אולריקה וגבעול מנצור - חוות מנצור

בחוות הסוסים שבסמוך לביתם הקימו גבעול ואולריקה (ריקה) מנצור אתר קמפינג לתפארת. היא נולדה וגדלה בחוות סוסים בגרמניה, הוא מושבניק בן הגליל שיודע לבנות סככות והדרך להקמת חוות סוסים הייתה כמעט מתבקשת. נבירה קלה בהיסטוריה המשפחתית מעלה סיפור יפה שהתחיל בהיכרות במהלך חילופי משלחות נוער בין גרמניה וישראל ומאז הרבה סוסים עברו בירדן. גבעול אומר שהשם מנצור הוא אולי תימני, אבל באופי הוא ייקה ואכן מתחם הלינה מאוד מוקפד. המתחם מטופח ומטופל ביד אוהבת, סוסים ואנשים כאחד. הבירוקרטיה מציבה מכשולים לאורך הדרך אבל לשמחתנו משפחת מנצור משדה אליעזר היא לא מאלו שנשברות בקלות


יעל צור | 14.1.2013
צילום: יח
צילום: יח
חוות מנצור
בעלי העסק: משפחת מנצור
איפה? שדה אליעזר, גליל עליון
שנת הקמה: 2008

מה גרם לכם לפתוח אתר קמפינג בחווה?
כתושבי הגליל העליון ראינו את ההתפתחות של תיירות הקמפינג לאורך הירדן ויובליו, ובמקביל את האכיפה הגוברת של הרשויות כנגד הקמת אוהלים בשטחים הפתוחים, בעיקר ליד מקורות המים בגליל העליון. גם עליית מחירי הצימרים והשובע שיש בענף גרמו לנו להחליט שיש מקום לאתר קמפינג שייתן מענה לביקוש שמגיע מהשטח.

תוכניות מול מציאות?
בתחילת הדרך הייתה לנו סככה מאוד צפופה במשק החקלאי של ההורים. כשהחלטנו להקים חוות סוסים קיבלנו שטח בנחלה המשפחתית והקמנו סככות מרווחות יותר. המטרה הייתה להוציא טיולי סוסים באזור. שנינו רוכבים להנאתנו. בהמשך הכשרנו את החווה גם לקמפינג. היום כבר לא מתקיימים טיולי סוסים אבל חמשת הסוסים שלנו עדיין מהווים אטרקציה למבקרים.

מה אתם הכי אוהבים בחווה?
חשים כאן את הסדר, מורגש שהמקום תוכנן על ידי אדריכל. אמנם לא ביצענו את כל התוכנית אבל המתחם בעל הגיון. אנחנו אוהבים לשבת בנחת בפינת הקפה. נהנים מהפרגון ומעצם זה שהחווה משמשת גם את הסוסים וגם אותנו.

מה הדרייב שמניע אתכם?
מלבד השיקול הכלכלי, החווה היא מקום קסום להיות בו. זהו מרחב של שקט וניקיון וכיף לנו להיות כאן גם שהיא מלאה באורחים וגם כשהיא ריקה מאדם.

אילו תוכניות יש לכם לעתיד?
לגבי החווה אין לנו כרגע תוכניות פיתוח. הבירוקרטיה לא פשוטה ואין לנו כוח להיאבק בה.

יש אורחים שזכורים לכם במיוחד?
אורחים שחוזרים שוב ושוב. אנחנו בקשר טוב במיוחד עם אודי מרעננה, אחד האורחים הקבועים אצלנו, שבכל פעם מגיע לקמפינג עם קבוצת חברים גדולה. במשך הזמן הוא הפך ל'יועץ הבית' וממנו אנחנו שומעים מה כדאי לשפר.

אם לא הייתם בעלי חוות סוסים הייתם...?
ריקה אחראית על התפקוד השוטף של החווה אך במקביל היא אחות במחלקת ילדים בבית החולים זיו בצפת. גבעול משרת במשמר הגבול ועוזר במידת הצורך בעבודות התחזוקה בחווה.

איפה אתם נופשים?
ים המלח, אתרים בדרום. היכן שיש שילוב של בעלי חיים, טבע וים. כשהילדים היו קטנים אהבנו לנסוע בקיץ למלון מג'יק סאנרייז קלאב בקיבוץ אילות. היה יוצא מן הכלל. אנחנו מאוד אוהבים לאכול במסעדת הטחנה במטולה.

יש דור המשך?
כל בני הבית בניצוחה של ריקה פעילים בחווה, מי יותר מי פחות. כרגע יעל (15), בת הזקונים, מאוד עוזרת. הגדולים יותר בצבא או סיימו צבא ובטח ירצו לצאת לראות עולם. אנחנו בעד.

האם אתם עוקבים אחרי חוות מנצור באתר מפה?
מעט, אבל כן. קראתי דברים טובים שכתבו עלינו.

האם אתם מדביקים את מדבקת מומלץ מפה?
בטח. במקום הכי בולט – בקבלה.

מאמרי מערכת