אטרקציות חדשות ומבטיחות ל-2014

מצפון ועד דרום נחנכו השנה בישראל לא מעט אטרקציות חדשות. סקרנו עבורכם את אלה שאהבנו במיוחד וכאלה שנראה לנו שתשמחו להגיע אליהן בשנה הקרובה: אטרקציות למבוגרים ולילדים, פארקים, מוזיאונים ובעיקר מתחמי בילוי בתחנות רכבת משוחזרות, כנראה הטרנד הבולט של העשור


מערכת מפה | 6.11.2018
הטורקים חזרו לעכו
סיור האטרקציות המבטיחות שלנו מתחיל בעיר העתיקה בעכו, שם נפתח השנה מחדש הבזאר הטורקי מהמאה מ-18. השוק הנעים עם הקשתות והתאורה הטבעית, שלפני 200 שנים שימש בעיקר את אוכלוסיית עכו, פונה היום בעיקר לתיירים המבקרים בעיר. יש בו חנויות קטנות של בעלי מלאכה שבהן ניתן להתרשם מחפצי אמנות ולקנות מזכרות, לצד מקומות ומצוינים לאכול ולשתות בהם או לקחת גבינות, קפה ותבלינים הביתה.

החיים דבש בקיבוץ משמרות
דרומה משם, בקיבוץ משמרות, נפתח בקיץ האחרון מרכז מבקרים במכוורת עמק חפר שבו אפשר לצפות מקרוב מתהליך הפקת הדבש החל מכוורת הדבורים ועד לבית האריזה. הילדים ייהנו במיוחד מסדנת הפקת נרות מדונג, המבוגרים ישמחו בוודאי לטעום סוגים שונים של דבש. בילוי מצוין לשישי בבוקר שמסתיים בטעם מתוק לקראת שבת.

מסע בזמן בתל אביב
במתחם התחנה בתל אביב, הראשון מבין מתחמי הרכבת המשוחזרים ששוטפים את ערי ישראל בשנים האחרונות, נפתחה ב-2013 אטרקציה מעניינת שנותנת ערך מוסף למתחם שהוא מסחרי ברובו. הקרון הווירטואלי שהוצב בתחנה מאפשר לערוך מסע בזמן לימיו של קו הרכבת בין יפו לירושלים בתחילת המאה ה-20, עם סרט תלת ממדי ותחושה של נסיעה ברכבת שמלהיבה את הילדים.

בקצה השני של העיר העברית הראשונה נחנך ב-2013 מתחם בילוי נוסף לצד נמל תל אביב, יריד המזרח שנקרא על שמו של היריד שפעל בשפך הירקון בשנות ה-30 של המאה הקודמת. במתחם החדש אפשר כמובן לערוך קניות, לאכול ולשתות, אבל יש כאן גם מתקני משחק, מדשאות ועוד מרחבים נעימים למשפחות, חללי אמנות ותערוכות ואפילו בית ספר לבישול ואמפיתיאטרון בשם "הטריבונה" שבו מתקיימים מופעים שפתוחים כולם לקהל הרחב. הקרנות הסרטים באוויר הפתוח היו אחד הבילויים המרעננים של הקיץ האחרון וצפויות להיות כך גם בקיץ הקרוב.

משחקים בתוך סיפורים בחולון
הפרויקט המקסים גן סיפור של עיריית חולון, במסגרתו מוקמים בשכונות העיר גני משחק עם פיסול סביבתי צבעוני בהשראת ספרי ילדים, זכה השנה לתוספת של שלושה גנים מרשימים בהשראת הספרים מגדל של קוביות בניתי מאת דבורה עומר, היה הייתם שני קופים של דוד גרוסמן וממש לאחרונה טריקים בצלחת מאת סימה להט ועמית מירון. כיף גדול והרבה צבע והשראה לילדים וגם להורים, וחוויה שחורגת מעוד ביקור בגן השעשועים.

ברכות לאשדוד
ברכות לאשדוד על הפתיחה המחודשת של המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן. עכשיו אפשר לראות במוזיאון ממצאים שהתגלו בחפירות לאחרונה, שמתוארכים לימי הפלשתים שחיו באזור לפני למעלה מ-3000 שנה. כן אפשר להתרשם מאמצעי המחשה חדשניים ותערוכות מתחלפות מעניינות. מוזיאון נישתי אך חשוב מאוד ועדכני.

