דידי שחר - ענן על מקל

דידי שחר הוא האדם שעומד מאחורי הצגת הילדים המצליחה והנפלאה 'ענן על מקל' שבה הוא משחק ואת שיריה הלחין. אחרי שבמשך שנים כתב והלחין עבור מוזיקאים אחרים הוא משיק בימים אלה אלבום משלו. ראיון עם איש אשכולות (על מקל)


חמד ורנר | 19.1.2014
חברי המופע 'ענן על מקל', צילום: צחי קלינקר
חברי המופע 'ענן על מקל', צילום: צחי קלינקר
קודם כל, מה אתה עושה בימים אלה מלבד 'ענן על מקל'?

ירדן בר כוכבא ואני מקימים תיאטרון ילדים מוסיקלי. אנחנו עובדים עכשיו על הצגה לפסטיבל חיפה הקרוב שמספרת על חיות זקנות שרגע לפני שזורקים אותם לכל הרוחות מצליחות למצוא משמעות גם בזקנתם, הם מקימות להקה ויותר מזה לא אספר... בנוסף שירים שלי מתוך אלבום שבדרך רואים אור לאט לאט וזה מאוד משמח.

מה ההשפעות שלך בתור מלחין וכותב?

אני יכול למנות אומנים שאני אוהב, הלוואי שמשהו מהפלא שביצירה שלהם התגלגל איכשהו לתוך משהו ממה שאני עושה. למשל - רנדי ניומן, וטום וויטס ובארץ למשל - אהוד בנאי ואולארצ'יק.

כתבת והלחנת שירים לזמרים גדולים, האם תהליך היצירה הוא שונה כשמדובר בהצגות ילדים?

כן, זה שונה. כשאני כותב אני מתחיל בחיפוש של קצה חוט וממנו אני מושך את המילים או את המנגינה. כשמדובר בכתיבה לזמר או זמרת קצה החוט הזה הוא במעגל הקרוב לעצמי. משהו שחוויתי או משהו שיש לי כמיהה אליו. בכתיבה להצגה אני מנסה לקפוץ לתוך הסיפור ולתוך היכולות של השחקנים שאני פוגש ושם לחפש את קצה החוט לכתיבה. זה כיף לצלול לתוך עולם שהוא כל כך שונה מהיום יום שלי עם עצמי.

כיצד חווית את המעבר מכתיבה והלחנה עבור אחרים ללהיות זה שמופיע בעצמו?, כפי שאתה עושה בענן על מקל

קל לי מאוד להופיע בהופעות של ענן על מקל כי הכריזמה והקסם האישי במופע ניתזים מירדן בר כוכבא ועידן אלתרמן מה שמשאיר לי רק לנגן ולשיר כמו שאני עושה בבית ולהנות מהרגע. זה סוג של נס מבחינתי.

האם אתה והצוות הופתעתם מההצלחה של ענן על מקל?

מאוד!!! זה היה מדהים לראות איך תוך חודשים ספורים האלבום והמופע ממריאים. כשעבדנו על האלבום אנשים סביבנו התעקשו שאנחנו יוצרים משהו אליטיסטי שידבר בעיקר לילדות רגישות מצפון תל אביב שמנגנות בכינור... הטקסטים המורכבים והלחנים שלא מתיילדים הצביעו על פרויקט שיקבל חשיפה קטנה מאוד. ואז פתאום הסתבר שלמרות כל הערכות ה"מומחים" לשירים האלה יש תוכניות משל עצמם...

ספר לי על חוויה יוצאת דופן שקרתה לך במהלך אחת ההופעות של ענן על מקל?

באחת ההופעות נעמדה מולנו כבר מהשיר הראשון ילדה מתולתלת ומקסימה בת שלוש או ארבע, ולכל אורך ההופעה היא רקדה ושרה את כל השירים גם הארוכים והמורכבים. ואז לאט לאט הצטרפו אליה עוד ועוד זאטוטים עד שנוצרה גרסת פעוטות להופעה של נירוונה או משהו כזה. בנקודה מסוימת, עידן אלתרמן שקל לזנק מהבמה ולנסות stage diving לתוך עשרות הקטנטנים האלה שרקדו מול הבמה.

איזו הצגה אהבת בתור ילד?

אני לא זוכר שלקחו אותי לראות הצגות כילד. אני זוכר שלקחו אותי לפסטיבל הילדים ואת החוויה המיוחדת שבלראות קהל גדול פוגש שירים שסוחפים אותו.

האם הילדים שלך ראו את ההצגה?

תהליך הכתיבה נמתח בהפסקות על פני שלוש שנים. ביתי הגדולה שהיום היא בת 9 היתה שותפה של ממש בתהליך. הייתי שר לה ורואה איך היא מגיבה וגם מקבל ממנה עצות – מה לא מובן, מה כדאי להדגיש ולפעמים גם רעיונות לשינויים במנגינות. כשהאלבום והמופע ראו אור היא הייתה שותפה כמעט בכל צעד ויחד התרגשנו לראות איך הזמזומים שזמזמנו בבית פורשים כנף.

כיצד אתה רואה את הז'אנר של המופעים המוזיקליים לילדים מתפתח בעתיד?

אני מקווה שעשייה אמנותית לילדים שבאה ממקום פשוט, אמיתי, ומכבד את הילדים תתפוס מקום גדול. זה בריא יותר ונראה לי שזה גם הרבה יותר כיף לכולם, לילדים להורים ולאמנים.
מאמרי מערכת