טיולי מים לקיץ 2015

שנה שופעת גשמים עברה עלינו. נראה שמקורות המים התאוששו מהשנה הדלה הקודמת, המעיינות פורצים בגאון והזרימה בנחלים אינה פוסקת לרגע. עם התקרב הקיץ, המוני המטיילים הישראלים יוצאים לצוד מקורות המים וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. על מנת לחסוך זמן, לצנן את הקיץ ולשרוד את החופש הגדול הבא עלינו לטובה, קבלו המלצות לטיולי מים לכל המשפחה


יאיר זיידנר | 22.7.2015
אכן, ארצנו אינה משופעת במים ובנחלים זורמים. כדלות המים כך העומס באתרי המים שכן נשארו. עם כל זאת, צריכים לשרוד את הקיץ הזה ולכן נילחם על כל קוב מים טובים לרחצה. האמת היא, שמי שיחפש טוב ויבחר את העיתוי הנכון ימצא פינה שמחכה רק לו ואינה תפוסה על ידי שורד אחר. קדימה לעבודה.

כניסה לנקבות מעיין
משפחה מטיילת ודאי תרצה טיול קצר ומתאים לילדים קטנים. נקבות מעיין הן יופי של פיתרון במקרה זה. במי קדם - פארק אלונה אפשר ללכת כ-300 מטר במנהרה תת קרקעית, במים שבשיא גובהם מגיעים עד האזורים הרגישים של בן אדם מבוגר. המתעניינים ישמחו לדעת שלא רק בכיף מדובר אלא גם בהיסטוריה. הנקבה היא חלק מנתיב אמת המים הרומית לקיסריה, שהוקמה לפני למעלה מאלפיים שנה. מאוד דומה בשם, וגם לא רחוקה במציאות, היא נקבת עין קדם בנחל נדר. ניקבת מעיין, קצרה ומפנקת. המחיר הוא הליכה של חצי שעה מקצה טירת הכרמל. אם נדרים להרי ירושלים נמצא את עין צובה, גם היא ניקבת מעיין מפתיעה. ודאו ששומר המעיין פתח את השער, כי הפתח סגור במנעול. המעיין יכול להיות משולב בטיול שלם באזור בצובה.

בירושלים נמצאת נקבת המים המפורסמת והארוכה ביותר בארץ – נקבת השילוח שמוכרת גם כנקבת חזקיהו. חצי קילומטר של הליכה חשוכה במים מובטחת לכם מתחת לאדמה בעיר דוד. נתיב הנקבה, שקיים כבר כ-2800 שנה, העביר מים ממעיין הגיחון לבריכת השילוח, וכבר שנים הוא המרענן הרשמי של הקיץ הירושלמי. מהיציאה מהנקבה כדאי לעלות בתעלת הניקוז של הרחוב הרומי שהוכשרה לקהל בשנים האחרונות. דרך זו למבואת הכניסה של עיר דוד מבטיחה מחסה מפני השמש והרפתקה יבשה, לא מתאים לקלסטרופוביה. הירשמו מראש, הלחץ גדול.

טיולי מים למשפחות
טיול מים משפחתי לא חייב להיות מתחת לאדמה ואפשר לדשדש במים זורמים גם מעל פני השטח. בקו התפר שבין עמק החולה ורמת הגולן נובעים מעיינות רבים שמספקים את התשובה לטיול משפחתי ביום חם. עין תינה כשמו כן הוא, מוקף עצי תאנה מכל עבר שמניבים עכשיו פירות מתוקים בטעם גן עדן. עין תינה, או עין נוטרה בשמו העברי, הוא טיול מים מוכר ואהוב שמבטיח ומקיים חווית מים לכל המשפחה. יש כאן הכל במסלול הזה: גם בריכה, וגם הליכה בזרם רדוד, גם עלייה בתוך צמחייה צפופה, וגם מפל ואשדי מים שגועשים במורד סלעי בזלת. כשהחקלאים מאפשרים לצינור במעלה הנחל להשפריץ נוצר מפל שיעניק לכם שטיפה הגונה. בגלל הפופולאריות של המסלול כדאי להגיע באמצע השבוע, או בשעות מוקדמות או מאוחרות של סוף השבוע, וכדאי לקחת בחשבון שתחילת המסלול ברבע שעה של הליכה חשופה לשמש.