כמו שלתל אביב-יפו יש את גן צ'רלס קלור ופארק המדרון, גם לאשדוד יש עכשיו פארק יפה משלה על שפת הים. פארק אשדוד ים שנחנך לפני כחצי שנה מאפשר לנופשים לשחק בגני משחקים משוכללים, לסוב סביב אגם מלאכותי, וליהנות ממופע לילי של מזרקה מוזיקלית, וכל זאת למשב הבריזה מכיוון הים הכחול הסמוך.

ירושלים 2014
מופע מזרקה מדובר אחר נחנך השנה בירושלים. המזרקה המשוכללת מופיעה כמה פעמים מדי לילה, להנאת הקהל הרחב, בפארק טדי הנמצא ליד שער יפו ומתחת לקניון ממילא. הפארק החדש הוקדש לציוני דרך בחייו של ראש העיר המיתולוגי טדי קולק ולנושא שהיה קרוב ללבו – התפתחות העיר החדשה בירושלים. לצורך כך הוצבו שלטי הסבר והוקם מרכז מבקרים שמקרין בתשלום סרט תלת ממד. בפארק פזורים גם ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו בשטחו, אבל את הקול שלנו קיבל הפארק בזכות מיקום ללא תחרות, לכבוד ההשקעה האדירה בהקמתו, ובעיקר בשל הנגישות שלו למוגבלי תנועה וראייה.

מתחם התחנה הראשונה
נראה שכשמדובר בערים גדולות בישראל של שנות האלפיים ועשרה, אין דבר יותר פופולרי מלחדש תחנת רכבת ישנה ולהפוך אותה למתחם מסחרי פועם. באזור חיפה מחדשים את מסילת רכבת העמק המיתולוגית ואת התחנות שבהן הרכבת עברה במקור כבר שימרו ממזמן. בתל אביב נפתח לפני שנים אחדות מתחם התחנה המוכר, והשנה נוספה ירושלים למפת המסילות. במתחם התחנה הראשונה הכל קורה: חנויות, תערוכות, מסעדות, הופעות, סדנאות ויציאה לטיולי אופניים וסגווי. מהתחנה יוצא פארק המסילה לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית וממשיך לעבר השכונות בדרום העיר. גם הוא פרויקט צעיר שכבר מצליח לקשר בין הפריפריה למרכז העיר, ומעניק מרחב נעים לטיול עירוני או לאימון ספורט ורכיבה על אופניים.

הרכבת מגיעה לבאר שבע
מתחנה לתחנה הרכבת נוסעת. בבאר שבע פותחים בימים אלה את מתחם הקטר 70714. תחנת הרכבת הטורקית בעיר הטורקית תעבור הסבה למסעדה, בקרונות יהיו פעילויות לילדים ובביתו של מנהל התחנה תהיה תערוכה של רכבת ישראל על תולדות הרכבת. נשמע טוב? גם לנו. אם נשפוט לפי מה שקורה עד עכשיו בתחנה בירושלים, גם בבאר שבע צפויה הצלחה גדולה.

חוויות בנגב
חלק מההתחדשות של באר שבע, עליה דיווחנו במגזין בשבוע שעבר, ניכרת גם בתחום המדע. פתיחת מוזיאון מדע בנגב היא דבר חשוב מאין כמותו ולכן אנחנו מפרגנים לפארק קרסו למדע ומאמינים שהוא יהיה אחת מהתגליות של שנת 2014. אם נסע מזרחה לערד נתקל בדרך, ליד תל ערד בחוות הגמלים חלב בראשית. השנה פתחו כאן את השערים לביקור מטיילים. המבקרים זוכים לאירוח בדואי הכולל תה/קפה ולהסבר על החווה וסגולות חלב נאקה. הביקור ללא תשלום, הנושא מעניין ואנחנו תומכים באתרי תיירות שמציעים שירות טוב ולא גובים על זה כסף.

אם תחליטו להדרים עוד יותר, דעו לכם שגם בירוחם נפתחה בשנה האחרונה אטרקציה חדשה, הפעם בתחום האופניים. שועלי המדבר שהתמקמו בפארק אגם ירוחם, מציעים טיולי אופניים מודרכים למרחבי המכתש הגדול והנגב הצפוני. ניתן גם לשכור במקום אופניים לשימוש עצמי ולתקן את הזוג שהבאתם. מרכז אופניים באזור ירוחם הוא דבר מתבקש, כמעט הכרחי, ואנחנו ממליצים להגיע ולחקור את האזור על שני גלגלים.

תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת