ימי הבירה

תופעה חדשה במקומותינו - מבשלות בירה ביתיות. כתבנו יצא לסיור מבשלות וחזר מבושם


חיליק גורפינקל | 29.4.2014
צילומים: ענבל רוז
צילומים: ענבל רוז
בואו נגיד שנרדמתם לפני 20 שנה ועכשיו התעוררתם. או סתם בהיתם יותר מדי בערוץ 2 בשנים האחרונות ולא יצאתם מהבית. או שיש לכם אורחים שעזבו את הארץ לפני שני עשורים. בכל המקרים הללו, אם תצאו לטייל קצת ברחבי הארץ, בעיקר באזור שפלת יהודה אבל לא רק, תחשבו כנראה שעליתם על ההסעה הלא נכונה והגעתם לאזור הכפרי של אנגליה או קליפורניה. מבשלות הבירה הקטנות החדשות שצצו בשנים האחרונות ברחבי ישראל יגרמו לכם לא רק לשפשף עיניים בתימהון אלא גם ללקות בערפול חושים מסוים, אחרי בירה או שתיים.

אחרי שכבר התרגלנו לגלגל על לשוננו בטבעיות את המונח יקב בוטיק כאילו נולדנו בטוסקנה ולא בפתח תקווה, וכבר למדנו שיין זה לא רק אדום ולבן אלא קברנה ושרדונה (שלא לדבר על הסנובים שכבר לא נוגעים לא בזה ולא בזה), ואפילו הבנו שאת היין הזה נלווה בגבינות עיזים ממחלבות קטנות, ולא סתם בקצ'קבל מהמכולת או אפילו קממבר של תנובה, הגיעה כנראה תורה של הבירה.

בשנים האחרונות צצות בארץ מבשלות בירה ביתיות כמו פטריות אחרי הגשם. והפטריות הללו כבר אינן כמהין נדירות שצריך כלב (או חזיר) מיומן כדי למצוא אותן. בכל פינה, אולי אפילו ברחוב מאחורי ביתכם, מישהו מבשל ברגע זה עוד בירה חדשה. חלק מהמבשלות הללו כבר גדלו למימדים מסחריים וחלקן שומרות עדיין על האפיל המחתרתי משהו שכה הולם אותן.

בירות מבית טוב
אזור שפלת יהודה הוא כנראה המכה של מבשלי הבירה הביתית. אחרת קשה יהיה להסביר את ריכוז המבשלות הביתיות כאן. קחו למשל את מוטי בוהדנה ממושב צלפון שהוא כנראה האדם היחיד בארץ שמייצר גם יין, ביקב נבות הקטן שלו, וגם בירה במבשלת פפו. שניהם נמצאים באותה חצר, אם תהיתם. או את דני נילסן הקליפורני שעשה עלייה ובביתו שבמבשרת ציון הוא לא רק מוכר ציוד לייצור ביתי של בירה ויין אלא גם מייצר בעצמו בירות לא רעות בכלל ואפילו שני סוגי סיידר, יבש ומתוק. כן, אפילו סיידר יש במבשלת the winemaker, רק שלום חסר. או את אוהד איילון ועופר רונן ממבשלת שריגים שהדבר היחיד שיכול להתחרות בבירות שלהם על תואר הפתעת השנה, הוא השמות שהם מעניקים להן. כי אחרי הכל, מי מכם יכול לסרב לבירה ששמה 'ההודית המכוערת'...

ואם אתם ממש לא אוהבים בירה, קשה לנו להאמין שתצליחו להישאר אדישים לקמפיין המצחיק עד דמעות של מבשלת בירה שפירא, קמפיין אינטרנטי שכבר הפך לקאלט של ממש המורכב מסרטונים קצרים וכל כך מצחיקים עד שעדיף שאת הבירה תשתו רק אחרי שתצפו בהם. שלא יברח לכם...

ויש עוד המון. ירון מוסקוביץ מזנוח שסבו זאב היה אחד ממייסדי גולדסטאר, שחבר לאמיר לב, חברו מנוער שהספיק בינתיים לחזור בתשובה וביחד הם מייצרים את בירה מוסקו ועוד רבים וטובים. ועוד לא דיברנו בכלל על הגדולות באמת בתחום, שאותן אתם אולי כבר מכירים:מבשלת הגולן, מבשלת אלכסנדר, מבשלת בירה מלכה ומבשלת פאבו רק אל תשכחו לקבוע מראש מי יהיה המסכן שיתפקד כנהג התורן הפעם.

מאמרי מערכת