בעין דבשה, לעומת זאת, יוצאים מהרכב ומתחילים ללכת ישר בתוך המים. באזור טחנת הקמח הסורית הנטושה, שפעלה בעבר במעלה הנחל, יוכלו הקטנטנים להעביר שעה לפחות. צפונה משם בקרבת מקום, נמצאים עינות גונן שהם פחות מוכרים, גם פחות שופעים, אבל לא פחות אהובים.

מקורות הירדן
בארץ פלגי המים, שבאזור מקורות הירדן, נמצאים העורקים הראשיים של זרימת המים הארצית. אמנם בתשלום, אבל לעתים כדאי לשלם בשביל נוחות, ניתן לעשות יופי של מסלול בשמורת נחל שניר, בשמורת תל דן ושמורת הבניאס הפופולרית. חלקו התחתון של הבניאס מספק נקודות טבילה נהדרות ללא תשלום, על אחראיות המתרחצים והמבוגרים. כל מקורות הירדן הרי בסוף מגיעים כנהר אחד לכינרת, וגם אנחנו. הטיול במג'רסה הוא טעימה מהלגונות שנוצרות בשפכי נחלי הגולן לכינרת. טיול המים הזה מתאים לכולם ויש גם אופציה יבשה. האלטרנטיבה ההרפתקנית יותר, והחינמית, היא הזכי. בשנה שעברה (2014) נפתח המסלול מחדש לאחר שהוכשר ושולט כהלכה על ידי רשות הטבע והגנים. יש תשע יציאות וכניסות מסודרות למים. הסלעים הם אותם סלעים חלקים ומעצבנים, אבל הבריכות הפראיות והצמחייה הצפופה מרכיבים את אחד מטיולי המים הטובים שיש בארץ. יש האומרים שהזכי מזכיר ג'ונגל, אך קטע הירדן שיוצא מהכינרת דרומה הוא הג'ונגל האמיתי. טיול קצר בירדן הדרומי יביא אתכם לזולות על גדת הירדן שאפשר להתמקם בהן עם פיקניק ולהיכנס לטבילות איכותיות במי הטורקיז, על אחראיותכם. ריח הביוב שהציף את חלקים ניכרים מהמסלול מוגר ברובו, וכעת אינו מעיב על הביקור.

טיולי מים למיטיבי לכת
בשביל מיטיבי הלכת, יחידים ומשפחות, שמורת יהודיה ברמת הגולן היא המקום לחזור אליו מדי קיץ. המסלול המפורסם והקשה מכולם בנחל יהודיה קוצר משמעותית אחרי מפולות הסלעים שארעו שם. המסלול החדש והקל שנחנך בחלק העליון של הנחל מאפשר ללכת בחלק רדוד של ערוץ הנחל ולהגיע למפל הראשון של קניון יהודיה. המסלול יכול להתאים למשפחה שרגילה לטייל. בנחל זוויתן יש כמה גרסאות למסלול שמשלב הליכה במים וטבילה בבריכות בזלת. בנחל משושים הטיול הרבה יותר ממוקד מהאחרים והוא יורד הישר לבריכת המשושים הגדולה והנעימה. נחל אל על הוא טיול גן עדן ללא תשלום ואם אתם מחפשים משהו קצר יותר, וגם פחות מרשים יש לומר, נחל גילבון הוא הפיתרון.

טיולי מים בדרום
לא נשכח את מדבר יהודה שבו יש טיולי מים שהופכים את הביקור במדבר לכמעט שפוי בקיץ. נחל דוד ונחל ערוגות בשמורת עין גדי הם חוד החנית, ונחל בוקק ועין בוקק נמצאים מיד אחריהם במצעד. קרוב לירושלים נמצאת שמורת נחל פרת – ואדי קלט שהיא נווה מדבר קטן יותר מעין גדי אבל יפה מאוד ויותר קרוב למרכז.
מאמרי מערכת