מכורים לאוכל

בשנים האחרונות הפכנו כולנו למכורים לתוכניות ריאליטי אוכל. חיליק גורפינקל, מכור בעצמו, מנסה לא להיגמל


חיליק גורפינקל | 18.2.2014
"שקט בבית!" טוב, אני לא באמת צועק ככה, כמו אורי זוהר במערכון המפורסם ההוא מ"לול", בו הוא ובנו מתיישבים מול 'מבט ספורט' ומכריזים על עוצר ביתי. אבל בעצם אני גם לא צריך. מאסטר שף מצליחה לעשות את זה לבד. כולנו עוצרים הכל ומתיישבים מול המסך הקטן.

מה הוא סוג קסמה של מאסטר שף. מדובר כידוע - ואני כמובן לא הראשון שמבין את זה – במסחטת דמעות רגשנית המתחזה לתוכנית אוכל. והרי בחיים לא הייתי מניח לעצמי להתמכר ככה לאח הגדול, הישרדות או היפה והחנון. מה בעצם ההבדל?

אולי העובדה שבמאסטר שף (כמו בכוכב נולד או בשמו החדש הכוכב הבא) לא משפילים אף אחד, אם מתעלמים לרגע מהמרגליות המסוימות שמפיק לפעמים יונתן רושפלד .מאסטר שף מייצרת כנראה אצל כולנו את האשליה (ורק בואו לא נשכח וזו באמת אשליה) שזה אפשרי, שכולנו יכולים. כולנו יכולים להיות חיים כהן או אייל שני הבא. וזה אפילו יותר קל מנינט הבאה. הרי לא צריך אפילו קול טוב. כל מה שאתה צריך זה סכין ועגבנייה. ואהבה. ואת זה כידוע לכולם יש. או כך לפחות נדמה לנו.

אז גם אם בפועל, הצמיחה מאסטר שף עד היום רק מסעדה חדשה אחת, הרי שהסיפור שמאחורי המסעדה הזו, המוציא הירושלמית, שווה את כל מעיינות הדמעות שכהן, שני, רושפלד ואנסקי מתעקשים לייצר אצלנו פעמיים בשבוע כל הדרך לקרפצ'יו הדלעת הבא. אבי לוי, בעליה והשף של המוציא, הוא כזכור נרקומן שנגמל והמציא את עצמו מחדש, בעזרת מאסטר שף, כשף ומסעדן מצליח עד מאד. ואם באמת כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו, ולמה שלא נאמין בזה, אז שווה לבכות ולרייר ארבע שנים ברציפות.

אז נכון, אף אחד לא יחשוד בשידורי קשת, ואולי גם לא בארבעת השופטים, שהם עושים זאת לשם שמים. מדובר, כידוע, בעסק גדול, מפלצת רייטינג שמעורבים בה לא מעט כספים, ולאחרונה אף הועלו ספקות לגבי האפשרות האמיתית שהתוכנית נותנת ל'כל אחד' להתמודד בה ונרמז שהכל נקבע מראש. ונכון שקל מאד להתבצר בעמדות קיצוניות שעיקרן הוא רידוד מוחלט, לא רק של בצקים על משטחי נירוסטה מבהיקים אלא גם של התרבות שלנו שגיבוריה הפכו להיות כהרף עין, טבחים וזמרים, במקום למשל משוררים ואלופי צה"ל (ולפחות לגבי הקטגוריה השנייה, לא בטוח שזה רע כל כך. אחרי הכל חיים כהן באמת איש חיובי הרבה יותר מגנד... טוב, לא חשוב.)

ואפשר כמובן להמשיך ולטעון נגדה שהיא מעיין אורגיה של ימי פומפי האחרונים שבה במקום להתעסק במצב, עם שלם בוהה לפחות ארבעה ימים בשבוע (פריים טיים מצטבר יחד עם משחקי השף) באנשים מבשלים ואוכלים. וזה יהיה כנראה נכון מאד. אבל את ההסברים (כולם אוהבים אוכל?) ואת הניתוחים נשאיר בכל זאת לאחרים.

ומכיוון שאתר מפה עוסק כזכור במקומם של הדברים על המפה ואיכותם, נזכיר רק שמאחורי ארבעת השופטים עומדות לא מעט מסעדות ועסקי אוכל אחרים. הנה הם לפניכם. בתיאבון

המסעדות של מאסטר שף

המסעדות של משחקי השף

המסעדות של רויאל שף
מאמרי מערכת