאסית וחינוך במוזיקה לגיל הרך. אחר כך המשכתי לטיפול במוזיקה בדוד ילין. הייתי עם בתי הבכורה במשך שנה בבית, ובכל פעילויות היום יום נולדו שירים וריקודים. זה התחיל כקשר בין אם לתינוקת ובגלל שהכלי שלי הוא קול, האמהות שלי יצרה נביעה שלא הייתה לפני כן. התחברתי לפן הילדי שבי. כששרתי למכרים, משפחה וחברים, הם אמרו "למה שלא תוציאי דיסק? חבל להשאיר במגירה...". הוצאתי את הדיסק ואחר כך dvd.

מה מייחד את הפעילות שלך?
אצלי הכול לקוח מחיי היום יום של הילד והאימא. אני גרה במשק במושב תעוז, ואני יוצאת עם הילדים שלי אל הטבע ובעלי החיים, שאותם אני פוקדת בכל יום. גם הילדים שמשתתפים ב - dvd הם הילדים שלי והחברים שלהם. כמעט ולא נגעה בו יד מקצועית מבחינת בימוי, הילדים מתנהגים בצורה אותנטית והכול על טהרת הפשט, בגובה העיניים של הילדים. גם כמטפלת בחינוך מיוחד וגם כאימא, אני יודעת שילדים לא צריכים עומס, אלא רוך. הקול שלי מלטף ומלווה אותם בצורה אימהית. בכל ההפעלות אני בקשר עם הילדים מבחינת תכנים וביצוע. העיקר, הרבה טבע – זו האהבה שלי.

ישנם דברים ששינית בעקבות ביקורת שקיבלת? הצעות לשיפור?
בהפעלות מול קהל אני כל הזמן קשובה לצרכים של הילדים וגם של הגננות. אני כל הזמן חושבת איך לשפר ולשנות, ומתאימה את עצמי לאוכלוסייה שאני עובדת איתה באותו הרגע. אם יש ילדים שצריכים יותר רוגע, אני נותנת להם רוגע, ואם יש ילדים יותר נסערים, אני מאפשרת להם להתפרק.

איזה חלק את הכי אוהבת בעבודה?
המפגש עם הילדים הכי אהוב עלי. הקשר הכמעט-האישי איתם, היכולת ללמוד מהם ולראות דרך העיניים שלהם את ההשתקפות שלי, לגלות דרכם את העולם. זה מאפשר לי להנציח את היותי ילדה.

יש חוויות יוצאות דופן שזכורות לך מהופעות מול קהל?
לאחרונה התנדבתי ב'שלווה', מקום מקסים שמשלב ילדים עם צרכים מיוחדים בפעילויות אחר הצהריים וכך מוציא אותם מהבדידות של אחר הצהריים כי הם לא נמצאים במסגרת. הופעתי עם המופע החדש שלי והיה מרגש – קיבלתי מהם הרבה חום ואהבה, זו חוויה מדהימה. אני ממליצה לכל מי שיכול לתת, שייתן לאוכלוסייה הזו.

אם לא היית עוסקת בזה, מה היית עושה?
אם לא הייתי עושה את זה, הייתי מצילה את העולם... תמיד חלמתי לרפא, לטפל. הייתי כנראה מטפלת במוזיקה שזה מה שאני עושה גם כיום, או זמרת למבוגרים. אני תמיד פתוחה להצעות, והייתי רוצה להתפתח עוד בתחום של השירה.

יש לך המלצות על קולגות מהתחום שלך?
יש לי קולגות נהדרים כמו רות מארץ הסיפורים, ומשהו מהכיוון האחר – שירה מקושקשת, מפעילת ילדים וגם מירבי שובבי. בעצמי אני אוהבת בשעות הפנאי עם הילדים שלי לטייל, לעבוד בגינה האורגנית שלנו, ואנחנו גם שרים ביחד. אני אוהבת הרבה יצירה והרבה טבע.

מה השאיפות לעתיד?
בקרוב יוצא מופע חדש שמבויים על ידי יעל בת אנוש. המופע הוא מופע מוזיקלי חדש עם השירים שהלחנתי, ובמהלכו יוצאים למסע עם תיבת ההפתעות, מתוכה אני שולפת הפתעות ואביזרים. כך אני מאפשרת לילדים לפתח את הדמיון, מבלי להאכיל אותם בכפית. הייתי רוצה לרוץ עם המופע בכל הארץ ולעשות תוכנית טלוויזיה לגיל הרך, ופעילויות משותפות להורים ולקטנטנים.
מאמרי מערכת