מעוז ינון - פאוזי עאזר ואכסניית אברהם

מעוז ינון הוא הרוח החיה מאחורי סיפורי ההצלחה של אכסניית פאוזי עאזר בעיר העתיקה בנצרת ואכסניית אברהם בירושלים. ללא הכשרה מוקדמת אבל עם הרבה אנרגיה ונחישות, הפך מעוז לדמות מפתח בתחום תיירות התרמילאים והגסט-האוסים בישראל, סגנון אירוח שפחות נפוץ בארץ אך מאוד מקובל ברחבי הגלובוס. באכסניות האלה לינה בחלל משותף - דורמיטורי - היא בגדר הכרח, ומפגשים בלתי אמצעיים עם תיירים רב-גוניים מכל העולם הם חלק מהמטרה והחוויה.


יעל צור | 13.1.2013
פאוזי עאזר אכסניית אברהם
יזם ומבעלי העסק: מעוז ינון
איפה? נצרת וירושלים
מומלץ: אכסניות
שנת הקמה: 2005 בנצרת, 2012 בירושלים

מה גרם לך להיכנס לענף התיירות?
הרעיון התגבש בזמן הליכה לאורך שביל ישראל שעשיתי עם שלומית, אשתי. כשטיילנו הבנו שיש פוטנציאל ללינה איכותית במחיר מוזל שגם מייצרת חוויה. גם בשני טיולים שערכנו מסביב לעולם ראינו איך לינה מהסוג הזה תורמת לקהילה ולעסקים שמסביב.

אלו מחשבות היו לך לפני שפתחת את פאוזי עאזר ואכסניית אברהם?
בטיול שלנו בניו-זילנד, לפני 15 שנה, התארחנו באכסניה שהיוותה מקום מפגש לאנשים מכל העולם ורצינו להקים מקום כזה בארץ. מקום שיהיה נקודת מפגש לאנשים, שיצאו ממנו לטייל ביחד, יעשו קניות בשוק ולאחר מכן יוכלו לבשל ולאכול ביחד. במקביל היה לנו חשוב שתיווצר אינטראקציה עם הקהילה המקומית. חיפשנו בארץ יישוב ערבי שימשוך טיילים ישראלים וגם תיירים מחו"ל והגענו לנצרת.

את נצרת לא הכרנו לפני, מלבד ביקור במסעדת דיאנה. את הבניין של אכסניית פאוזי עאזר מצאנו די מהר וגילינו הרבה עניין בעיר עצמה. עיר עתיקה עם כנסיות, מסגדים ובתים בעלי ארכיטקטורה מרשימה. בירושלים שאפנו להקים אכסניה בסטנדרט אירופאי כמו שיש למשל בברלין, באמסטרדם ובברצלונה. אכסניה שמיועדת לתיירים מכל העולם ושנותנת מענה להכל: ממטבח ובר, ועד טיולים ייחודיים ופעילות תרבותית.

מה אתה הכי אוהב בעסק?
אני אוהב לראות אנשים מאושרים. אנחנו מתאמצים מאוד לתת רמת שירות תיירותית גבוהה ומשמח לראות אנשים שמעריכים את זה. באופן אישי אני אוהב לשבת עם האנשים על כוס תה או קפה ולשוחח.

זכורים לך אורחים מיוחדים?
הגיע אלינו לנצרת בחור גרמני שהלך ברגל מגרמניה ובדרך פגש את האפיפיור. לא יודע איפה הוא פגש בו, אבל הוא הראה לנו תמונות שהצטלם איתו. אני זוכר גם טייל שהגיע על אופניים מאירופה, יש לא מעט כאלה. מהטיול בניו-זילנד שמרנו על קשר עם בחור מסן-דייגו. פגשנו אותו רק לערב אחד באכסניה ומאז נשמר הקשר. 15 שנה מאוחר יותר הוא הגיע לבקר אותנו באכסניה בנצרת.

האם אתה עוקב אחרי הדירוגים באתר מפה?
כן. משתדל. למפה היה חלק חשוב בהצלחה שלנו בתחילת הדרך. מומלץ מפה 2006 שקיבלה האכסניה בנצרת תרם לנו רבות ברמת המורל וגם מבחינה שיווקית. הדירוגים הטובים שקיבלנו חיזקו אותנו לשמור על המקום כפי שהוא.

איזה הערות קיבלת ויישמת?
אנחנו כל הזמן קשובים לאורחים. אחד הדברים המהותיים ביותר אולי שהבנו שיש דרישה למקלחות ושירותים צמודים בתוך החדר, ולא במשותף.

איך נראה החופש שלך?
אנחנו תמיד מחפשים מקום שמציע תנאי לינה בסיסיים וטובים, עסקים קטנים. אוהבים להתארח אצל משפחות ובכפרים. פעם בשנה אנחנו קבוע מגיעים לחאן דרך הבשמים שבערבה. גם התארחנו בהגרין - the green backpackers במצפה רמון. שלא בענייני לינה, אנחנו מאוד אוהבים את ריש לקיש בציפורי ואת חלב עם הרוח ביודפת.

אם לא היית עושה את זה – מה היית עושה?
לא רואה את עצמי עושה משהו אחר.

יש דור המשך?
שלומית עשתה לאחרונה הסבה ממהנדסת אלקטרוניקה באינטל לאחראית על הסיורים בשביל ישו [י.צ - עוד פרויקט בניצוחו של ינון]. אנחנו מתכננים ללכת בפסח הקרוב עם הילדים (7, 5, ושנה וארבעה חודשים) את שביל ישו.

תוכניות לעתיד?
בפאוזי עאזר בנצרת כמעט הכול התממש. עכשיו התוכנית שלנו היא לעזור ליזמים מקומיים לפתוח עסקים בענף התיירות. אנחנו רוצים לפתוח אכסניה דומה לאכסניית אברהם הירושלמית בתל אביב. בגדול אנחנו מנסים לפתח את כל הקשור לתיירות נכנסת עצמאית לארץ המאופיינת בתרמילאים מחו"ל שמגיעים לטייל בארץ.

מאמרי מערכת